Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
MISOJOGI :

Citácia:
hrubo pomyleny nazor , ved si uvedom ze co oni siria
RKC si tiež váži protestantov, a pozrite sa čo o vás protestanti šíria.

Citácia:
takze aj ja som uviaznuity pred koncilom aj dalsi tu na tomto fore? no to mi je novina
Tak skorej si uviaznutý ty, než si myslieť že 10 far, 5 knazov, 3 apologéti, a 95% katolíkov sa mýli. A pozri si ešte raz katechizmus a 2VK ako je napísaný. Len slepý človek by si mohol myslieť, že ten katechizmus písal niekto, kto si myslí, že protestanti sa mimo katolíckej viery nespasia.

Citácia:
mylna metodika
A čo je správna metodika ? Orientovať sa na základe 1 človeka a 99 ľudí ignorovať ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STEFAN :

Citácia:
Ak on je ochotný, prečo teda nepokračuješ v štúdiu s ním?
Však aj pokračujem, no 3 dni som mu neodpísal. Ale problém je nasledovný :

1: Paločko vkladá do súčasného katechizmu a 2VK slová, ktoré tam nie sú.
2 : Paločko porovnáva náuky súčasneho katechizmu s učením cirkvi pred 2VK

Takýmto sposobom nech by bolo v tom katechizme napísané čokolvek, nikdy by nezistil že v tom katechizme došlo k zmene náuky.

Citácia:
Mňa by naozaj zaujímalo, že podľa čoho sa Ty vlastne rozhoduješ? Podľa toho čo šteklí tvoje uši?
Podľa zdravého rozumu.

Citácia:
Tak to si s ním diskutoval asi málo, lebo si myslím, že docent Paločko má asi dosť vedomostí, tipol by som si, že asi viac ako tých desať kňazov ktorých si sa pýtal a ktorých považuješ za hlas RKC. Vo svojej monografii to vysvetľuje detailne a práve v kontexte II. VK.
Paločko to ale žial vysvetluje len v porovnaní s učením RKC pred 2 VK. Aj sám Paločko mi dal za pravdu, že Vatikán preferuje názor, že možu byť spasení aj tí protestanti, ktorí odmietajú katolícke učenie. Vatikán si musel všimnúť, že knazi učia inak ako majú, a v tom prípade by s tým niečo musel začať robiť. No nič s tým nerobí. Takže aj sám Paločko usúdil, že Vatikán učí to čo učí.....
Pozri si ešte raz katechizmus, a zistíš, že nik kto by si myslel, že protestanti odmietajúci katolícke učenie možu byť spasení, by tak ten katechizmus nemohol napísať...

Citácia:
Nezdá sa Ti zvláštne, že my tu na fóre nemusíme byť ani kňazi, ani diakoni či apologeti a celý čas Ti o tom hovoríme ako to je. Potom Ti to vysvetlil ešte aj otec Paločko a Ty furt hľadáš tých, ktorí Ti na to odpovedia nejako inak? A keď Ti aj z tých desiatich fár odpovedali inak, nekonfrontoval si ich? Veď im odpíš, že si myslíš, že doc. Paločko hovorí niečo iné, nalinkuj im jeho stránky nech si ich prečítajú a popros ich nech Ti povedia čo si o tom myslia.
Biskupi a knazi sú na to aby vysvetlovali cirkevné dokumenty, takže pochopitelne že sa budem pýtať na názor ich, a podla toho sa riadiť..... A myslíš si že zmenia názor, ked si prečítajú Paločka ? Oni učia len to, čo boli na fakulte naučení,

Citácia:
fakt ti mam napisat ako som absolvoval evanjelizacne kurzy s Risom Vaseckom (t.c. v NRSR) chodili sme zo domu do domu ako jehovisti? ako sme chodili studovat zaklady aby sme mali co hovorit dalej? ako sme sa modlili a postili ako zeravi za obratenie druhych v duchu Fatimy? Ako sme chodil kazdy den na sv omsu? (este donedavna) ako sme svedcili kazdy den v praci a na verejnosti? ako vysvetlujem KKC? ako som bol na DC 30 dni? ake sme robili nocne bdenia na Zeleny stvrtok? A krizove cesty na Velky piatok a mnohe dalsie veci Ako som sa zucastnil Stanovej evanjelizacie, ako som chodil na Char konferencie a mnohe dalsie velke podujatia?
ako som volal vlaznych ludi na duchovne prednasky do kostola? Ako sa chodilo s autobusom a plagatom Slovensko potrebuje Jezisa? ako sa chodilo evanjelizovat na Ukrajinu? ako sa evanjelizovalo na Katarinke a Buckovej jame ?
Lenže pochop, že mna zaujíma názor pápeža a Cirkvi, pretože oni majú byť údajne tí čo majú ľudí učiť. A nie podla tvojho správania, ale podla správania cirkvi zistím, či tá cirkev je od Boha alebo nie je od Boha. Aj sám Paločko priznal, že on tiež nemá pocit, že by sa v RKC nejako evanjelizovalo...... a človek azda nemusí byť génius, aby zistil, prečo tomu tak nie je.

Stačí sa spýtať názor 10 far a 5 knazov, pozrieť si katechizmus a 2VK, a pozrieť sa na články a rozhovory s jednotlivými pápežmi, a človek hned zistí, že táto cirkev považuje za spasených aj tých, čo poznajú jej náuku, ale proste v nu neveria a nikdy ju neprijme. Stačia len dobré skutky a viera človeka v danom náboženstve. Povinnosť vstúpiť do cirkvi má dotyčný len vtedy ak sa PRESVEDCI ze RKC založil Boh.

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
Však aj pokračujem, no 3 dni som mu neodpísal. Ale problém je nasledovný :

Takýmto sposobom nech by bolo v tom katechizme napísané čokolvek, nikdy by nezistil že v tom katechizme došlo k zmene náuky.
Prosím Ťa, kde došlo k zmene náuky? Niekoľko desiatok strán sme tu o tom diskutovali a nedokázal si ukázať tú zmenu náuky. Došlo k zmene rétoriky, to sme ochotní pripustiť. Ale nie k zmene učenia. A už vôbec nie k zmene učenia, ktoré je dogmou.

Citácia:
Podľa zdravého rozumu.
Ku ktorým protestantom sa vlastne radíš? Učia tí protestanti ku ktorým sa radíš, že mimo ich cirkvi nebude nikto spasený? Alebo už túto podmienku nepovažuješ za smerodajnú?

Citácia:
Paločko to ale žial vysvetluje len v porovnaní s učením RKC pred 2 VK. Aj sám Paločko mi dal za pravdu, že Vatikán preferuje názor, že možu byť spasení aj tí protestanti, ktorí odmietajú katolícke učenie. Vatikán si musel všimnúť, že knazi učia inak ako majú, a v tom prípade by s tým niečo musel začať robiť. No nič s tým nerobí. Takže aj sám Paločko usúdil, že Vatikán učí to čo učí.....
Prepáč, ale po prečítaní jeho knihy tomuto nemôžem uveriť. Otec Paločko tam pekne vysvetľuje, že všetci sme na ceste. Aj katolíci aj nekatolíci. Aj katolík, ktorý chodí do kostola nemusí poznať všetky dogmy ktoré katolícka cirkev učí. Alebo môže aj nevedome niektorej dogme odporovať. Znamená to, že nebude spasený? Nie, pretože verí najlepšie ako vie a ako ho naučili. Je pravde otvorený a ak ju spozná, tak ju bez výhrad príjme. Je vlastne v podobnej pozícii ako protestant. Len ten protestant pozná ešte menej Pravdu. Ale ak je úprimne veriaci, tak keď tú Pravdu spozná, tak ju príjme. Niektorí katolíci sú v poznaní Pravdy na tom dokonca ešte horšie ako protestanti. Alebo iný príklad. Predstav si nejaké dieťa. Napríklad desaťročného katolíka a desaťročného nekatolíka. Aké je ich poznanie pravdy? Aký je medzi nimi z hľadiska poznania Pravdy rozdiel? Veď oni sa ešte len učia základné kresťanské Pravdy. Možno o takomto katolíkovi povedať, že dokonale pozná všetky doktríny katolíckej cirkvi? Asi sotva. Čo by sa stalo ak by takí zomreli? Otec Paločko hovorí, že každý človek ešte pred svojou smrťou dostane príležitosť Pravdu prijať alebo odmietnuť a tak vstúpiť do katolíckej cirkvi alebo nevstúpiť. Toto čo on vo svojej knihe hovorí nie je ani v rozpore s II. VK, ani v rozpore s nejakým iným koncilom, Písmom či Tradíciou.

Citácia:
Biskupi a knazi sú na to aby vysvetlovali cirkevné dokumenty, takže pochopitelne že sa budem pýtať na názor ich, a podla toho sa riadiť..... A myslíš si že zmenia názor, ked si prečítajú Paločka ? Oni učia len to, čo boli na fakulte naučení.
Nemyslím si, že zmenia názor. Myslím si, že Ti povedia, že "áno, takto ako to hovorí Paločko sme to mysleli. Len si nás nepochopil."

Citácia:
Stačí sa spýtať názor 10 far a 5 knazov, pozrieť si katechizmus a 2VK, a pozrieť sa na články a rozhovory s jednotlivými pápežmi, a človek hned zistí, že táto cirkev považuje za spasených aj tých, čo poznajú jej náuku, ale proste v nu neveria a nikdy ju neprijme. Stačia len dobré skutky a viera človeka v danom náboženstve. Povinnosť vstúpiť do cirkvi má dotyčný len vtedy ak sa PRESVEDCI ze RKC založil Boh.
Nechcem aby to vyzeralo, že Ti odpovedám iba preto, aby som sa "hádal", ale musím sa k tomu vyjadriť. Nie je to tak ako píšeš. Katolícka cirkev učí, že každý kto chce byť spasený, musí do nej pred svojou smrťou vstúpiť. Stačí sekunda pred smrťou. Takže tvoje "nikdy ju neprijme" nie je správne. Musí ju prijať. Ak sa niekto PRESVEDČI, že katolícka cirkev je tá pravá cirkev Kristova, tak nemá povinnosť do nej iba vstúpiť, ale hlavne v nej VYTRVAŤ. A práve Ty si niekto, kto nevytrval. Preto mám veľkú starosť o teba.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
A čo je správna metodika ? Orientovať sa na základe 1 človeka a 99 ľudí ignorovať ?
pouzit logiku!, :palec: fakt ta nic na gymnaziu nenaucili? kedysi to bolo najlepsie gymnazium v BA. :oops:
Citácia:

on vychadza zo zakladnej Ratzingerovej tezy ze Cirkev je ta ista pred aj po koncile a kto to chape inak tak nepochopil koncil
ja s nim suhlasim pretoze to naozaj tak je, ten rozpor je len umely vytvoreny v mysliach niektorych ludi
Citácia:
Podľa zdravého rozumu.
mal by to byt vyskoleny zdravy rozum, potom by som to akceptoval
ale podla toho co tu pises uz dlhsie tak mam vazne pochybnosti ...
niektore veci vidis dobre ale niektore vidis dost skreslene a nie si schopny (aspon si zatial nebol schopny) urobit korekciu a sebareflexiu
urobil si sice uz niekolko zmien v prislusnosti k Cirkvi ale zatial si nebol schopny vycizelovat metodiku vlastneho uvazovania (je pravda ze to nie je jednoduche)
Citácia:
Citácia:
Nezdá sa Ti zvláštne, že my tu na fóre nemusíme byť ani kňazi, ani diakoni či apologeti a celý čas Ti o tom hovoríme ako to je. Potom Ti to vysvetlil ešte aj otec Paločko a Ty furt hľadáš tých, ktorí Ti na to odpovedia nejako inak? A keď Ti aj z tých desiatich fár odpovedali inak, nekonfrontoval si ich? Veď im odpíš, že si myslíš, že doc. Paločko hovorí niečo iné, nalinkuj im jeho stránky nech si ich prečítajú a popros ich nech Ti povedia čo si o tom myslia.
Biskupi a knazi sú na to aby vysvetlovali cirkevné dokumenty, takže pochopitelne že sa budem pýtať na názor ich, a podla toho sa riadiť..... A myslíš si že zmenia názor, ked si prečítajú Paločka ? Oni učia len to, čo boli na fakulte naučení,
pozri ti sa spytas niekoho kto nie je v obraze ze o co Ti ide, nechape Tvoju otazku a tym padom ti odpovie skreslene a neadekvatne
nasledne sa toho vitazoslavne chytis a myslis si ze ako si objavil teplu vodu .... ale v skutocnosti si nic nedokazal
Citácia:
Lenže pochop, že mna zaujíma názor pápeža a Cirkvi, pretože oni majú byť údajne tí čo majú ľudí učiť. A nie podla tvojho správania, ale podla správania cirkvi zistím, či tá cirkev je od Boha alebo nie je od Boha. Aj sám Paločko priznal, že on tiež nemá pocit, že by sa v RKC nejako evanjelizovalo...... a človek azda nemusí byť génius, aby zistil, prečo tomu tak nie je.
a ty si co ako myslis ze som to robil na vlastnu past ?
su v Cirkvi ludia ktori su pasivni a ktori su aktivni, ja som sa drzal tych ktori boil aktivni a od nich som sa ucil a bolo to spickove, nelutujem ....
nechapem ale tvoje zameranie sa na "okrajovych katolikov" ze z akeho dovodu su oni pre teba taki dolezití pre Tvoj nazor o Cirkvi
preco sa radsej nezamerias na tych dobrych a neucis sa od nich?
Pripadas mi ako clovek ktory ide do romskej osady a skuma ich znalosti matematiky a fyziky a nasledne vyhlasi ze aki su slovaci neschopny a hlupy narod a ze nic sa neda od nich naucit .... namiesto toho aby zasiel na MATFYZ a dalsie okolite skoly a porozpraval sa s viacerymi spickovymi slovenskymi vedcami
.
Citácia:
človek hned zistí, že táto cirkev považuje za spasených aj tých, čo poznajú jej náuku, ale proste v nu neveria a nikdy ju neprijme. Stačia len dobré skutky a viera človeka v danom náboženstve. Povinnosť vstúpiť do cirkvi má dotyčný len vtedy ak sa PRESVEDCI ze RKC založil Boh.
problem je v tom ze tieto slova chapes takou zvlastnou optikou a preto si uplne mimo. Ako to nazvat, zeby kognitivne skreslenie?
Citácia:
Ku ktorým protestantom sa vlastne radíš? Učia tí protestanti ku ktorým sa radíš, že mimo ich cirkvi nebude nikto spasený? Alebo už túto podmienku nepovažuješ za smerodajnú?
Stefan dal si dobru otazku
Citácia:
Nemyslím si, že zmenia názor. Myslím si, že Ti povedia, že "áno, takto ako to hovorí Paločko sme to mysleli. Len si nás nepochopil."
BINGO !!!! :palec:
Citácia:
Ak sa niekto PRESVEDČI, že katolícka cirkev je tá pravá cirkev Kristova, tak nemá povinnosť do nej iba vstúpiť, ale hlavne v nej VYTRVAŤ. A práve Ty si niekto, kto nevytrval.
obavam sa ze Jano doteraz nepochopi podstatu RKC, takze je otazne ze nakolko vobec bol katolikom, ale inak s tebou suhlasim, mam tiez o neho obavu

Obrázok užívateľa

od 13.01.2021 8:42:27
napísal 20 príspevkov
stefan píše:
Učia tí protestanti ku ktorým sa radíš, že mimo ich cirkvi nebude nikto spasený? Alebo už túto podmienku nepovažuješ za smerodajnú? ... Ak sa niekto PRESVEDČI, že katolícka cirkev je tá pravá cirkev Kristova, tak nemá povinnosť do nej iba vstúpiť, ale hlavne v nej VYTRVAŤ. A práve Ty si niekto, kto nevytrval. Preto mám veľkú starosť o teba.
A zamyslel ses někdy nad tím, zda Tvoje starost o jano555 není založená na mylném přesvědčení o tom, co je vlastně tou "pravou církví Kristovou"? Klíčové tu přece není (nebo by aspoň nemělo být), zda je jano555 katolík nebo protestant, ale to, zda se drží pravdy nebo omylu. Vy katolíci totiž vycházíte z předpokladu, že "katolík = ten, kdo má pravdu" (o Bohu, o nutných podmínkách spásy, o církvi a dalších náboženských realitách). Z téhož předpokladu ale vycházejí i protestanti, když jsou přesvědčeni, že "protestant = ten, kdo má pravdu" (tj. ten, kdo tyto skutečnosti vidí či chápe pravdivě).

Zkuste se třeba zamyslet nad definicí tak nábožensky "obyčejné" věci jako je církev. Co je to vlastně církev?
- společenství, které je jedno, svaté, katolické a apoštolské, nebo společenství věřících v Krista?
- společenství polepšených (napravených) hříšníků, nebo společenství neustále selhávajících věřících?
- společenství založené Kristem (bez ohledu na to, jak dalece se v průběhu dějin odchýlilo od pravdy evangelia) vs. společenství dodržující Kristova přikázání?

Pochopíš-li, jak velké rozdíly v chápání náboženských realit panují mezi jednotlivými skupinami křesťanů, pak se přestaneš druhých tak hloupě ptát, zda pořád věří v to, že "mimo církev není spásy". I já (jako nekatolík) Ti totiž mohu s klidným svědomím odpovědět: "ovšemže souhlasím s tím, že mimo církev není spásy". Jenže problém je právě v té definici církve čili v tom, co tou "církví" oba myslíme. Čili z mého pohledu - ano, mimo "společenství polepšených hříšníků" není spásy (tj. kdo se nepolepší, ten se do božího království nedostane - jak je patrné z mnoha evangelijních podobenství). A obdobně - ne, mimo "společenství římsko-katolické církve" rozhodně spása je (a to jednoduše proto, protože RK církev není podle mě totožná s Kristovou církví).

Čili jak to vidím já, měli byste si na prvním místě vyjasnit své předpoklady - jestli jsou pravdivé nebo mylné. Teprve pak má smysl se začít dohadovat o důsledcích. Vyjasníte-li si např. definici církve, pak vám bude hned jasné, proč jano555 (či kdokoli jiný) z RKC odešel ... no asi proto, protože nepovažuje RK definici církve za pravdivou. Dokažte mu (nade vší pochybnost), že vaše definice [tj. váš předpoklad] pravdivá je, a jsem přesvědčený, že se vrátí ... protože jen hlupák by odmítl pravdu (je-li opravdu pravdou).

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 21987 príspevkov
Pekne vysvetlene. :D
Ale preco to este nerozsirit ?
Jezis (vraj) prisiel, aby nas naucil zit, ako maju zit ludia (="stal sa clovekom").
Takze kazdy, kto "zije ako clovek (podla Jezisa)", by mal tiez byt "clenom spolku". :lol:
No a preco toto nefunguje a, zda sa, ze tak lahko ani fungovat nebude ?
Lebo hierarchia RKC nema na tych ostatnych ziaden DOSAH.
Preto sa vzdy bude snazit "dokazat" to svoje a "pritiahnut" vsetkych do toho SVOJHO kosiara.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
Pekne vysvetlene. :D
Ale preco to este nerozsirit ?
Jezis (vraj) prisiel, aby nas naucil zit, ako maju zit ludia (="stal sa clovekom").
Takze kazdy, kto "zije ako clovek (podla Jezisa)", by mal tiez byt "clenom spolku". :lol:
No a preco toto nefunguje a, zda sa, ze tak lahko ani fungovat nebude ?
Ciastocne s tebou suhlasim
rozdiel je v tom ze ja si myslim ze pre ten Zivot(podla Jezisa) clovek potrebuje aj tu Cirkev ...
ale inak suhlasim ze kazdy kto "zije ako clovek" tak "patri do rodiny"
rozdiel je skor v intenzite pestovania "rodinnych vztahov"

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 564 príspevkov
Citácia:
v Cirkvi ludia ktori su pasivni a ktori su aktivni, ja som sa drzal tych ktori boil aktivni
napríklad sestry redemptoristky v Kežmarku ale aj verbistky, či klarisky. Určite aj iné rehole, ktoré majú v popise práce evanjelizovat alebo modliť sa(,navonok pasívna činnosť) za misionárov(nehovoriac za modlitby počas omše). čo samozrejme u Janka nepochodíš lebo on sa nepotrebuje modliť. Napríklad hlavná myšlienka redemptoristov je robiť misie. Janko vôbec nemá ani šajnu o celom ansamli čo evanjelizuje, či už smerom von alebo dovnútra.

a keď sme pri verbistoch , nech si pozrie mapu, kde všade sú porozliezani(alebo aj františkáni). prakticky každá rehoľa má ľudí čo odchádzajú za hranice alebo spoza hraníc na Slovensko a nielen za štúdiom teologie.

napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Prosím Ťa, kde došlo k zmene náuky? Niekoľko desiatok strán sme tu o tom diskutovali a nedokázal si ukázať tú zmenu náuky. Došlo k zmene rétoriky, to sme ochotní pripustiť. Ale nie k zmene učenia. A už vôbec nie k zmene učenia, ktoré je dogmou.
Ja nechápem Stefan aké dokazy ešte potrebuješ ? Nestačí ti to, že 14 z 15 knazov ti potvrdí, že protestanti odmietajúci katolícke učenie možu byť spasení ? Nestačí ti to že v dokumentoch katechismu a 2VK nie je ani len zmienka o nevyhnutnosti ku spáse pri konvertovaní nekatolíkov ? Namiesto toho sa tam vyskytuju len samé pochvaly, blahorečenia, a označenia ako "osrapovodlivení vo viere", "pričlenení ku Kristovi", "krestania", "nástroje spásy".............

A nestačí ti ani to, že dnes RKC proste preferuje skutky a nie konvertovanie ? Vsak pozeraj jednotlivé pápežské výroky, a nie je tam ani len slovo o potrebe konvertovania. To všetko nasvedčuje jedinému, "každý kto pozná katolícke učenie, sa može spasiť vo svojom vlastnom náboženstve", za predpokladu že koná dobré skutky, a neverí že Boh založil katolícku cirkev.

Citácia:
Ku tým čo v minulosti, krestanský zbor "slovo života". Ano, učia to. Ucia to, že každý kto počul o Kristovi, ale neuverí v neho, nebude spasený.

Citácia:
Prepáč, ale po prečítaní jeho knihy tomuto nemôžem uveriť. Otec Paločko tam pekne vysvetľuje, že všetci sme na ceste. Aj katolíci aj nekatolíci. Aj katolík, ktorý chodí do kostola nemusí poznať všetky dogmy ktoré katolícka cirkev učí. Alebo môže aj nevedome niektorej dogme odporovať. Znamená to, že nebude spasený? Nie, pretože verí najlepšie ako vie a ako ho naučili. Je pravde otvorený a ak ju spozná, tak ju bez výhrad príjme. Je vlastne v podobnej pozícii ako protestant. Len ten protestant pozná ešte menej Pravdu. Ale ak je úprimne veriaci, tak keď tú Pravdu spozná, tak ju príjme. Niektorí katolíci sú v poznaní Pravdy na tom dokonca ešte horšie ako protestanti. Alebo iný príklad. Predstav si nejaké dieťa. Napríklad desaťročného katolíka a desaťročného nekatolíka. Aké je ich poznanie pravdy? Aký je medzi nimi z hľadiska poznania Pravdy rozdiel? Veď oni sa ešte len učia základné kresťanské Pravdy. Možno o takomto katolíkovi povedať, že dokonale pozná všetky doktríny katolíckej cirkvi? Asi sotva. Čo by sa stalo ak by takí zomreli? Otec Paločko hovorí, že každý človek ešte pred svojou smrťou dostane príležitosť Pravdu prijať alebo odmietnuť a tak vstúpiť do katolíckej cirkvi alebo nevstúpiť. Toto čo on vo svojej knihe hovorí nie je ani v rozpore s II. VK, ani v rozpore s nejakým iným koncilom, Písmom či Tradíciou.
Náročky som sa Paločka spýtal, či pozná niekoho kto učí podobne ako on, a neodpovedal mi na to, "povedal len, že to nie je doležité ako ostatní učia"..... Paločko je teda niečo ako ihla v sene, proti celej armáde biskupov a knazov čo tvrdia opak....

Citácia:
Ti knazi a biskupi nie sú zas tak strašne nechapaví........ Spýtal som sa ich zrozumitelnou rečou, "Učí cirkev, že možu byť spasení protestanti, ktorí poznajú katolícke učenie, ale neuveria v neho" ?

Jednoduchá priama otázka, jednoduchá odpoved z ich strany. Tam niet čo na prekrúcanie. Ale ved ked chceš napíš im sám, dám ti na ich kontakt, napíšeš im ?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MISOJOGI :

Citácia:
pouzit logiku!, :palec: fakt ta nic na gymnaziu nenaucili? kedysi to bolo najlepsie gymnazium v BA. :oops:
Ked je človek katolík, tak sa riadi katolíckymi pravidlami. Ked pápež či biskupi povedia tak, je povinný ich počúvať a podriadovať sa im, aj ked ich názory človeku nedávajú logiku........

GAMCA už dlho nepatrí k najlepším... ked som tam v roku 2011 prišiel, nerobili sa tam do matematickej triedy ani prijímačky ! Hlásilo sa nás tam okolo 45 a z toho 30 prijali.... GAMCE ide už len o peniaze..... do našej matematickej triedy prijali jedného zo súkromného gymnázia Ceská, a to len na základe pohovoru.....

Citácia:
pozri ti sa spytas niekoho kto nie je v obraze ze o co Ti ide, nechape Tvoju otazku a tym padom ti odpovie skreslene a neadekvatne
nasledne sa toho vitazoslavne chytis a myslis si ze ako si objavil teplu vodu .... ale v skutocnosti si nic nedokazal
Spýtal som sa ich úplne zrozumitelne, a úplne zrozumitelne mi odpísali...... Jasne som sa ich spýtal "učí cirkev, že možu byť spasení protestanti, ktorí poznajú katolícke učenie, no neuveria v neho" ? Odpovedali mi že "možu".

Dám ti na nich kontakt, ak tomu neveríš, napíš im..... prečo im nenapíšeš ? Bohíš sa že by ti napísali niečo čo sa ti nepáči ?

Citácia:
su v Cirkvi ludia ktori su pasivni a ktori su aktivni, ja som sa drzal tych ktori boil aktivni a od nich som sa ucil a bolo to spickove, nelutujem ....
nechapem ale tvoje zameranie sa na "okrajovych katolikov" ze z akeho dovodu su oni pre teba taki dolezití pre Tvoj nazor o Cirkvi
preco sa radsej nezamerias na tych dobrych a neucis sa od nich?
Pripadas mi ako clovek ktory ide do romskej osady a skuma ich znalosti matematiky a fyziky a nasledne vyhlasi ze aki su slovaci neschopny a hlupy narod a ze nic sa neda od nich naucit .... namiesto toho aby zasiel na MATFYZ a dalsie okolite skoly a porozpraval sa s viacerymi spickovymi slovenskymi vedcami
Mna zaujíma to aký má názor na to Vatikán, pretože on tvoril 2VK a katechizmus. A pre mna ako katolíka by bol závezný 2VK a katechizmus, a nie názor katolíka jednotlivca.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FILOSOF :

Citácia:
A zamyslel ses někdy nad tím, zda Tvoje starost o jano555 není založená na mylném přesvědčení o tom, co je vlastně tou "pravou církví Kristovou"? Klíčové tu přece není (nebo by aspoň nemělo být), zda je jano555 katolík nebo protestant, ale to, zda se drží pravdy nebo omylu. Vy katolíci totiž vycházíte z předpokladu, že "katolík = ten, kdo má pravdu" (o Bohu, o nutných podmínkách spásy, o církvi a dalších náboženských realitách). Z téhož předpokladu ale vycházejí i protestanti, když jsou přesvědčeni, že "protestant = ten, kdo má pravdu" (tj. ten, kdo tyto skutečnosti vidí či chápe pravdivě).
Ano dobrý postreh. V prvom rade treba dokázať že je to práve RKC ktorá ma ten patent na pravdu. Ja som v toto posledné dni veriť prestal.

Citácia:
Zkuste se třeba zamyslet nad definicí tak nábožensky "obyčejné" věci jako je církev. Co je to vlastně církev?
Pokial by si sa mal zamerať len na definíciu z katolicizmu, tak by si sa dozvedel len to, že cirkev je nejaká viditeľná budova, ktorá je pod autoritou jednej hlavy - pápeža.

Ja som však v posledné dni začal skúmať Písmo ale aj nezávislé zdroje (predtým som Písmo vobec neskúmal, a čítal len katolícke zdroje a katechizmus) a zistil som nasledovné :

Výraz "cirkev" sa vyjadruje gréckym výrazom "ekklesia". Tento výraz sa používal v starovekom demokratickom Grécku, v ktorom označoval zhromaždenie obyčajných ľudí. Títo obyčajní ľudia na základe rozhodnutia väčšiny, prijali nejaké nové návrhy, či už išlo o ekonomické či vojenské návrhy. Každopádne v tomto zhromaždení sa nenachádzal žiaden univerzálny vodca, ale všetci si boli rovní, a každého hlas mal rovnakú autoritu. Bolo to niečo podobné, ako sú dnes volby.

Toto zhromaždenie sa mohlo stretnúť hocikde, či už na pláži, na poli, v meste, po domoch...... nemuseli sa stretávať v nejakom chráme......

https://en.wikipedia.org/wiki/Ecclesia_(ancient_Greece)

Kód:
Dokažte mu (nade vší pochybnost), že vaše definice [tj. váš předpoklad] pravdivá je, a jsem přesvědčený, že se vrátí ... protože jen hlupák by odmítl pravdu (je-li opravdu pravdou).

No však presne, no stačilo by dokázať jednu vec : že pápež je Kristov nástupca, vybavení neomylnostou a univerzálnou autoritou ktorej sa musí každý kresťan podriadiť.

Takéto niečo by však bolo potrebné spolahlivo dokázať z biblie, a z historie.....

Ja som posledné dni, skúmal z nezávislych zdrojov a z Písma aj otázku pápežstva, a došiel som k mnohým zaujímavým záverom..... napíšem tu o tom tému...

napísal 21987 príspevkov
jano555 píše:
GAMCA už dlho nepatrí k najlepším... ked som tam v roku 2011 prišiel, nerobili sa tam do matematickej triedy ani prijímačky ! Hlásilo sa nás tam okolo 45 a z toho 30 prijali.... GAMCE ide už len o peniaze..... do našej matematickej triedy prijali jedného zo súkromného gymnázia Ceská, a to len na základe pohovoru.....
Nuz, povedal by som, ze je to na Tebe vidiet ... :cry:

jano555 píše:
Spýtal som sa ich úplne zrozumitelne, a úplne zrozumitelne mi odpísali...... Jasne som sa ich spýtal "učí cirkev, že možu byť spasení protestanti, ktorí poznajú katolícke učenie, no neuveria v neho" ? Odpovedali mi že "možu".
A odpovedali LOGICKY uplne spravne. :lol:
Alebo nevies, co znamena kvantifikator "mozu" ?
1. Urcuje spasu Boh ? Urcuje.
2. Je Boh vo SVOJOM rozhodovani viazany nejakym vonkajsim vplyvom ? Nie je.
3. Ergo - MOZU ... :lol:

napísal 341 príspevkov
LEGIONAR :

Citácia:
3. Ergo - MOZU ..
Boh nám vo svojom Písme povedal, kto bude, či nebude spasení, na základe čoho bude spasení.... Boh si neprotirečí a nemení názory, Boh nejde proti sebe.

napísal 564 príspevkov
jaj, Janko, a či niekto "poznal" a "uveril" posúdí podľa občianskeho preukazu?

Citácia:
on berie "môžu" ako "budú"
nato že je z gymnázia, mal by ovládať aj pojmy "nutná a postačujúca podmienka " a nie navzájom si ich zamieňať.

napísal 21987 príspevkov
jano555 píše:
LEGIONAR :

Citácia:
3. Ergo - MOZU ..
Boh nám vo svojom Písme povedal, kto bude, či nebude spasení, na základe čoho bude spasení.... Boh si neprotirečí a nemení názory, Boh nejde proti sebe.
Odkial to TY VIES ? :lol:

Boh Ti aj povedal, ze je vsemohuci, ze je tajomny, ze Ty nevies dna ani hodiny, ze niektore veci nevie ani Jezis, iba Otec atd. atd.
Ak tvrdis, ze Boh MUSI nieco urobit, lebo TY si to zrovna tak POCHOPIL, tak popieras Jeho vsemohucnost, mudrost, bozskost - proste VSETKO, co z Neho robi Boha.

Ja na Jeho mieste by som takemu "odvazlivcovi" (ludovo povedane trotlovi) dal teda peknu priucku ... ;) :D

napísal 341 príspevkov
ALDOT :

Citácia:
Boh sa vyjadril vo svojom Písme jasne, kto odmieta evanjelium NEMOZE byť spasení..... Ziadne "može".

napísal 564 príspevkov
ok, len otázka je akou mierou človek verí a druhá vec čo človeku pomôže aby veril viac

napísal 21987 príspevkov
jano555 píše:
ALDOT :

Citácia:
Boh sa vyjadril vo svojom Písme jasne, kto odmieta evanjelium NEMOZE byť spasení..... Ziadne "može".
Pismo napisali LUDIA !
Ktovie, ako to oni POCHOPILI, ked Ty nedokazes pochopit ovela jednoduchsie veci. :D

Len pre zaujimavost - uved, prosim Ta, suradnice z Pisma, kde to Boh explicitne hovori.
Pre kontrolu toho pochopenia ... ;)

P.S. Ak uvedies nejake tie "listy", tak to rovno ani nepis ... :lol:

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť