Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.09.2020 9:08:49   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15923 príspevkov
Citácia:
Historicky fakt je aj to, ze Aristoteles bol prekonany a to nie tak ako Newton, ze sice plati, ale iba v specialnych pripadoch, ale tak, ze NEPLATI.
,mozem vediet v ze v com je prekonany?

mozno je prekonany v niektorych oblastiach ako napriklad poznanie prirody ktore sa posunulo vyrazne vpred, ale sposob uvazovania, logika etika atd pokial viem plati stale ....
Citácia:
Ale to neznamena, ze stoji NAD sucasnostou, alebo ju dokonca nejako "zastresuje".
povedal som nieco ine a sice ze filozofia je nad vedami ze ich zastresuje a ze sa z nej sa vyvinuli

Citácia:
Ked som sa pytal, co je obsahom filozofie, ponukol si mi krestanskeho filozofa.
Preco nie Nietzeho, alebo Marxa ?
Aj to je predsa filozofia, nie ?
aj za cias Sokrata existovali sofisti ktori uvazovali ucelovo, ale Sokrates hladal pravdu
Marx je typicky napriklad vyrokom ze Pravda ze triedna (cize neexistuje objektivne) - vsetko je pre neho len triedny boj
a Nietsche je zasa filozofom na ktoreho sa odvolavali nacisti ( viacere nosne myslienky prevzali prave od neho ako napr nadclovek chapanie vole atd)
Pokial ale viem tak oni su skor ideologovia a nie myslitelia = Nepotrpia si na presne myslenie

Obavam sa ze filozofia poslednych rokov je dost upadkova v porovnani s minulostou

Poslať 09.09.2020 9:11:37   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15923 príspevkov
Citácia:
Historicky fakt je aj to, ze Aristoteles bol prekonany a to nie tak ako Newton, ze sice plati, ale iba v specialnych pripadoch, ale tak, ze NEPLATI.
v Prirodnych vedach ano, uz davno neplati ze mame styri zakladne zivly (vzduch voda zem a ohen)
ale sposob myslenia, cize hladanie nejakych zakladnych principov ostava
napriklad teraz pokial viem mame
Citácia:
gravitaciu
elektromagneticke sily
sily v jadre atomu
nieco som zabudol?
http://people.tuke.sk/zuzana.gibova/zakladneucivo/zakladne_typy_interakcii.htm
http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/894-ctyri-silove-interakce-v-prehledu
------------------
hladanie nejakych zakladnych principov napriklad nepoznaju moslimovia, pre nich plati ze Alah dal a vybavena vec preto nemaju prirodovedcov
analogicky pre budhistov a hinduistov je vsetko iluzia a tak ani nema cenu skumat prirodu - hladaju radsej nirvanu (samozrejme pre zapadnych a europskych to moze byt inak)

Poslať 09.09.2020 9:42:06   Re: Nebo pre ateistu

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
v Prirodnych vedach ano, uz davno neplati ze mame styri zakladne zivly (vzduch voda zem a ohen)
ale sposob myslenia, cize hladanie nejakych zakladnych principov ostava
napriklad teraz pokial viem mame
Citácia:
gravitaciu
elektromagneticke sily
sily v jadre atomu
nieco som zabudol?
A co som povedal pred chvilkou ? :o
Ze aj Aristoteles niekedy MOHOL vyslovit vyrok, ktory je pravdivy aj dnes, ale to este neznamena, ze jeho "ucenie ako celok" je pravdive a spravne. :D
K tym silam:
1. Sily uz moderna veda "nepozna". Hovori sa o interakciach a zakrivenom priestoro-case.
2. Nie je ani iste, ci podstata gravitacie je naozaj iba zakrivenie priestoro-casu. Pretoze to je iba dosledok, nie pricina. Erik Verlinde prisiel s napadom, ze by to mohla byt statisticka vlastnost mikrosveta. :lol: Caka sa na dokazy.
3. Existuje aj hypoteza piatej "sily" v suvislosti s problemom skrytej energie.
misojogi píše:
hladanie nejakych zakladnych principov napriklad nepoznaju moslimovia, pre nich plati ze Alah dal a vybavena vec preto nemaju prirodovedcov
analogicky pre budhistov a hinduistov je vsetko iluzia a tak ani nema cenu skumat prirodu - hladaju radsej nirvanu (samozrejme pre zapadnych a europskych to moze byt inak)
Krasny priklad toho, co hovorim. :D
Ze ak Ti filozofia DIKTUJE, ako sa mas na svet pozerat, tak toho vela nedokazes.

Poslať 09.09.2020 10:25:18   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15923 príspevkov
Citácia:
Ze ak Ti filozofia DIKTUJE, ako sa mas na svet pozerat, tak toho vela nedokazes.
ved prave preto nastastie existuju OPACNE filozofie, ktore cloveka vedu aby prirodu presne a vedecky skumal - a to je prave filozofia europskej civilizacie ktora zacina grekmi a pokracuje europanmi
Nechapem Tvoju zlost na nich. - pilis si konar na ktorom sedis

Poslať 09.09.2020 10:38:07   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ved prave preto nastastie existuju OPACNE filozofie, ktore cloveka vedu aby prirodu presne a vedecky skumal - a to je prave filozofia europskej civilizacie ktora zacina grekmi a pokracuje europanmi
Nechapem Tvoju zlost na nich. - pilis si konar na ktorom sedis
Ja si nic nepilim.
Ja sa PYTAM, co je teda obsahom FILOZOFIE (lebo to je pojem, ktory by nieco mal oznacovat ako celok).
Ty vravis, ze VSETKY tie "prudy", "druhy" atd. (alebo zeby iba niektore, ktore sa Ti pacia ? ;) )
A ja Ti na to hovorim, ze prave TO dokazuje, ze to ako celok je iba dojmologia, nie veda.
Je to jasne ? Ci treba este stale nieco vysvetlovat ?
To, ze niekto nazve ludsku cinnost vo vede "filozofiou europskej civilizacie" este neznamena, ze to JE nejaka ucelena filozofia, resp. ze to JE cela (posledna, najspravnejsia atd.) filozofia.
Je to proste iba dalsia cast toho gulasa ...

Poslať 09.09.2020 10:50:49   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1990 príspevkov
Citácia:
Ja sa PYTAM, co je teda obsahom FILOZOFIE (lebo to je pojem, ktory by nieco mal oznacovat ako celok).
Filozofia (gr. φιλοσοφία ako láska k múdrosti; filein = ľúbiť, sofia = múdrosť) je štúdia hlavných, všeobecných a fundamentálnych problémov, ako sú bytie, existencia (ontológia), poznanie a otázka pravdy (epistemológia), hodnoty (axiológia), otázka existencie a povahy Boha (filozofická teológia), podstaty a prirodzenosti človeka (filozofická antropológia), pravidlá platného usudzovania (logika), myseľ (filozofia mysle), jazyk, morálne normy a mravnosť konania (etika), krásno (estetika) a ďalšie. V porovnaní s mytológiou a mysticizmom alebo náboženstvom sa filozofia odlišuje hlavne svojím kritickým prístupom, systematikou práce a dôverou v odôvodnené argumenty. V jej základe stojí pojmové, racionálne a kritické myslenie. Na rozdiel od exaktnej alebo reálnej vedy filozofia nemá definovaný svoj predmet a nepoužíva formalizovanú metodológiu. Napriek tomu niektoré jej disciplíny (napr. axiológia, logika, epistemológia) môžu za určitých okolností nadobudnúť vedecký charakter a precíznosť.

Pôvodne filozofia zahŕňala všetko teoretické poznanie, ale postupne sa z nej vyčlenili exaktné, prírodné a spoločenské vedy.

Poslať 09.09.2020 11:26:32   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15923 príspevkov
Citácia:
Pôvodne filozofia zahŕňala všetko teoretické poznanie, ale postupne sa z nej vyčlenili
ved presne toto hovorim
filozofia je zaklad

Poslať 09.09.2020 11:39:47   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Pôvodne filozofia zahŕňala všetko teoretické poznanie, ale postupne sa z nej vyčlenili
ved presne toto hovorim
filozofia je zaklad
Ale to predsa nie je platny usudok.
Kontrapriklad:
1. Clovek vyrastie z embrya
2. Embryo je zaklad dospeleho cloveka.

Zle pouzite slovo "zaklad" !
Moze "pochadzat", "vyvinut sa z", ale zakladom zdaleka nie je.
Najma, ked existuje tolko (casto protichodnych) prudov a "vysvetleni" ...

Ked astronom pozoruje oblohu, alebo casticovy fyzik vyhodnocuje experiment, tak KASLE na vsetky filozofie a proste robi svoju robotu.
Keby jeho cinnost ovplyvnoval nejaky "prud" filozofie, tak prd urobi a prd najde !
Takze filozofia NIE JE ZAKLADOM jeho cinnosti.

Poslať 09.09.2020 11:45:32   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Filozofia (gr. φιλοσοφία ako láska k múdrosti; filein = ľúbiť, sofia = múdrosť) je štúdia hlavných, všeobecných a fundamentálnych problémov, ako sú bytie, existencia (ontológia), poznanie a otázka pravdy (epistemológia), hodnoty (axiológia), otázka existencie a povahy Boha (filozofická teológia), podstaty a prirodzenosti človeka (filozofická antropológia), pravidlá platného usudzovania (logika), myseľ (filozofia mysle), jazyk, morálne normy a mravnosť konania (etika), krásno (estetika) a ďalšie. V porovnaní s mytológiou a mysticizmom alebo náboženstvom sa filozofia odlišuje hlavne svojím kritickým prístupom, systematikou práce a dôverou v odôvodnené argumenty. V jej základe stojí pojmové, racionálne a kritické myslenie. Na rozdiel od exaktnej alebo reálnej vedy filozofia nemá definovaný svoj predmet a nepoužíva formalizovanú metodológiu. Napriek tomu niektoré jej disciplíny (napr. axiológia, logika, epistemológia) môžu za určitých okolností nadobudnúť vedecký charakter a precíznosť.

Pôvodne filozofia zahŕňala všetko teoretické poznanie, ale postupne sa z nej vyčlenili exaktné, prírodné a spoločenské vedy.
Viem, cital som. :lol:
PRETO tvrdim, ze je to gulas. :)
Okrem tej logiky, ktora "logicky" patri pod MATEMATIKU, nie pod filozofiu. (=je to exaktna matematika)
Vsetko to, co tam je vymenovane, su OTAZKY.
A na ne existuju ROZNE "odpovede".
Takze nic exaktneho, nic presne definovaneho, a hlavne nic dokazaneho.
Cize dojmologia ...

Poslať 09.09.2020 12:01:12   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1990 príspevkov
Citácia:
Gulas je to preto tomu nerozumies a ani nechces rozumiet.

Citácia:
Okrem tej logiky, ktora "logicky" patri pod MATEMATIKU, nie pod filozofiu. (=je to exaktna matematika)
Od čias Platóna a Aristotela je logika jednou zo základných disciplín filozofie, ktorá predchádza ostatným disciplínam, pretože skúma čisto formálne základné zákony a základné formy všetkého pojmovo-vedeckého myslenia.

Citácia:
Pochopitelne, ze su to otazky, na ktore sa hladaju odpovede. A to je to co nerobis, nehladas odpovede na otazky, ktore potencionalne mas.

Poslať 09.09.2020 12:25:00   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Gulas je to preto tomu nerozumies a ani nechces rozumiet.
OK, tak mi ukaz, preco to nie je gulas, ked, len tak namatkou, na otazku povodu cloveka existuju v ramci "filozofie" PROTICHODNE "odpovede" (=rozne "prudy") !
A ja tomu nerozumiem ... :roll:
tomix píše:
Citácia:
Od čias Platóna a Aristotela je logika jednou zo základných disciplín filozofie, ktorá predchádza ostatným disciplínam, pretože skúma čisto formálne základné zákony a základné formy všetkého pojmovo-vedeckého myslenia.
Cas na zmenu. :)
Preco sa logika uvadza ako cast matematiky ?
A preco sa na matfyze "nezdrzuju" vyukou filozofie ?
Pretoze DNES je logika cisto exaktny matematicky system, kde dojmy nemaju co robit.
Co su to "cisto formalne zakladne zakony" ? :o Myslis matematicke definicie ?
A co su to "zakladne formy vsetkeho pojmovo-vedeckeho myslenia" ?
Veda stoji na scheme hypoteza-teoria-experiment, to uplne staci.
Nemam rad vznesene obkecavanie v podstate jednoduchych veci.
tomix píše:
Citácia:
Pochopitelne, ze su to otazky, na ktore sa hladaju odpovede. A to je to co nerobis, nehladas odpovede na otazky, ktore potencionalne mas.
Hladam, ale nie "v uzkom ramci nejakeho prudu filozofie" ...

Poslať 09.09.2020 14:10:14   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15923 príspevkov
Citácia:
A preco sa na matfyze "nezdrzuju" vyukou filozofie ?
to je mozno prave ta chyba, podla mna je to dedictvo komunizmu
plus kedysi sa ucila filozofia na strednej - gymnazista musel poznat zakladne myslienky Sokrata Platona a Aristotela
-
Citácia:
Veda stoji na scheme hypoteza-teoria-experiment, to uplne staci.
no dobre ale ako vobec vznikla tato schema? no z filozofie
Citácia:
Nemam rad vznesene obkecavanie v podstate jednoduchych veci.
dnes sa nam zda nula sa,mozrejma ale ked si pozries nejake prednasky z MATFYZU na YTB tak si mozno spomenies ze kedysi tobol velky objav, niektore narody nulu ani nepoznali (nemali taku abstrakciu)
ono to ma zmysel rovnako ako premyslat ako rozumne zadefinovat axiomy v matematickej teorii . a niekto by to mohol povazovat za samozrejme

Poslať 09.09.2020 14:11:54   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15923 príspevkov
Citácia:
vyhodnocuje experiment, tak KASLE na vsetky filozofie a proste robi svoju robotu.
pouziva filozofiu ale robi to nevedome, proste si neuvedomuje ze jeho myslienkove postupy pochadzaju z filozofie

Poslať 09.09.2020 15:59:07   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
vyhodnocuje experiment, tak KASLE na vsetky filozofie a proste robi svoju robotu.
pouziva filozofiu ale robi to nevedome, proste si neuvedomuje ze jeho myslienkove postupy pochadzaju z filozofie
Potom je filozofia uplne vsetko. :D
Cize gulas ...
Mam priklady.
1. U nas znamy a uznavany vysokoskolsky profesor, ktory tvrdil, ze proton sa sklada z 3 kvarkov, lebo to odraza trojicny princip. Diskutovat s nim o tom bolo "tazke".
2. Znamy zijuci fyzik a popularizator vedy (V.Cerny), ktory je sice veriaci, ale na vedu sa pozera cez tzv. Popperovu britvu. Da sa s nim o tom diskutovat.
3. Znamy zijuci fyzik a popularizator vedy (M.Mojzis), ktory je neveriaci, ale tiez "vyznava" Popperovu britvu a tiez sa s nim da diskutovat (aj na temu boh).

Ktory z nich je vede "najblizsie" ?

Poslať 09.09.2020 16:55:56   Re: Nebo pre ateistu

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 121 príspevkov
legionar píše:
[
Ktory z nich je vede "najblizsie" ?
obávam sa že ten, s ktorého názorom najviac súhlasíš :D :lol:

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: stefan a 1 hosť