Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 04.03.2021 3:30:11   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18774 príspevkov
povedal by som ze aspon si sa prestal na nieco hrat, to je pozitivum , teraz uz len uprimne hladat

Poslať 04.03.2021 4:08:05   Re: Apoštolská postupnosť

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 565 príspevkov
Citácia:
A odkial to máš že ja k nemu nechodím ?
obávam sa, že ty si ho ešte nestretol. a ako vidím bol by si mu schopný diktovať čo a ako myslel a povedal a miesto neho bol ochotný súdiť kto má a kto nemá byť spasený

Citácia:
Ale je to o členstve v strane.
Takže som v suchu, keďže som rkc. dík za dobrú správu

Na zahradě u františkánů rostla u zdi nádherná jabloň a nesla ty nejchutnější plody. Bratři se o ni pečlivě starali, ale k čemu všechna ta práce, kdy většina ovoce spadla za zídku, do zahrádky dominikánů Kdy tak zase jednou přišli o všechnu úrodu, rozhodli se chudí bratři tomu udělat přítrž a stěžovali si u biskupa. Biskup se rozhodl záležitost vyšetřit a navrhl teologickou disputaci. Kdo v ní zvítězí, bude moci užívat plodů. Dominikáni si zamnuli ruce a vyslali bratra knihovníka, který znal Písmo zpaměti řecky i latinsky a suverénně se pohyboval ve všech teologických oborech. V klášteře františkánů nastalo pozdvižení. Věděli, že vše je ztraceno, oni nepěstovali moudrost, ale chudobu. Nakonec se nabídl nejodvážnější: kuchař, s kulatou, téměř holou hlavou a prostorově výrazným tělem. Po nóně se sešli u biskupa. Kuchař se hned bránil, že nedovede užívat učená slova, a tak biskup nařídil, aby se disputace konala beze slov.

Začal dominikán a ukázal jablko, o ně se přeli.
Františkán vytáhl z kapsy kousek tvrdého chleba.
Knihovník vytyčil ukazovák.
Kuchař se nenechal zahanbit a natáhl dva prsty.
Dominikán přidal třetí prst.
Františkán se ukazováčkem rychle dotkl čela.
Zpocený knihovník rezignovaně vztáhl ruce vzhůru.
Kuchař široce rozpažil a spokojeně se usmál.
Bylo po všem a jablka připadla františkánům. Dominikáni to nedokázali pochopit a hned se vyptávali, co se stalo:
Jsou to mystici, bratří, děl knihovník. Začal jsem dogmatickým traktátem o prvotním hříchu a poukázal na jablko hříchu, které zapříčinilo pád celého lidstva.
Dominikáni pokyvují, že to byl vynikající začátek.
Ale dostal mě nejvyšší kristologií, ukázal mi kousek chleba Chápete? Chléb poslední večeře, kdy se za nás obětoval náš Pán a kdy sejmul to jablko hříchu, které jsem tam tak vyzývavě třímal. Připadal jsem si hrozně.
Bratři kazatelé jej chápavě poplácali po ramenou.
Zkusil jsem se bránit a přešel do útoku v neochvějných základech víry. Vsadil jsem na jistotu a začal jedním prstem: je jeden Bůh! Apeloval jsem na jednotu, unanimitas!
Dominikáni hltali každé slovo. Skvělý smeč!
Stejně tvrdě mě odrazil, kdy jemně dvěma prsty upozornil: ale má dvě přirozenosti: Božskou a lidskou.
Dominikáni stáli bez dechu.
V poslední chvíli jsem se vzpamatoval a hodil v sebeobraně de Deo Trino: tři prsty Bylo to zbytečné, jen se dotkl čela a jasně mi dal najevo, že předhazuji pro lidi nepochopitelné tajemství. Skoro jako bych viděl našeho svatého Otce Augustina na břehu moře, ano, tak jsem si připadal, pošetile rozjímající o podstatě Nejsvětějí Trojice.
Dominikáni se po sobě ani nedívali.
Vzdával jsem se a jen jsem vztáhl ruce v oslavě Boží Moudrosti: Bůh je veliký A víte, co udělal on? Na to nadosmrti nezapomenu. Jediným gestem rozpřáhl ruce, jakoby vydechl ten entitativní atribut Boží bytnosti: Nekonečný!
Kuchař se přiřítil, hlasitě funě, a jásal:
Máme to! Ale hulvát to byl, ten knihovník. Hned jak jsme se sešli, vytáhl jabko a vytahoval se s ním, že nám je všechny sežrali. To mě naštvalo, tak jsem vytáhl starej chleba, aby se živili tím. A von začal útočit, chtěl mi prstem vypíchnout voko! Tak jsem se nedal a pohrozil mu, že mu vypíchnu vobě voči! Už asi nevěděl, jak se bránit, když mi ukázal, že mi vypíchne tři voči, tak jsem se dotknul hlavy: Seš blbej nebo co? A už to vzdával, ještě se sice pokusil vyhrožovat, že na nás přijdou shora a namlátěj nám, tak jsem mu jasně naznačil, a klidně přijdou, že je nás víc. A tak to vzdal!

Patrí to síce do sekcie vtipov ale pripadas mi, jano555, ako tí dominikáni. A pritom možno v jednoduchosti je krása.

Poslať 04.03.2021 8:58:53   Re: Apoštolská postupnosť

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
Ak predpokladám že RKC je Božia cirkev, a ak obaja poznajú učenie RKC no neveria v neho, tak ani jeden by sa nemohol spasiť. To je učenie biblie, a RKC spred 2 VK.
Myslel som to inak. Nechcem počuť čo o tom myslí alebo hovorí akákoľvek cirkev. Je to otázka pre teba. Ak by si bol Boh a mal by si pred sebou dvoch ľudí, ktorí by nepatrili do žiadnej cirkvi, ale jeden by robil dobré skutky a druhý by robil zlé skutky, spasil by si niekoho, resp. koho by si spasil?

Poslať 05.03.2021 11:50:50   Re: Apoštolská postupnosť

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Myslel som to inak. Nechcem počuť čo o tom myslí alebo hovorí akákoľvek cirkev. Je to otázka pre teba. Ak by si bol Boh a mal by si pred sebou dvoch ľudí, ktorí by nepatrili do žiadnej cirkvi, ale jeden by robil dobré skutky a druhý by robil zlé skutky, spasil by si niekoho, resp. koho by si spasil?
Spasil by som toho čo robí dobré skutky............ Ale je úplne nepodstatné čo by som spravil ja, ja nie som Boh. O tom ako zmýšla Boh vieme z Písma, a pokial by bola RKC od Boha tak i z cirkevnej tradície, a tá sa vyjadrila pred 2VK jasne, tí čo poznajú učenie katolíckej cirkvi ale neuveria v neho, nebudú spasení. Chceš to spochybniť ?

Poslať 05.03.2021 14:17:40   Re: Apoštolská postupnosť

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22039 príspevkov
jano555 píše:
Chceš to spochybniť ?
Ja urcite ano. :D
Pretoze je to kravina ...

Poslať 05.03.2021 14:49:32   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 565 príspevkov
Citácia:
čo poznajú učenie katolíckej cirkvi ale neuveria v neho, nebudú spasení.
čo ak pokrstený katolík neverí v učenie KC. Bude alebo nebude spasený?

Citácia:
Ak by si bol Boh a mal by si pred sebou dvoch ľudí, ktorí by nepatrili do žiadnej cirkvi, ale jeden by robil dobré skutky a druhý by robil zlé skutky, spasil by si niekoho, resp. koho by si spasil?
otázka na Štefana, pýtal som sa Jana ale odignoroval otázku. myslím si že dosť podstatná pre diskusiu a pre pochopenie učenia
KC: Čo je to dobrý skutok?

Darujem 100e. Ktoré z toho je dobrý skutok a prečo?
1. neriešim účel.
2. narkomanovi na drogy
3. chudobnemu
4. do zvonceka
5. dcére na Vianoce
6. Billovi Gatesovi
7. na výskum zbraní
8. lebo neviem čo s nimi
9. lebo chcem pomôcť
10. z nežištnej lásky
11. ako úplatok
12. kvôli nejakej výhode pre seba alebo blizku osobu

Alebo pomôžem niekomu:
a) mám z toho výhodu
b) nudím sa
c) je mi toho človeka ľúto
d) lebo mi to kázal otec
e) z lásky k Bohu
f) z vnútorného pohnutia
g) aby som sa predviedol aký som skvelý
h) aby som si zavďačil človeka

viem že je to otázka z morálnej teologie a nie dogmatiky, no na výške ma učili, že si treba zadefinovať pojmy, keď s nimi narábame.

Poslať 05.03.2021 22:23:42   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
Spasil by som toho čo robí dobré skutky............ Ale je úplne nepodstatné čo by som spravil ja, ja nie som Boh. O tom ako zmýšla Boh vieme z Písma, a pokial by bola RKC od Boha tak i z cirkevnej tradície, a tá sa vyjadrila pred 2VK jasne, tí čo poznajú učenie katolíckej cirkvi ale neuveria v neho, nebudú spasení. Chceš to spochybniť ?
Vôbec to nechcem spochybňovať. Prečo sa pýtaš? Veríš tomu, že to platí rovnako pre katolíkov ako pre nekatolíkov? Vráťme sa k mojej otázke. Spasil by si toho, kto robí dobré skutky? A prečo by si spasil práve toho a nie toho druhého? Zamysli sa nad tým. Možno je to preto, lebo aj Ty si dobrý, lebo dobrého Ťa stvoril Boh. A možno preto je pre teba dobro prirodzenejšie ako zlo /viac sa Ti páči, lebo tvoje svedomie nie je zdevastované/. Ale uvažuj ďalej, prečo Ťa Boh stvoril dobrého, alebo prečo Ťa Boh chce mať dobrého? Možno preto, lebo On sám je dobrý a chce aby si sa mu v tomto podobal. Katolícka cirkev učí, že Boh dobrých odmení a zlých trestá. Pozri sa na seba. Ty nie si katolík a predsa by si spasil toho, kto chce dobro, takže aj keď nie si katolík, tak uvažuješ ako Boh a zároveň veríš ako katolícka cirkev verí, lebo aj keď nie si katolík, tak Boh Ťa k sebe priťahuje vďaka tvojej prirodzenosti. A aj keď ako katolík, protestant, žid, moslim či hoci aj ateista nepoznáš alebo neveríš všetkým katolíckym doktrínam, ale úprimne pravdu hľadáš a snažíš sa žiť tak ako Boh chce aby si žil, teda dobre, tak prečo by si nemohol byť spasený keď v skutočnosti ideš po ceste k Bohu? Problém samozrejme môže nastať vtedy, že hoci aj keď po ceste k Bohu ako tak ideš, nakoniec k nemu nedôjdeš, lebo Ti v tom zabráni niečo čo je proti tvojej prirodzenosti, ale čo pred Bohom preferuješ - a to je hriech. Byť katolíkom je výhodné, lebo katolícka cirkev Ti vie sprostredkovať množstvo prostriedkov vďaka ktorým tvoja cesta k Bohu môže byť omnoho priamejšia a istejšia, lebo ak katolícku vieru prijmeš, tak nad hriechom ľahšie zvíťazíš. Ako nekatolík máš len to jedno dobré čo ti ostáva a to svoje svedomie čo síce nie je málo, ale predsa sa to zďaleka nevyrovná sviatostiam. Pretože to svedomie Ťa môže aj zradiť, ale sviatosti nikdy. Ak si naozaj bol katolík a odhodil si katolícku vieru, tak k Bohu nedôjdeš kým ju znovu neprijmeš. Lebo si niekto, kto síce vie, že katolícka cirkev je pre spásu potrebná, ale nechce do nej vstúpiť alebo v nej vytrvať. A toto nie je učenie spred II. VK, ale priamo II. VK. Ak si katolíkom skutočne nebol, tak k Bohu nedôjdeš tiež ak nebudeš veriť vierou, ktorá sa páči Bohu páči a to je zase len tá katolícka. Toto tiež nie je učenie spred II. VK, ale priamo II. VK. Takže? Aký postoj zaujmeš? Budeš robiť mŕtveho chrobáka a tváriť sa, že si o katolíckej viere nikdy nepočul a preto nevieš, že katolícka cirkev je pre spásu potrebná? Lenže Ty vieš, že Kristova Cirkev je pre spásu potrebná. Tomu sa už nevyhneš. Ok, teraz si v stave, že to síce vieš, ale Kristovu Cirkev s katolíckou cirkvou nespájaš. Takže sa Ti možno zdá, že si ok. Ale nie si. Lebo aj keď si budeš nahovárať čokoľvek, toto vedomie už nezmeníš. Ty si už toto spoznal, Ty si už túto pravdu raz prijal. Môžeš kľudne vyskúšať všetkých 30000 protestantských denominácií, kto vie, možno vyskúšaš aj úplne iné náboženstvá, začneš písať apologetické stránky a potom ich znova vymažeš a tak stále dokola... nič lepšie ako pravdu, ako pravdu katolíckej viery už nenájdeš. Môžeš sa tomu všetkému však vyhnúť. Stačí málo. Stačí menej rozprávať a viac počúvať. Menej evanjelizovať iných a viac nechať seba evanjelizovať.

aldot
Citácia:
KC: Čo je to dobrý skutok?
Ako vidíš vyššie, moja otázka mala konkrétny cieľ. Nechcel som začať riešiť katechézu ohľadom dobrých skutkov.

Poslať 05.03.2021 23:03:33   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 565 príspevkov
Citácia:
Ako vidíš vyššie, moja otázka mala konkrétny cieľ. Nechcel som začať riešiť katechézu ohľadom dobrých skutkov.

Štefan, ja viem. ale z tej definície by bolo jasné, že dobrý skutok z pohľadu teológie a z bežného ľudského je rozdiel. a teda celá debata by nemala zmysel, lebo janko vníma dobré skutky aj tie, ktoré sú z pohľadu teológie indiferentné alebo zlé. čiže chyba nie je v ucení KC ale v zlom pochopení určitých pojmov z jankovej strany. potom by nevidel ani rozpor medzi citáciami pred a po II VAT

ako som inde písal slovo "kosa" má iný význam v slovenčine a iný v srbčine a tým pádom sa srb a Slovák nepochopia, lebo každý bude to slovo vnímať inak, hoci zvukovo mu bude rozumieť každý.

Citácia:
Stačí menej rozprávať a viac počúvať.
a modliť sa, pokiaľ môže prijímať sviatosti a viesť duchovný život, nielen rozumovo kontrolovať vieru.

Poslať 05.03.2021 23:32:04   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
slovo "kosa" má iný význam v slovenčine a iný v srbčine
dokonca v slovencine ma az dva vyznamy: jeden je nastroj na kosenie travy a druhe je oznacenie silnej zimy
ake je srbsky vyznam tohto slova?

Poslať 06.03.2021 19:49:56   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 565 príspevkov
vlasy

Poslať 07.03.2021 18:39:01   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 341 príspevkov
ADLOT :

Citácia:
čo ak pokrstený katolík neverí v učenie KC. Bude alebo nebude spasený?
Nemal by byť.

Citácia:
Ak by si bol Boh a mal by si pred sebou dvoch ľudí, ktorí by nepatrili do žiadnej cirkvi, ale jeden by robil dobré skutky a druhý by robil zlé skutky, spasil by si niekoho, resp. koho by si spasil?
asi by som spasil aj toho čo koná dobré skutky no nie je v cirkvi. Toho čo koná zle skutky by som nespasil.

Citácia:
pýtal som sa Jana ale odignoroval otázku. myslím si že dosť podstatná pre diskusiu a pre pochopenie učenia
Sorry, musel som ju prehliadnuť.

Citácia:
Darujem 100e. Ktoré z toho je dobrý skutok a prečo?
1. neriešim účel.
2. narkomanovi na drogy
3. chudobnemu
4. do zvonceka
5. dcére na Vianoce
6. Billovi Gatesovi
7. na výskum zbraní
8. lebo neviem čo s nimi
9. lebo chcem pomôcť
10. z nežištnej lásky
11. ako úplatok
12. kvôli nejakej výhode pre seba alebo blizku osobu
Dobrý skutok je bod 3;9; 10

Citácia:
Alebo pomôžem niekomu:
a) mám z toho výhodu
b) nudím sa
c) je mi toho človeka ľúto
d) lebo mi to kázal otec
e) z lásky k Bohu
f) z vnútorného pohnutia
g) aby som sa predviedol aký som skvelý
h) aby som si zavďačil človeka
c;e;f

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STEFAN :

Citácia:
Vôbec to nechcem spochybňovať. Prečo sa pýtaš? Veríš tomu, že to platí rovnako pre katolíkov ako pre nekatolíkov? Vráťme sa k mojej otázke. Spasil by si toho, kto robí dobré skutky? A prečo by si spasil práve toho a nie toho druhého? Zamysli sa nad tým. Možno je to preto, lebo aj Ty si dobrý, lebo dobrého Ťa stvoril Boh. A možno preto je pre teba dobro prirodzenejšie ako zlo /viac sa Ti páči, lebo tvoje svedomie nie je zdevastované/. Ale uvažuj ďalej, prečo Ťa Boh stvoril dobrého, alebo prečo Ťa Boh chce mať dobrého? Možno preto, lebo On sám je dobrý a chce aby si sa mu v tomto podobal. Katolícka cirkev učí, že Boh dobrých odmení a zlých trestá. Pozri sa na seba. Ty nie si katolík a predsa by si spasil toho, kto chce dobro, takže aj keď nie si katolík, tak uvažuješ ako Boh a zároveň veríš ako katolícka cirkev verí, lebo aj keď nie si katolík, tak Boh Ťa k sebe priťahuje vďaka tvojej prirodzenosti. A aj keď ako katolík, protestant, žid, moslim či hoci aj ateista nepoznáš alebo neveríš všetkým katolíckym doktrínam, ale úprimne pravdu hľadáš a snažíš sa žiť tak ako Boh chce aby si žil, teda dobre, tak prečo by si nemohol byť spasený keď v skutočnosti ideš po ceste k Bohu?
No takže tiež potvrdzuješ ten názor 2VK ? Ze niekto kto pozná učenie katolícke učenie, no verí v celé katolícke učenie, može byť spasení, ak úprimne hlada Boha a koná dobré skutky ? Z tohto tvojho popisu to jasne tak vyplynulo. Prečo si teda tento svoj názor nepovedal skor, ???!!!

Co by som spravil ja je nepodstatné, Boh zmýšla inak, a vo svojom Písme sa vyjadril jasne. A RKC až do 2VK sa o tom tiež podobne jasne vyjadrovala...................

Citácia:
Problém samozrejme môže nastať vtedy, že hoci aj keď po ceste k Bohu ako tak ideš, nakoniec k nemu nedôjdeš, lebo Ti v tom zabráni niečo čo je proti tvojej prirodzenosti, ale čo pred Bohom preferuješ - a to je hriech. Byť katolíkom je výhodné, lebo katolícka cirkev Ti vie sprostredkovať množstvo prostriedkov vďaka ktorým tvoja cesta k Bohu môže byť omnoho priamejšia a istejšia, lebo ak katolícku vieru prijmeš, tak nad hriechom ľahšie zvíťazíš. Ako nekatolík máš len to jedno dobré čo ti ostáva a to svoje svedomie čo síce nie je málo, ale predsa sa to zďaleka nevyrovná sviatostiam.
Sviatosti v katolíckej cirkvi nepomáhajú... Pozri si kolko bolo katolíkov kedysi, a kolko je katolíkov dnes..... Je veľký exodus katolíkov, ktorá putujú do protestantských cirkvách.... Je preto oveľa lahšie vytrvať v protestantských cirkvách, ktoré nemajú sviatosti, než v katolíckej cirkvi prijímať sviatosti, ale pozerať sa ako sa František zúčastnuje Pachanamy, alebo ako 2VK blahorečí všetkých nekatolíkov..... Protestanti neustále rastú, no katolíci ubúdajú.

Citácia:
Ok, teraz si v stave, že to síce vieš, ale Kristovu Cirkev s katolíckou cirkvou nespájaš. Takže sa Ti možno zdá, že si ok. Ale nie si. Lebo aj keď si budeš nahovárať čokoľvek, toto vedomie už nezmeníš. Ty si už toto spoznal, Ty si už túto pravdu raz prijal. Môžeš kľudne vyskúšať všetkých 30000 protestantských denominácií, kto vie, možno vyskúšaš aj úplne iné náboženstvá, začneš písať apologetické stránky a potom ich znova vymažeš a tak stále dokola... nič lepšie ako pravdu, ako pravdu katolíckej viery už nenájdeš. Môžeš sa tomu všetkému však vyhnúť. Stačí málo. Stačí menej rozprávať a viac počúvať. Menej evanjelizovať iných a viac nechať seba evanjelizovať.
Ja som teraz úprimne presvedčený že Boh RKC nezaložil. Takže v akom som inom rozpoložení než protestant, ktorý tiež neverí že Boh založil RKC pre spásu potrebnú ?

Poslať 07.03.2021 22:24:21   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 571 príspevkov
jano555
Citácia:
No takže tiež potvrdzuješ ten názor 2VK ? Ze niekto kto pozná učenie katolícke učenie, no verí v celé katolícke učenie, može byť spasení, ak úprimne hlada Boha a koná dobré skutky ? Z tohto tvojho popisu to jasne tak vyplynulo. Prečo si teda tento svoj názor nepovedal skor, ???!!!
Samozrejme že potvrdzujem názor II. VK. Pretože ten kto úprimne hľadá Pravdu predsa dostane šancu tú Pravdu aj nájsť a pripojiť sa ku katolíckej Cirkvi, tak ako aj ten kto ju úprimne nehľadá. Ak odmietne, tak odmieta spásu. Mimo Cirkvi niet spásy. Mimo Pravdy niet spásy. To predsa stále platí. Ak sa niekto pred svojou smrťou nepripojí k Cirkvi, tak nemôže byť spasený. Jano555 veď sme Ti to tu už toľko krát vysvetľovali.

Citácia:
Sviatosti v katolíckej cirkvi nepomáhajú... Pozri si kolko bolo katolíkov kedysi, a kolko je katolíkov dnes..... Je veľký exodus katolíkov, ktorá putujú do protestantských cirkvách.... Je preto oveľa lahšie vytrvať v protestantských cirkvách, ktoré nemajú sviatosti, než v katolíckej cirkvi prijímať sviatosti, ale pozerať sa ako sa František zúčastnuje Pachanamy, alebo ako 2VK blahorečí všetkých nekatolíkov..... Protestanti neustále rastú, no katolíci ubúdajú.
Vo všeobecnosti je vo svete kríza náboženského života. Nemám zmerané koľko katolíkov odchádza k protestantom, koľko nechodí vôbec do kostola a pod. Ale po pravde ma to ani veľmi nezaujíma. Čo to má spoločné s vierou? A hlavne s pravou vierou?

Citácia:
Ja som teraz úprimne presvedčený že Boh RKC nezaložil. Takže v akom som inom rozpoložení než protestant, ktorý tiež neverí že Boh založil RKC pre spásu potrebnú ?
Ty naozaj nevidíš rozdiel? Naozaj sa Ti zdá, že si v rovnakej pozícii ako nejaký luterán alebo kalvín, ktorého rodičia boli kalvíni, starí rodiča boli kalvíni, ktorý nikdy KKC nečítal, ktorý sa nikdy nezaujímal o históriu Cirkvi, ktorí nečítal cirkevných alebo apoštolských otcov? Nie jano555, podľa mňa Ty nie si niekto kto úprimne hľadá Pravdu, ale niekto kto úprimne Pravdu odmietol, aj keď ju už poznal. Mám veľkú starosť o tvoju spásu, oveľa väčšiu ako o spásu miliónov protestantov.

Poslať 07.03.2021 22:57:20   Re: Apoštolská postupnosť

napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Samozrejme že potvrdzujem názor II. VK. Pretože ten kto úprimne hľadá Pravdu predsa dostane šancu tú Pravdu aj nájsť a pripojiť sa ku katolíckej Cirkvi, tak ako aj ten kto ju úprimne nehľadá. Ak odmietne, tak odmieta spásu. Mimo Cirkvi niet spásy. Mimo Pravdy niet spásy. To predsa stále platí. Ak sa niekto pred svojou smrťou nepripojí k Cirkvi, tak nemôže byť spasený. Jano555 veď sme Ti to tu už toľko krát vysvetľovali.
Ale problém je ten, že takýto názor apologéti, knazi, fary, nezdielajú !!! Nezdá sa ti to ani trochu čudné ? Rovnako tak sa ti nezdá čudné to, že v katechizme nie je ani zmienka o tom, aby nekatolíci konvertovali na katolícku vieru ? Namiesto toho sú tam o nekatolíkov len samé blahorečenia, akí sú vzorní krestania, ospravedlnení vo viere, veriaci v Krista..... Ja už naozaj neviem, ked tam toto nevidíš.........

Citácia:
Vo všeobecnosti je vo svete kríza náboženského života. Nemám zmerané koľko katolíkov odchádza k protestantom, koľko nechodí vôbec do kostola a pod. Ale po pravde ma to ani veľmi nezaujíma. Čo to má spoločné s vierou? A hlavne s pravou vierou?
Má to spojené s ekumenizmom, a ukazuje to len, že RKC ekumenizmus je očividne zlý, pretože vedie len k odlivu katolíkov a nie k ich prílivu. A nielen kvoli tomuto je ekumenizmus zlý.

Citácia:
Ty naozaj nevidíš rozdiel? Naozaj sa Ti zdá, že si v rovnakej pozícii ako nejaký luterán alebo kalvín, ktorého rodičia boli kalvíni, starí rodiča boli kalvíni, ktorý nikdy KKC nečítal, ktorý sa nikdy nezaujímal o históriu Cirkvi, ktorí nečítal cirkevných alebo apoštolských otcov? Nie jano555, podľa mňa Ty nie si niekto kto úprimne hľadá Pravdu, ale niekto kto úprimne Pravdu odmietol, aj keď ju už poznal. Mám veľkú starosť o tvoju spásu, oveľa väčšiu ako o spásu miliónov protestantov.
cirkevných a apoštolských otcov som čítal, ale problém bol ten, že ako katolík, som čítal len výlučne katolícke zdroje, a teda katolícku propagandu. No posledné dni som si pozeral aj protestantské stránky, a teda napríklad na tému pápežstvo, som si pozrel ako katolícke tak i protestantské stránky, a navzájom jednotlivé argumenty dal na stol a rozsúdil to, a prišiel som k "zaujímavým záverom"..... Ciže ked človek nečíta jednostranne katolícku literatúru, ale číta aj nekatolícke zdroje, skúma tiež sám Písmo bez katolíckych vysvetliviek na základe svojho zdravého sedliackeho rozumu, tak objaví také veci, ktoré ti žiaden knaz nikdy nepovie.

Navyše cirkevní otcovia neboli jednotní, každý učil iné učenie, viac či menej, iba v zopár témach sa jednomyselne zhodli....... Ciže mohol by si si tak akurát hodiť korunu, názory ktorého z cirkevných otcov si vyberieš.

Poslať 07.03.2021 23:16:21   Re: Apoštolská postupnosť

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22039 príspevkov
jano555 píše:
cirkevných a apoštolských otcov som čítal, ale problém bol ten, že ako katolík, som čítal len výlučne katolícke zdroje, a teda katolícku propagandu. No posledné dni som si pozeral aj protestantské stránky, a teda napríklad na tému pápežstvo, som si pozrel ako katolícke tak i protestantské stránky, a navzájom jednotlivé argumenty dal na stol a rozsúdil to, a prišiel som k "zaujímavým záverom"..... Ciže ked človek nečíta jednostranne katolícku literatúru, ale číta aj nekatolícke zdroje, skúma tiež sám Písmo bez katolíckych vysvetliviek na základe svojho zdravého sedliackeho rozumu, tak objaví také veci, ktoré ti žiaden knaz nikdy nepovie.

Navyše cirkevní otcovia neboli jednotní, každý učil iné učenie, viac či menej, iba v zopár témach sa jednomyselne zhodli....... Ciže mohol by si si tak akurát hodiť korunu, názory ktorého z cirkevných otcov si vyberieš.
Janko, a preco nezacnes citaj aj taku kvantovu fyziku, astrofyziku, kozmologiu, alebo mikrobiologiu, genetiku ?
Daj to "na stol", porovnavaj - a zacni "sudit" ... :)
Mozno dojdes este k "zaujimavejsim zaverom". :lol:
A rucim Ti, ze o tychto veciach Ti DNES ziaden knaz naozaj NIC nepovie - lebo o tom nema ani sajnu.

Poslať 08.03.2021 0:53:34   Re: Apoštolská postupnosť

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
Boh zmýšla inak, a vo svojom Písme sa vyjadril jasne.
mozes prosim citovat Pismo na ktore sa odvolavas?
Citácia:
A RKC až do 2VK sa o tom tiež podobne jasne vyjadrovala...................
vidim to trocha inak
Citácia:
Sviatosti v katolíckej cirkvi nepomáhajú..
He? na zaklade coho si to myslis? mozem ti z vlastnej skusenosti povedat ze som zazil uzasne silne sviatosti Cirkvi, to ze niektori neuzivaju sviatosti este nic nehovori o ich sile a ucinnosti ... len ty si zatial neobjavil ich silu
Citácia:
Pozri si kolko bolo katolíkov kedysi, a kolko je katolíkov dnes..... Je veľký exodus katolíkov, ktorá putujú do protestantských cirkvách....
pre mnohych je to zial len cesta k sirsej brane namiesto uzsej brany, je to menej narocne (ale cest tym kde je to aj inak)
tento exodus sa deje tam kde sa nezije katolicka viera.
Citácia:
Menej evanjelizovať iných a viac nechať seba evanjelizovať.
toto je naozaj dobra rada ...
Citácia:
dovolim si pochybovat o Tvojej uprimnosti, obavam sa ze skor uprimne podliehas urcitemu sebaklamu ....
Citácia:
ako 2VK blahorečí všetkých nekatolíkov.....
problem je v tom, ze ty to vidis ciernobielo: alebo zatracovat alebo blahorecit
to ze RKC vidi aj stavy medzi tym je asi mimo tvoju rozlisovaciu schopnost.
Citácia:
Protestanti neustále rastú, no katolíci ubúdajú.
toto sa ti len zda, zavisi od okolnosti, tam kde nie je RKC tam protestanti ubudaju este rychlejsie ako katolici, ktori su osamote.
Citácia:
pozerať sa ako sa František zúčastnuje Pachanamy
povazujem to za ulet, ale kazdy robime chyby, keby som si z tohto mal robit tazku hlavu ....
Citácia:
RKC ekumenizmus je očividne zlý, pretože vedie len k odlivu katolíkov a nie k ich prílivu.
zaujimave ze rovnaku staznost som pocul aj od napriklad evanjelikov ale v obratenom garde.... zaujimave ze ?
Citácia:
skúma tiež sám Písmo bez katolíckych vysvetliviek na základe svojho zdravého sedliackeho rozumu,
sorry ale toto je dost vedla, jednoducho nemas dostatocne vedomosti na pochopenie niektorych veci, ktore nie su trivialne (vyzaduju znalost vtedajsich realii a znalost grectiny ci hebrejciny) takze zdravy sedliacky rozum v tomto pripade znamena len obmedzenost pohladu
Citácia:
No posledné dni som si pozeral aj protestantské stránky, a teda napríklad na tému pápežstvo, som si pozrel ako katolícke tak i protestantské stránky, a navzájom jednotlivé argumenty dal na stol a rozsúdil to, a prišiel som k "zaujímavým záverom".....
pozri v prostredi protestantov sa pomerne intenzivne pohybujem niekedy od roku 1990 a tie "argumenty" poznam odpredu - odzadu. Mnohe su zial prvoplanove a tzv "argumenty pre siroke masy a pospolity lud".
Citácia:
ako katolík, som čítal len výlučne katolícke zdroje, a teda katolícku propagandu.
no vidis a ja veselo citam protestantske knizky uz dlhe roky :-D, mimochodom katolicky zdroj neznamena automaticky katolicka propaganda, treba rozlisovat.
Citácia:
Ano Posvatna Tradicia sa nachadza (je podmnozina) v uceni Cirkevnych otcov, ale kazdy ich vyrok automaticky neznamena dogmu .... treba hladat tu jednotiacu liniu ktora ich spaja, ta je podstatna
...
napriklad vies vobec aky je zakladny argumentacny postup ked nieco dokazujes ako Boziu nauku?
...

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť