Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.12.2016 16:37:35   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 199 príspevkov
romanh, s tou potopou sa zbytočne vybíjaš a tento tvoj text je jalovinou ...

Je exaktne dokázané, že príbeh o potope(ale aj zopár ďalších príbehov z Genezis) je takmer kompletne Židmi prebratý zo Sumerskej mytológie a je oproti židovskému o cca 2000 rokov starší.

Ukážky:

Muži šuruppacký, synu Ubaratutua,
odejdi z domu! Postav loď!
Zbuduj archu, abys život svůj zachránil,
majetek zavrhni, ale život zachovej!
Všechno živoucí sémě do lodi uveď!

... vše, co jsem měl z živého sémě, jsem naložil na ni.
Na loď jsem uvedl celou svou rodnu a příbuzné své.
Zvěř stepní a drobná zvířata stepní, všechny řemeslníky
jsem uvedl na ni.

Utanapištim vypustil holubici, pak vlaštovku. Obě se vrátily zpět. Nakonec vypustil havrana, který se již nevrátil. To bylo znamením, že vody ustoupily.

Poslať 30.12.2016 16:45:04   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
Romanh píše:
Potopa mala iný cieľ. Začnem znovu tým, že Boh je spravodlivý. Dobrých odmieňa a zlých trestá. Ak niekoho potrestá, nič to neumenšuje na jeho spravodlivosti a láske.
Čím konkrétne sa previnili zvieratá pred potopou, že ich musel utopiť a len po páre z každého nechať? Čím konkrétne sa previnili deti od 0 do 5 roku života, že ich musel utopiť? To je spravodlivosť a dobrota? Ak Bohu niečo nevyšlo utopíme aj tých čo za nič nemohli? :oops:
to neviem, ale tu sa píše:

Gn 6,5-8
Keď Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé

A to zahŕňa všetkých aj deti od 0 - 5.
Zvieratá snáď riešiť nebudeme. Tie sa jednoducho do lode nezmestili.

Poslať 30.12.2016 16:47:30   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
Vlkodlak píše:

Je exaktne dokázané, že príbeh o potope(ale aj zopár ďalších príbehov z Genezis) je takmer kompletne Židmi prebratý zo Sumerskej mytológie a je oproti židovskému o cca 2000 rokov starší.

Ukážky:

jsem uvedl na ni.

Utanapištim vypustil holubici, pak vlaštovku. Obě se vrátily zpět. Nakonec vypustil havrana, který se již nevrátil. To bylo znamením, že vody ustoupily.
A Sumeri nie sú potomkovia Noeho s rodinou?
majú iba Židia právo vlastniť tieto pamäti?

Poslať 30.12.2016 17:10:51   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
romanh píše:
l1ve_D píše:
Romanh píše:
Potopa mala iný cieľ. Začnem znovu tým, že Boh je spravodlivý. Dobrých odmieňa a zlých trestá. Ak niekoho potrestá, nič to neumenšuje na jeho spravodlivosti a láske.
Čím konkrétne sa previnili zvieratá pred potopou, že ich musel utopiť a len po páre z každého nechať? Čím konkrétne sa previnili deti od 0 do 5 roku života, že ich musel utopiť? To je spravodlivosť a dobrota? Ak Bohu niečo nevyšlo utopíme aj tých čo za nič nemohli? :oops:
to neviem, ale tu sa píše:

Gn 6,5-8
Keď Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé

A to zahŕňa všetkých aj deti od 0 - 5.
Zvieratá snáď riešiť nebudeme. Tie sa jednoducho do lode nezmestili.
Ja odpadnem. :o Takže deti od 0 do 5 rokov si vlastne zaslúžili byť utopené? Zvieratá sa nezmestili? To je akože nejaký argument pre všemocného Boha? Vidím, že by si dokázal bezproblémov schvalovať Boha ak zabíja lebo je to tvoj Boh. Ďakujem toto si neprosím.

Poslať 30.12.2016 17:21:30   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 199 príspevkov
romanh píše:
Vlkodlak píše:

Ukážky:

jsem uvedl na ni.

A Sumeri nie sú potomkovia Noeho s rodinou?
majú iba Židia právo vlastniť tieto pamäti?
Ja som to myslel s tebou dobre ...
Nehnevaj sa, ale na tom sa mi nechce vybíjať ...

Poslať 30.12.2016 17:50:05   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
Rozprávaš sa rovnako s 3 ročným dieťaťom ako s 30 ročným synom?
Roman, o zasadnych veciach ANO.
Napriklad nebudem od 3-rocneho ZIADAT, aby jedol so spinavymi rukami (=lebo to je "bezne"), ked viem, ze ked bude mat 5, budem od neho ZIADAT, aby si ruky pred jedlom umyl (=lebo "tak sa to ma"). :)
To nie je o tom decku - to je O MNE !
A podobne je to aj s tym Bohom - to nie je o tom, ze "ja nie som dost vyvinuty", ale o JEHO ZIADOSTIACH.

Poslať 30.12.2016 17:57:05   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
Ja odpadnem. :o Takže deti od 0 do 5 rokov si vlastne zaslúžili byť utopené?
Odkiaľ vieš že tam boli nejaké deti?

Poslať 30.12.2016 18:03:02   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Napriklad nebudem od 3-rocneho ZIADAT, aby jedol so spinavymi rukami (=lebo to je "bezne"), ked viem, ze ked bude mat 5, budem od neho ZIADAT, aby si ruky pred jedlom umyl (=lebo "tak sa to ma"). :)
Dobre možno som použil zlý príklad. Dieťa vyrastá v prostredí dospelých, tak nie je možné hľadieť na to aké má dieťa zvyklosti, keď dospelý už má rozum.
Skúsme iný príklad.
Rozprával by si sa rovnako (za predpokladu, že nie je žiadna jazyková bariéra ani iná vo význame slov a teda rozumieme hovorenému slovu).
Čiže rozprával by si sa rovnako s indiánom kdesi v pralese, pre ktorého je celý svet 5km štvorcových a nič viac, rozprával by si sa s ním rovnako ako s obchodníkom, ktorý je týždenne v 5 rôznych krajinách?
Nesnažil by si sa to isté, čo by si chcel povedať, priblížiť ku chápaniu aké ten ktorý má?

Poslať 30.12.2016 18:09:02   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
Dobre možno som použil zlý príklad. Dieťa vyrastá v prostredí dospelých, tak nie je možné hľadieť na to aké má dieťa zvyklosti, keď dospelý už má rozum.
Skúsme iný príklad.
Rozprával by si sa rovnako (za predpokladu, že nie je žiadna jazyková bariéra ani iná vo význame slov a teda rozumieme hovorenému slovu).
Čiže rozprával by si sa rovnako s indiánom kdesi v pralese, pre ktorého je celý svet 5km štvorcových a nič viac, rozprával by si sa s ním rovnako ako s obchodníkom, ktorý je týždenne v 5 rôznych krajinách?
Nesnažil by si sa to isté, čo by si chcel povedať, priblížiť ku chápaniu aké ten ktorý má?
Mozno - v nepodstatnych veciach.
Ale urcite by som od neho neziadal, aby zabil toho obchodnika. Presne tak isto, ako by som neziadal obchodnika, aby zabil toho Indiana.
Dokonca by som tomu Indianovi "vysvetlil", ze zabijat "nie je dobre" (kludne aj "jeho jazykom a na urovni jeho chapania"). :D

Rozumies tomu ?
Stale opakujem - tu nejde o nich, ale o toho "ziadatela" ...

Poslať 30.12.2016 18:10:09   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
romanh píše:
l1ve_D píše:
Jasné bol Adam Eva... potom ich potomkovia... potom len Noe s rodinou na ľodi a po celom svete všade len dospelák a nik na svete nemal deti. Jasné to je úplne uveriteľné.... a samozrejme "logické"...:roll:

Poslať 30.12.2016 18:11:12   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
l1ve_D píše:
Boze, kam sme sa to az dostali ? ;)
Uz si videl zivotaschopnu socialnu skupinu, v ktorej by neboli deti ?
KEBY tam neboli deti, tak ich Boh vobec nemusel topit - stacilo pockat ... :lol:

Poslať 30.12.2016 18:17:27   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Dokonca by som tomu Indianovi "vysvetlil", ze zabijat "nie je dobre" (kludne aj "jeho jazykom a na urovni jeho chapania"). :D
A odkiaľ si sa dozvedel ty sám, že zabíjanie nie je dobré.
Veď keby nebolo prikázania/zákona "nezabiješ" nevedel by si o tom vôbec.

Poslať 30.12.2016 18:21:32   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
l1ve_D píše:
Boze, kam sme sa to az dostali ? ;)
Uz si videl zivotaschopnu socialnu skupinu, v ktorej by neboli deti ?
KEBY tam neboli deti, tak ich Boh vobec nemusel topit - stacilo pockat ... :lol:
Tak pozor. Keď si myslím, že to bol faraón, vzal Abrahámovu ženu, lebo si o nej myslel, že je jeho sestra, tak všetky ženy v jeho kráľovstve prestallirodiť.
Ja si teda viem celkom dobre predstaviť, že pri takej neprávosti aj za čias Noeho mohli prestať rodiť.
Čiže to či tam deti boli je minimálne rovnako tak pravdepodobné ako aj to, že tam deti vôbec neboli.
Okrem iného Noeho deti už boli dospelé, keď išli do lode.

Počkať s potopou kým všetci zomrú - to by asi nestačilo, keďže chcel ešte aby Noe ostal nažive. Potopa je preto celkom vhodné riešenie, ako to urobiť.

Poslať 30.12.2016 18:25:02   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
A odkiaľ si sa dozvedel ty sám, že zabíjanie nie je dobré.
Veď keby nebolo prikázania/zákona "nezabiješ" nevedel by si o tom vôbec.
Naozaj ? :lol:
Ja si to nemyslim ...

Poslať 30.12.2016 18:26:54   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 3656 príspevkov
Inak toto o tých deťoch je celkom dobrý príklad, lebo katolíci tvrdia, že keď pokrstený s celý dom, že tam boli pokrstené aj deti. Pritom o deťoch sa tam nehovorí vobec nič. Tam však aspoň bolo dodané, že sa radovali všetci ktorí počuli, uverili ... Ktoré 0 ročné dieťa sa raduje z toho že uverilo...
Dobre. Pri Noem som toto neskúmal, ale aspoň je dobré pripustiť, že mohlo to byť aj tak, že tam žiadne deti neboli a v šetci boli zodpovední za svoje skutky.

Zvieratá sú zvieratá, nechápem prečo by sme sa o nich mali baviť. Zvieratá slúžia pre človeka. Ak človek zomiera, nepotrebuje ich. Noe si vzal to, čo potreboval. Ostatné sa potom množili podľa ďalšej potreby.

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť