Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 918 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.01.2021 8:56:01   Re: Sú protestanti kresťania

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 260 príspevkov
legionar píše:
jano555 píše:
Citácia:
Inak - ako to, ze "pred dedicnym hriechom neexistovala smrt" ?
A co tie RASTLINY, z ktorych Adam, Eva a VSETKY zvierata "zili" ?
Rastliny su predsa tiez ZIVE.
A potom, ako ich zozrali, boli MRTVE ... :lol:
Rastliny nie sú živé... tak ako nie je živý zemiak, nie je živá ani rastlina, kedže oni nemajú dušu ani vedomie......
To porozpravaj bakteriam, ktore su schopne svojou ZIVOTNOU cinnostou poslat Ta na 2 tyzdne do nemocnice, alebo Ta rovno zabiju ! :lol: :lol: :lol:
Tvoje vnimanie sveta a zivota (a najma tie insitne "definicie") su velmi chabe ...
z biologického hľadiska aj normálne rastliny, nielen baktérie spĺňajú definíciu života. navyše rastliny medzi sebou komunikujú a na určitej urovni aj "cítia". Oproti zvieratám sa avšak tak činorodo neprejavujú.

Poslať 11.01.2021 9:22:40   Re: Sú protestanti kresťania

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20916 príspevkov
aldot píše:
z biologického hľadiska aj normálne rastliny, nielen baktérie spĺňajú definíciu života. navyše rastliny medzi sebou komunikujú a na určitej urovni aj "cítia". Oproti zvieratám sa avšak tak činorodo neprejavujú.
To je samozrejme.
Ja som mu dal priklad este nizsieho ziveho organizmu ... :lol:

Poslať 11.01.2021 14:35:20   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 20916 príspevkov
https://svet.sme.sk/c/22570851/papez-frantisek-upevnil-rolu-zien-pocas-omsi.html?ref=trz

Tak ma napadlo, ze tato tema by sa kludne mohla volat aj:
"Su katolici krestania ?"
Co je vlastne "definiciou" krestana ?
A kto ju ma pravo uzakonit/definovat ?

Poslať 11.01.2021 15:59:23   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4013 príspevkov
legionar píše:
https://svet.sme.sk/c/22570851/papez-frantisek-upevnil-rolu-zien-pocas-omsi.html?ref=trz

Tak ma napadlo, ze tato tema by sa kludne mohla volat aj:
Názov je jednoznačný a ja som už v začiatku jednoznačne odpovedal. Kresťan = človek ktorý verí v Ježiša Krista a ktorý bol v jeho mene pokrstený. A bodka!
Názov Kresťania bol zavedený, nedá sa hovoriť o definícii, hneď v prvopočiatkoch a označovali ním vyznavačov Krista.
Tu mohla a mala skončiť celá debata o tom či sú protestanti kresťania. všetko ostatné čo sa sem popísalo je off topic. Jano555 sám nemá jasno v pojme kresťan zdá sa mi že sa snaží všetkých presvedčiť že on je ten najkresťanskejší zo všetkých kresťanov. Ale to nemá nič spoločné s pôvodnou otázkou.

Poslať 11.01.2021 16:08:11   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 16487 príspevkov
Citácia:
myslim si ze najhlbsie pravo definicie ma prave RKC spolu s pravoslavnymi a dalsimi cirkvami ktorych existencia sa zacina v prvych storociach cirkvi
v zasade ale prax je taka ze vzajomne sa za krestanov uznavaju vsetky Cirkvi ktore sa modlia Verim v Boha
ku krestanstvu sa hlasia aj mormoni a jehovisti ale prave ti nie su ostatnymi uznavani za kretanov pretoze neuznavaju Krista ako Bohocloveka (Verim v Boha a prve vyznania viery na konciloch po milanskom edikte)

Poslať 11.01.2021 17:53:54   Re: Sú protestanti kresťania

od 23.11.2020 0:18:43
napísal 207 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Nevšimol som si, žeby rímsky katechizmus hovoril, že treba veriť v doslovný výklad Genesis. Ono to totiž ani nie je dosť možné, keďže v Genesis máme dve odlišné tradície o stvorení, ktoré akosi „nesedia“. Ale ok nemám ho prečítaný, tak nebudem filozofovať. Poviem len toľko, že aj keby to rímsky katechizmus hovoril, tak Cirkev toto záväzne ako článok viery neučila. Nemám o tom vedomosť. Stále sa treba držať toho, že Cirkev učí veci, ktoré sú dôležité pre spásu. Nemá ambíciu učiť prírodné vedy. Ak toto neprijmeš a nepochopíš, tak sám sebe škodíš.
Dával som ti citácie z Tridentského katechizmu kde sa vysvetlovalo že Eva bola stvorená z Adamovho rebra, takže pokial to chceš nejako znegovať, tak rovno povedz že ty Tridentský katechizmus neuznávaš, alebo si len sám vyberáš čo z katechizmu brať za dogmatické a čo nie.

Pokial by nebolo všetko v katechizme dogmatické, kto rozhoduje o tom čo je a čo nie je dogmatické ? Nevrav že pápež alebo magistérium, pretože aj tí sa možu na základe exkomunikačnej buly exkomunikovať a upadnúť do herézy.

Citácia:
No však laticíci by boli blázni keby odsúdili niečo čo sami používajú. Alebo inak, je to veľký problém jak historický, tak teologický. Nám sa to síce zdá byť ok, ale pravoslávni podľa mňa majú pravdu. Pridali sme do vyznania niečo čo tam nebolo a na čo sme nemali právo. Ale nechcem otvárať túto tému, to bol len príklad na zamyslenie.
Pravoslávni sú tí poslední ktorí by mali s niečím poučovať, ked oni sami upadli do niektorých bludov.

Citácia:
Celý čas. Ale musíš to správne pochopiť. Ja hovorím, že nie len protestant, ale aj budhista, žid alebo animista, aj niekto kto nikdy nepočul o katolíckej cirkvi a jej učení, ho nejakým spôsobom musí prijať /resp. nesmie mu odporovať/ aby mohol byť spasený. Ja ten spôsob nepoznám, Ty ho nepoznáš, IIVK hovorí, že ten spôsob pozná Boh, Boh má moc nájsť spôsob ako tomu človekovi ponúknuť možnosť prijať veriť vieru, ktorá sa Bohu páči. Ty hovoríš, že nejaký indián v džungli, ku ktorému sa ešte misia nedostala bude zatratený, lebo Boh vo svojej vševedúcnosti vie, že aj keby sa k nemu misia dostala, tak by neuveril. Logiku to má, ale podľa mňa to nie je v súlade so všeobecnou spásnou vôľou Božou. Preto ja hovorím, že ten animista v džungli ku ktorému sa misia nedostala bude aj tak nejakým spôsobom Bohom oslovený, aby mu /Bohu/ slobodne mohol povedať áno alebo nie. Teda ešte raz z iného uhla. Ktokoľvek kto odmietne prijať spásu skrze Ježiša Krista nebude spasený. Lebo iný spôsob ako byť spasený neexistuje. Prijať spásu skrze Ježiša Krista znamená neodporovať pravde o Kristovi. Katolícka cirkev na zemi má isté možnosti ako túto pravdu ľuďom vysvetliť alebo sprostredkovať, ale Boh má ešte oveľa viac možností ako Cirkev. Preto Cirkev nikdy o nikom nevyhlásila, že je zatratený.
Ale ved v takom prípade ty možem na 100% potvrdiť, že 2VK učí presný opak toho, čomu veríš. On totiž učí, že protestant ktorý počul o katolíckej cirkvi a o jej viere, nemusí prijať katolícku vieru, a može až do konca svojho života zostať v protestantskej viere a byť spasení!

Pokial tomu neveríš, kluden sa spýtaj tamojších katolíkov . MISOJOGIHO, DIDYMOSA, TETA, VLKODLAK, ALDOT potvrdia ti to samé!

Citácia:
Pre istotu. A teraz mi povedz, ak to dieťa bude spasené a si si tým istý, tak akým spôsobom to dieťa prijalo katolícku vieru, bez ktorej nikto nemôže byť spasený? Po odpoveď nemusíš ísť ďaleko, stačí pozrieť vyššie.
A ako prijme katolícke dieťa u katolíckych rodičov vieru ? Zrejme ju neprijme, možno ani nemusí, kedže nespáchalo osobny hriech.

Citácia:
No však bolo by aj divné keby prijali katolícke dogmy, keď nie sú pod katolíckou jurisdikciou. Ale pozor, pravoslávni sú veľkou silou a veľkou vecou aj pre nás. Ja osobne si myslím, že je chybou, že trávime toľko času s protestantmi, ktorý by sme mali venovať pravoslávnym. Koľkokoľvek výhrad by sme voči nim mohli mať, isté je jedno, že aj oni sa cítia bez rímskeho patriarchátu nekompletní. Nemôžu a nedokážu zvolať ekumenický koncil. Implicitne túžia po jednote.
No moment, tie dogmy by mali prijať bez ohladu na to či sú alebo nie sú v spojení s Rímom. A pokial ich neprijali, potom o nich nemože RKC povedať že nábožne uctievaju Pannu Máriu. Vedeli o existencii takéhoto učenia a dobrovolne sa ho rozhodli neprijať, a nielen tie dogmy, ale i ruženec, i zjavenie vo Fatime.

Citácia:
Ide o to, akou formou magistéria to bude komunikované. Ak to vyhlási ako formálnu dogmu, tak uplatní svoju charizmu neomylnosti formou mimoriadneho magistéria ex cathedra /najvyššia forma, prvý stupeň neomylnosti/. V takomto prípade niet pochýb. Ak to vyhlási v nejakom výroku napr. v encyklike a pritom sa odvolá na konsenzus všetkých biskupov, tak uplatní formu riadneho magistéria a v takomto prípade bude nutné aby sa toho veriaci držali, preto lebo aj tu sa uplatní charizma neomylnosti, síce nie ex cathedra, ale druhého stupňa, avšak záväzná pre celú Cirkev. Ak to vyhlási v nejakom výroku, napr. v encyklike, ale nebude sa môcť oprieť o konsenzus všetkých biskupov, tak takýto výrok síce bude úcty hodný a nebude sa iste odporúčať mu bezhlavo odporovať, ale v princípe bude spadať až do tretej kategórie /tretí stupeň nemá charizmu neomylnosti/ výrokov, ktoré sú naďalej skúmateľné a je možné im odporovať.
Inak povedané si schopní prijať od pápeža čokolvek pokial povie tie "správne slovíčka". Ale ako potom vysvetlíš znenie tej exkomunikačnej buly že pápežovi heretikovi sa smie odporovať ? Ved ako mu vobec niekedy može niekto odporovať, kto ho vo všetkom úplne slepo poslúcha ?

Citácia:
Toto je podľa mňa tvoj veľký omyl a už som Ti to raz vysvetľoval. Ak by to pápež vyhlásil vo forme zjavenej dogmy ex cathedra, tak podľa definície dogmy o neomylnosti by pri tomto vyhlásení bol mocou Božou chránený od omylu a jeho výrok by nebol závislý od konsenzu Cirkvi a ani by nebol viac skúmateľný. Naopak neuposlúchnutím pápeža by si Ty poprel nie že kánony IVK, ale priamo dogmu o neomylnosti. Takže ak by pápež mal v pláne vyhlásiť nejaký „nový“ článok viery formou ex cathedra výroku a pritom by to v skutočnosti bol blud, tak moc Božia by mu niečo také nedovolila a pápež by sa ani k tomu /obraznému/ stolcu nedostal. A naopak ak by Boh dovolil, žeby sa k tomu stolcu dostal a toto ex cathedra vyriekol, tak potom by to znamenalo, že to čo sa doteraz zdalo, že bolo Cirkvou vysvetlené, by sa muselo chápať ako nedokonalo vysvetlené.
A nenapadlo ta nikdy, že tá dogma o neomylnosti sa týka len vtedy, pokial pápež učí nejaké nové učivo, ktoré si neodporuje s predchádzajúcim ?

Citácia:
Hej, aj vlk sýty aj ovca celá. Nič to nemení na fakte, že sa jedná o disciplinárne nariadenie ktoré s vierou nemá nič spoločné.
To je ale stále len tvoj pseudo pocit bez jeho dokázania z cirkevných dokumentov.

Citácia:
Ale k Biblii sa takto aj pristupuje. Veď sme Ti tu už hovorili o rôznych zákazoch, ktoré ani Ty nedodržiavaš alebo o otrokoch, ktorých verím, že ani Ty nemáš. Rozdiel je len v tom, že je to úlohou Cirkvi vysvetľovať jak Bibliu, tak aj svoje vlastné výroky v bulách či encyklikách. Až vtedy vznikne chaos, keď to začne vysvetľovať niekto iný.
No ak mi vysvetlíš tú exkomunikačnú bulu, tak na sekundu štvorcovu začnem tomu aj veriť.

Citácia:
Ja som v tomto citoval z Oravcovej knihy pravda o Cirkvi.
Lenže Oravca sa už neopýtame. Môžeme sa teda opýtať Pospíšila, ale nemám veľké nádeje, už som mu raz písal a neodpovedal mi.
Možno existuje aj nejaké anglické zdroje, kebyže sa zadá do google niečo ako "biblie commision evolution 1908"
..............................................................................................................................................
ALDOT :

Citácia:
Rastliny nie sú živé... tak ako nie je živý zemiak, nie je živá ani rastlina, kedže oni nemajú dušu ani vedomie......
na základe tejto definície potom ani zvieratá nie sú živé.
Zvieratá majú aj dušu aj vedomie. Alebo to snád popieraš ? 8-O

.............................................................................................................................................................................................

Poslať 11.01.2021 18:02:28   Re: Sú protestanti kresťania

od 23.11.2020 0:18:43
napísal 207 príspevkov
MISIONAR3 :

Citácia:
Názov je jednoznačný a ja som už v začiatku jednoznačne odpovedal. Kresťan = človek ktorý verí v Ježiša Krista a ktorý bol v jeho mene pokrstený. A bodka!
Jano555 sám nemá jasno v pojme kresťan zdá sa mi že sa snaží všetkých presvedčiť že on je ten najkresťanskejší zo všetkých kresťanov. Ale to nemá nič spoločné s pôvodnou otázkou.
Ja mám v tom jasno, kresťan je ten kto vyznáva pravú katolícku vieru.

Z katechizmu Pia X

Ako je možné odlíšiť Cirkev Ježiša Krista od mnohých
spoločenstiev alebo siekt založených ľuďmi, ktoré sa
nazývajú kresťanskými?

"Cirkev Ježiša Krista je ľahko odlíšiteľná od mnohých
nazývajú kresťanskými
a to štyrmi znakmi: je Jednou,
Svätou, Katolíckou a Apoštolskou."

https://tridentskaomsa.weebly.com/uploads/5/7/8/8/57880451/pius_x_katechizmus_web.pdf str 38

Teda podčiarknuté, protestanti nie sú kresťania, iba čo sa nimi sami prezývaju.

............................................................................................................................................................................................................................................................

MISOJOGI :

Citácia:
myslim si ze najhlbsie pravo definicie ma prave RKC spolu s pravoslavnymi a dalsimi cirkvami ktorych existencia sa zacina v prvych storociach cirkvi
v zasade ale prax je taka ze vzajomne sa za krestanov uznavaju vsetky Cirkvi ktore sa modlia Verim v Boha
ku krestanstvu sa hlasia aj mormoni a jehovisti ale prave ti nie su ostatnymi uznavani za kretanov pretoze neuznavaju Krista ako Bohocloveka (Verim v Boha a prve vyznania viery na konciloch po milanskom edikte)
Ako keby snád tí ktorí vyznávaju Trojicu ale popieraju ostatné katolícke dogmy boli kresťania.......... Nečítal si snád katechizmus Pia X str 38 ktorý sám vyznávaš ? Prečo sa ním teda neriadiš ?

Poslať 11.01.2021 18:47:35   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 260 príspevkov
Citácia:
ty to fakt myslíš vážne, že rastliny sú mŕtve veci? :roll:

Citácia:
kresťan je ten kto vyznáva pravú katolícku vieru.
to je kresťan-katolik.

ale ako čítam tvoje príspevky, som rád že máš vo všetkom jasno. aspoň niekto. :cry:

Poslať 11.01.2021 18:49:15   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 20916 príspevkov
jano555 píše:
Citácia:
na základe tejto definície potom ani zvieratá nie sú živé.
Kde je to dokazane, ze zvierata maju dusu ?
Ty tu stale sibrinkujes len nejakymi "vyhlaseniami" nejakych ludi bez ohladu na SKUTOCNOST a PRAVDU.
Je mi jedno, ktory papez v ktorej bule nieco povedal - ak to nie je PRAVDA, tak je to bezcenne.

Navyse:
Pokial viem, tak v Genesis sa pise, ze "Vtedy Pán, Boh, utvoril z hliny zeme človeka a vdýchol do jeho nozdier dych života. Tak sa stal človek živou bytosťou."

A bolo to dokonca az na OSMY DEN !!! :lol:
Gn 2,1-7:
1 Takto boli ukončené nebo a zem, a všetky ich voje. 2 V siedmy deň Boh skončil svoje diela, ktoré urobil. A v siedmy deň odpočíval od všetkých diel, ktoré urobil. 3 I požehnal siedmy deň a zasvätil ho, lebo v ňom odpočíval od všetkých diel, ktoré Boh stvoril a urobil. 4 Taký je pôvod neba a zeme, keď boli stvorené. V tom čase, keď Pán, Boh, urobil zem a nebo, 5 nebolo ešte na zemi nijaké poľné krovie a nepučala ešte ani poľná tráva, lebo Pán, Boh, nedal pršať na zem a nebolo ani človeka, ktorý by obrábal zem 6 a privádzal na zem vodu (kanálov) a zavlažoval celý povrch zeme. 7 Vtedy Pán, Boh, utvoril z hliny zeme človeka a vdýchol do jeho nozdier dych života. Tak sa stal človek živou bytosťou.

O zvieratach a rastlinach sa vsade pise iba "budte" a "nech Zem vyda stvorenia vsetkeho druhu".
O ziadom "vdychovani duse" tam nie je rec !
Alebo sa mylim ? :D

Poslať 11.01.2021 18:54:50   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 20916 príspevkov
aldot píše:
Citácia:
ty to fakt myslíš vážne, že rastliny sú mŕtve veci? :roll:
Take ruhacske tvrdenie, ze rastliny su zive, bude asi nejake "vedecke sprisahanie proti viere" ... :D
Ved si od neho cital jasne:
Cokolvek odporuje tomu, co presvata Cirkev (aj to iba DO Tridentu!!!) povedala, je Satanov BLUD a treba ho zavrhnut !
(a potlacit silou, pokial je to mozne)

Poslať 11.01.2021 19:04:00   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 260 príspevkov
Citácia:
Cokolvek odporuje tomu, co presvata Cirkev (aj to iba DO Tridentu!!!) povedala, je Satanov BLUD
no to je vytrhnuty výrok z kontextu, ktorý si Janko niekde zase napasoval.
viera a veda by si nemali navzájom odporovať, lebo každá sa venuje niečomu inému. respektíve mali by vzájomne vytvárať celok.

ako príklad uvediem vlčloveka. veda sa venuje človeku po jeho fyzickej/biologickej/psychickej/... stránke a viera je o jeho duchovnom aspekte. a z určitého uhla pohľadu si aj ty veriaci človek, len veríš niečomu inému ako Janko.

Poslať 11.01.2021 19:35:29   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 20916 príspevkov
aldot píše:
viera a veda by si nemali navzájom odporovať, lebo každá sa venuje niečomu inému.
Ale, ako je to doslova vypukle u Janka, je tu otazka PRIMATU:
Ak si cirou nahodou navzajom odporuju, KTORA z nich "ma pravdu" ? :roll: :lol:

Poslať 11.01.2021 19:37:36   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 260 príspevkov
keď on vidí všade problém, aj tam kde evidentne nie je.

Poslať 11.01.2021 21:10:00   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4013 príspevkov
jano555 píše:
MISIONAR3 :

Citácia:
Jano555 sám nemá jasno v pojme kresťan zdá sa mi že sa snaží všetkých presvedčiť že on je ten najkresťanskejší zo všetkých kresťanov. Ale to nemá nič spoločné s pôvodnou otázkou.
Ja mám v tom jasno, kresťan je ten kto vyznáva pravú katolícku vieru.

Z katechizmu Pia X

Ako je možné odlíšiť Cirkev Ježiša Krista od mnohých
nazývajú kresťanskými?

"Cirkev Ježiša Krista je ľahko odlíšiteľná od mnohých
nazývajú kresťanskými
a to štyrmi znakmi: je Jednou,
Svätou, Katolíckou a Apoštolskou."

https://tridentskaomsa.weebly.com/uploads/5/7/8/8/57880451/pius_x_katechizmus_web.pdf str 38

Teda podčiarknuté, protestanti nie sú kresťania, iba čo sa nimi sami prezývaju.
Tak je to jasné. vytrhávaš z kontextu a prispôsobuješ svojmu výkladu. V tebou uvádzanom katechizme sa na str 37 pojednáva o Katolíckej cirkvi, kto je je členom atď. na str 38 sa skutočne píšte ako uvádzaš, ale tvoj záver že protestanti nie sú kresťania je scestný a už vôbec to tam nie je napísané. Je tam presne napísané "ktoré sa nazývajú", to znamená "ktoré sú nazývané" teda nie že ony sami sa prezývajú, ale sú nazývané, teda sú, kresťanské.

Všetko čo sa tam píše na str 37 a nasl. sa vzťahuje na Katolícku cirkev a stým sa dá len súhlasiť, ale nič sa tam nepíše o tom že tí čo nepatria do Katolíckej cirkvi nie sú kresťania. ZJednodušene: podmnožina je vždy aj časťou nadrafenej množiny teda Ludstvo je množina, veriaci v Boha sú podmnožina 1, Veriaci v Krista sú podnmožina 2, Katolíci podmnožina podmnožiny 2. ale aj evanjelici, Zvingliáni, Kalvíni.... sú podmnožinou podmnožiny2. Dokonca sa dajú nájsť prieniky medzi týmito množinami.

Takže nechápeš a nevieš čítať ani ten katechizmus na ktorý sa odvolávaš. Z uvedeného jasne vyplýva že protestanti sú kresťania a dokonca to potvrdzuje aj tebou uvedená citácia

Poslať 11.01.2021 21:15:08   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11056 príspevkov
jano555 píše:
2VK učí presný opak toho, čomu veríš. On totiž učí, že protestant ktorý počul o katolíckej cirkvi a o jej viere, nemusí prijať katolícku vieru, a može až do konca svojho života zostať v protestantskej viere a byť spasení!

Pokial tomu neveríš, kluden sa spýtaj tamojších katolíkov . MISOJOGIHO, DIDYMOSA, TETA, VLKODLAK, ALDOT potvrdia ti to samé!
nepodsúvaj mi niečo, čo som netvrdil - a ani koncilu. 2VK jasne hovorí, že: Teda sú morálne POVINNÍ tak HĽADAŤ pravdu ako ju aj následne PRIJAŤ... Pýtaš sa ma na prípad "protestanta, ktorý počul o KC", ale otázkou je, že čo presne znamená, že "počul o KC"?

Ak mu napr. niekto letmo spomenul, že "existujú aj nejakí bludári, ktorí odmietajú Božie slovo" - alebo by použil prípadne nejakú inú frázu, akou zvyknú protestanti označovať katolíkov - "a nazývajú sa" - a za tým by vymenoval nejaký zoznam rôznych zoskupení, resp. ich názvov, zhluky písmen, pričom jedným z tých zhlukov písmen by bolo aj "katolíci" - tak už sa to podľa teba počíta do definície, že "počul o KC"?

Nie je počuť ako počuť... Niekto možno "čosi počul", ale boli to možno len nejaké skreslené informácie, polopravdy, nedorozumenia, či až výslovné nepravdy, prekrúcania, osočovania, atď... - tak to tiež počítaš do "počul o KC"?

A teraz si zasa povedzme nejaký konkrétny príklad: napr. ty. "Počul" si už iste niečo o tom, že existujú katolíci a Katolícka Cirkev, ale ju neprijímaš - podobne ako protestant Luter: myslíš si, že KC sa mýli - konkrétne ty si myslíš, že napr. všetci - okrem teba - počnúc Piom XII - tak katolíci ako aj sedesvakantisti - sú bludári, lebo sa odchýlili od istého katechizmu, ktorý tvrdil napr., že matériou kňazského svätenia je "podávanie nástrojov" - zatiaľ čo všetci spomínaní ostatní tvrdia, že je to "vkladanie rúk".... Oni všetci sú podľa teba pomýlení bludári, len ty si ten najmúdrejší na svete, ktorý jediný na celom svete ostal verný pravde a doslovne lipne na svojom výklade toho katechizmu a svojich názoroch o tom, čo sa vraj má a čo nemá a je ochotný ísť aj proti zdravému rozumu... - obdobne ako Luter...

Takže otázka je, či môžeš byť ty spasený, keď si "počul" o KC, ale aj tak ju odmietaš?

No vzhľadom na to, ako si naduto namýšľaš, že ty jediný na svete poznáš pravdu - a že všetci ostatní sú pomýlení, lebo si myslia niečo iné - napr. o tej spomínanej matérii - a teda že ty si ten najmúdrejší na svete - hoci si ešte neprečítal poriadne ani jednu knihu, ktorá by o niečom takom detailnejšie pojednávala (nemáš dokonca ani len základy jazykov, aké by si k tomu potreboval) ... a odmietaš ešte aj zdravý rozum - tak si na tom zjavne veľmi zle...

Jednak sa vraví, že "pýcha peklom dýcha", a že pýcha je tá najväčšia neresť... A po ďalšie: odmietaním už aj zdravého rozumu sa spreneveruješ základnej a všeobecnej morálnej povinnosti hľadať pravdu...

Odporúčal by som ti najprv aspoň tú pokoru... a potom samozrejme aj používanie zdravého rozumu...

[ Príspevkov: 918 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť