Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.12.2016 19:48:03   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
V čase Abraháma by si Božím zákonom ešte nemohol oponovať, lebo Boží zákon nebol ešte známy. ten sa stal známy až za čias Mojžiša. vtedy by si ho mohol použiť.
Ďalšia vec je, že si treba uvedomiť, že Abrahám bol úplne normálny pohan, ktorý celý svoj život prinášal obety. V tom čase bolo bežné obetovať aj deti - napr. cez oheň.
Keď Boh oslovil Abraháma v podstate od neho nežiadal nič nezvyčajné.
Ano, ja by som to nemohol pouzit, ale Boh je predsa nadcasovy.
Ja nehovorim o Abrahamovi, hovorim o Bohu.
Je uplne nepochopitelne, ze "ziadal 'vtedy' beznu vec - zabitie", hoci vedel, ze s Mojzisom "bude ziadat" (pri nadcasovom Bohu je to oxymoron!) nieco uplne ineho a s Jezisom zase nieco ineho.
Nemam rad, ked niekto zo mna robi blbca.
Aj keby to hned bol Boh ...

Preto si myslim, ze pre mna je ovela 'bezpecnejsie', ked sa priklonim k tomu, ze Boh neexistuje, ako by som mal uverit ze existuje - a nenavidiet Ho.

Poslať 29.12.2016 20:11:00   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
legionar píše:
Preto si myslim, ze pre mna je ovela 'bezpecnejsie', ked sa priklonim k tomu, ze Boh neexistuje, ako by som mal uverit ze existuje - a nenavidiet Ho.
Vidíš to napr. ja sa spokojím len s tým, že verzia Boha akú predstavuje kresťanstvo veľmi pravdepodobne neexistuje. Entita Boh bez náboženských vkladov môže pokojne jestvovať.

Poslať 29.12.2016 22:24:06   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 285 príspevkov
legionar
Citácia:
Takze "Ja som Pan a Boh Tvoj, NEBUDES mat inych Bohov, aby si sa im KLANAL!" je iba mensi ulet pred novozakonnym "milujucim OTCOM, ktory nechal ZABIT aj vlastneho Syna z velkej lasky k nam" ? :D
Niekomu je uplne jasne, ze je to iste ... :lol:
Mne veru nie.
Myslím, že stačí prejaviť trošku ochoty. Veď už v škole sa deti učia, že 1x1x1=1 :)

Poslať 29.12.2016 22:24:38   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
legionar píše:
Je uplne nepochopitelne, ze "ziadal 'vtedy' beznu vec - zabitie", hoci vedel, ze s Mojzisom "bude ziadat" (pri nadcasovom Bohu je to oxymoron!) nieco uplne ineho a s
Rozprávaš sa rovnako s 3 ročným dieťaťom ako s 30 ročným synom?
Rozprávaš sa rovnako s niekým kto je zajatý napr. v drogovej závislosti ak ho chceš vyslobodiť ako s niekým kto je napr. len v kávičkovej závislosti?
Pozri, Boh používa naše chápanie tohto sveta, aby sa nám mohol prihovoriť a niečo nám povedať.
Mojžišovi sa zjavil v horiacom kríku a tebe by sa možno dnes zjavil v nablýskanom mercedese.
V každej dobe človek má trošku iné vnímanie sveta. Hoci len to, že zem je plochá ako doska vs. že je guľa.
Boh je ten istý, myslí to isté, ale ak sa nám chce prihovoriť tak rozpráva naším jazykom.
Ježiš veľa hovoril podobenstvá o siatí semena, o starostlivosti kým rastie - burina a o zbere.
Keby prišiel na tento svet, tak možno hovorí podobenstvá o tom ako si zapneš počítač, prihlásiš sa do facebooku a dáš niekomu like.
A úplne inak by hovoril keby prišiel o ďalších 2000 rokov. Aká je doba tak ku nám prihovára, ale jeho myšlienky sa nemenia. Iba spôsob podania sa mení aby sa priblížil nášmu chápaniu. On sa prispôsobuje nám, aby nám niečo povedal.
Preto hovorí inak k Abrahámovi, inak k Mojžišovi, inak k učeníkom a inak dnes - podľa poznania aké o ňom máme.
Takže pri Abrahámovi použil to čím Abrahám dlhé roky žil.
Predsa od drogového závisláka hneď nezoberieš drogy, lebo by zomrel. Ale berieš mu ich postupne.

Poslať 29.12.2016 23:11:31   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
Abrahám bol úplne normálny pohan, ktorý celý svoj život prinášal obety. V tom čase bolo bežné obetovať aj deti - napr. cez oheň.
Keď Boh oslovil Abraháma v podstate od neho nežiadal nič nezvyčajné.
Ako vieme neskôr bola to iba skúška.
Takže ak nežiadal nič nezvyčajné, lebo ľudské obeti boli bežné, tak čoho sa týkala skúška?
Toho, či sa Abrahám zriekne aj jediného syna, ktorého má, lebo ho dlhé roky nemal. Tu neišlo o to, či ho zabije, alebo nie, ale o to, či je Bohu poslušný. A Abrahám sa rozhodol ho poslúchnuť. A ako vieme, Boh dal náhradu - ktorá okrem iného je aj obrazom Ježiša ako náhradnej obety namiesto nás na zmierenie rozumej zadosťučinenie pre hriech.
Takže to nebolo pre potešenie, ale bola to skúška Abraháma - či je poslušný, či Bohu dôveruje.
nuz bolo to zaroven znamenie pre cely zidovsky narod ze NESMU obetovat svoje deti Bohu, lebo vsetci uz boli obetovani(a nahradeni Barankom) vo svojom praotcovi Izakovi, takze mame tu aj vychovny moment a zaroven predobraz obety Jezisa Krista

Poslať 30.12.2016 8:09:48   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
stefan píše:
legionar
Citácia:
Takze "Ja som Pan a Boh Tvoj, NEBUDES mat inych Bohov, aby si sa im KLANAL!" je iba mensi ulet pred novozakonnym "milujucim OTCOM, ktory nechal ZABIT aj vlastneho Syna z velkej lasky k nam" ? :D
Mne veru nie.
Myslím, že stačí prejaviť trošku ochoty. Veď už v škole sa deti učia, že 1x1x1=1 :)
Mylis sa.
1x1x1=1^3 :lol:
1cm x 1cm x 1cm = 1cm^3 (A to este musia byt na seba kolme, inak ani to neplati)

Tvoja "odpoved" ale nedava zmysel zo ziadneho uhla pohladu ...

Poslať 30.12.2016 8:28:52   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
je iba mensi ulet pred novozakonnym "milujucim OTCOM, ktory nechal ZABIT aj vlastneho Syna z velkej lasky k nam" ? :D
vidis Boha priis ludskym sposobom
spomen si na starych rimanov
co je dovolene bohovi nie je dovolene volovi

Poslať 30.12.2016 9:32:27   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 285 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
legionar
Citácia:
Mne veru nie.
Mylis sa.
1cm x 1cm x 1cm = 1cm^3 (A to este musia byt na seba kolme, inak ani to neplati)

Tak moja kalkulačka počíta 1^3 aj 1^8 aj 1^25 že je stále 1. :o
Asi sa v tomto nepohneme keď mame iné kalkulačky :-)

Poslať 30.12.2016 9:43:47   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
stefan píše:
legionar píše:
stefan píše:
legionar
Citácia:
Mne veru nie.
Mylis sa.

Tak moja kalkulačka počíta 1^3 aj 1^8 aj 1^25 že je stále 1. :o
Asi sa v tomto nepohneme keď mame iné kalkulačky :-)
Tvoj problem je, ze nepouzivas rozum, ale kalkulacku ... :roll:

Poslať 30.12.2016 10:08:16   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 285 príspevkov
Tak sa dohodnime, že Boh je 1^3. :D :palec:

Poslať 30.12.2016 10:50:52   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
stefan píše:
Tak sa dohodnime, že Boh je 1^3. :D :palec:
Stale si nevysvetlil tu svoju nezmyselnu odpoved ... :roll:
Ak ma byt viera zalozena na nezmysloch, potom je to bieda.

Poslať 30.12.2016 12:42:02   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
je iba mensi ulet pred novozakonnym "milujucim OTCOM, ktory nechal ZABIT aj vlastneho Syna z velkej lasky k nam" ? :D
Tu sa zapojím ja. Takže ak týmto výrokom chceš zachrániť Božie zabíjanie ako napr pri potope to je bieda. Lebo presne takto by si to odôvodňoval satan! Nebol to náhodou satan čo bol vyhodený za to, že sa povyšoval nad Boha a aj nad človeka? A hľa ty tu píšeš, že vlastne Boh je nad všetkými a môže si ich zabíjať kedy chce. V čom je odlišný od satana keď nectí život? Čo vlastne spravil zle satan? Veď robil v podstate to isté čo Boh do bodky.

Poslať 30.12.2016 13:03:47   Re: Otázky o katolíckej teológii

napísal 17999 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
OK.
Ale potom tento Boh automaticky STRACA vacsinu svojich "skvelych" atributov ... :lol:

Poslať 30.12.2016 15:25:16   Re: Otázky o katolíckej teológii

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
Tu sa zapojím ja. Takže ak týmto výrokom chceš zachrániť Božie zabíjanie ako napr pri potope to je bieda.
Potopa mala iný cieľ. Začnem znovu tým, že Boh je spravodlivý. Dobrých odmieňa a zlých trestá. Ak niekoho potrestá, nič to neumenšuje na jeho spravodlivosti a láske. Vykoná to čo je potrebné vykonať a stále ostane ten istý spravodlivý a plný lásky.
Láska aj chráni, od neprávosti, od nepriateľa, ... od toho kto robí neprávosť a to tak, že pôvodcu neprávosti zničí.

Čo sa píše teda o potope?
Gn 6,5-8
Keď Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé, Pán oľutoval, že stvoril človeka na zemi. Bol skormútený v srdci a povedal: „Vyničím zo zemského povrchu ľudí, ktorých som stvoril: človeka i zvieratá, plazy i nebeské vtáctvo, lebo ľutujem, že som ich urobil.“ Iba Noe našiel milosť u Pána.

Potopa v skutočnosti bol začiatok súdneho pojednávania s ľudským pokolením a s hriechom.
Môže niekto určiť sudcovi, kedy má súd zasadať a kedy má vyniesť rozsudok?
Môže niekto určiť sudcovi ako má viesť pojednávanie? Či obvinený bude stíhaný na slobode, alebo väzobne?
O tom všetkom rozhoduje sudca.
A toto presne začalo pri potope. Boh sudca obvinil človeka z neprávostí. Začal súdne pojednávanie. Niektorých začal stíhať väzobne, niektorých na slobode.
A čo je dôležité Noemu a celému jeho pokoleniu zároveň tak ukázal ako bude jednať s hriechom. Že hriech bude pochovaný pod vodou. To je predobraz krstu, kde hriech je pochovaný spolu s Kristom.

A tak celé pokolenie do čias Noema okrem Noema a jeho príbuzných bolo určené na väzobné stíhanie.
A vieme to z toho, že k týmto ľuďom neskôr prišiel Ježiš, keď bol pochovaný.

1Pt 3,19-20
V ňom prišiel a kázal aj duchom, čo boli vo väzení. Oni kedysi veriť nechceli keď Božia trpezlivosť za Noemových dní vyčkávala, kým sa staval koráb, v ktorom sa zachránili z vody len niekoľkí, celkom osem ľudí.

Čiže skrze potopu sa všetkým začalo väzobné stíhanie a súdne pojednávanie sa odložilo na dobu určitú - kým príde advokát - Ježiš.
Noe bol stíhaný na slobode. Aj jemu bolo odložené pojednávanie na dobu určitú - kým príde advokát - Ježiš.

Keď prišiel advokát Ježiš rozprával sa so stíhanými na slobode aj so stíhanými vo väzení a oni všetci si mohli vybrať či dajú na výmenu, alebo nie.
Keď odišiel, bolo súdne pojednávanie opäť prerušené až do nového súdneho pojednávania, kedy bude vynesený rozsudok.
Dovtedy všetci obvinený si majú rozmyslieť, či príjmu ponuku advokáta, že ich bude on zastupovať. A to nielen zastupovať pri obhajobe, ale dokonca ich chce zastupovať aj vo výkone trestu.
Keď začne záverečné pojednávanie tak v tom čase už obvinený musia mať podpísanú zmluvu s advokátom, inak ich nebude môcť zastupovať.
A na záverečnom pojednávaní bude spravodlivý súd, kde zlo bude potrestané. Každý bude súdený podľa jeho vlastných skutkov.
Zákon je už známy. Ten bol oznámený obvineným na predchádzajúcom súdnom pojednávaní spolu s Mojžišom. Je mi ľúto, ale všade platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale všetci mali možnosť sa nakoniec so zákonom oboznámiť.
A bude vynesený rozsudok. Ale čuduj sa svete - všetci zhrešili. Všetci sú uznaní vinnými. Trest je smrť.
Kto zomrie? Všetci. Teda v prípade tých, ktorí majú uzavretú zmluvu s advokátom o zastupovaní, tí nezomrú. Namiesto nich zomrie on sám.
A tak títo potom ostávajú nažive - sú oslobodení. oslobodení preto, že nie že by bol hriech odpustený a nepotrestaný, ale práve preto, že hriech už bol potrestaný, trest bol vykonaný a už niet iného obvinenia. Zákon bol naplnený. Bolo "dokončené". Potom ostáva už len život.

Poslať 30.12.2016 16:24:32   Re: Otázky o katolíckej teológii

Obrázok užívateľa

napísal 1344 príspevkov
Romanh píše:
Potopa mala iný cieľ. Začnem znovu tým, že Boh je spravodlivý. Dobrých odmieňa a zlých trestá. Ak niekoho potrestá, nič to neumenšuje na jeho spravodlivosti a láske.
Čím konkrétne sa previnili zvieratá pred potopou, že ich musel utopiť a len po páre z každého nechať? Čím konkrétne sa previnili deti od 0 do 5 roku života, že ich musel utopiť? To je spravodlivosť a dobrota? Ak Bohu niečo nevyšlo utopíme aj tých čo za nič nemohli? :oops:

[ Príspevkov: 142 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť