Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 174 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.09.2020 17:59:38   Re: Nebo pre ateistu

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 21383 príspevkov
aldot píše:
legionar píše:
[
Ktory z nich je vede "najblizsie" ?
obávam sa že ten, s ktorého názorom najviac súhlasíš :D :lol:
Ja suhlasim s dvomi ... :D

Poslať 25.12.2020 21:52:38   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 17315 príspevkov
https://peterkuchar.blog.sme.sk/c/547364/cesty-ktore-nas-privadzaju-k-existencii-boha.html?ref=viacbloger
Citácia:
Cesty, ktoré nás privádzajú k existencii Boha…
1.11.2020 o 9:33 | Karma článku: 4,53 | Prečítané: 661x

Nie je nič krajšie a dobrodružnejšie ako odhaľovať tajomstvo Boha. Niekoľko logických ciest k Jeho poznaniu...

Fenomén náboženstva. Na našej planéte žije okolo 90% populácie, ktorá verí v duchovnú nadprirodzenú bytosť. Pripustiť, že miliardy ľudí na tejto planéte trpí nejakou psychickou poruchou, lebo verí v niečo čo neexistuje sa javy ako niečo absurdne. Oveľa pravdepodobnejšie sa javí fakt, že v človeku je pečať Boha – duša, ktorá túži po svojom Stvoriteľovi. Veľmi trefne to pomenoval veľký vedec B. Pascal ktorý povedal, že: “ V každom človeku je hlboká priepasť, ktorú môže naplniť len Boh…”.

Potreba Boha z túžob po nekonečných hodnotách. Človek v sebe ukrýva množstvo potrieb. Počnúc od fyziologických, cez psychické, sociálne až po duchovne. Na každú potrebu človeka existujú prostriedky, ktoré mu ju napĺňajú. Tak ako na potrebu dýchania existuje vzduch, tak ako na potrebu hladu existuje jedlo, tak ako na potrebu spoločenstva existujú ľudia, tak ako na potrebu komunikácie, priateľstva existuje vzťah, tak musí existovať aj naplnenie duchovných potrieb človeka! Človek má v hĺbke svojej duše vpísane potreby po večnej pravde (otázka zmyslu jeho existencie...), univerzálnej spravodlivosti (ktorú na zemi nikdy nedosiahne...) ako aj túžba po transcendentne, večnosti, neobmedzenej slobode, po Bohu... Musí teda existovať Niekto, kto napĺňa aj tieto naše duchovné potreby. Sv. Augustín to pomenoval ako: “nespokojne je naše srdce, kým nespočinie v tebe Bože...”.

Svedomie. Ide o schopnosť rozlišovať medzi dobrom a zlom a niesť za svoje správanie zodpovednosť. Známi filozof Emanuel Kant raz zvolal: “To čo neskonale obdivujem je nočná obloha, teda nekonečný vesmír a morálny zákon vpísaný v človeku”. Samozrejme nastáva otázka odkiaľ sa ten morálny zákon - svedomie v človeku vzalo...? Kto ho tam „vpísal“...?

Symetria. Človek je symetrický usporiadaný tvor! A nie len človek... Nie sme len zhlukom buniek, ale veľmi umne usporiadane osoby, ktoré dokážu myslieť a rozvíjať sa. Ak by sa človek vyvíjal náhodou, nemohol by byť symetrickým usporiadaným tvorom, lebo náhoda vytvára asymetriu a chaos…

Finalizmus. V človeku sa denne odohráva množstvo chemických procesov a predsa človek nie je nehomogénnym zoskupením buniek či chemických reakcii. Finalizmus je proces, ktorý spôsobuje, že všetky reakcie sú usmerňované k tomu, aby sa prejavoval ako rozumná a mysliaca bytosť, ktorá sa navyše dokáže rozvíjať a zdokonaľovať.

Prírodne zákony. Vo vesmíre a v prírode vládne poriadok a harmónia. Hovoríme o prírodných zákonoch… Kto je pôvodcom týchto zákonov, kto ich do prírody vložil? Kto je zákonodarcom...? Zákony sa do vesmíru a prírody nemôžu vpísať sami od seba...

Krása a dokonalosť. Kto pozoruje prírodu a vesmír objaví veľmi veľa krásy a dokonalosti. Zdá sa až absurdne pripustiť, aby sa to vyvinulo samo od seba. Mnohé moderne technológie (napr. fotoaparáty ci video kamery vznikli vďaka pozorovaniu štruktúry a spracovania obrazu oka a mozgu). Moderna veda pri všetkom technologickom progrese nie je pritom v stave vyrobiť jedinú bunku! Keď Alberta Einsteina začali oslavovať ako génia povedal, že nevymyslel nič nové, len odhaľuje zákony a procesy vo vesmíre, ktoré pred nim "projektoval" a vložil do vesmíru Niekto oveľa dokonalejší...!

Poslať 26.12.2020 1:38:13   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 665 príspevkov
Peťo Kuchár. Sú to roky čo sme neboli spolu.
Spoznal som ho ešte za komunizmu, v podzemnej cirkvi.
Teraz kdesi pôsobí ako misionár v Tichomorí. Dobrý človek.

Poslať 26.12.2020 8:44:29   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
misojogi píše:
https://peterkuchar.blog.sme.sk/c/547364/cesty-ktore-nas-privadzaju-k-existencii-boha.html?ref=viacbloger
Citácia:
Cesty, ktoré nás privádzajú k existencii Boha…
1.11.2020 o 9:33 | Karma článku: 4,53 | Prečítané: 661x

Nie je nič krajšie a dobrodružnejšie ako odhaľovať tajomstvo Boha. Niekoľko logických ciest k Jeho poznaniu...

Fenomén náboženstva. Na našej planéte žije okolo 90% populácie, ktorá verí v duchovnú nadprirodzenú bytosť. Pripustiť, že miliardy ľudí na tejto planéte trpí nejakou psychickou poruchou, lebo verí v niečo čo neexistuje sa javy ako niečo absurdne. Oveľa pravdepodobnejšie sa javí fakt, že v človeku je pečať Boha – duša, ktorá túži po svojom Stvoriteľovi. Veľmi trefne to pomenoval veľký vedec B. Pascal ktorý povedal, že: “ V každom človeku je hlboká priepasť, ktorú môže naplniť len Boh…”.

Potreba Boha z túžob po nekonečných hodnotách. Človek v sebe ukrýva množstvo potrieb. Počnúc od fyziologických, cez psychické, sociálne až po duchovne. Na každú potrebu človeka existujú prostriedky, ktoré mu ju napĺňajú. Tak ako na potrebu dýchania existuje vzduch, tak ako na potrebu hladu existuje jedlo, tak ako na potrebu spoločenstva existujú ľudia, tak ako na potrebu komunikácie, priateľstva existuje vzťah, tak musí existovať aj naplnenie duchovných potrieb človeka! Človek má v hĺbke svojej duše vpísane potreby po večnej pravde (otázka zmyslu jeho existencie...), univerzálnej spravodlivosti (ktorú na zemi nikdy nedosiahne...) ako aj túžba po transcendentne, večnosti, neobmedzenej slobode, po Bohu... Musí teda existovať Niekto, kto napĺňa aj tieto naše duchovné potreby. Sv. Augustín to pomenoval ako: “nespokojne je naše srdce, kým nespočinie v tebe Bože...”.

Svedomie. Ide o schopnosť rozlišovať medzi dobrom a zlom a niesť za svoje správanie zodpovednosť. Známi filozof Emanuel Kant raz zvolal: “To čo neskonale obdivujem je nočná obloha, teda nekonečný vesmír a morálny zákon vpísaný v človeku”. Samozrejme nastáva otázka odkiaľ sa ten morálny zákon - svedomie v človeku vzalo...? Kto ho tam „vpísal“...?

Symetria. Človek je symetrický usporiadaný tvor! A nie len človek... Nie sme len zhlukom buniek, ale veľmi umne usporiadane osoby, ktoré dokážu myslieť a rozvíjať sa. Ak by sa človek vyvíjal náhodou, nemohol by byť symetrickým usporiadaným tvorom, lebo náhoda vytvára asymetriu a chaos…

Finalizmus. V človeku sa denne odohráva množstvo chemických procesov a predsa človek nie je nehomogénnym zoskupením buniek či chemických reakcii. Finalizmus je proces, ktorý spôsobuje, že všetky reakcie sú usmerňované k tomu, aby sa prejavoval ako rozumná a mysliaca bytosť, ktorá sa navyše dokáže rozvíjať a zdokonaľovať.

Prírodne zákony. Vo vesmíre a v prírode vládne poriadok a harmónia. Hovoríme o prírodných zákonoch… Kto je pôvodcom týchto zákonov, kto ich do prírody vložil? Kto je zákonodarcom...? Zákony sa do vesmíru a prírody nemôžu vpísať sami od seba...

Krása a dokonalosť. Kto pozoruje prírodu a vesmír objaví veľmi veľa krásy a dokonalosti. Zdá sa až absurdne pripustiť, aby sa to vyvinulo samo od seba. Mnohé moderne technológie (napr. fotoaparáty ci video kamery vznikli vďaka pozorovaniu štruktúry a spracovania obrazu oka a mozgu). Moderna veda pri všetkom technologickom progrese nie je pritom v stave vyrobiť jedinú bunku! Keď Alberta Einsteina začali oslavovať ako génia povedal, že nevymyslel nič nové, len odhaľuje zákony a procesy vo vesmíre, ktoré pred nim "projektoval" a vložil do vesmíru Niekto oveľa dokonalejší...!
Michal, vo vedlajsej teme si chcel spoznat metody vymyvania mozgu, aby si sa im vedel branit.
Tak toto su ony ... :)

Poslať 26.12.2020 13:20:23   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 17315 príspevkov
Legi
nerozumiem, on proste povedal ze ako vidi svet a preco

Poslať 26.12.2020 14:41:56   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
misojogi píše:
Legi
nerozumiem, on proste povedal ze ako vidi svet a preco
Pretoze VSETKY tie "argumenty" su nepravdive.
Proste to tak, ako hovori, na tomto svete nie je.
Ale pre masy ludi su to velmi "atraktivne myslienky" = vymyvanie mozgov.
Kolko ludi sa spyta: "Je to naozaj tak ?"

Poslať 30.12.2020 14:48:14   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 17315 príspevkov
https://dennikstandard.sk/16104/moze-existovat-sekularna-spolocnost/
Citácia:
Diskusia, pre ktorú sa zaviedlo používanie slova sekularizmus, je však mylná. Obhajcovia sekularizmu predpokladajú, že predkladajú nejakú úplne novú možnosť, nový typ uvažovania, ktorý znie: Morálne normy sa dajú poznať bez toho, aby ich konkrétne zjavil Boh. Lenže presne toto učilo aj samo kresťanstvo, hovorilo to explicitne od listu svätého Pavla Rimanom a implicitne už od samotného Ježiša. V modernej ére sa na to len pozabudlo. Stalo sa to vtedy, keď mnohí kresťania bránili náboženstvo proti útokom skeptikov a racionalistov tvrdením, že je absolútne nevyhnutné, pretože bez náboženstva sa morálna základňa spoločnosti nadobro zrúti. Kresťania v sebaobrane hlásali, že ľudia bez náboženstva sa jednoducho nemôžu, nebudú správať slušne. A tak sa obhajcovia sekularizmu dali zatiahnuť do úplne mylnej diskusie.

Paradoxne, ale azda aj nevyhnutne, sú presne tie slová, ktoré majú hovoriť o sekularizácii, samy kresťanské – a iba neskôr sekularizované. Sekulárny ako adjektívum sa v predmodernej ére pomerne často používalo na rozlíšenie medzi „religióznymi“, rehoľnými kňazmi, ktorí boli členmi žobravých alebo kláštorných rádov, a medzi diecéznym klérom, ktorý sa označoval ako „sekulárne“ kňazstvo. Tieto termíny sa v Cirkvi používajú aj naďalej, a často mätú ľudí, ktorí sa v osobitnom cirkevnom jazyku nevyznajú – že vraj sekulárny kňaz? „Čo to má byť?“ pýtajú sa.

Iným príkladom je francúzske adjektívum, ktoré označuje sekulárnosť – laïc – alebo jeho taliansky ekvivalent laico. Obe prídavné mená pochádzajú z gréckeho adjektíva, ktoré označuje príslušníka národa. Lenže pozor, nie hocijakého národa: Septuaginta prekladá hebrejské slovo ‚am – Boží ľud, svätý národ – slovom laos. A práve v ňom je grécky koreň obidvoch spomínaných prídavných mien. Takže ani obhajcovia sekularizmu nemôžu uniknúť biblickým koreňom veľkej časti západnej kultúry.
pamatate si na nasu starsiu diskusiu? presne o tomto bola

Poslať 30.12.2020 14:55:04   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
Vlkodlak:
Uz som to tu zverejnil.
Citácia:
Potkany sa snažia vyhnúť tomu, aby ublížili iným potkanom. Ukázal to nový výskum, ktorý sa pokúša vysvetliť, prečo sa takáto snaha neublížiť vyskytuje u človeka a či ju majú aj iné tvory. Ukázalo sa, že s tým má čosi spoločné oblasť v mozgu spájaná s empatiou a je to biologická danosť.
Kde v Biblii sa hovori, ze Boh "dal" aj potkanom "moralne normy" ?

Poslať 30.12.2020 16:11:41   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 665 príspevkov
legionar píše:
Vlkodlak:
Uz som to tu zverejnil.
Uniká mi pointa ?

Poslať 30.12.2020 16:44:52   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
Vlkodlak píše:
legionar píše:
Vlkodlak:
Uz som to tu zverejnil.
Uniká mi pointa ?
No, krestania tvrdia, ze MORALKA pochadza od Boha, ze ju do cloveka "vlozil" Boh.
(Emanuel Kant: “To čo neskonale obdivujem je nočná obloha, teda nekonečný vesmír a morálny zákon vpísaný v človeku”.)
Ked sa teraz zistilo, ze urcity typ moralky maju aj potkany, tak som sa spytal, odkial sa vzala v nich ?
Su minimalne dve mozne vysvetlenia:
1. Aj do nich ju "vlozil" Boh.
2. Moralka nepochadza od Boha, pretoze sa evidentne "vyvinula" (aj u potkanov).

Verim, ze veriaci najdu uplne brilantne a sofistikovane "vysvetlenie", preco to moze byt aj tak, ze do cloveka moralku "vlozil" Boh a u tych potkanov sa "iba vyvinula".
Ale iste mi odpustia, ked take vysvetlenie "nevezmem" ... :D

Poslať 30.12.2020 17:06:45   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4685 príspevkov
Legi, však aj potkanov stvoril Boh. Také jednoduché to je, však?

Poslať 30.12.2020 17:17:37   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
teta píše:
Legi, však aj potkanov stvoril Boh. Také jednoduché to je, však?
Neviem, pre mna to take jednoduche nie je. :D
Boh stvoril aj komare, hady, husenice ...
Za "zive" sa povazuju aj bakterie.
Aj vsetka tato haved ma "vpisanu moralku" ?
Z pozorovania je jasne, ze NEMA !
Kukucka je znama tym, ze sa nestara ani o vlastne mladata.
U niektorych druhov sa stava, ze samec zozerie aj vlastne mladata. (napr. lev pustovy)

"Jednoducha viera" mi nikdy moc nesla ...

Poslať 30.12.2020 17:26:31   Re: Nebo pre ateistu

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 426 príspevkov
možno tam je ten problém. že sa snažíš všetko vidieť komplikovane a nie jednoducho.

mimochodom, robil sa pokus s potkanmi. a do určitej početnosti sa rozrastali, hlavne vďaka zlepšovanií podmienok rastu, a od určitého momentu začala narastať agresivita. takže až také morálne nie sú.
v podstate toto nastáva aj medzi ľuďmi, len človek ma moc to ovládať.
morálnost totiž nie je len o tom nerobiť druhému zle ale aj o pomahaní, či zastania sa slabších .

Poslať 30.12.2020 17:31:30   Re: Nebo pre ateistu

napísal 21383 príspevkov
aldot píše:
možno tam je ten problém. že sa snažíš všetko vidieť komplikovane a nie jednoducho.

mimochodom, robil sa pokus s potkanmi. a do určitej početnosti sa rozrastali, hlavne vďaka zlepšovanií podmienok rastu, a od určitého momentu začala narastať agresivita. takže až také morálne nie sú.
v podstate toto nastáva aj medzi ľuďmi, len človek ma moc to ovládať.
morálnost totiž nie je len o tom nerobiť druhému zle ale aj o pomahaní, či zastania sa slabších .
Naozaj ma clovek moc to ovladat ?
Ja si myslim, ze nie. Nemam o ludoch ziadne velke iluzie.
Ked nastane skutocna apokalypsa - tam sa ukaze, co je "Bohom vpisane" a co "iba vyvinute" ...
Ostatne (a o tom som tu uz tiez pisal), ak poskodis v mozgu presne definovanych par tisic neuronov, tak sa z ludomila stane zo dna na den bezcitny psychopat.
(To plati aj na okraj tej nezavislej psychologie a jej metod liecenia)

Poslať 31.12.2020 2:23:02   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 17315 príspevkov
Citácia:
1. Aj do nich ju "vlozil" Boh.
2. Moralka nepochadza od Boha, pretoze sa evidentne "vyvinula" (aj u potkanov).
rozpor je len zdanlivy pretoze aj vyvoj dal Boh
ale vidim pricipialny rozdiel medzi clovekom a potkanom takze neviem ci mozeme hovorit o potkanej moralke
ak ale ano tak to znamena ze aj u cloveka ma moralka biologicky zaklad, co je to co som hovoril uz davnejsie o prirodzenej moralke, ktora sa prirodzene vyvinula v clovekovi

[ Príspevkov: 174 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť