Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 121 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Autor Správa
Poslať 31.01.2016 12:52:44   Re: Sekty alebo občianské združenia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18246 príspevkov
tomix píše:
A ked nedokazes rozlisit, potom lahko hovoris,ze Boh nikde.
Tento postoj ma vzdy pobavi. :D
Ako keby veriaci (v akehokolvek boha) dokazali nieco "rozlisit" ... :roll:
Oni len, na rozdiel odo mna, tomu veria.
To je vsetko ...

Poslať 31.01.2016 13:26:46   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
Tomix píše:
A ked nedokazes rozlisit, potom lahko hovoris,ze Boh nikde.
OK takže ty to teda dokážeš? Akú farbu očí má? Akú veľkosť nohy? Akej farby má vlasy? Aký nosí účeš? Má ich brčkavé či rovné? Koľko cm je vysoký? Koľko kg má? Akým jazykom hovorí? Aké nosí oblečenie? Pokiaľ dieťa má kontakt so svojím rodičom tieto otázky vie zodpovedať. Takže som zvedavý.

Poslať 31.01.2016 16:16:46   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Takže som zvedavý.
Nemyslim si,ze si skutocne na to zvedavy (uz to by bol mensi zazrak :) ), ale skusim odpovedat. Male dieta do urcite ho veku vidi zretelne iba na iba velmi kratku vzdialenost skoro vobec, nedokaze svoju mamu vidiet, nerozozna a ani nevie pomenovat ani farby na jej satach, ale dokaze ju vnimat a rozoznat podla hmatu ci hlasu a ma snou instinktivny vztah, ktory funguje za normalnych okolkosti prakticky cely zivot. Je to taka neviditelna pupocna snura ,ktora sa vlastne nikdy nepretrhne nech je vzdialenost akakolvek a okolnosti akekolvek. Tak je to aj s nami a Bohom. To ,ze sa nas dotyka Boh, hoci ho nevidime nasimi zyslami a nevieme ho popisat , tak ho citime svojou dusou, svojim vnutrom. Niekedy viac, niekedy menej, ale ked je medzi clovekom a Bohom nejaky vztah a ma clovek o ten vztah skutocne zaujem tak ho citi neustale nech je kdekolvek. Ale obcas sa stava sa aj to, ze nas nech Boh v prazdnote...

Poslať 31.01.2016 17:41:34   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Takže som zvedavý.
Nemyslim si,ze si skutocne na to zvedavy (uz to by bol mensi zazrak :) ), ale skusim odpovedat. Male dieta do urcite ho veku vidi zretelne iba na iba velmi kratku vzdialenost skoro vobec, nedokaze svoju mamu vidiet, nerozozna a ani nevie pomenovat ani farby na jej satach, ale dokaze ju vnimat a rozoznat podla hmatu ci hlasu a ma snou instinktivny vztah, ktory funguje za normalnych okolkosti prakticky cely zivot. Je to taka neviditelna pupocna snura ,ktora sa vlastne nikdy nepretrhne nech je vzdialenost akakolvek a okolnosti akekolvek. Tak je to aj s nami a Bohom. To ,ze sa nas dotyka Boh, hoci ho nevidime nasimi zyslami a nevieme ho popisat , tak ho citime svojou dusou, svojim vnutrom. Niekedy viac, niekedy menej, ale ked je medzi clovekom a Bohom nejaky vztah a ma clovek o ten vztah skutocne zaujem tak ho citi neustale nech je kdekolvek. Ale obcas sa stava sa aj to, ze nas nech Boh v prazdnote...
Skutočne zvedavý som skoro stále na svet okolo seba len je priveľa vecí a nedá sa vnímať všetko. Chápem ako to myslíš s tým vysvetlením čo si napísal. Zabúdate tu niekedy na to, že som bol rímsko-katolík. To čo popisuješ je ako hypotéza dobré pre začiatok. Ale má to ten problém, že sa to nedá nijak overiť. Vieš podobným systémom aj kopec siekt obhajuje svoje učenie a vnímanie Boha. Takže otázkou je kto klame, kto hovorí pravdu a či vôbec niekto o tom hovorí pravdu. Istotne dobre vieš, že aj malé dieťa ma super predstavivosť a vedia si vymyslieť imaginárneho kamaráta. Ako ja mám vedieť. že to čo popisuješ je reálne a nie je to len pozostatok z čias keď sme boli deti a mali väčšiu predstavivosť? Možno ten pocit je len na úrovni ako keď niekto stratí nohu a stále ju aj tak cíti. Ako vieš, že to vnímanie Boha nie je len taký fantómový pocit?

Poslať 31.01.2016 20:20:41   Re: Sekty alebo občianské združenia

napísal 18246 príspevkov
Moc by som pocity maleho dietata tymto sposobom neglorifikoval.
Spusta z nich totiz "vidi a citi" pod postelou aj bubaka ...

Poslať 31.01.2016 22:41:53   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11904 príspevkov
Citácia:
Ako ja mám vedieť. že to čo popisuješ je reálne a nie je to len pozostatok z čias keď sme boli deti a mali väčšiu predstavivosť?
prave preto by mal byt subjektivny pohlad doplneny objektivnym pohladom
da sa filozoficky ukazat nutnost existencie Boha, zial len za urcitych predpokladov, ktore su sice rozumne, ale ked si zvolis ine tak ti vyjde opacny vysledok :-D

do istej miery sa da ukazat aj to ze je to nieco objektivne vpisane do ludskej psychiky
Ale opat to nie je dokaz niecoho/niekoho existujuceho mimo nase vedomie (ci uz kolektivne alebo osobne)

odporucam pozriet filozoficke dokazy Boha

Poslať 31.01.2016 22:50:29   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ako ja mám vedieť. že to čo popisuješ je reálne a nie je to len pozostatok z čias keď sme boli deti a mali väčšiu predstavivosť?
prave preto by mal byt subjektivny pohlad doplneny objektivnym pohladom
da sa filozoficky ukazat nutnost existencie Boha, zial len za urcitych predpokladov, ktore su sice rozumne, ale ked si zvolis ine tak ti vyjde opacny vysledok :-D

do istej miery sa da ukazat aj to ze je to nieco objektivne vpisane do ludskej psychiky
Ale opat to nie je dokaz niecoho/niekoho existujuceho mimo nase vedomie (ci uz kolektivne alebo osobne)

odporucam pozriet filozoficke dokazy Boha
Misojogi všetky tie veci čo si popísal poznám a prelúskal som si. Avšak majú v sebe obrovské trhliny. Do ktorých sa hneď napasuje nejaká sekta. A aj keby nemali trhliny stále nedokazujú Boha. Mám svoj koncept Boha ale žial je to iba moja hypotéza nič viac. Mám aj isté indície jeho existencie ale nezhoduje sa mi to s náboženstvami aké sa razia vo svete.

Poslať 31.01.2016 23:03:55   Re: Sekty alebo občianské združenia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 299 príspevkov
Zaujímavá myšlienka je, že už len možnosť položiť si otázku: Existuje Boh? sama o sebe implikuje jeho existenciu.
Ľudstvo od svojich najraneších počiatkov hľadá Boha, tá túžba je v človeku zakorenená alebo zakódovaná. Prečo by sa s tým ľudia toľko trápili, ak by žiaden Boh nebol? Tá potreba hľadať ho je skutočne len prirodzený výsledok ľudských psychických schopností alebo je to impulz od samého Boha?

Poslať 31.01.2016 23:15:06   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
stefan píše:
Zaujímavá myšlienka je, že už len možnosť položiť si otázku: Existuje Boh? sama o sebe implikuje jeho existenciu.
Ľudstvo od svojich najraneších počiatkov hľadá Boha, tá túžba je v človeku zakorenená alebo zakódovaná. Prečo by sa s tým ľudia toľko trápili, ak by žiaden Boh nebol? Tá potreba hľadať ho je skutočne len prirodzený výsledok ľudských psychických schopností alebo je to impulz od samého Boha?
Alebo je to len vývoj. Uvediem ti príklad. Ja viem postaviť dom. Kamoš vie postaviť dvojposchodový dom. Jeho kamoš trojposchodový. Existuje niekto čo dokáže postaviť všetky formy domov a rôznej výšky? A tu už sa jednoduchým uvažovaním dostávame k tomu ako mohli odvodiť bytosť čo má najvyššie schopnosti. Na to nie je treba žiaden vyšší impulz dokonca ani nemusí existovať Boh. Stačí len, že si z konečnej číselnej osi schopností spravíme nekonečnú ale to stále ešte nedokazuje to nekonečno. Neviem či som to napísal dosť zrozumiteľne.

Poslať 01.02.2016 11:13:27   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3878 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Samzrejeme ze sa rozhodujes sam a slobodne bez natlaku. Ak poznas dosledky rozhodnutia to nie je natlak. Naopak to je korektna informacia aby si sa mohol rozohodnut. Priklad: zeleznicne priecestie, svieti cervena blizi sa vlak. Mozes sa slobodne rozhodnut ci pockas kym vlak prejde a budes zit, alebo ci skocis pod vlak a zomries. Kde tu vidis natlak? Alebo je to chyba toho vlaku ze ak si si zvolil smrt?
Dufam, ze aj sam citis, ze si pouzil uplne neadekvatne prirovnanie.
Nieco ako "viera" (v Boha) a "viera", ze zajtra vyjde Slnko. Rovnake slovo, uplne ina situacia.

Ked Ta niekto prepadne s buchackou v ruke, tak jeho slova: "Naval prachy, lebo bude zle!" tiez budes povazovat za "korektnu informaciu" a uplne "slobodne" mu tie prachy vydas ? :D
rozhodne adekvátnejšie ako tvoje s lupičom. On totiž robí nátlak ale v mojom prípade na teba nie je robený nátlak (vlak ťa nenúti skočiť podeň) - rozhoduješ sa sám

Poslať 01.02.2016 11:22:40   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11904 príspevkov
Citácia:
A tu už sa jednoduchým uvažovaním dostávame k tomu ako mohli odvodiť bytosť čo má najvyššie schopnosti.
to nie je tak, to by bola obycajna matematicka limita
a v zasade nekonecno ako abstrakcia sa vo vede bezne uznava

chapanie Boha vsak hovori o Bytosti ktora sa ma k nasmu svetu ako programator k nejakej pocitacovej hre
cize na jednej strane MIMO nasho sveta, na druhej strane to ako svet stvoril dava urcity obraz o nom kedze ho stvoril na zaklade svojho uvazovania a pristupu

preto je tazke dokazat jeho existenciu ci neexistenciu

napr jeden z klasickych dokazov predpoklada svet v ktorom vsetko ma svoju pricinu a nasledok
pricina -> nasledok
a celkove svet funguje takto
pricina -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok
ak si das tzv metaotazku (nadhlad o rad vyssie) tak sa spytas
kedze zda sa ze ide o podstatny sposob fungovania nasho sveta(zakladny princip), co je teda pricinou ze vobec tento svet existuje?
Nutna odpoved je ze musi existovat nejaka dalsia pricina - (pricina existencie retazi pricin a nasledkov) - ale uz MIMO tohto sveta

niektori ju nazyvaju hmota (materialisti)
niektori ju nazyvaju Prvotny Hybatel

Kedze vsetko co existuje vzniklo z tejto prvotnej priciny, znamena to ze je to v nej nejakym sposobom obsiahnute
ak teda najvyssia bytost v tomto vesmire je clovek tak aj prvotny Hybatel v sebe musi obsahovat aj to co je ludske (cize ma aj vlastnosti osoby)
a v krestanstve teda stotoznujeme Prvotneho Hybatela s Bohom

Ako nepriamo dokaz sa da uvazovat aj to ze v cloveku je duchovno a intuitivna predstava Boha zakorenena ako nieco velmi podstatne (pri neludskych podmienkach koncentrakov v ludoch ostavali uz len dve veci: tuzba po preziti a viera v Boha - teda ak boli veriaci)

Otazka potom skor je preco prave krestanske ponimanie Boha by malo byt to spravne
a toto sa neda odvodit z filozofie, ale z dejin
ze je tu narod, ktory cca 2 000 rokov ocakaval mesiasa ktory nakoniec prisiel a velmi podstatnym sposobom ovplyvnil tento svet
cca polovica ludstva (vratane moslimov) sa hlasi k odkazu zidovsko krestanskej tradicie.
Minimalne to hovori o tom ze tieto nabozenstva vyjadruju a oslovuju nieco podstatne v cloveku

...

Poslať 01.02.2016 11:45:46   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 11904 príspevkov
Citácia:
Tiez poznas Sirovicove myslienky?
vychadzal z Descarta a Kanta

Poslať 01.02.2016 12:07:40   Re: Sekty alebo občianské združenia

napísal 18246 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Tiez poznas Sirovicove myslienky?
vychadzal z Descarta a Kanta
Existuje Ruzovy jednorozec ?
Co implikuje tato otazka ?
Evidentne som ju polozil ... :D

Poslať 01.02.2016 12:15:29   Re: Sekty alebo občianské združenia

napísal 18246 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
Samzrejeme ze sa rozhodujes sam a slobodne bez natlaku. Ak poznas dosledky rozhodnutia to nie je natlak. Naopak to je korektna informacia aby si sa mohol rozohodnut. Priklad: zeleznicne priecestie, svieti cervena blizi sa vlak. Mozes sa slobodne rozhodnut ci pockas kym vlak prejde a budes zit, alebo ci skocis pod vlak a zomries. Kde tu vidis natlak? Alebo je to chyba toho vlaku ze ak si si zvolil smrt?
Dufam, ze aj sam citis, ze si pouzil uplne neadekvatne prirovnanie.
Nieco ako "viera" (v Boha) a "viera", ze zajtra vyjde Slnko. Rovnake slovo, uplne ina situacia.

Ked Ta niekto prepadne s buchackou v ruke, tak jeho slova: "Naval prachy, lebo bude zle!" tiez budes povazovat za "korektnu informaciu" a uplne "slobodne" mu tie prachy vydas ? :D
rozhodne adekvátnejšie ako tvoje s lupičom. On totiž robí nátlak ale v mojom prípade na teba nie je robený nátlak (vlak ťa nenúti skočiť podeň) - rozhoduješ sa sám
Ale prosim Ta !
Prave si mi to potvrdil.
Vlak ma skutocne nenuti, preto je to neadekvatny priklad. Vlak nema ku mne ziaden VZTAH. Je nesobny, mrtvy. Hovoris o uplne inej situacii.

Poslať 01.02.2016 13:59:17   Re: Sekty alebo občianské združenia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
A tu už sa jednoduchým uvažovaním dostávame k tomu ako mohli odvodiť bytosť čo má najvyššie schopnosti.
to nie je tak, to by bola obycajna matematicka limita
a v zasade nekonecno ako abstrakcia sa vo vede bezne uznava

chapanie Boha vsak hovori o Bytosti ktora sa ma k nasmu svetu ako programator k nejakej pocitacovej hre
cize na jednej strane MIMO nasho sveta, na druhej strane to ako svet stvoril dava urcity obraz o nom kedze ho stvoril na zaklade svojho uvazovania a pristupu

preto je tazke dokazat jeho existenciu ci neexistenciu

napr jeden z klasickych dokazov predpoklada svet v ktorom vsetko ma svoju pricinu a nasledok
pricina -> nasledok
a celkove svet funguje takto
pricina -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok -> nasledok
ak si das tzv metaotazku (nadhlad o rad vyssie) tak sa spytas
kedze zda sa ze ide o podstatny sposob fungovania nasho sveta(zakladny princip), co je teda pricinou ze vobec tento svet existuje?
Nutna odpoved je ze musi existovat nejaka dalsia pricina - (pricina existencie retazi pricin a nasledkov) - ale uz MIMO tohto sveta

niektori ju nazyvaju hmota (materialisti)
niektori ju nazyvaju Prvotny Hybatel

Kedze vsetko co existuje vzniklo z tejto prvotnej priciny, znamena to ze je to v nej nejakym sposobom obsiahnute
ak teda najvyssia bytost v tomto vesmire je clovek tak aj prvotny Hybatel v sebe musi obsahovat aj to co je ludske (cize ma aj vlastnosti osoby)
a v krestanstve teda stotoznujeme Prvotneho Hybatela s Bohom

Ako nepriamo dokaz sa da uvazovat aj to ze v cloveku je duchovno a intuitivna predstava Boha zakorenena ako nieco velmi podstatne (pri neludskych podmienkach koncentrakov v ludoch ostavali uz len dve veci: tuzba po preziti a viera v Boha - teda ak boli veriaci)

Otazka potom skor je preco prave krestanske ponimanie Boha by malo byt to spravne
a toto sa neda odvodit z filozofie, ale z dejin
ze je tu narod, ktory cca 2 000 rokov ocakaval mesiasa ktory nakoniec prisiel a velmi podstatnym sposobom ovplyvnil tento svet
cca polovica ludstva (vratane moslimov) sa hlasi k odkazu zidovsko krestanskej tradicie.

Minimalne to hovori o tom ze tieto nabozenstva vyjadruju a oslovuju nieco podstatne v cloveku

...
Takže za prvé ako vieš, že ten programátor bol jeden? Čo ak nebol ani jeden alebo boli dva, traja, štyria, dvadsiati?
Za druhé ty tvrdíš, že keď je niekto v zlej situácii napr. koncentrák má len túžbu po prežití a Bohu. No uvedomuješ si, že ta túžba po Bohu je iba iná forma snahy človeka prežiť? Niekto vtedy bude myslieť na rodinu, niekto na svojho psa, niekto na svoj nedokončený výskum a niekomu to bude jedno. Závisí to len od toho čo v tom ktorom človeku je skôr ako ho odviedli do koncentráku.
Za tretie je tu aj národ, ktorý uznáva hinduizmus a hinduizmus je porovnateľne starý i keď trochu mladší. Takže to bude potom asi tiež pravda? Odkedy trvanie niečoho a počet ľudí veriacich v niečo robí z danej veci fakt? To keď malé deti veria, že pokémoni sú reálni tak to dokazuje ich existenciu? V ázijských krajínách kvôli tomu skákali deti z okien. Viem, že vieš, že to čo sa mi to pokúšaš podsunúť je argument ad populum + argument času existencie niečoho. Viem, že vieš, že to nič nedokazuje.

[ Príspevkov: 121 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť