Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.03.2021 0:59:33   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18774 príspevkov
Citácia:
Janko, a preco nezacnes citaj aj taku kvantovu fyziku, astrofyziku, kozmologiu, alebo mikrobiologiu, genetiku ?
Daj to "na stol", porovnavaj - a zacni "sudit" ... :)
Mozno dojdes este k "zaujimavejsim zaverom". :lol:
A rucim Ti, ze o tychto veciach Ti DNES ziaden knaz naozaj NIC nepovie - lebo o tom nema ani sajnu.
Legi musim povedat ze zas mi tvoja logika a postrehy imponuju
zaroven s Tebou suhlasim v tom ze Janovi by zjavne prospelo studium MATFYZU alebo podobnej skoly a teda by sa dostal aj k uvedenym temam.
-
zaroven vsak poznamenam ze boli aj knazi, ktori boli celkom aktivni vo vede, tusim napriklad autor teorie BigBangu, alebo aj zakladatel genetiky Mendel, alebo tusim Lamarck atd, alebo vynalezca bleskozvodu (Franklin?) alebo vynalezca Banic padaka, alebo aj nas nestor elektrotechniky Murgas, proste nebolo ich malo .. sorry ak som nieco poplietol ale uz nevladzem hladat a googlit ....

Poslať 08.03.2021 8:44:11   Re: Apoštolská postupnosť

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22039 príspevkov
misojogi píše:
zaroven vsak poznamenam ze boli aj knazi, ktori boli celkom aktivni vo vede
Michal, a ja zase musim poznamenat, ze v prispevku som vyslovne pouzil slovicko DNES ... :roll: :lol:
Pretoze o tamtych velmi dobre viem.

Poslať 08.03.2021 10:41:11   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
v prispevku som vyslovne pouzil slovicko DNES ...
nejako to slovicko "uslo mojej pozornosti" :D
na druhej strane si myslim ze aj dnes by sa nasli nejaki vedci - knazi alebo mnisi, len sa o tom mozno tolko nevie ....
napriklad ja poznam jedneho mnicha, ktore je zaroven profesorom na Prirodovedeckej fakulte v BA, len sa to o nom bezne nevie a viacero slovenskych knazov (este z cias totality) ma vystudovanu dalsiu VS, napriklad Elektrofakultu alebo Chemicko technologicku apod

Poslať 08.03.2021 13:34:13   Re: Apoštolská postupnosť

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 565 príspevkov
misojogi, a čo piaristi? je to uciteľská rehoľa, či školské sestry sv. Františka z Asissi? popri štúdiu sa určite stretávajú s vedou v závislosti na predmete, ktorí učia a nejde len o náboženstvo. viem že na niektorom gymnáziu v Ba učil aj františkán a tuším išlo o fyzikára.

Poslať 09.03.2021 0:43:30   Re: Apoštolská postupnosť

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
Ale problém je ten, že takýto názor apologéti, knazi, fary, nezdielajú !!! Nezdá sa ti to ani trochu čudné ? Rovnako tak sa ti nezdá čudné to, že v katechizme nie je ani zmienka o tom, aby nekatolíci konvertovali na katolícku vieru ? Namiesto toho sú tam o nekatolíkov len samé blahorečenia, akí sú vzorní krestania, ospravedlnení vo viere, veriaci v Krista..... Ja už naozaj neviem, ked tam toto nevidíš.........
Ešte raz: Dokonalá plnosť prostriedkov spásy sa dá totiž dosiahnuť jedine skrze Kristovu Katolícku cirkev, ktorá je všeobecným nástrojom spásy. Toto je citát z jedného z dokumentov II. VK.

Citácia:
Má to spojené s ekumenizmom, a ukazuje to len, že RKC ekumenizmus je očividne zlý, pretože vedie len k odlivu katolíkov a nie k ich prílivu. A nielen kvoli tomuto je ekumenizmus zlý.
Ale však ekumenizmus vychádza z protestantských cirkví, otcom myšlienky je tuším Svetová rada cirkví. Katolícka cirkev ekumenické hnutie iba reflektuje.

Poslať 09.03.2021 0:48:31   Re: Apoštolská postupnosť

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Ešte raz: Dokonalá plnosť prostriedkov spásy sa dá totiž dosiahnuť jedine skrze Kristovu Katolícku cirkev, ktorá je všeobecným nástrojom spásy. Toto je citát z jedného z dokumentov II. VK.
No a čo ? RKC učí že ak je niekto spasení, tak je spasení len skrze nu, ale to neznamená že musí byť aj jej členom a veriť v jej učenie.

Citácia:
Ale však ekumenizmus vychádza z protestantských cirkví, otcom myšlienky je tuším Svetová rada cirkví. Katolícka cirkev ekumenické hnutie iba reflektuje.
Neviem aké protestantské cirkvi máš na mysli, my so zboru "slovo života" žiaden ekumenizmus nepodporujeme, teda určite nie taký na katolícky sposob.

Poslať 09.03.2021 0:55:21   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
No a čo ? RKC učí že ak je niekto spasení, tak je spasení len skrze nu, ale to neznamená že musí byť aj jej členom a veriť v jej učenie.
A ako si to predstavuješ?

Citácia:
Neviem aké protestantské cirkvi máš na mysli, my so zboru "slovo života" žiaden ekumenizmus nepodporujeme, teda určite nie taký na katolícky sposob.
Je zbor "slovo života" členom Svetovej rady cirkví?

Poslať 09.03.2021 0:56:38   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Legi nehlada stredoskolskych ucitelov (hoci aj inteligentnych ) ale vyslovene vedcov prvej triedy
Ja som este mal moznost stretnut ludi ako Kluvanek Misik Svec alebo Elias Horvath Kajan tesne po revolucii, prof Krempasskeho a dalsich
vela ludi si este pamata a zazilo prof Ilkovica (clen timu Nobelovej ceny, hoci udelena bola Heyrovskemu)
poznal som aj viacerych vedcov z SAV, ale tam je teraz pusto a prazdno ... posledny zhasne.

Poslať 09.03.2021 0:58:35   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
je paradoxne ze ty si ucenie RKC pouzivas na ty aby sa sam seba ospravedlnil ze v nej nie si ....
alebo inak povedane, nie som v RKC ale je to v sulade s jej ucenim a tak je to OK
zvlastny sposob zmyslania

Poslať 09.03.2021 1:02:38   Re: Apoštolská postupnosť

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
A ako si to predstavuješ?
Predstavujem si to tak, že každý kto pozná pravé učenie, no neuverí v neho, nebude spasení.

Citácia:
Je zbor "slovo života" členom Svetovej rady cirkví?
Neviem, ale viem že ekumenizmus na štýl ako to robí RKC nepodporujeme.

Poslať 09.03.2021 1:30:13   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
Predstavujem si to tak, že každý kto pozná pravé učenie, no neuverí v neho, nebude spasení
co znamena pojem ""poznat prave ucenie" ??? mam pocit ze tento pojem nemas ujasneny ....

Poslať 09.03.2021 8:10:55   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
Predstavujem si to tak, že každý kto pozná pravé učenie, no neuverí v neho, nebude spasení.
To je predsa aj v súlade s katolíckou vierou. Nemusel si nikam chodiť. Opýtam sa Ťa teda ďalej. Kedy je nutné aby ten kto pozná pravé učenie v neho uveril? Predstav si takú situáciu. Máme štyroch ľudí, ktorí počuli o Kristovi a pravom učení. Jeden v neho uverí hneď, druhý o päť rokov, tretí o pätnásť rokov a štvrtý až v okamihu svojej smrti. Kto z nich bude spasený?

Poslať 09.03.2021 20:35:22   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 565 príspevkov
misojogi píše:
Legi nehlada stredoskolskych ucitelov (hoci aj inteligentnych ) ale vyslovene vedcov prvej triedy
Ja som este mal moznost stretnut ludi ako Kluvanek Misik Svec alebo Elias Horvath Kajan tesne po revolucii, prof Krempasskeho a dalsich
vela ludi si este pamata a zazilo prof Ilkovica (clen timu Nobelovej ceny, hoci udelena bola Heyrovskemu)
poznal som aj viacerych vedcov z SAV, ale tam je teraz pusto a prazdno ... posledny zhasne.
chápem, ale sú to ľudia z Cirkvi ktorí majú šajnu o vede, nemôže povedať, že kňazi, či iní ľudia sú zaostali alebo keď sú veriaci tak neštuduju vedu. primárnou úlohou knazov je pastorácia a málokto z nich má záujem o vedecké poznatky ako koníček. ale pochybujem žeby ignorovali vedu ako takú či boli proti nej.

Poslať 09.03.2021 20:42:31   Re: Apoštolská postupnosť

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22039 príspevkov
aldot píše:
chápem, ale sú to ľudia z Cirkvi ktorí majú šajnu o vede, nemôže povedať, že kňazi, či iní ľudia sú zaostali alebo keď sú veriaci tak neštuduju vedu. primárnou úlohou knazov je pastorácia a málokto z nich má záujem o vedecké poznatky ako koníček. ale pochybujem žeby ignorovali vedu ako takú či boli proti nej.
Poviem to takto: Som na 100% presvedceny, ze ja mam o viere "vacsi sajn", ako dnesni knazi o vede.

Poslať 09.03.2021 21:11:08   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 565 príspevkov
to ti kľudne som schopný uveriť. ale je mnoho veriacich vedcov, čo by vedeli s tebou rozprávať na tvojej úrovni. myslím si že vo všeobecnosti nemôžeš povedať, že aktívny kresťanský život neumožňuje človeku venovať sa vede

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť