Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa

od 29.01.2021 16:37:53
napísal 52 príspevkov
:D Ach, legionar... :D Pochop: Iba za ten únos hrozila smrť. Aj dnes je za to väzenie. Ale vtedy ak si sa dostal na svoj hrad, už si bol v bezpečí.

Tu si napr. pozri taký pekný stredoveký únos, to sa občas v stredoveku robilo:

https://www.youtube.com/watch?v=J9J2Llf6GxY

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 21987 príspevkov
mneton píše:
:D Ach, legionar... :D Pochop: Iba za ten únos hrozila smrť. Aj dnes je za to väzenie. Ale vtedy ak si sa dostal na svoj hrad, už si bol v bezpečí.

Tu si napr. pozri taký pekný stredoveký únos, to sa občas v stredoveku robilo:

https://www.youtube.com/watch?v=J9J2Llf6GxY
Neboj, chapem to dobre.
Skoda, ze taki Kapuletovci a Montekovci nemali pochopenie ... :)
Rozpravky existuju z roznych obdobi.
Ale pochybujem, ze by sa dnesny clovek v tych casoch citil "rozpravkovo".
Co aj by bol krestan ... :)

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4832 príspevkov
V kódexe kanonickeho práva je ešte aj teraz platné ustanovenie k únosu.

Citácia:
.Kán. 1089 - Nijaké manželstvo nemôže vzniknúť medzi mužom a ženou unesenou alebo aspoň zadržiavanou so zámerom uzavrieť s ňou manželstvo, ak si len neskôr žena, oddelená od únoscu a umiestnená na bezpečnom a slobodnom mieste, dobrovoľne nezvolí manželstvo.

napísal 21987 príspevkov
teta píše:
V kódexe kanonickeho práva je ešte aj teraz platné ustanovenie k únosu.

Citácia:
.Kán. 1089 - Nijaké manželstvo nemôže vzniknúť medzi mužom a ženou unesenou alebo aspoň zadržiavanou so zámerom uzavrieť s ňou manželstvo, ak si len neskôr žena, oddelená od únoscu a umiestnená na bezpečnom a slobodnom mieste, dobrovoľne nezvolí manželstvo.
To ale nehovori nic o tom, ze RODICIA musia dat neveste pozehnanie.
Ani to, ze rodicia dohadovali sobase.
Ja som predsa nehovoril o unosoch ...
Pozri si napriklad osud sv. Alzbety Uhorskej.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BEbeta_Uhorsk%C3%A1_(sv%C3%A4tica)
Aj to bolo "podla kanonickeho prava" ?
Asi hej, ked to bolo "posvatene" biskupmi (neviem presne, kto ju oddaval, ale mensi ako biskup to urcite nebol) ...

Inak - usmevne je, ked tu mneton hovori o tom, co vsetko ma o tom nacitane.
Asi citame rozne zdroje, ze ? :D
BTW: To, co som napisal o rodine, ucia na CIRKEVNEJ SKOLE piatakov !

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
[url]https://sk.wikipedia.org/wiki/Alžbeta_Uhorská_(svätica)[/url]
treba pouzit tag URL inak je ten odkaz skresleny a deformovany

napísal 21987 príspevkov
misojogi píše:
[url]https://sk.wikipedia.org/wiki/Alžbeta_Uhorská_(svätica)[/url]
treba pouzit tag URL inak je ten odkaz skresleny a deformovany
Tebe to nefunguje, ked kliknes na ten moj odkaz ?
Lebo mne hej.

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 564 príspevkov
Citácia:
To ale nehovori nic o tom, ze RODICIA musia dat neveste pozehnanie.
Ani to, ze rodicia dohadovali sobase.
a prečo by rodičia nemali požehnať dcére/synovi/neveste/zaťovi? žehnať niekomu by malo byť súčasťou každého kresťana. keďže žehnať=priať dobre tak si myslím že je to ľudské to urobiť aj pre nekresťana.

Hej, to dohadovanie sa deje aj dnes napríklad v Indii. Písal som ti kedysi s jednou indkou a vieš čo ma na nej prekvapilo? hovorim o skúsenosti s ňou, nehovorim že je to tak všade. že u nás sa berie z lásky a po čase sa ľudia rozvedu. ona sa vydala po dohovore za muža a po čase ho milovala až tak, že keď odišiel do Európy, tak sa za ním tešila.

ono, osobne si myslím, že je jedno na základe čoho sa dajú ľudia dokopy, či už sympatie(sexuálne zaľúbenie sa) alebo kvôli peniazom, či po dohode rodičov. takisto si musia nájsť cestu k sebe, lebo spôsob akým sa dajú dokopy ti nezaručuje "šťastie" v manželstve.

mimochodom, mne tvoj link nefunguje, Mišov hej , tebe chýba zátvorka na konci a už to poriadne neotvorí.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
tebe chýba zátvorka na konci a už to poriadne neotvorí.
treba to vlozit do TAGu URL
cize oznacit mysou a kliknut na tlacitko URL hore ...

napísal 52 príspevkov
legionar, fakt nevnímaš, že keď sa jedná o dejiny, tak oháňať sa učebnicou zo základnej školy je smiešne? Pochop, že učebnice pre základné školy nerobili historici. Vypracovali ich ľudia, ktorí o stredoveku nevedia skoro nič, len to, čo ich naučili na komunistických školách. Tie učebnice sú veľmi zjednodušené a primitívne. A tie učebnice a osnovy sú centrálne dané rovnako pre všetky školy. (Preto je úplne jedno či sa jedná o cirkevnú školu alebo inú.)

Ja som čítal viacero kníh o stredoveku, rovnako i priamo rad stredovekých kníh, vrátane kroník.

Kto sa chce reálnejšie pozrieť do stredoveku, najlepšie spraví, ak si sám prečíta stredoveké kroniky, z ktorých čerpajú historici (stredovekí kronikári pozapisovali udalosti, čo sa vtedy udiali), ale i iné knihy zo stredoveku sú dobré, odráža sa v nich kultúra doby.

Stredovek bol pestrý a dialo sa tam všetko možné. Aj rodičmi vynútené sobáše, aj naozaj dobrovoľné sobáše, aj tie únosy a po nich sobáše...

napísal 52 príspevkov
Vtedy ešte únosy cirkvou zakázané neboli. K sobášu Cirkev len vyžadovala dobrovoľný súhlas od oboch.

Tak sa napr. v Kosmovej kronike môžeme dočítať ako český kniežací syn Břetislav uniesol nemeckú mladú šľachtičnú (a údajne veľmi krásnu) Juditu Schweinfurtskú z káštora (kde ju dali rodičia na výchovu) a uniesol si ju na nejaký hrad na Morave, ktorý mu jeho otec daroval.

Rovnako sa v tejto kronike tiež môžeme napr. dočítať aj to, ako jedna odvážna mladá dáma si celkom sama vybrala ženícha (čo je dosť nezvyklé, väčšinou je to muž, čo dáva ponuku žene, nie naopak). Poslala mu list, kde mu celkom otvorene napísala, že má oň záujem a chce sa zaň vydať, nech príde na jej hrad a spravia svadbu. Ten pán skutočne prišiel a vystrojili parádnu svadbu. Akurát až prišla svadobná noc, nastal problém, pán vraj nemohol dosiahnuť erekciu. Trápna situácia pre oboch. Skúšali to niekoľko dní, rôzne sa mu nahá nastavovala, no nič nepomáhalo. Zrejme tá dáma nebola preň dosť vzrušujúca. Nakoniec mu dala facku a poslala ho domou. (Svadba bola teda neplatná, bez sexu manželstvo nemôže vzniknúť, takže zostal im z toho všetkého len trapas a posmešky celého okolia.)

Stredovek bol pestrý a dialo sa skutočne všeličo.

napísal 21987 príspevkov
mneton píše:
Stredovek bol pestrý a dialo sa tam všetko možné. Aj rodičmi vynútené sobáše, aj naozaj dobrovoľné sobáše, aj tie únosy a po nich sobáše...
Povedal som snad nieco ineho ? :roll:
V kazdom pripade som na 1000% presvedceny, ze nikto zo sucasnych ludi by nechcel v stredoveku ZIT.
A keby sa aj taky "dobrodruh" nasiel, po par mesiacoch takeho zivota by velmi rychlo obratil ... :lol:

napísal 52 príspevkov
Žiť v stredoveku - podľa toho kedy v stredoveku a kde. Je to tisíc-ročné obdobie. Ja som už takých stretol, čo hovorili, žeby chceli tam žiť, a očividne o tom stredoveku mali i niečo naštudované. Na určitom mieste a v určitom čase bol krásny kľud a pokoj, a viac slobody než je v dnešnej dobe. Rovnako ako boli i miesta o obdobia, kde to zasa bol skoro horor. Je to všetko veľmi pestré.

Napr. prakticky počas celého stredoveku aj obyčajní a chudobní ľudia mali právo loviť divoké zvieratá. Verilo sa, že Boh stvoril tie zvieratá pre všetkých, všetci majú na ne rovnaké právo. Až v novoveku si toto právo začala vyhradzovať elita a trvá to dodnes.

Každá doba má svoje plusy a mínusy.

napísal 21987 príspevkov
mneton píše:
Žiť v stredoveku - podľa toho kedy v stredoveku a kde. Je to tisíc-ročné obdobie. Ja som už takých stretol, čo hovorili, žeby chceli tam žiť, a očividne o tom stredoveku mali i niečo naštudované. Na určitom mieste a v určitom čase bol krásny kľud a pokoj, a viac slobody než je v dnešnej dobe. Rovnako ako boli i miesta o obdobia, kde to zasa bol skoro horor. Je to všetko veľmi pestré.

Napr. prakticky počas celého stredoveku aj obyčajní a chudobní ľudia mali právo loviť divoké zvieratá. Verilo sa, že Boh stvoril tie zvieratá pre všetkých, všetci majú na ne rovnaké právo. Až v novoveku si toto právo začala vyhradzovať elita a trvá to dodnes.

Každá doba má svoje plusy a mínusy.
Prosim Ta !
Toto Ty povazujes za plus ? :roll:
A to, ze napr. slepe crevo znamenalo na 90% smrt - to bolo co ?
Mala "neprijemnost" ?
Ze kazde 3. dieta sa nedozilo 6. rokov ?
Nevolnictvo, vojny, choroby ?
To bol ten krasny klud a pokoj ?
Niekde vysoko v horach, pre PAR LUDI - mozno.
Ale ja hovorim o NORME, o vseobecnom stave spolocnosti !
A ta "norma" bola teda velmi biedna ...

Ignác Filip Semmelweis
Novorodicky zomierali pomerne casto este v 19. storoci !
A tzv. "skuseni lekari" Semmelweisa odsudzovali a tvrdo proti nemu bojovali.

napísal 52 príspevkov
Vojny, nevoľníctvo, choroby...

Vojna. V kresťanskom stredoveku mali vojenskú povinnosť len šľachtici. Ostatní boli mimo tohto diania. Často sám panovník, ako najvyšší vodca, šiel na čele svojho vojska a neraz i sám sa na bojovom poli oháňal mečom. Takže i sám riskoval život. Až v novoveku šľachta začala vojenskú povinnosť prenášať na iných, a sami sa už len prizerali ako sa im ľud zabíja. A podobné je to dodnes. Aj dnešná elita vo vojne zalezie do najhlbších bunkrov (ak im niečo hrozí) a len iných posiela na smrť.

Nevoľníctvo. Niektorí ľudia boli šľachtici, niektorí slobodní, niektorí nevoľníci. To nevoľníctvo v hlbšom stredoveku často ani nič hrozné neznamenalo. Záležalo kedy a kde si žil. Dokonca niektorí slobodní vstupovali do nevoľníctva dobrovoľne. To známe hnanie ľudí bičom na panské, vzniklo až v novoveku, keď šľachta už bola totálne zhnitá. A malo to svoj vývin, najprv bola pracovná povinnosť len jeden deň v týždni, ale ako boli páni čoraz nenásytnejší a chceli mať čoraz luxusnejšie zámky, postupne tých dní pribúdalo, až museli ľudia drieť na panskom takmer celý týždeň. Taký bol novovek.

A choroby, to áno. Lekárstvo bolo v stredovekej Európe na tom ešte o niečo horšie, než v oriente. Stredovek môže byť dobrý a príjemný len pre zdravých, s chorobou by som doň určite nešiel :)

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 564 príspevkov
Citácia:
Ale ja hovorim o NORME, o vseobecnom stave spolocnosti !
mňa zaujíma, čo raz napíšu ľudia o našej dobe

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť