Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 174 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.01.2021 22:03:00   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 16519 príspevkov
https://www.slovozivota.sk/en/2017/12/baise-pascal-jansenizmus-17-storocie/
Jeho argument pre vieru je známy ako Pascalova stávka
Aby sme ho správne pochopili, musíme si uvedomiť dobu, v ktorej Pascal žil, a to, že nejde o dôkaz Božej existencie, ale o argument na začiatok, – prečo skúsiť vieru – adresovaný skeptikom a agnostikom.

Pascal vychádza práve z agnostického predpokladu – ak nemôžeme na základe žiadnych dôkazov vedieť, či Boh je, ale život beží a naše rozhodnutia majú dôsledky pre večnosť, je tu jedno praktické riešenie.

Existujú štyri možnosti:

Boh existuje a ty v Neho veríš – v tom prípade ťa čaká nekonečné šťastie.
Boh neexistuje a ty v Neho veríš – to ti nespôsobí žiadnu škodu. Keď vyhráš, vyhráš všetko, keď prehráš, neprehráš nič.
Boh nie je a ty v Neho neveríš – v tom prípade nemáš žiadnu výhru, pretože nie je žiadny život po smrti.
Boh je a ty v Neho neveríš – v tom prípade prehráš všetko. Keď vyhráš, nevyhráš nič, keď prehráš, prehráš všetko.

Podľa agnostikov je najlepšie vôbec nestaviť. Pascal na to odpovedá: „Ale ty musíš staviť. Nemáš na výber, už si sa zaviazal, už si sa pustil do hry.“ Nie sme pozorovatelia života, ale jeho účastníci. Možno to pochopiť na týchto príkladoch:

Predstavte si, že niekto, vám veľmi drahý, zomiera a lekár vám navrhne vyskúšať novú injekciu, ktorej účinnosť nemôže garantovať, ale existuje aspoň polovičná šanca, že vášmu milovanému zachráni život. Bolo by to rozumné vyskúšať ju, aj keby to niečo stálo? A povedzme, žeby to bolo zadarmo – nebolo by potom úplne nerozumné nevyskúšať to?

Alebo si predstavte, že počujete reportérov, ako hovoria, že váš dom horí a máte v ňom deti. Neviete, či hovoria pravdu, alebo nie. Čo urobiť? Ignorovať ich, alebo obetovať čas a utekať domov či aspoň zavolať domov v prípade, že reportéri majú pravdu?

Keď sa rozhodneme staviť, stojí to za tú obeť, ktorú musíme podstúpiť v tomto živote? Na to Pascal odpovedá: „Poviem vám, že vyhráte aj v tomto živote: zmysel, pokoj, nádej, radosť, veci, ktoré rozosmiali mučeníkov na ceste smrti.“

Poslať 13.01.2021 22:29:46   Re: Nebo pre ateistu

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20940 príspevkov
Otrepana zalezitost.
Este tak trafit toho "spravneho" boha spomedzi tych TISICOV, ktore sa v dejinach ludi "vyskytli".
Lebo ak netrafis toho spravneho, skoncis este horsie, ako ti ateisti ...

Poslať 14.01.2021 4:16:50   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 637 príspevkov
legi, to že niečo je otrepané, neznamená ešte, že to nemá racionálny základ.
Otrepané je i to, že po piatku nasleduje sobota a hádam toto tvrdenie nebudeš spochybňovať "otrepanosťou".

Poslať 14.01.2021 6:26:37   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
Vlkodlak píše:
legi, to že niečo je otrepané, neznamená ešte, že to nemá racionálny základ.
Otrepané je i to, že po piatku nasleduje sobota a hádam toto tvrdenie nebudeš spochybňovať "otrepanosťou".
Otrepane v tom zmysle, ze to bolo uz x-krat vyvratene ako logicky nespravne usudzovanie.

Poslať 14.01.2021 8:30:33   Re: Nebo pre ateistu

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 262 príspevkov
ženy nechápu nás a podľa nich muži fungujú nelogicky. podľa nás mužov zase ženy reagujú nelogicky.

takže je to nelogické podľa ľudskej logiky alebo tej Božej? tá totiž funguje inak ako tá naša

Poslať 14.01.2021 8:31:58   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
aldot píše:
ženy nechápu nás a podľa nich muži fungujú nelogicky. podľa nás mužov zase ženy reagujú nelogicky.

takže je to nelogické podľa ľudskej logiky alebo tej Božej? tá totiž funguje inak ako tá naša
Definuj "Boziu logiku". :lol:

Poslať 14.01.2021 8:46:18   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
https://www.osel.cz/8301-zeptejte-se-sveho-kneze-6-chyba-v-pascalove-sazce.html

Napr. tu si mozete precitat, co vsetko je na Pascalovej hypoteze zle ...

Poslať 14.01.2021 10:35:09   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 16519 príspevkov
Citácia:
Otrepane v tom zmysle, ze to bolo uz x-krat vyvratene ako logicky nespravne usudzovanie.
ja by som skor povedal ze ide o argumentaciu z teorie hier ale samozrejme nie je to absolutny dokaz

Poslať 14.01.2021 10:38:43   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ja by som skor povedal ze ide o argumentaciu z teorie hier ale samozrejme nie je to absolutny dokaz
Ja som Ti predsa dal odkaz na clanok, ktory dokazuje, ze ta argumentacia je ZLA. :roll:

Poslať 14.01.2021 10:39:31   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 16519 príspevkov
Legi
celkom pekna uvaha na tom linku
este som nasiel v diskusii aj toto:
Citácia:
Některé známější konkurenční názory:

Sokratova jistota: "Vím, že nic nevím."
Descartova dedukce:"Pochybuji (abych mohl poznat a být?), tedy myslím a pak jsem!
0. Newtonův zákon:"Domněnek nevymýšlím".
S.P.Laplace:"Sire, tutu hypotézu jsem nepotřeboval".
Karel Největší:"Ópium musí být řádně zdaněno a vyhnáno ze státních škol".
24:"JHWH furt mit uns"

Poslať 14.01.2021 10:43:21   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 16519 príspevkov
ano Pascalova uvaha stoji na nevyslovenom predpoklade ze berieme do uvahy jedine krestanstvo ako vazneho kandidata na nabozenstvo ktoremu budeme verit - akonahle berieme do uvahy lubovolne vacsie nabozenstvo na svete (v clanku spominaju cca 10 najvyznamnejsich) tak celkom logicky prestava tato argumentacia fungovat

Poslať 14.01.2021 10:56:38   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
misojogi píše:
ano Pascalova uvaha stoji na nevyslovenom predpoklade ze berieme do uvahy jedine krestanstvo ako vazneho kandidata na nabozenstvo ktoremu budeme verit - akonahle berieme do uvahy lubovolne vacsie nabozenstvo na svete (v clanku spominaju cca 10 najvyznamnejsich) tak celkom logicky prestava tato argumentacia fungovat
Okrem dalsich argumentov, ktore tam su uvedene a ktore v diskusiach s Jano555 sami prezentujete. (=konanie skutkov lasky stoji NAD nutnostou "verit v konkretne veci")
Napr: Preco by Boh daval cloveku rozum a slobodnu volu rozhodnut sa, keby ho potom za to chcel trestat, ked sa navyse hovori, ze Boh je NEKONECNA LASKA a je nadcasovy, takze vopred VEDEL, ako to vsetko dopadne.
Protiargumentov je tam viac ...

Poslať 14.01.2021 11:05:24   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 16519 príspevkov
Citácia:
rozum a slobodnu volu rozhodnut sa, keby ho potom za to chcel trestat,
podla toho ze ako to chapes
myslim si ze Pan Boh netresta nejako tak navyse ale za "trest" je povazovane samotne respektovanie clovekovej volby zo strany Boha

Poslať 14.01.2021 11:08:32   Re: Nebo pre ateistu

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 262 príspevkov
no ono to má ešte jeden zádrhel, a v tomto smere viem aj Legiho pochopiť, hoci nie súhlasiť.

pre ateistu je život s vierou rovný neustálemu obmedzovaniu slobody, prikazocanie a určovanie čo človek má alebo nemá robiť atď. kdežto život bez viery je podľa nich životom slobody bez pocitu viny a "užívanie si radosti života ".

takže pre nich je Pascalov výrok problematicky už len z odlišného chápania predpokladov

Poslať 14.01.2021 11:08:54   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20940 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
rozum a slobodnu volu rozhodnut sa, keby ho potom za to chcel trestat,
podla toho ze ako to chapes
myslim si ze Pan Boh netresta nejako tak navyse ale za "trest" je povazovane samotne respektovanie clovekovej volby zo strany Boha
Nejako mi unika zmysel tejto vety. :roll:

Asi by si sa mal najprv zamysliet, aby si nevyznel ako heretik ... :D

Navyse - "mysliet si, co Pan Boh mysli/robi/chce..." je tiez pekna haluz ... :roll:

[ Príspevkov: 174 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť