Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 121 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Autor Správa
Poslať 01.02.2016 14:35:10   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Existuje Ruzovy jednorozec ?
Co implikuje tato otazka ?
Evidentne som ju polozil ... :D
to musis brat v kontexte celej teorie
takto zjednodusene povedane je to samozrejme ako dokaz blbost

Sirovicova zakladna veta znela
Spytujem sa preto som

Poslať 01.02.2016 14:42:25   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Takže za prvé ako vieš, že ten programátor bol jeden? Čo ak nebol ani jeden alebo boli dva, traja, štyria, dvadsiati?
to samozrejme nemozem vediet ale museli mat jednotny ciel inak by nedosiahli vysledok

Citácia:
No uvedomuješ si, že ta túžba po Bohu je iba iná forma snahy človeka prežiť?
myslis si ze Otec Kolbe mal tuzbu prezit a jeho konanie(obetovanie sa za spoluvazna) bolo vyrazom jeho tuzby prezit?

Citácia:
Takže to bude potom asi tiež pravda? Odkedy trvanie niečoho a počet ľudí veriacich v niečo robí z danej veci fakt?
samozrejme takto postavene to nie je dokaz
ale moja myslienka bola ze krestansko zidovske chapanie a pohlad na svet najlepsie zodpoveda ludskej prirodzenosti
a preto aj ma krestanska civilizacia uspech v porovnani s inymi (a to nielen poctom ale aj technikou atd)
samozrejme nie je to dokaz absolutny a chcelo by to asi doplnit nejakymi studiami o vyhodach nasej civilizacie a nasho myslenia (knihy mozem odporucit je ich dost)

Poslať 01.02.2016 15:54:52   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Takže za prvé ako vieš, že ten programátor bol jeden? Čo ak nebol ani jeden alebo boli dva, traja, štyria, dvadsiati?
to samozrejme nemozem vediet ale museli mat jednotny ciel inak by nedosiahli vysledok

Citácia:
No uvedomuješ si, že ta túžba po Bohu je iba iná forma snahy človeka prežiť?
myslis si ze Otec Kolbe mal tuzbu prezit a jeho konanie(obetovanie sa za spoluvazna) bolo vyrazom jeho tuzby prezit?

Citácia:
Takže to bude potom asi tiež pravda? Odkedy trvanie niečoho a počet ľudí veriacich v niečo robí z danej veci fakt?
samozrejme takto postavene to nie je dokaz
ale moja myslienka bola ze krestansko zidovske chapanie a pohlad na svet najlepsie zodpoveda ludskej prirodzenosti
a preto aj ma krestanska civilizacia uspech v porovnani s inymi (a to nielen poctom ale aj technikou atd)
samozrejme nie je to dokaz absolutny a chcelo by to asi doplnit nejakymi studiami o vyhodach nasej civilizacie a nasho myslenia (knihy mozem odporucit je ich dost)
Som rád, že si objektívny a úprimný veľmi si toho cením na tvojich odpovediach. Chápem všetko ako myslíš no len je škoda, že to nestačí. Nemám problém s tým, že by existovala tak mocná bytosť problémom pre mňa je nedostatok dôkazov. Čo sa týka toho Otca Kolbeho. Čo také mravce čo sa obetujú jeden za druhého. Nemyslím si, že sú motivované Bohom. V prírode je bežným javom, že sa jeden tvor obetuje za druhého aby prežil ten. To je jedna zo stratégii prežitia. Buď sa snaží jednotlivec prežiť a tým ochrániť svoj druh alebo sa snaží zachrániť niekoho zo svojho druhu a tým pretrvá jeho druh. Niekedy sa stáva, že dokonca aj jeden druh zachraňuje iný. Je to prirodzená vlastnosť a pojítko s Bohom by som v tom nehľadal. Na takýchto spojeniach presne stavajú sekty.

Poslať 01.02.2016 16:14:30   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Nemyslím si, že sú motivované Bohom. V prírode je bežným javom, že sa jeden tvor obetuje za druhého aby prežil ten.
nuz Tvoje tvrdenie bolo ze
Citácia:
túžba po Bohu je iba iná forma snahy človeka prežiť
na com som dal priklad cloveka ktory bol veriaci a obetoval zivot za druheho
cize v jeho pripade to asi nebola tuzba aby on prezil ale tuzba aby prezil iny a bolo to preto lebo bol veriaci.

cize ak som veriaci nevidi sa mi viera ako len nejaka transformacia tuzby prezit
okrem ineho aj preto lebo viera zahrna v sebe daleko viac: prezivane hodnoty, kulturu umenie, postoj k ludom k svetu a celkovy filozoficky pohlad a mnohe dalsie veci
trocha mi to pripomina Freuda, ktory za vsetkym videl len jedno
ak som Ta nespravne pochopil tak napis

Poslať 01.02.2016 16:27:56   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Nemyslím si, že sú motivované Bohom. V prírode je bežným javom, že sa jeden tvor obetuje za druhého aby prežil ten.
nuz Tvoje tvrdenie bolo ze
Citácia:
túžba po Bohu je iba iná forma snahy človeka prežiť
na com som dal priklad cloveka ktory bol veriaci a obetoval zivot za druheho
cize v jeho pripade to asi nebola tuzba aby on prezil ale tuzba aby prezil iny a bolo to preto lebo bol veriaci.

cize ak som veriaci nevidi sa mi viera ako len nejaka transformacia tuzby prezit
okrem ineho aj preto lebo viera zahrna v sebe daleko viac: prezivane hodnoty, kulturu umenie, postoj k ludom k svetu a celkovy filozoficky pohlad a mnohe dalsie veci
trocha mi to pripomina Freuda, ktory za vsetkym videl len jedno
ak som Ta nespravne pochopil tak napis
Ale keď si všimneš ja som povedal túžba prežiť všeobecne. Teda túžba prežiť neznamená len seba ale môže motivovať aj k tomu aby som pomohol prežiť niekomu inému. Všetky veci čo uvádzaš ďalej sú znova len o prežití. Umenie, filozofia atď. všetko slúži hlavne k prežitiu. Veď umenie ako také sa vyvinulo z vnímania krásy a krása ako taká nám dáva najavo či je potencionálny partner zdravý. Ale to už ideme priliš mimo. To čo ti popisujem je na omnoho dlhšiu debatu a keďže za nejaký čas idem do práce nerád by som ti vypisoval len čiastočné odpovede. Možno niekedy. Uvidíme či bude čas a chuť. :)

Poslať 02.02.2016 0:16:48   Re: Sekty alebo občianské združenia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 286 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Tiez poznas Sirovicove myslienky?
vychadzal z Descarta a Kanta
Chcel som tým naznačiť, že už samotná možnosť vzniku myšlienky na niečo také ako je Boh v sebe túto informáciu nesie. Prečo by nejaká bytosť mala byť schopná o Bohu uvažovať, ak by to sám Boh nechcel? Prečo by tu vôbec nejaká uvažujúca bytosť mala byť?
Môže to byť aj vývoj, ale zdá sa, že prvotný impulz nie je náhodný. Hans Kung vo svojej knihe Věčný život? píše, že pôvodne všetky náboženstvá vychádzajú z jedného monoteistického základu. Ak je to tak, kde máme hľadať pôvodcu tejto myšlienky?

Poslať 02.02.2016 1:28:35   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Všetky veci čo uvádzaš ďalej sú znova len o prežití. Umenie, filozofia atď. všetko slúži hlavne k prežitiu.
dam sa na to aj tak pozerat, ale priznam sa ze ja to tak nevidim ...
mam dojem ze si si vybudoval vlastnu filozoficku uvahu ako pozerat a interpretovat tento svet

Citácia:
krása ako taká nám dáva najavo či je potencionálny partner zdravý.
a co krasa veci ktore nesuvisia s partnerom?
co som cital nejakych teoretikov tak pisali ze krasa je symetria a harmonia

Poslať 02.02.2016 1:32:37   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
už samotná možnosť vzniku myšlienky na niečo také ako je Boh v sebe túto informáciu nesie.
takto postavene tvrdenie mi nepripada take trivialne ako Tebe
vies to nejako rozviest ze preco ?
mne sa zda ze akakolvek schopnost abstrakcie tymto uvazovanim potom vedie k Bohu

minimalne tato otazka si zasluzi odpoved
napriklad v com je ruzovy jednorozec iny ako Boh a teda myslienka na neho nie je takou istou implikaciou
Citácia:

Poslať 02.02.2016 3:19:56   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 645 príspevkov
Sme tedy my vsetci a svet Bozou onlajnovkou?

Niektori su teda "vyvoleni" a zvysok len komparz? (napr. kniha Job)

P.S. Rozhodnut sa mozem aj pre nezname, ale ak sa rozhodujem medzi dvoma "rieseniami" je idealne ich poznat, aby som sa mohol rozhodnut. Ak sa rozhodujem na priecesti, dobre uz vopred viem, co mi pripadne zle rozhodnutie (to este stihnem) prinesie. Pretoze viem ze to je priecestie, viem co znamena to zvukovosvetelne znamenie, viem dost presne co je vlak a co sposobi jeho hmotnost a rychlost pri strete s mojim autom...

A este zabudate, ze kopec ludom je to proste jedno. Proste to neriesia. Nedava im to zmysel. A ak je viera Bozia milost a oni ju nedostali tak je to taky zacarovany kruh.

Vobec myslienka pekla ako stavu bez Boha (a neviem ci sa vedome niekto rozhodne ze ja chcem ist do pekla, nechcem Boha) mi nedava ziaden zmysel.

Poslať 02.02.2016 12:52:14   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Vobec myslienka pekla ako stavu bez Boha (a neviem ci sa vedome niekto rozhodne ze ja chcem ist do pekla, nechcem Boha) mi nedava ziaden zmysel.
tak to rozmyslame velmi odlisne
:-D
pripominam sv Augustina: Stvoril si nas pre seba o Boze a nespokojne je nase srdce kym nespocinie v Tebe
Clovek ktory odmieta Boha-Lasku vlastne sa rozhoduje na celu vecnost existovat a zit bez lasky
a to je peklo

no clovek sa vzdy nerozhoduje priamo ze chce byt bez Boha, ale odmietnutie Boha moze byt aj odmietnutim moralky a sposobu zivota ktoru on stanovil

Poslať 02.02.2016 14:36:21   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3699 príspevkov
Téma pekla je niekde inde. Rozhoduješ o sebe ty sám. Boh to predpoznal a vie, ktorí sú a budú jeho.

Poslať 02.02.2016 23:08:10   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Boh to predpoznal a vie, ktorí sú a budú jeho.
pozor
toto neznamena ze je to dopredu urcene ale to ze Boh vidi v case aj dopredu pretoze sam je MIMO cas

Poslať 02.02.2016 23:25:12   Re: Sekty alebo občianské združenia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 286 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
už samotná možnosť vzniku myšlienky na niečo také ako je Boh v sebe túto informáciu nesie.
takto postavene tvrdenie mi nepripada take trivialne ako Tebe
vies to nejako rozviest ze preco ?
mne sa zda ze akakolvek schopnost abstrakcie tymto uvazovanim potom vedie k Bohu

minimalne tato otazka si zasluzi odpoved
napriklad v com je ruzovy jednorozec iny ako Boh a teda myslienka na neho nie je takou istou implikaciou
Citácia:
Chcel som dať dôraz na slovo "možnosť". Naznačujem jednoduchú vec. Veda Ti dá odpovede na otázku "ako". Viera v Boha odpovedá na otázku "prečo". Vedci Ti môžu vysvetliť, že ako si sa sem dostal, od veľkého tresku až po súčasnosť. Ale neodpovedajú Ti, že prečo vôbec si tu? Hlboký ateistický existencializmus vždy skoční v absurdnosti bytia. Ale ak by bytie malo byť absurdné, tak by sa zrútilo samo do seba, aby nemuselo dávať absurdné odpovede na absurdné otázky. Ale ak bytie nie je absurdné, tak musí mať nejaký cieľ.

Poslať 03.02.2016 10:16:20   Re: Sekty alebo občianské združenia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18193 príspevkov
stefan píše:
Veda Ti dá odpovede na otázku "ako". Viera v Boha odpovedá na otázku "prečo".
Toto je bezny omyl, pripadne az zavadzanie. :D
Pretoze viera NEODPOVEDA na otazku "preco" !!!
Ona iba predklada jednu z moznosti (=bohov je strasne vela a aj v ramci jedneho si clovek moze navymyslat kopec roznych moznosti).

Odpoved je totiz odpovedou iba vtedy, ked zahrna viac ci menej "slusny" DOKAZ !

Poslať 03.02.2016 10:23:50   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3699 príspevkov
Viera má zavádzajúci názov. Nie je to poverčivosť, lebo platí Pavlove - viem, komu som uveril.

[ Príspevkov: 121 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť