Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
Ked sa mna niekto spyta, co si predstavujem pod Jezisovym ucenim, odpoviem asi "Kazanie na hore".
Urcite nie vselijake "listy", alebo skutky apostolov ...
mas pravdu v tom ze Rec na hore je vrchol Jezisovho ohlasovania a vyucovania, ale treba zobrat do uvahy ze Jezis apostolov a ucenikov intenzivne vyucoval stale a oni mysleli Jeho sposobom (naucili sa to) a ked nieco hovorili tak vychadzali z toho co ich naucil Jezis, cize nezda sa mi vhodne podcenovat to
Ono to chce mat jednotny obraz, nieco ako ked skladas puzzle tak ti jedno zapada do druheho, pripadne si to vies odvodit zo zvysnych casti
Citácia:
A "evanjelium podla Lukasa" bolo pisane "s prihliadnutim na Marka" ...
nepozeraj na to ako na samostatne knihy ale ako na celok
ano je zname ze synoptici vychadzali z jedneho tzv Q pramena a doplnili vlastne spomienky a informacie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
platí nasledujúce?

nutná podmienka:krst
postačujúca podmienka: aktívny duchovný život (v podmienkach životného stavu)
ohladom coho to ma platit?
ak ohladom clenstva v cirkvi tak ano, ale v duchovnych veciach ma Pan Boh aj rozne vynimky, podobne ako nas zamatovy lockdown (porovnaj s tym co je napr v juznych krajinach ako Taliansko alebo Spanielsko apod)
Citácia:
si spomenul, v inej téme, že vzťah s Bohom je len jedna rovina. Aké sú tie ostatné?
su dve zakladne hladiska
vztah k Bohu a vztah k bliznemu, od toho sa odvija vsetko ostatne
ale tieto dve sa navzajom doplnaju neexistuje jedno bez druheho (porovnaj Janove listy)
Citácia:
učenie KC: ako veľmi podrobne je dôležité ovládať ho? príklad uvediem že je mnoho svätých, čo učenie KC nepoznali do hĺbky(koľkokrát nevzdelani čo nevedeliani čítať), no boli kanonizovaní skrz svoje konanie/aktívny duchovný život.
myslim si ze zaklad je skusenost s Bohom, potreba rozumovej analyzy pride az potom, na druhej strane si myslim ze cim je clovek intelektualnejsia nadany tym viac by mal poznat aj svoju vieru
Ty si inteligentny clovek pretoze mas na jednej strane prirodzenu tuzbu ale aj moralnu povinnost ovladat duchovne veci umerne svojmu intelektu
okrem ineho aj preto aby si bol darom pre druhych.
Myslim si ze tuzba po intelektualnom poznani a pomenovani(katalogizovani) duchovna pride prirodzene ak clovek duchovne zije
a nasledne poznanie vedie k hlbsej duchovnej skusenosti
...

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 564 príspevkov
Citácia:
su dve zakladne hladiska
vztah k Bohu a vztah k bliznemu, od toho sa odvija vsetko ostatne
ale tieto dve sa navzajom doplnaju neexistuje jedno bez druheho (porovnaj Janove listy)
máš pravdu, ja som bral automaticky, že kto miluje Boha, miluje blížneho i seba.

Citácia:
myslim si ze zaklad je skusenost s Bohom, potreba rozumovej analyzy pride az potom, na druhej strane si myslim ze cim je clovek intelektualnejsia nadany tym viac by mal poznat aj svoju vieru
išlo mi o to kvôli Jankovi. je mi jasné, že treba aj poznať svoju vieru, len janko to prezentuje ako zakladný kameň spásy.

Citácia:
Ty si inteligentny clovek pretoze mas na jednej strane prirodzenu tuzbu ale aj moralnu povinnost ovladat duchovne veci umerne svojmu intelektu
okrem ineho aj preto aby si bol darom pre druhych.
ďakujem. to je aj môj dôvod byť tu.

Citácia:
Myslim si ze tuzba po intelektualnom poznani a pomenovani(katalogizovani) duchovna pride prirodzene ak clovek duchovne zije
a nasledne poznanie vedie k hlbsej duchovnej skusenosti

v podstate poznávanie je skutok viery, s dobrým úmyslom je to aj dobrý skutok, => dobrý skutok mi pomáha rasť nie je len dôkazom mojej viery(na margo jednej diskusie s Jankom)

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť