Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 918 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.01.2021 22:14:48   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 16487 príspevkov
legionar píše:
jano555 píše:
pretože to vyznieva tak, ako keby si povedal "nie je doležité či je človek katolík, právoslavny, protestant, ateista, moslim" doležité je konať skutky lásky. Takže ako si to myslel ?
BINGO !
Zeby si to konecne pochopil ? :lol:

Ked to tu tak sledujem, tak mam pocit, ze pre cloveka bude na poslednom sude clenstvo v hociakej cirkvi pritazujuca okolnost ... :lol: :lol: :lol:
ked si pozries evnajelium tak prave toto Jezis opisuje ako klucove na Poslednom sude.
Samozrejme dolezite je aj spravne verit atd ale rozhodujuce je naozaj toto

Poslať 14.01.2021 1:25:47   Re: Sú protestanti kresťania

od 23.11.2020 0:18:43
napísal 207 príspevkov
TETA :

Citácia:
Ak niekto je presvedčený, že Cirkev má všetky prostriedky spásy, ale je v miestnom cirkevnom spoločenstve nespravodlivo vylúčený (napr. susedské spory) a aby si zachoval spoločenstvo viery, prebehne k protestantom, hoci nemajú tak účinné prostriedky spásy. Boh má srdce otca a ten človek vlastne robí, čo vie, aby dosiahol spásu. Môže Cirkev povedať učiteľskou autoritou že bude odsúdený, keď subjektívne nemôže posúdiť, nakoľko to ten človek vo svojej slabosti mohol zvládnuť?.Cirkev ani o Judášovi oficiálne nepovedala, že je odsúdený, aj keď sv. Písmo hovorí, že je synom zatratenia. Ani o iných, čo spáchali samovraždu, ale necháva priestor pre Boží posudok.
No moment, ak je niekto presvedčený že Cirkev založil Boh pre spásu nevyhnutnú, potom nie je možné aby takýto človek odchádzal z Cirkvi, len preto, že ho miestni biskup neprijal do kostola. V takom prípade može skúsiť ísť do iného katolíckeho kostola, a tam by ho už prijať mali pokial je nevinný. A keby ho aj tam neprijali. tak by mal ísť znovu do dalšieho.
A keby ho teoreticky neprijali do žoadneho, tak by mal vyznávať svoju katolícku vieru aspon doma, no určite by sa od nej nemal odvracať.
..........................................................................................................................................................................................................................................................................

STEFAN :

Citácia:
Pozri, ja som si s ním písal možno pred desiatimi rokmi. Priamo o spáse protestantov sme sa nebavili, ale pýtal som sa ho na bulu Unam Sanctam, lebo ma prekvapila "arogantnosť" či "uzurpátorstvo", ktoré v tej bule z úst pápeža Bonifáca VIII zaznelo a nevedel som si to zladiť s obrazom súčasnej miernej a láskavej Cirkvi ku každému. O to viac, že ten výrok má dogmatickú záväznosť. Aj jeho trochu táto téma prekvapila či zaskočila /najprv tvrdil, že tam vieroučný výrok nie je/, ale potom našiel správnu cestu ako to vysvetliť a ja ako to pochopiť. Nie som s ním v kontakte a ani neviem či ešte jeho stránky fungujú, resp. či sa s ním dá spojiť.
A nevieš ako sa volali tie jeho internetové stránky ? A nevieš ani aký ja na neho kontakt ?

Citácia:
No nesedí mi to, že podľa istého zaužívaného obrazu budú všetci ľudia vzkriesení pre život večný v ideálnych telách. Teda vo svojich vlastných, ale ideálnych. To znamená, že zomrelé pokrstené nemluvňatá nebudú v nebi nemluvňatá, ale budú tam riadne ideálne osoby. To by však mohlo znamenať, že aj deti ktoré neužívajú rozum sú v stave medzi smrťou a vzkriesením už po duchovnej stránke ideálne. K tomu procesu teda musí niekedy dôjsť. Ale kedy alebo ako? Tiež je významné, že katolícka cirkev neučí, žeby všetky pokrstené nemluvňatá išli rovno do neba. To znamená, že pripúšťa možnosť, že spása pre ne nie je istá. To by však znamenalo, že aj keď z nášho pohľadu neužívajú rozum, musí existovať spôsob ako môžu Bohu povedať NIE.
Ale prečo Cirkev tak veľmi nástolčila na tom, že treba krstiť malé deti ? A ako to zladiť s tým, že dnešná RKC pripúšťa možnosť spasenia aj novonarodencov ? Mal azda ten krst priniesť dieťaťu nejaký obrovský dar, ktorý napomohol tomu dieťaťu rozhodnut sa na druhom svete správne ? Je teda možné, že bez pozemského krstu bolo veľmi nepravdepodobné že sa dieťa rozhodne na druhom svete správne a zvolí si Božiu cestu ?

Citácia:
Podľa mňa to potrebuje ešte vycibriť. Lebo zastávam názor, že pod ex cathedra chápeš všetko neomylné učenie Cirkvi. Ale tak to nie je, ex cathedra je výsostne iba pápežský výrok a aj to za veľmi špecifických podmienok. To znamená, že aj sám pápež môže hovoriť neomylne a pritom to nie je ex cathedra. No a keď učí napr. koncil tak to tiež nie je ex cathedra aj keď učí napr. nejakú dogmu.
Myslím že už tomu začínam rozumieť. Tak napríklad niektorí pápeži v bule vydali nariadenia na konfiškáciu majetku heretikov. Avšak takúto prax Cirkev vykonávala len niekolko desiatok rokov, hlavne od 14 do 16 storočia, no po 16 storočí sa už konfiškácia majetku nepraktizovala, hoci to bolo pápežmi v 14 storočí vydané ako príkaz.

Ciže v podstate aj tie príkazy v bule boli síce neomylné výroky pápežov, ale neboli to dogmatické výroky, pretože ak by to boli dogmatické výroky mali by platnosť dodnes, lenže oni stratili platnosť niekedy po 16 storočí ?

Poslať 14.01.2021 2:09:59   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 207 príspevkov
STEFAN :

Inak s tým krstom túžby ste mali pravdu, naozaj o tom Cirkev učila. V cirkevnom zákonníku z roku 1917 je o tom viacej zmienok, napr :

2. Kán. 1239.
Katechumeny, kteří bez jakékoli své viny zemrou ňepokřtěni, nutno počítat/mezi.pokřtěné.
http://librinostri.catholica.cz/download/KodexKop-OCR.pdf str 278

A hovorí o tom aj Tridentský katechizmus :

* OTÁZKA XXXV. U dospělých má se křest na nějaký čas poodložiti.

* "Ale ačkoliv tomu tak jest, přece nemívala církev v obyčeji takovýmto lidem svátosti křtu hned udíleti, nýbrž určila, aby se s ním po nějaký čas prodlelo. Neboť s tímto odložením není spojeno takové nebezpečenství, jako jsme pravili že hrozí dětem; a to tím méně, poněvadž při těch, kteří jsou v užívání rozumu, úmysl a předsevzetí křest přijíti, a lítost nad předešlým hříšným životem dostačily by k dosažení milosti a spravedlnosti, kdyby náhlý nějaký případ jim nemožné učinil, obmytu býti vodou spasitelnou.

http://librinostri.catholica.cz/download/KatechiZNarSTrid-OCR.pdf str 169 - 170

Poslať 14.01.2021 5:48:47   Re: Sú protestanti kresťania

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 260 príspevkov
jano555 píše:
Citácia:
ALDOT :
Citácia:
ozaj, viera nie je učivo a Boh ťa tam hore nebude skusať ako v škole, či vieš buly/exhortácie/encykliky/katechizmus/CIC naspamäť. Boh ti jednoducho ukáže, či si ty žil podľa viery, lebo životom najlepšie ukážeš či si veril v aké učenie. Tam sa nebudeš môcť s Bohom hádať, či pápež môže byť heretik, alebo podobne somariny. Boh ti jednoducho ukáže koľko lásky a nelasky si rozdával, a akou mierou si ty meral, takou sa nameria aj tebe.
Co myslíš tými tvojimi slovami "lebo životom najlepšie ukážeš či si veril v aké učenie" a "ukáže koľko lásky a nelasky si rozdával", pretože to vyznieva tak, ako keby si povedal "nie je doležité či je človek katolík, právoslavny, protestant, ateista, moslim" doležité je konať skutky lásky. Takže ako si to myslel ?
myslel som to tak, že je jedno, či je človek ateista, nekatolik, katolik alebo členom iného náboženstva. je irelevantné, či z pohľadu svojej viery bude alebo nebude spasený. ale dôležité je to, aby som ja spravil pre toho človeka maximum, samozrejme vrámci možnosti, aby bol spasený. Možno aj tým, že mu ukážeš, že má nejakú nesprávnu predstavu o Bohu, Cirkvi, viere... ale samozrejme aj tolerovať jeho rozhodnutie, lebo ma rovnako slobodnú vôľu ako aj ty.

samozrejme, treba myslieť aj na seba, veď čo by som tým získal keby som pomohol celému svetu a vlastnej duši ublížil, že?

Citácia:
Inak s tým krstom túžby ste mali pravdu, naozaj o tom Cirkev učila.
Boh hľadá spôsob, nie dôvod.
nijaký človek nie je v pekle preto, že ho tam Boh poslal, Boh nie je ani policajt či sudca, ktorý striehne aby ti mohol dať pokutu, resp. odsudiť do väzenia.
človek je v pekle preto, že sa tam sám rozhodol ísť.

Poslať 14.01.2021 11:02:19   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

napísal 16487 príspevkov
Citácia:
No moment, ak je niekto presvedčený že Cirkev založil Boh pre spásu nevyhnutnú, potom nie je možné aby takýto človek odchádzal z Cirkvi, len preto, že ho miestni biskup neprijal do kostola. V takom prípade može skúsiť ísť do iného katolíckeho kostola, a tam by ho už prijať mali pokial je nevinný. A keby ho aj tam neprijali. tak by mal ísť znovu do dalšieho.
A keby ho teoreticky neprijali do žoadneho, tak by mal vyznávať svoju katolícku vieru aspon doma, no určite by sa od nej nemal odvracať.
sice suhlasim ale ber to tak ze ten clovek ma psychicke problemy

Poslať 14.01.2021 11:36:55   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4013 príspevkov
jano555 píše:
MISIONAR3 :

Citácia:
Pred dedičným hriechom smrť neexistovala - neexistovala večná smrť = zatratenie. Fyzická smrť tu bola stále pretože je súčasťou života od počiatku.
Zaujímavé, takto som sa nad tým nikdy nezamýšlal, že smrť = večné zatratenie. Ok, dajme tomu že by som aj evolúciu bol schopný prijať, ale mám jednu doležitú otázku na ktorú potrebujem dostať odpoved : Co učí 2VK o spáse protestantov ? Može byť protestant ktorí vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie, no napriek tomu v toto učivo neverí a nikdy ho neprijme, spasení ?
Pretože niektorí ako MISOJOGI tu tvrdia to, že može byť spasení, pretože oni to nazývaju niečo ako "nezavinená nevedomosť"....
Predpokladám že ty nie si protestant. Potom nechápem prečo ťa trápi či budú, alebo nebudú protestanti spasení alebo nie? Usiluj sa o vlastnú spásu a nepredpisuj Bohu koho má spasiť a koho nie. Na súde určite bude mať väčšiu váhu aké skutky si konal ako to ku akej cirkvi si sa hlásil.

To čo Cirkev učí o protestantoch (a iných luďoch - nekatolíkoch) sa týka ich. Presne sa dočítaš v KKC čl. 836 a nasl. "Mimo Cirkvi niet spásy" vid-. čl 846 a nasl.

Poslať 14.01.2021 11:58:58   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

napísal 16487 príspevkov
Citácia:
mám jednu doležitú otázku na ktorú potrebujem dostať odpoved : Co učí 2VK o spáse protestantov ? Može byť protestant ktorí vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie, no napriek tomu v toto učivo neverí a nikdy ho neprijme, spasení ?
Pretože niektorí ako MISOJOGI tu tvrdia to, že može byť spasení, pretože oni to nazývaju niečo ako "nezavinená nevedomosť"....
Citácia:
Minule si však tvrdil niečo iné, a totiž že protestant ktorý pozná katolícke učenie, pokiaľ v neho neuverí, nemusí ho prijať. Inak povedané protestant ktorý vie o existencii katolíckej cirkvi, a dobre vie aké učenie Cirkev učí, a napriek tomu v neho neverí, odporuje mu, že takýto človek može byť spasení.
Citácia:
ty tiež poznáš katolícke učenie a napriek tomu v toto učenie neveríš a neprijímaš ho.
ozaj, viera nie je učivo a Boh ťa tam hore nebude skusať ako v škole, či vieš buly/exhortácie/encykliky/katechizmus/CIC naspamäť. Boh ti jednoducho ukáže, či si ty žil podľa viery,
skusim to este inak
protestant ktorí vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie
ako by si definoval takehoto protestanta? to ze existuje RKC vie naozaj skoro kazdy ale malokto pozna jej ozajstne ucenie, znamy je vyrok Fultona Sheena: su miliony ludi ktori nenavidia katolicku cirkev (ale nenavidia len svoju predstavu ktoru si o nej vytvorili) ale len zopar ktori ju nenavidia za to co naozaj uci
a aj tam musime rozlisovat mieru poznania
niekto mozno vie co cirkev uci ale nerozumie dovodom alebo nechape dokazy toho ucenia pripadne ich nie je schopny pochopit
preto do tej definicie mozeme zaradit len protestanta ktory naozaj pochopil pravdivost ucenia RKC ale z inych dovodov (napriklad z dovodu pychy apod) ako pravda ho odmieta - Taky clovek totizto hresi proti pravde a teda proti DS
teda pripad nezavinenej nevedomosti do toho nespada co je aj logicke.
Ty ale nepoznas dusevne rozpolozenie druheho cloveka, do duse mu vidi jedine Boh a preto nemas pravo ho pausalne odsudzovat

Poslať 14.01.2021 12:10:29   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

napísal 16487 príspevkov
Citácia:
Može byť protestant ktorí vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie, no napriek tomu v toto učivo neverí a nikdy ho neprijme, spasení ?
zavisi od toho co sa rozumie pod pojmom vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie ci slovo poznat hovori o povrchnej vedomosti alebo o skutocnom poznani serioznych argumentov v prospech ucenia cirkvi
Vela robia aj tzv predporozumenia cize nevyslovene predpoklady na ktorych stoji komunikacia
Vacsinou az ked niekto pochopi tazkosti prekladu z jazyka do jazyka a zaroven fakt ze aj samotne Pismo je vlastne tradicia tak zacne chapat vyznam pojmu Posvatna Tradicia = Patrologia a jej vyznam pre spravne pochopenie a spravnu interpretaciu SZ a NZ
az nasledne je schopny pochopit niektore argumentacie ktore inak nie su zrejnme na prvy pohlad ich zavažnost
dovtedy bude brat argumenty z Posvatnej Tradicie len ako zaujimavost z dejin Cirkvi (ano aj take nieco sa vyskytlo) ale nebude chapat preco to ma brat vazne ako klucovy argument
Katolicka argumentacia je ako katedrala, jedno z druheho logicky vyplyva a stavia na predoslom

Poslať 14.01.2021 12:31:55   Re: Sú protestanti kresťania

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20916 príspevkov
misojogi píše:
Katolicka argumentacia je ako katedrala, jedno z druheho logicky vyplyva a stavia na predoslom
Toto je nezmysel.
Eukleidova geometria je katedrala, kde jedno z druheho logicky vyplyva a stavia na predoslom.
Katolicka (a akakolvek ina nabozenska) argumentacia je biedna a stoji iba na jedinom - 'lebo Boh' ...
Logika tam "nepasuje" ani nahodou.

Poslať 14.01.2021 14:30:27   Re: Sú protestanti kresťania

Obrázok užívateľa

od 13.01.2021 7:42:27
napísal 3 príspevkov
aldot píše:
viera nie je učivo a Boh ťa tam hore nebude skusať ako v škole, či vieš buly/exhortácie/encykliky/katechizmus/CIC naspamäť. Boh ti jednoducho ukáže, či si ty žil podľa viery, lebo životom najlepšie ukážeš či si veril v aké učenie. Tam sa nebudeš môcť s Bohom hádať, či pápež môže byť heretik, alebo podobne somariny. Boh ti jednoducho ukáže koľko lásky a nelasky si rozdával, a akou mierou si ty meral, takou sa nameria aj tebe.
Vidím to podobně. A vyplývá to podle mě i z podobenství o milosrdném Samaritánovi (Lk 10:30-36). Převedeme-li totiž toto podobenství do současných reálií, pak ho lze vyložit zhruba takto:

Tehdejší kněz = dnešní biskup
tehdejší levita = dnešní teolog
tehdejší Samařan = dnešní prostý věřící jiného vyznání (čili v našich očích heretik)
--- pro katolíka je tím Samařanem protestant
--- pro protestanta je tím Samařanem katolík

Kněz i levita = lhostejnost a namyšlenost duchovních vůdců (tvrdé srdce, sobectví, pýcha)
Samařan = soucit (praktická láska)

Čili na jedné straně ti, kdo jsou nejvíc zavázáni zachovávat zákon lásky, na druhé straně věřící jiného vyznání (bludař), od něhož bychom normálně očekávali jen špatné, pomýlené chování.

K zamyšlení:
Neplatí to náhodou i o naší době a o nás? Nejsou náhodou i naši biskupové (či pastoři) a teologové tak chytří, vzdělaní a ve všech ohledech lepší než obyčejní věřící, že zapomněli (ve všech těch svých "pravdách") na dobré ovoce evangelia – totiž na praktickou lásku? A nejsou náhodou Bohu milejší obyčejní věřící, kteří možná nerozumí všemu zcela správně, ale (narozdíl od církevních vůdců) díky používání zdravého rozumu nezapomněli na to, že víra se musí projevovat praktickou láskou (čili že v pravé víře nejde možná ani tak o "pravdivé definice", jako spíše o "opravdovou lásku", resp. "praktickou moudrost")? Vůdcové, kteří si hrají ve svých zámcích na pány, jsou k ničemu. Co se počítá, je "víra projevující se láskou" (Ga 5:6).

Poslať 14.01.2021 16:38:42   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 207 príspevkov
MISOJOGI :

Citácia:
ked si pozries evnajelium tak prave toto Jezis opisuje ako klucove na Poslednom sude.
Samozrejme dolezite je aj spravne verit atd ale rozhodujuce je naozaj toto
Tak samozrejme že skutky milosrdenstva sú tými kľučovými, ale rovnako kľúčove je aj správna miera, a teda doležité je viera + skutky, a nikdy nie len skutky, pretože skutky bez viery su mrtve, ako je i viera bez skutkov mrtva.

.............................................................................................................................................................................................................................................................................

ALDOT :

Citácia:
myslel som to tak, že je jedno, či je človek ateista, nekatolik, katolik alebo členom iného náboženstva. je irelevantné, či z pohľadu svojej viery bude alebo nebude spasený. ale dôležité je to, aby som ja spravil pre toho človeka maximum, samozrejme vrámci možnosti, aby bol spasený. Možno aj tým, že mu ukážeš, že má nejakú nesprávnu predstavu o Bohu, Cirkvi, viere... ale samozrejme aj tolerovať jeho rozhodnutie, lebo ma rovnako slobodnú vôľu ako aj ty.
samozrejme, treba myslieť aj na seba, veď čo by som tým získal keby som pomohol celému svetu a vlastnej duši ublížil, že?
Napísal si to tak, že z toho úplne cítiť lahostajnosť ku katolíckej viere. Ono totiž nie je jedno či je človek ateista, bushista, protestant či katolík. Boh totiž nezaložil Cirkev preto že mu bolo jedno, kto bude v čo veriť.

Tolerovať áno, ale to neznamená že mu nebudem šíriť katolícku vieru kedykolvek sa mi bude chcieť. Sirít katolícku vieru predsa nie je hriech, a nemusím sa druhých na to pýtať, či im možem hovoriť o katolíckej viere.

.................................................................................................................................................................................................................................................................................

MISOJOGI

Citácia:
sice suhlasim ale ber to tak ze ten clovek ma psychicke problemy
Tak ale to je potom už diskusia na inú tému a totiž ako Boh bude súdiť tých čo majú psychické poruchy.

MISIONAR3
Citácia:
Predpokladám že ty nie si protestant. Potom nechápem prečo ťa trápi či budú, alebo nebudú protestanti spasení alebo nie? Usiluj sa o vlastnú spásu a nepredpisuj Bohu koho má spasiť a koho nie. Na súde určite bude mať väčšiu váhu aké skutky si konal ako to ku akej cirkvi si sa hlásil.
To čo Cirkev učí o protestantoch (a iných luďoch - nekatolíkoch) sa týka ich. Presne sa dočítaš v KKC čl. 836 a nasl. "Mimo Cirkvi niet spásy" vid-. čl 846 a nasl.
Nie som protestant. Ale trápi ma to preto, lebo toto je pre mna tá najdoležitejšia doktrína, o ktorej potrebujem vedieť čo Cirkev učí.

..................................................................................................................................................
MISOJOGI :

Citácia:
ako by si definoval takehoto protestanta? to ze existuje RKC vie naozaj skoro kazdy ale malokto pozna jej ozajstne ucenie, znamy je vyrok Fultona Sheena: su miliony ludi ktori nenavidia katolicku cirkev (ale nenavidia len svoju predstavu ktoru si o nej vytvorili) ale len zopar ktori ju nenavidia za to co naozaj uci
a aj tam musime rozlisovat mieru poznania.
Kompletné jej učenie zrejme veľa protestantov nepozná, kedže nemajú sčítaný katechizmus, ale ten základ že Cirkev uči o :

1: pápežstve
2: Apoštolskej postupnosti
3 : Uctievaniu Márie
4 : Držania sa Tradície

A ostatných veciach, vie snád každý protestant. A keby aj nevedel, je to snád nejaká ospravedlnenka že si nenaštudoval ani ten základ o učení katolíckej cirkvi ?

Citácia:
niekto mozno vie co cirkev uci ale nerozumie dovodom alebo nechape dokazy toho ucenia pripadne ich nie je schopny pochopit
preto do tej definicie mozeme zaradit len protestanta ktory naozaj pochopil pravdivost ucenia RKC ale z inych dovodov (napriklad z dovodu pychy apod) ako pravda ho odmieta - Taky clovek totizto hresi proti pravde a teda proti DS teda pripad nezavinenej nevedomosti do toho nespada co je aj logicke.
V takomto prípade by si ale musel pripustiť že :

1 : Pohania ktorí odmetli evanjelium budú spasení, pretože tomu "nedokázali pochopiť"
2 : I všetci židia ktorí odmietli evanjelium budú spasení, pretože tomu "nedokázali pochopiť"
3 : Ekumenizácia by potom fungovala tak, že ked stretneš nejakého protestanta ktorý hovorí že katolícka cirkev vznikla z pohanstva, síce by si mu povedal o katolíckom učení ale povedal by si mu aj že pokial verí tomu čo hovorí, može v to veriť aj nadalej a byť spasení......... Takéto niečo je ale absurdné...

Tvrdohlavosť, pýcha podriadiť sa autoritám, vždy bola v Biblii ale aj v Tradícii chápané extrémne negatívne a zavrhovaná do pekla....

Citácia:
zavisi od toho co sa rozumie pod pojmom vie o existencii katolíckej cirkvi a pozná jej učenie ci slovo poznat hovori o povrchnej vedomosti alebo o skutocnom poznani serioznych argumentov v prospech ucenia cirkvi
Vela robia aj tzv predporozumenia cize nevyslovene predpoklady na ktorych stoji komunikacia
Vacsinou az ked niekto pochopi tazkosti prekladu z jazyka do jazyka a zaroven fakt ze aj samotne Pismo je vlastne tradicia tak zacne chapat vyznam pojmu Posvatna Tradicia = Patrologia a jej vyznam pre spravne pochopenie a spravnu interpretaciu SZ a NZ
az nasledne je schopny pochopit niektore argumentacie ktore inak nie su zrejnme na prvy pohlad ich zavažnost
dovtedy bude brat argumenty z Posvatnej Tradicie len ako zaujimavost z dejin Cirkvi (ano aj take nieco sa vyskytlo) ale nebude chapat preco to ma brat vazne ako klucovy argument
Hovoríš to tak, ako keby snád sa dalo na základe rozumu viesť diskusia či vstúpiť do katolíckej cirkvi alebo zostať protestantom.... Lenže nikto so zdravým rozumom, sa nemože stať protestantom, pretože by tým poprel nielen historiu, ale i zdravý rozum.

Poslať 14.01.2021 16:49:44   Re: Sú protestanti kresťania

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20916 príspevkov
Vitaj u nas filosof. :D

Poslať 14.01.2021 19:14:29   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 207 príspevkov
FILOSOF :

S filosofem som ja a Stefan mali tú "česť" pred pár dnami debatovať na inom fore o papežskej neomylnosti. Filosofe hodláš tie otázky dať i sem na forum ? A hodláš na protiargumenty aj odpovedať ?

Citácia:
Vidím to podobně. A vyplývá to podle mě i z podobenství o milosrdném Samaritánovi (Lk 10:30-36). Převedeme-li totiž toto podobenství do současných reálií, pak ho lze vyložit zhruba takto:

Tehdejší kněz = dnešní biskup
tehdejší levita = dnešní teolog
tehdejší Samařan = dnešní prostý věřící jiného vyznání (čili v našich očích heretik)
--- pro katolíka je tím Samařanem protestant
--- pro protestanta je tím Samařanem katolík

Kněz i levita = lhostejnost a namyšlenost duchovních vůdců (tvrdé srdce, sobectví, pýcha)
Samařan = soucit (praktická láska)

Čili na jedné straně ti, kdo jsou nejvíc zavázáni zachovávat zákon lásky, na druhé straně věřící jiného vyznání (bludař), od něhož bychom normálně očekávali jen špatné, pomýlené chování.

K zamyšlení:
Neplatí to náhodou i o naší době a o nás? Nejsou náhodou i naši biskupové (či pastoři) a teologové tak chytří, vzdělaní a ve všech ohledech lepší než obyčejní věřící, že zapomněli (ve všech těch svých "pravdách") na dobré ovoce evangelia – totiž na praktickou lásku? A nejsou náhodou Bohu milejší obyčejní věřící, kteří možná nerozumí všemu zcela správně, ale (narozdíl od církevních vůdců) díky používání zdravého rozumu nezapomněli na to, že víra se musí projevovat praktickou láskou (čili že v pravé víře nejde možná ani tak o "pravdivé definice", jako spíše o "opravdovou lásku", resp. "praktickou moudrost")? Vůdcové, kteří si hrají ve svých zámcích na pány, jsou k ničemu. Co se počítá, je "víra projevující se láskou" (Ga 5:6).
To podobenstvo malo slúžiť len k poučeniu, že aj k nepriateľom sa máme chovať s láskou a konať im skutky lásky. Pre katolíkov je napríklad spomínaným Samaritánom protestant, a preto ak uvidíme protestanta ktorému treba po fyzickej stránke nejak pomocť, tak sme povinní mu aj povinne pomocť. Tot je celý význam toho podobenstva, nič viac v tom nehladaj.

Citácia:
Filosof = po narození pokřtěný katolík, vychovaný jako ateista, pak protestant (vystudovaný teolog), pak odpadlý od víry, pak díky studiu filosofie znovu katolík (biřmovaný), pak exkomunikovaný, nyní "křesťan na volné noze"
Filosofe vidím teda že konvertuješ veľmi často...... Z ateisty protestant, z protestanta ateista, z ateistu katolík, z katolíka na "krestan na volné noze" ....... Ale toto sa deje preto, lebo nepočúvaš autority, ale sám si vykladáš jednak Bibliu a jednak cirkevnú tradíciu.... Kedže človek ako jednotlivec je omylný, sposobí to len to, že takýmto sposobom budeš neustále meniť svoje názory, a neustále konvertovať z jednej cirkvi do druhej........

Ja som si tiež zvykol vykladať veci podla seba a sposobilo to to, že raz som bol ateista, potom Jehovista, potom protestant, potom tradičný katolík........ Treba sa preto spolahnúť na autority ktoré sú tu už 2000 rokov, a majú za sebou už nejaké skutky...... Pokial však budeš neustále si vykladať všetko podla seba budeš ako zatúlaná zmätená ovečka bez pastiera

............................................................................................................................................................................................................................................................................

STEFAN :

Našiel som zaujímavý dokument, a vyzerá to tak, že ten mi ako tradičnému katolíkovi sedevakantistovi udelil definitívnu ranu....

1. POTVRZENÍ DEKRETŮ TRIDENTSKÉHO KONCILU BULOU BENEDICTUS DEUS
Papež Pius IV.4
obdržel vyhlášené koncilní dekrety a potvrdil je bulou Benedictus Deus.

..............k chvále Boha všemohoucího, po poradě a se souhlasem Našich bratří na Našem uzavřeném
konsistoriu, jsme všechny jednotlivé dekrety Apoštolskou autoritou potvrdili a stanovili, že musí být přijaty a zachovávány všemi křesťany...
Aby se vyhnulo překrucování a zmatení, ke kterému by mohlo dojít, kdyby bylo každému dovoleno podle jeho libosti předkládat svoje komentáře a interpretace koncilních dekretů, zakazujeme
všem Apoštolskou autoritou ..., že nikdo nesmí bez dovolení Naší autority jakýmkoli způsobem předkládat komentáře, glosy, poznámky, vysvětlení a žádný typ interpretace dekretů tohoto koncilu nebo stanovit cokoli jakýmkoli jménem, ani kvůli lepšímu posílení nebo uskutečnění dekretů, ani z jiného důvodu.

Pokud by se někomu zdálo, že je v těchto dekretech řečeno či stanoveno něco nejasného, co potřebuje vysvětlení či rozhodnutí, ať se obrátí na místo, které vyvolil Pán, to je na Apoštolský stolec, který je učitelem všech věřících a jehož autoritu uctivě uznal sám posvátný Synod. My si tímto vyhrazujeme podávat vysvětlení a rozhodnutí ohledně obtíží a sporů, které by vznikly na základě dekretů, jak to ustanovil sám posvátný Synod…

https://www.studiatheologica.eu/pdfs/sth/2008/02/04.pdf

Ciže touto bulou sa vlastne vyjadril striktný zákaz aby si nejaký jednotlivec vykladal na základe vlastného úsudku dekréty Tridentského koncilu, lenže v takom prípade sa celý tradičný katolicizmus rúti............ Ked si totiž jednotlivci nemožu v žiadnom prípade samovykladať dekréty Tridentu, potom ani nemožu odsúdiť pápeža z nejakej herézy a teda musia mu byť podriadení.....

Poslať 14.01.2021 21:34:53   Re: Sú protestanti kresťania

napísal 207 príspevkov
Rozhodol som sa nasledovne :

1 : Zriekavam sa svojho sedevakantistického vierovyznania
2 : Všetky sedevakantistické postoje (okrem tohto mojho fora) a moje výroky na internete ktoré sa budú dať zmažem. Už som na svojej stránke katolik0.webnode.sk zmazal celú rubriku "prečo som tradičným katolíkom"
3 : Týmto sa chcem ospravedlniť všetkým dotyčným katolíkom, že som tu šíril heretické sedevakantistické učenie, modlite sa prosím za mna za moje obrátenie a omilostenie Bohom za moje herézy.
4 : Vstupujem do RKC, prijímam celé jej učenie a podriadim sa jej v hocičom. Neviem momentálne naisto čo učí RKC o spáse protestantov, no nech by bolo jej učenie v tomto akékolvek, prijmem to.

Momentálne som zrejme v RKC za šírenie mojich heréz exkomunikovaný. Chcel by som sa vyspovedať čím skor z mojich hriechov, no ako exkomunikovaný nemožem pristúpiť k Svätej spovedi. Chcem sa teda spýtať, čo mám robiť ? Ako sa dá zrušiť exkomunikácia ?

Poslať 14.01.2021 22:04:52   Re: Sú protestanti kresťania

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 510 príspevkov
jano555
Citácia:
A nevieš ako sa volali tie jeho internetové stránky ? A nevieš ani aký ja na neho kontakt ?
Jeho stránky sú tieto. Kontakt nemám, skús ho kontaktovať nejako cez tie stránky. Ale obávam sa, že už môžu byť iba zakonzervované, neviem či sa tam ešte živo diskutuje.

Citácia:
Ale prečo Cirkev tak veľmi nástolčila na tom, že treba krstiť malé deti ? A ako to zladiť s tým, že dnešná RKC pripúšťa možnosť spasenia aj novonarodencov ? Mal azda ten krst priniesť dieťaťu nejaký obrovský dar, ktorý napomohol tomu dieťaťu rozhodnut sa na druhom svete správne ? Je teda možné, že bez pozemského krstu bolo veľmi nepravdepodobné že sa dieťa rozhodne na druhom svete správne a zvolí si Božiu cestu ?
Touto cestou by som nešiel, dogma je v tomto podľa mňa jasná. Naše konečné smerovanie sa musí rozhodnúť na tomto svete. Takže neviem ako to je, ako sa to môže udiať. Cirkev ale hovorí jasne. Ani tie malé pokrstené deti nemajú automaticky zaručenú spásu.

Citácia:
Myslím že už tomu začínam rozumieť. Tak napríklad niektorí pápeži v bule vydali nariadenia na konfiškáciu majetku heretikov. Avšak takúto prax Cirkev vykonávala len niekolko desiatok rokov, hlavne od 14 do 16 storočia, no po 16 storočí sa už konfiškácia majetku nepraktizovala, hoci to bolo pápežmi v 14 storočí vydané ako príkaz.
Ciže v podstate aj tie príkazy v bule boli síce neomylné výroky pápežov, ale neboli to dogmatické výroky, pretože ak by to boli dogmatické výroky mali by platnosť dodnes, lenže oni stratili platnosť niekedy po 16 storočí ?
Neviem či by som to povedal takto, podľa mňa ak boli neomylné, tak boli dogmatické. A ak boli dogmatické, tak nestratili platnosť. Možno by sa dalo povedať, že stratili účinnosť, resp. že sa už nepoužívajú. Stále si však myslím, že neboli dogmatické alebo boli v hierarchii právd na stupni, ktorý je možné odvolať.

Citácia:
Ciže touto bulou sa vlastne vyjadril striktný zákaz aby si nejaký jednotlivec vykladal na základe vlastného úsudku dekréty Tridentského koncilu, lenže v takom prípade sa celý tradičný katolicizmus rúti............ Ked si totiž jednotlivci nemožu v žiadnom prípade samovykladať dekréty Tridentu, potom ani nemožu odsúdiť pápeža z nejakej herézy a teda musia mu byť podriadení.....
Veď preto som hovoril, že tú "exkomunikačnú bulu" je potrebné si nechať vysvetliť alebo preskúmať ako sa to myslí. Lebo jednoducho to nie je také jednoduché povedať si, že pápež je heretik a hotovo. Podľa mňa ani samotná Cirkev nemá vypracovaný plán alebo procedúru čo robiť v prípade, keď pápež zjavne odpadne od viery. Kostnický konciliarizmus chcel z pápeža urobiť vazala koncilov, ale sa mu to jednoducho nepodarilo ani nemohlo podariť.

Citácia:
Momentálne som zrejme v RKC za šírenie mojich heréz exkomunikovaný. Chcel by som sa vyspovedať čím skor z mojich hriechov, no ako exkomunikovaný nemožem pristúpiť k Svätej spovedi. Chcem sa teda spýtať, čo mám robiť ? Ako sa dá zrušiť exkomunikácia ?
Pozri, ak si bol exkomunikovaný, tak iba materiálne a nie formálne. Aj ja som istý čas neveril v očistec, takže som tiež bol exkomunikovaný, ale nejako som to až tak neprežíval a inkomunikoval som sa sám :D :D . Podľa mňa kľudne môžeš vyhľadať nejakého dobrého kňaza, chlapci tu na fóre Ti poradia nejakého dobrého v Bratislave a zájdi za ním sa poradiť. Podľa mňa určite sa budeš môcť vyspovedať /urob si generálnu spoveď/. :palec:

aldot
Citácia:
ozaj, viera nie je učivo a Boh ťa tam hore nebude skusať ako v škole, či vieš buly/exhortácie/encykliky/katechizmus/CIC naspamäť. Boh ti jednoducho ukáže, či si ty žil podľa viery, lebo životom najlepšie ukážeš či si veril v aké učenie. Tam sa nebudeš môcť s Bohom hádať, či pápež môže byť heretik, alebo podobne somariny. Boh ti jednoducho ukáže koľko lásky a nelasky si rozdával, a akou mierou si ty meral, takou sa nameria aj tebe.
Áno, ale ja si myslím, že aj Pravda je dôležitá. Tiež si myslím, že nebudeme skúšaní z katechizmu, ale na druhej strane heretici či schizmatici jednoducho nemôžu sedieť za jedným stolom s pravovernými. Tu na zemi sa pravda s nepravdou znesie, ale tam, kde je všetko odhalené a nič nezostáva skryté, kde slová nemôžu mať viac významov, kde vety nemôžu byť vyložené dvojzmyselne a kde v úsudku nemôže nastať omyl, bude jednoducho nepravda oddelená a bez prístupu.

[ Príspevkov: 918 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť