Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.12.2016 18:27:58   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
legionar píše:
Dokonca by som tomu Indianovi "vysvetlil", ze zabijat "nie je dobre" (kludne aj "jeho jazykom a na urovni jeho chapania"). :D
A odkiaľ si sa dozvedel ty sám, že zabíjanie nie je dobré.
Veď keby nebolo prikázania/zákona "nezabiješ" nevedel by si o tom vôbec.
Naozaj ? :lol:
Ja si to nemyslim ...
A odkiaľ to teda vieš?
Kain ako prvý vrah to vedel predtým tiež?

Poslať 30.12.2016 18:29:36   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
romanh píše:
l1ve_D píše:
Ja odpadnem. :o Takže deti od 0 do 5 rokov si vlastne zaslúžili byť utopené?
Odkiaľ vieš že tam boli nejaké deti?
Boze, kam sme sa to az dostali ? ;)
Uz si videl zivotaschopnu socialnu skupinu, v ktorej by neboli deti ?
KEBY tam neboli deti, tak ich Boh vobec nemusel topit - stacilo pockat ... :lol:
Tak pozor. Keď si myslím, že to bol faraón, vzal Abrahámovu ženu, lebo si o nej myslel, že je jeho sestra, tak všetky ženy v jeho kráľovstve prestallirodiť.
Ja si teda viem celkom dobre predstaviť, že pri takej neprávosti aj za čias Noeho mohli prestať rodiť.
Čiže to či tam deti boli je minimálne rovnako tak pravdepodobné ako aj to, že tam deti vôbec neboli.
Okrem iného Noeho deti už boli dospelé, keď išli do lode.

Počkať s potopou kým všetci zomrú - to by asi nestačilo, keďže chcel ešte aby Noe ostal nažive. Potopa je preto celkom vhodné riešenie, ako to urobiť.
Keby aj prestali rodiť pre dôvod čo si napísal určite by všemocná bytosť nedokázala ochrániť Noeho život..... Určite by pri svojom nekonečnom čase keďže je nesmrteľná nedokázala počkať... :roll:

Poslať 30.12.2016 18:30:49   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
Teraz som nerozumel, čo si napísal o tej bytosti.

Poslať 30.12.2016 18:33:50   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
romanh píše:
Teraz som nerozumel, čo si napísal o tej bytosti.
Vravíš, že Boh by nemohol počkať lebo by mohol byť ohrozený Noeho život (predpokladám, že si myslel smrť vďaka ostatným alebo prirodzenú smrť Noeho) lenže Boh je všemocný môže si predĺžiť život komu chce a aj ubrať mu zo života keď chce. Môže ochrániť koho chce kedy chce. Pretože je všemocnou bytosťou. Preto mi príde nelogické tvoje tvrdenie, že ich musel utopiť kvôli Noemu.

Poslať 30.12.2016 18:36:37   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
romanh píše:
legionar píše:
Dokonca by som tomu Indianovi "vysvetlil", ze zabijat "nie je dobre" (kludne aj "jeho jazykom a na urovni jeho chapania"). :D
A odkiaľ si sa dozvedel ty sám, že zabíjanie nie je dobré.
Veď keby nebolo prikázania/zákona "nezabiješ" nevedel by si o tom vôbec.
Naozaj ? :lol:
Ja si to nemyslim ...
A odkiaľ to teda vieš?
Kain ako prvý vrah to vedel predtým tiež?
Jasne, ze to VEDEL !
Preco ineho by sa skryval ?
Minimalne mu to "doslo", ked sa Boh spytal, kde je jeho brat ... ;)
A potom uz urcite, ked mu vyrazil na celo znamenie a preklial ho. :lol:

Vediet, ze zabijanie nie je dobre a zabijat kvoli niecomu sa vobec nevylucuje.

Poslať 30.12.2016 18:40:53   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
Takže Kain sa to dozvedel až potom čo to spravil?
A ty si to vedel odkiaľ? Nie zo zákona?

Poslať 30.12.2016 18:41:18   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
Zvieratá sú zvieratá, nechápem prečo by sme sa o nich mali baviť. Zvieratá slúžia pre človeka. Ak človek zomiera, nepotrebuje ich. Noe si vzal to, čo potreboval. Ostatné sa potom množili podľa ďalšej potreby.
A z každého druhu živočíchov vezmeš do korába po jednom páre, aby sa s tebou zachovali nažive, teda samca i samicu.
[Gn 6,19]
Protirecis si na kazdom kroku ...

Poslať 30.12.2016 18:43:49   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
Takže Kain sa to dozvedel až potom čo to spravil?
A ty si to vedel odkiaľ? Nie zo zákona?
Ja to viem z chovania zlozitych systemov, zo strategie konfrontacia vs. kooperacia, z toho, ze moj mozog je tak naladeny. :D
A navyse si myslim, ze za urcitych okolnosti je zabitie (nie vrazda!) uplne v poriadku ...

Poslať 30.12.2016 18:54:21   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
Romanh to tak podceňuješ ľudstvo a si myslíš, že všetci na svete sú tupci bez mozgu? Veď každý človek prežil smrť niekoho z rodiny či prípadne jemu blízkeho a každý vie čo sa stane ak niekoho zabiješ! Už ho neuvidíš, nestretneš, neporozprávaš sa s ním atď. Samotná empatia bráni ľuďom zabíjať preto sú vraždy tak zriedkavé na to musí mať človek poruchu aby zabíjal. Prečo doma neprídeš s kladivom a nezačneš si doma rozbíjať nábytok kladivom? Pretože má pre teba hodnotu na základe času čo si do neho investoval pri jeho získavní a na základe výhod čo ti poskytuje. Podobne je to aj pri ľuďoch. Ak chápeš hodnotu majetku a vieš si ju odôvodniť bez Boha. Rovnako každý chápe hodnotu človeka a vie si ju bez Boha vydedukovať. Nezabíjame sa vzájomne pre x dôvodov.
1.) empatia všetci vieme čo je to bolesť fyzická, bolesť zo straty rodinného príslušníka, kamaráta atď.
2.) možnosť vzájomného obohatenia sa o poznatky, zdroje, potencionálny partner/partnerka či už sexuálny,pracovný,spoločenský
3.) zvedavosť je ľudskou prirodzenosťou spoznávať nové a nových ak niekoho zabiješ nemáš tú možnosť

Poslať 30.12.2016 21:43:24   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 285 príspevkov
legionar
Citácia:
Stale si nevysvetlil tu svoju nezmyselnu odpoved ... :roll:
Ak ma byt viera zalozena na nezmysloch, potom je to bieda.
Hop, asi som potom nepochopil otázku. Nazdával som sa, že sa Ti nepozdáva, že v Starom zákone sa Boh ukázal ako jeden a v Novom zákone už má Syna resp. ho môžeme poznať ako Trojicu. Preto som to začal s tou násobilkou. Takže aká vlastne bola otázka?

Poslať 30.12.2016 21:49:32   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
stefan píše:
legionar
Citácia:
Stale si nevysvetlil tu svoju nezmyselnu odpoved ... :roll:
Ak ma byt viera zalozena na nezmysloch, potom je to bieda.
Hop, asi som potom nepochopil otázku. Nazdával som sa, že sa Ti nepozdáva, že v Starom zákone sa Boh ukázal ako jeden a v Novom zákone už má Syna resp. ho môžeme poznať ako Trojicu. Preto som to začal s tou násobilkou. Takže aká vlastne bola otázka?
Toto
Citácia:
Takze "Ja som Pan a Boh Tvoj, NEBUDES mat inych Bohov, aby si sa im KLANAL!" je iba mensi ulet pred novozakonnym "milujucim OTCOM, ktory nechal ZABIT aj vlastneho Syna z velkej lasky k nam" ? :D
Niekomu je uplne jasne, ze je to iste ... :lol:
Mne veru nie.
Inak - keby som ja chcel zvyraznit vyznam Trojice, tak by som pouzil ten moj "vzorec". :D
Pretoze neukazuje iba ciselnu JEDNOTKU, ale ukazuje najma ten NOVY ROZMER JEDNOTKY ... ;)
Skoda, ze Teba napadla iba ta kalkulacka ...

Poslať 30.12.2016 22:03:46   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 285 príspevkov
legionar
Citácia:
Inak - keby som ja chcel zvyraznit vyznam Trojice, tak by som pouzil ten moj "vzorec". :D
Pretoze neukazuje iba ciselnu JEDNOTKU, ale ukazuje najma ten NOVY ROZMER JEDNOTKY ... ;)
Mne sa tvoj vzorec páči, však som navrhol, aby sme ho používali.
Ale poďme k tej otázke. Stále tam nevidím problém. Boh je milujúci Boh aj v Starom zákone, rozmer Otcovstva nám síce vysvetlil Ježiš, ale to zase neznamená, že sa môžeme prestať Bohu klaňať /uctievať ho/.
Keď som znova mimo, tak polož tú otázku nejako zrozumiteľnejšie.

Poslať 30.12.2016 22:15:47   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
Preto mi príde nelogické tvoje tvrdenie, že ich musel utopiť kvôli Noemu.
oni zomreli nie kvoli Noemu ale kvoli svojim hriechom

mimochodom potopu maju vo svojich povestiach vsetky narody vratane juhoamerickych indianov
zrejme islo o realnu udalost a v Biblii sa spomina kvoli symbolickemu vyznamu tejto udalosti pre teologicke vysvetlenie

Poslať 30.12.2016 22:17:16   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
stefan píše:
legionar
Citácia:
Mne sa tvoj vzorec páči, však som navrhol, aby sme ho používali.
Ale poďme k tej otázke. Stále tam nevidím problém. Boh je milujúci Boh aj v Starom zákone, rozmer Otcovstva nám síce vysvetlil Ježiš, ale to zase neznamená, že sa môžeme prestať Bohu klaňať /uctievať ho/.
Keď som znova mimo, tak polož tú otázku nejako zrozumiteľnejšie.
Otazka je polozena dostatocne jasne - pre toho, kto jej chce rozumiet.

V Starom zakone sa Boh PREDSTAVIL ako PAN, ktoremu sa musime klanat.
A riadne jesitny pan !
(=Nebudes mat inych bohov!, to je imperativ - a dal ho na prve miesto. Nedal tam lasku, ani zakaz zlych veci, ani konanie dobra. Dal tam JEHO bezmedzne a slepe UCTIEVANIE a POSLUCHANIE! /vid. Abraham a jeho syn, ZAPALNA LUDSKA OBETA = pohansky boh ako vysity/)
No a v Novom zakone sa snazi vystupovat ako "dobry dedusko", ktory prenechava kompletne celu vladu svojmu Synovi a horuje za dobro a lasku. (="obetoval" vraj kvoli tejto velkej laske aj svojho jedineho Syna)

Tebe sa to naozaj zda ako "to iste" ? :roll:
Mne rozhodne nie !

Poslať 30.12.2016 22:18:58   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Preto mi príde nelogické tvoje tvrdenie, že ich musel utopiť kvôli Noemu.
oni zomreli nie kvoli Noemu ale kvoli svojim hriechom

mimochodom potopu maju vo svojich povestiach vsetky narody vratane juhoamerickych indianov
zrejme islo o realnu udalost a v Biblii sa spomina kvoli symbolickemu vyznamu tejto udalosti pre teologicke vysvetlenie
Mimo toho s tvrdením, že zomreli kvôli Noemu prišiel Romanh nie ja. A nenapadlo ti, že vo všetkých kultúrach zažili povodne? Len jednoducho zveličovali.

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť