Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.09.2020 15:32:20   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15925 príspevkov
Citácia:
Preto sa pytam, co konkretne Michal povazuje za filozofiu, aby bolo jasno.
No a vymackol sa - napr. "přehled filozofických proudů" ... :lol:
skor som mal na mysli klasicke zaklady filozofie ako
kritika dialektika logika antropologia theodicea metodologia ontologia etika
https://sk.wikipedia.org/wiki/Filozofia
a poznat dopodrobna diela velkych filozofov minulosti Sokrata Platona Aristotela Akvinskeho a Augustyna pripadne aj Kanta a Descartesa

Poslať 08.09.2020 15:45:45   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15925 príspevkov
Citácia:
Moze to byt dobra teoria, konzistentna teoria, krasna teoria.
Ale nakoniec sa aj tak musite pozriet von z okna, a zistit, ako to v skutocnosti JE."
ale zaroven potrebuje metodologiu ci sa z toho okna pozeram spravnym smerom a o tom je filozofia

Poslať 08.09.2020 16:20:08   Re: Nebo pre ateistu

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Moze to byt dobra teoria, konzistentna teoria, krasna teoria.
Ale nakoniec sa aj tak musite pozriet von z okna, a zistit, ako to v skutocnosti JE."
ale zaroven potrebuje metodologiu ci sa z toho okna pozeram spravnym smerom a o tom je filozofia
To je pekna kravina. :lol:
Pozerat sa mas jedine PORIADNE.
Ak Ti "smer pozerania" URCUJE nejaka "filozofia", nieco je zle ...

Poslať 08.09.2020 16:30:02   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15925 príspevkov
Citácia:
Pozerat sa mas jedine PORIADNE.
vies dobre ze je to metafora ..... takze neslovickar ----
filozofia ma napomahat presnosti "pozerania" a vyhodnocovania

Poslať 08.09.2020 16:31:19   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15925 príspevkov
skus sa opytat ze sa ako na prirodu pozera taky mohamedan ...
podla mna on sa moze pozerat kolko len chce ale vedec z neho nebude .... a asi tusis ze preco ....

Poslať 08.09.2020 17:23:37   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1990 príspevkov
Citácia:
No chyba je skor na strane tvojho prijmaca. Filozofia je druh rozumoveho skumania veci, je to urcity sposob ako sa mozes pokusit uchopit veci, urcity sposob ako rozvinut ci posunut uvzovanie nad tym co hladas.

Lenze u teba je to tak,ze aj kompilator ci interpreter zdrojoveho kodu obsahuje viac abstrakcie ako je tvoje uvazovanie. Tvrdis,ze nieco alebo niekoho hladas, skutocnost je taka,ze nehladas. Lebo to by si sa musel zmenit, zmenit celkovy pristup a to je to co ty nedokazes. a vlastne ani nechces...

Poslať 08.09.2020 18:11:22   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
No chyba je skor na strane tvojho prijmaca. Filozofia je druh rozumoveho skumania veci, je to urcity sposob ako sa mozes pokusit uchopit veci, urcity sposob ako rozvinut ci posunut uvzovanie nad tym co hladas.

Lenze u teba je to tak,ze aj kompilator ci interpreter zdrojoveho kodu obsahuje viac abstrakcie ako je tvoje uvazovanie. Tvrdis,ze nieco alebo niekoho hladas, skutocnost je taka,ze nehladas. Lebo to by si sa musel zmenit, zmenit celkovy pristup a to je to co ty nedokazes. a vlastne ani nechces...
Myslis, ze v prijimaci ? :D
Ja nehladam ziadne metafory !
Ak poviem, ze hladam PRAVDU, to este neznamena (ako u Vas), ze hladam hned Boha.
Navyse je to aj z hladiska vasho ucenia posetila snaha, pretoze uz z definicie toho Boha svojimi vlastnymi silami najst nemozete.
To musi urobit On.

Frazy ako "sposob ako uchopit veci" su uplne prazdne.
Ak je filozofia "druh rozumoveho skumania/uchopenia veci", tak napis rovnicu toho uchopenia, vyries ju a pozorovanim ukaz, ze vysledok je dobry.
Inak je to iba PLACANIE roznych nazorov a tuseni.

Poslať 08.09.2020 19:23:25   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1990 príspevkov
Citácia:
Myslis, ze v prijimaci ? :D Ja nehladam ziadne metafory !
Jezis hovoril velmi casto v metaforach a podobenstvach. Robil to preto lebo dost casto hovoril k ludom, ktori nepatrili k tym najostrejsim tuzkam v peracniku. Boli to jednoduchi ludia, rybari, rolnici atd. hovoril to v tak aby to ti ludia v tom danom case a kulturnom priestore pochopili. Ale zda sa,ze aj ti tazkvane vzdelani ludia vedia byt hlupejsi nez posledny kopac hliny v technickych sluzbach...

Jednoznacne chyba v prijmaci. Ak chces zachytit signal, musis vzdy hladat / naladit tu spravnu frekvenciu aby si ten signal zachytil. Musis to spravit ale sam, to nikto za teba nespravi. Musis ten signal zachytit a odpovedat. A to je to co nerobis, cakas pasivne na mieste a cakas,ze sa ta frekvencia naladi sama co ale nefunguje.

Tvrdis,ze hladas pravdu, ale o com PRAVDU? O zajtrajsom pocasi? O nesmrtelnosti chrusta? O com vlastne ? hladas jednoznacnu a univerzalnu PRAVDU?

Poslať 08.09.2020 20:00:01   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
tomix píše:
Jednoznacne chyba v prijmaci. Ak chces zachytit signal, musis vzdy hladat / naladit tu spravnu frekvenciu aby si ten signal zachytil. Musis to spravit ale sam, to nikto za teba nespravi. Musis ten signal zachytit a odpovedat. A to je to co nerobis, cakas pasivne na mieste a cakas,ze sa ta frekvencia naladi sama co ale nefunguje.
Uz v tomto si odporujete.
Ak Boh cloveka nekonecne presahuje, clovek Ho nemoze vlastnymi silami "najst", takze o akom "ladeni frekvencie" tu moze byt rec ?
Iba ak o INDOKTRINACII niecoho, co povedali ini ludia, do mojej mysle.
To ale nie je ziadne ladenie, ani hladanie ...
Preto "hlboke poznanie diel velikanov filozofie" k nicomu rozumnemu nevedie.
Iba ak k zmatku a spominanej indoktrinacii cudzich myslienok.
tomix píše:
Tvrdis,ze hladas pravdu, ale o com PRAVDU? O zajtrajsom pocasi? O nesmrtelnosti chrusta? O com vlastne ? hladas jednoznacnu a univerzalnu PRAVDU?
To by celkom bodlo. :D
Akurat, ze nieco take neexistuje. Co by to asi tak mohlo byt ? :roll:
Pravdou/Nepravdou sa oznacuje vlastnost nejakeho vyroku. Hociakeho.
Vyrokov (otazok) je strasne vela, odpovedi este viac (na ten isty vyrok rozni ludia odpovedaju rozne: pravda, loz, neviem, nieco na tom urcite je, kaslat na to atd.atd.).
A u niektorych vyrokov plati "pravdivostna hodnota sa neda urcit".

Takze ked poviem, ze hladam pravdu, tak to znamena vzdy iba odpoved na konkretnu, momentalne rozoberanu otazku.
Napriklad: Je filozofia vedou, alebo iba dojmologiou ? ;) :D

Poslať 08.09.2020 20:24:47   Re: Nebo pre ateistu

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 6641 príspevkov
legionar píše:
Napriklad: Je filozofia vedou, alebo iba dojmologiou ? ;) :D
Začal by som týmto, Jiřího Fuchsa mám rád. Len netreba spochybňovať, že je novotomista a že nakoniec skončí pri tom, čo si dokázať chce. On postupuje veľmi poctivo, prednášok na youtube má pár stoviek :)
https://www.youtube.com/watch?v=uilWDz0jnlg&pp=QAA%3D&ab_channel=AcademiaBohemica

Poslať 08.09.2020 23:34:40   Re: Nebo pre ateistu

Obrázok užívateľa

napísal 15925 príspevkov
Citácia:
Je filozofia vedou, alebo iba dojmologiou ?
filozofia je NAD vedami .... da sa aj povedat ze tvori pre ne zaklad

Poslať 09.09.2020 6:19:56   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Co Ta opravnuje nieco takeho tvrdit ?
Ked som sa pytal, co je obsahom filozofie, ponukol si mi krestanskeho filozofa.
Preco nie Nietzeho, alebo Marxa ?
Aj to je predsa filozofia, nie ?
A ak nie - preco nie ?

Poslať 09.09.2020 7:42:40   Re: Nebo pre ateistu

napísal 6641 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
Citácia:
Co Ta opravnuje nieco takeho tvrdit ?
Ked som sa pytal, co je obsahom filozofie, ponukol si mi krestanskeho filozofa.
Preco nie Nietzeho, alebo Marxa ?
Aj to je predsa filozofia, nie ?
A ak nie - preco nie ?
Lebo je to historický fakt, kedysi filozofia zastrešovala všetko, potom sa z filozofie vydelili rôzne vedy, ktorým bol prisúdený predmet a metodológia. Tie vedy nevznikli z ničoho z nejakého prázdna, vyčlenili sa z filozofie a nejak si myslím, že na začiatku skoro každej vedy, keď sa učí, kto bol prvý bádateľ v tom obore, tak tam nájdeme Aristotela :D

Veľa ľudí ani nevie, že Anzenbacher je kresťanský teológ, neviem o tom, že by to rozširoval, sám som o tom nevedel iba teraz cez wiki a to som jeho úvod prečítal párkrát. Nuž keby Nietzsche alebo Marx napísali nejaké systematické dielo, nejaký úvod a nielen iba o svojom, ale aj o iných smeroch a ich námietkach, aj nejak historicky a zhrnuli, tak by boli určite čítanejší, lebo ono takých systematických diel zas toľko na trhu nie je.

Poslať 09.09.2020 8:21:55   Re: Nebo pre ateistu

napísal 20497 príspevkov
nikto píše:
Lebo je to historický fakt, kedysi filozofia zastrešovala všetko, potom sa z filozofie vydelili rôzne vedy, ktorým bol prisúdený predmet a metodológia. Tie vedy nevznikli z ničoho z nejakého prázdna, vyčlenili sa z filozofie a nejak si myslím, že na začiatku skoro každej vedy, keď sa učí, kto bol prvý bádateľ v tom obore, tak tam nájdeme Aristotela :D
Historicky fakt je aj to, ze Aristoteles bol prekonany a to nie tak ako Newton, ze sice plati, ale iba v specialnych pripadoch, ale tak, ze NEPLATI.
Aj technika historicky "vznikla" tak, ze opica nasla konar a zacala nim niekoho mlatit. :lol:
A predsa nehovorime, ze techniku odvadzame od opic !
Historia je historia, neda sa zmenit, da sa z nej iba poucit.
Ale to neznamena, ze stoji NAD sucasnostou, alebo ju dokonca nejako "zastresuje".
Nie, v tom case bol Aristoteles urcite nejakym pokrokom, ale tvrdit, ze DNES jeho ucenie plati, by bolo odvazne.
Samozrejme, zase narazame na otazku OBSAHU - co je to vlastne "filozofia".
Pretoze aj Aristoteles mohol volakedy vyslovit nejaky vyrok, ktory je pravdivy aj dnes.
Ale to neznamena, ze jeho "ucenie ako celok" je dnes pravdive a spravne.
A toto mozeme povedat o KAZDOM filozofovi v dejinach !
Takze - pokial nebude existovat nieco EXAKTNEHO, mozeme sa placat v roznych "filozofickych smeroch" a nic nam to nebude platne.
Preto stale tvrdim, ze filozofia je viac dojmologiou ako vedou.
A urcite nestoji NAD vedou !

Poslať 09.09.2020 9:04:22   Re: Nebo pre ateistu

napísal 6641 príspevkov
Och tak toto je už moc, nemá zmysel strácať čas, radím aj ostatným, toto je číry fanatizmus, subjektivizmus, iracionálno, bez urážky, ale ako hádzať perly sviniam, sorry legionar za prirovnanie, nepoznám jemnejšie politicky korektnejšie :( končím v tejto diskusii.

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia