areopag.sk
http://areopag.sk/

Sekty a biblia
http://areopag.sk/viewtopic.php?f=56&t=6369
Stránka 1 z 1

Autor:  jano555 [ 21.02.2021 2:27:10 ]
Predmet príspevku:  Sekty a biblia

Pri mojom štúdiu biblie, som natrafil na veľmi zaujímavý grécky výraz "hairesis" v Gal 5:20 a udivilo ma čo tento výraz v skutočnosti znamená. O to viac ma ale udivovalo to, že som takúto formu katolíckej apologetiky nikdy nevidel u žiadneho katolíckeho apologéta, pričom podľa mojho výskumu ide o veľmi silný katolícky argument proti protestantom, sedevakantistom, starokatolíkom......... :

V 1 storočí apoštoli založili cirkvi, v ktorých ustanovili cirkevnú hierarchiu. Po 1 storočí však vznikali stále nové a nové cirkvi - strany - hairesis. Ci už išlo o gnostické cirkvi, ariánske cirkvi, protestantské cirkvi, sedevakantistické cirkvi (tradiční katolíci), starokatolícke cirkvi...... Podporovali však apoštoli vytváranie nejakých nových cirkví do budúcna ?

List Galaťanom 5: 19-21 Roháčkov preklad

"19 A zjavné sú skutky tela, ktoré sú: cudzoložstvo, smilstvo, nečistota a nestudatosť, 20 modloslužba, čarodejstvo, nepriateľstvá, zvady, žiarlenia, hnevy, dráždenia, rôznice, SEKTY (gr. Hairesis), 21 závisť, vraždy, opilstvá, hodovania a tomu podobné, čo vám predpovedám, ako som už aj prv povedal, že tí ktorí robia také veci, nebudú dediť Božieho kráľovstva."

Poznámka : Božie slovo teda hovorí, že kto bude tvoriť SEKTY, STRANY, nebude dedičom Božieho kráľovstva. Výraz "SEKTY", alebo "STRANY" vyjadruje grécky výraz HAIRESIS, ktorý sa v Písme vyskytuje aj v iných častiach Písma Tit 3:20, 2Pt 2:1; Sk 24:14;26:5;28:22;5:17;15.5;24:5 a označuje v nich strany Farizejov, Saducejov ale i Ježišovu cirkev.

Grécke slovo hairesis v antickom Grécku označovalo výraz " slobodná voľba", a teda sa používalo na označenie človeka, ktorí si na základe svojej náboženskej slobody vybral nejakú nábožensku stranu, alebo ju založil, a to na základe svojho vlastného osobného presvedčenia a teda svojej vlastnej osobnej mienky.
https://www.biblestudytools.com/lexicons/greek/nas/hairesis.html

Starovek :

V starovekom Grécku sa výraz "hairesis" používal za neutrálny výraz na označenie roznych politických či náboženských strán, ako boli Stoici, Platonisti, Aristotelisti.........

v 2 storočí Claudius Galénos napísal grécke dielo o troch najvýznamnejších medických školách, ktoré všetky nazval neutrálnym výrazom "hairesis" - strany.

V 3 storočí pohan neoplatonista Alexander von Lynkopolis, neutrálne písal o krestanstve : "kresťanstvo, v ktorom sa objavilo množstvo straníckych (Gr. Hairesis) zakladatelov, každý z nich ktorý predstavil svoju novú stranu (hairesis)......."

V starovekom Judaizme sa výraz "hairesies" používal tiež v neutrálnom zmysle na označenie roznych strán. Zidovský historik Jozefus Flavius okolo roku 70 písal že v mladosti sa rozhodol pre stranu (hairesis) farizejov (sám bol v čase písania svojho diela farizejom).

Aj v starovekom latinskom svete sa používal výraz "hairesis" na neutrálne označenie nejakej strany. Hieronym v latinskej vulgáte z 4 storočia, prekladá výraz hairesis, do latinského výrazu "sectae" - strana.
https://vulgate.org/nt/epistle/galatians_5.htm

Aj v Biblii sa používa výraz "hairesis" za neutrálne označenie strán Farizejov, Saducejov, či Ježišovej cirkvi Sk24:14; 26:5; 28:22; 5:17; 15:5; 24:5

Až v polke 2 storočia cirkevný otec Justín Martýr ked opisoval heretikov použil "hairesies", a dal tak výrazu "hairesies" len jeden z ďaľších významov, a teda "hairesies" sa v 2 storočí vzťahoval nielen na vznik nejakých nezávislých strán, ale už aj na označenie heretického učenia. Takto to pokračovalo až do roku 1960. Až po roku 1960, sa výraz "hairesis" chápal výlučne ako označenie heretického učenia, bez toho aby sa tým myslelo aj nejaké vytvorenie nejakej nezávislej strany na základe osobného presvedčenia.

https://de.zxc.wiki/wiki/Sekte

Výraz Hairesis teda v 1 storočí v biblii znamenal to, keď niekto založí nejaku náboženskú stranu administratívne nezávislú, a to na základe svojho vlastného úsudku a to mimo tých cirkví ktoré založili apoštoli, a to bez ohľadu na učenie danej cirkvi....... apoštoli teda v 1 storočí založili nejaké strany a vytváranie nejakých ďaľších strán na základe vlastného úsudku nejakého obyčajného jednotlivca prísne prekliali........... Apoštol teda nijako nepredpokladal, že by apoštolské cirkvi v 1 storočí mali odpadnúť od viery a bolo by treba založiť nejaké nové cirkvi, ktoré by ich nahradili.
Z tohto dovodu sa dnešné protestantské, sedevakantistické a starokatolícke cirkvi nazývajú "hairesis", pretože ide o novovzniknuté cirkvi, ktoré vznikli niekoľko stoviek rokov po apoštolských cirkvách. Apoštol Pavol však tých, ktorí by takéto strany vytvárali, uvrhol pod kliatbu.

Autor:  jano555 [ 21.02.2021 2:29:46 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Co si o tomto myslíte ?

Autor:  misojogi [ 28.02.2021 2:26:59 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Citácia:
Apoštol teda nijako nepredpokladal, že by apoštolské cirkvi v 1 storočí mali odpadnúť od viery a bolo by treba založiť nejaké nové cirkvi, ktoré by ich nahradili.
toto je veta pravdiva este silnejsie to potvrdzuje Posvatna Tradicia a dejiny prvotnej Cirkvi
Povedal by som ze je to celkom zaujimavy argument .... inovativny

Autor:  romanh [ 23.07.2021 23:26:25 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Tou najväčšou sektou v kontexte prvého príspevku sa stalo Rímske náboženstvo dnes nazývané Rímskokatolícka cirkev v roku 313 keď cisár Konštantín uznal kresťanstvo za štátne náboženstvo.

Autor:  misojogi [ 24.07.2021 4:13:06 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

roman roman .... ach jaj .....

Autor:  teta [ 24.07.2021 8:58:30 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Zdravím, áno pri čítaní Svätého písma možno naraziť na viacero takýchto urývkov. Dá sa povedať, že asi v prvotnej Cirkvi bolo dosť problémov, až prekvapivo veľa textov je im venovaných. Bežné pri liturgii sa mi zdá že ich nečítame...

Autor:  legionar [ 24.07.2021 11:09:42 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

teta píše:
Bežné pri liturgii sa mi zdá že ich nečítame...
To je ale divne, nie ?
Ze dnes zo Svateho pisma krestania nieco selektuju.
Kto by ubral, alebo pridal co i len slovo ....

Autor:  teta [ 24.07.2021 13:40:50 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

legionar píše:
teta píše:
Bežné pri liturgii sa mi zdá že ich nečítame...
To je ale divne, nie ?
Ze dnes zo Svateho pisma krestania nieco selektuju.
Kto by ubral, alebo pridal co i len slovo ....
Nie všetky texty sú vhodné na povzbudenie a verejný prednes. Dôležité je čítať sväté Písmo aj v súkromí. Lebo viera je z počutia a počutie z Kristovho slova.

Autor:  legionar [ 24.07.2021 20:19:16 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

teta píše:
Nie všetky texty sú vhodné na povzbudenie a verejný prednes. Dôležité je čítať sväté Písmo aj v súkromí. Lebo viera je z počutia a počutie z Kristovho slova.
Nie ze by som sa chcel hadat, iba logicky uvazujem.
1. Viera je z pocutia a pocutie z Kristovho slova
2. Nie vsetky texty sa prednasaju
3. Teda ti, co iba pocuvaju a necitaju, mozu byt uvedeni ohladne toho "slova" do omylu

Autor:  teta [ 25.07.2021 3:09:11 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Mali by čítať, lebo to sa často prízvukuje, ak nie sú povrchní, tak čítajú.

Omyl je, keď do kostola nechodia.

Podstatné texty je dôležité, aby sa čítali, lebo sa nestíha všetko . A čítania sa pritom rozšírili po druhom vatikanskom koncile.

Autor:  legionar [ 14.05.2022 8:41:52 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

Jihokorejská sekta Sinčchondži (Shincheonji) chytá dívky zejména v Praze a na sociálních sítích. Zaměřuje se na věřící jiných církví, kterým pak lže, manipuluje s nimi a vydírá je tvrzením, že se blíží apokalypsa, po níž zůstane jen Sinčchondži. Zakladatel Man-hee Lee se prohlásil za anděla pravdy a tvrdí o sobě, že je ztělesněním druhého příchodu Krista. MF DNES přináší svědectví dívek, kterým se podařilo sektu opustit, a detailní vhled, jak to v sektě funguje.

Citácia:
„Úplně jsem se odstřihla od rodiny, vykašlala se na studium, uvěřila, že nadchází konec tradičních církví a zůstane jen Sinčchondži. Úplně ovládli mou mysl, můj volný čas, měli nade mnou absolutní kontrolu. Bála jsem se sektu opustit, bála jsem se hlasu zla, že skončím v pekle,“ popisuje sedmadvacetiletá Kateřina, která byla v sektě rok a půl.
Takto to dopada, ked CLOVEK nie je clovekom, ale iba manipulovanym jedincom.
Rad by som vedel, kolko ateistov sa dalo takto zlakat do sekty, aby uverili uplnym nezmyslom ...

Autor:  misojogi [ 16.05.2022 8:44:06 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

a link ???

Autor:  legionar [ 16.05.2022 10:34:39 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

misojogi píše:
a link ???
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sincchondzi-sekta-jizni-korea-evangelizace-problem-cirkev-extremiste.A220513_175735_zahranicni_albe

Autor:  misojogi [ 16.05.2022 16:55:58 ]
Predmet príspevku:  Re: Sekty a biblia

dakujem

Stránka 1 z 1 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/