Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 8 ] 
Autor Správa
Poslať 21.11.2015 13:02:15   Kto môže požehnávať?

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
Rozhodol som sa otvoriť tému, ktorá ako som zistil je nie len mne celkom nie jasná. Kto vlastne môže a koho požehnávať?

Katechizmus v bode 1669 uvádza : každý pokrstený je povolaný, aby bol „požehnaním“ a aby požehnával. Preto laici môžu udeľovať niektoré požehnania. Čím viac sa požehnanie týka ekléziálneho a sviatostného života, tým viac sa jeho udeľovanie vyhradzuje vysväteným služobníkom (biskupom, kňazom alebo diakonom).

No ktoré požehnania to sú čo môžu udeľovať laici, okrem požehnania jedla, či rodičovského požehnania deťom? A ktoré požehnania zasa môžu udeľovať len vysvätení služobníci?
Môže laik požehnať aj trebárs osoby ktoré s ním nie sú v rodinnom vzťahu alebo osoby, ktoré nepozná? Ak nie, prečo sa vlastne ďalšie požehnania vyhradili len vysväteným služobníkom, ak je každý laik povolaný aby požehnával?

Poslať 21.11.2015 14:05:21   Re: Kto môže požehnávať?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Som v tomto laik, ale...

Citácia:
Môže laik požehnať aj trebárs osoby ktoré s ním nie sú v rodinnom vzťahu alebo osoby, ktoré nepozná
Preco by nemohli? Podla mojho nazoru mozu a je to podla mna aj ziaduce. Vsimni si co je napisane v titulku tohto fora:

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch

Dalej som nasiel:

Keďže sväteniny sú úradným pôsobením Cirkvi, Cirkev má právo rozhodovať aj o ich vysluhovateľovi. Sväteniny pochádzajú z krstného kňazstva: každý pokrstený je povolaný, aby bol požehnaním a aby požehnával. Preto laici môžu udeľovať niektoré požehnania.

Citácia:
prečo sa vlastne ďalšie požehnania vyhradili len vysväteným služobníkom
Keď kňaz požehnáva, to ja požehnávam, hovorí Pán Ježiš. Stigmatizovanej Terézii Neumannovej povedal Pán Ježiš tieto slová:

“Drahá dcéra, chcem ťa naučiť prijímať moje požehnanie s vrúcnosťou. Snaž sa pochopiť, že sa deje niečo veľkého, keď prijímaš požehnanie jedného z mojich kňazov. Požehnanie je prekypovaním mojej Božskej svätosti. Otvor svoju dušu, aby sa posvätila prostredníctvom môjho požehnania. Ono je nebeskou rosou pre dušu, skrze ktoré, všetko čo sa vykoná, môže byť plodné. Prostredníctvom moci požehnania som dal kňazovi moc otvárania pokladnice môjho Srdca a vylievať dážď milosti na duše. Keď kňaz požehnáva, ja požehnávam. Vtedy vychádza z môjho Srdca nesmierny prúd milosti do duše, aby ju celkom naplnil. Preto maj otvorené svoje srdce, aby si nestratila blahodárny účinok požehnania. Prostredníctvom môjho požehnania prijímaš milosť lásky a pomoc pre dušu i telo. Moje sväté požehnanie obsahuje všetku pomoc potrebnú pre ľudstvo. Skrze neho dostávaš silu i túžbu hľadať dobro a vyhýbať sa zlu, tešiť sa ochrane mojich detí proti mocnosti temnosti.

Poslať 27.11.2015 12:38:45   Re: Kto môže požehnávať?

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
Naim píše:
No ktoré požehnania to sú čo môžu udeľovať laici, okrem požehnania jedla, či rodičovského požehnania deťom? A ktoré požehnania zasa môžu udeľovať len vysvätení služobníci?
Môže laik požehnať aj trebárs osoby ktoré s ním nie sú v rodinnom vzťahu alebo osoby, ktoré nepozná? Ak nie, prečo sa vlastne ďalšie požehnania vyhradili len vysväteným služobníkom, ak je každý laik povolaný aby požehnával?
Bola taka modra knizka, ktora obsahovala predpisane formy pozehnani pre knazov, diakonov ale mala aj pozehnania pre laikov.
Myslim ze to bola tato:
Benedikcionál
http://eobchod.ssv.sk/eshop/benedikcional/p-174.xhtml

Pre laikov tam tusim boli take 2-3.
Tykali sa najma ze mozes pozehnat svoj dom, svoju rodinu a deti, ...

Ale pozri sa nato inak.
Co povedal Jezis o zehnani?
Lk 6,28
žehnajte tým, čo vás preklínajú

A co hovoria jeho ucenici, ktori sa to naucili od neho ?

Rim 12,14
Žehnajte tých, čo vás prenasledujú - žehnajte a nepreklínajte!

1Pt 3,9
9 Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania.

Co hovori Bozie slovo o nas ?
Ef 5,1
1 Napodobňujte Boha ako milované deti

Pozri ako Boh pozehnava.
http://www.svatepismo.sk/hladat.php?vstup=%2BBoh+%2B%9Eehn&action=hladat

A tak ho napodobnuj aj v pozehnavani. Urcite nic nepokazis.
Usta cloveka casto hovoria kliatby. Hoci si to ani niekedy neuvedomujeme, lebo je to uz tak vzite v nasom slovniku, ze to povazujeme za normalne.
Ale ked sa nad tymi slovami zamyslis, su to v podstate kliatby.
Napr. Ty nanichodnik. Ty betar. ...

Musime sa ucit menit tento slovnik a najlepsie ak ho vymenime za dobrorecenia a pozehnania.
Takze smelo do toho.

1Pt 2,9
9 Ale vy ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo svätý národ, ľud určený na vlastníctvo, ...

Ty si kralovske knazstvo - teda mas vysluhovat Bozie kralovstvo - a medzi to patri aj pozehnanie, ale je v tom aj omnoho viac, nie len to, je to vsetko co sa tyka Bozieho kralovstva.

1Pt 2,9
9 ..., aby ste zvestovali slávne skutky toho, ktorý vás z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla.

Si kralovskym knazom - aby si zvestoval slávne skutky toho, ktorý ťa z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla

Ako bol Jezis poslany od Otca, tak si aj ty poslany.

Jn 20,21
21 A znova im povedal: "Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás."

A budes este vacsie skutky robit.

Jn 14,12
12 Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi.

Poslať 11.01.2016 12:13:08   Re: Kto môže požehnávať?

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
tomix píše:
Preco by nemohli? Podla mojho nazoru mozu a je to podla mna aj ziaduce. Vsimni si co je napisane v titulku tohto fora:
Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch
Narážal som na to, že len niektoré požehnania sú vyhradené pre laikov, ako požehnanie svojej rodiny, chleba atď, veľa ich nie je. Ostatné pre klerikov, pričom písmo hovorí aby sme žehnali tých čo nás preklínajú, teda aj cudzích ľudí povedzme. Teda písmo povoláva každého aby žehnal.
Alebo sa to myslí tak, že neoficiálne môže žehnať každý hocikoho, ale oficiálne udeľovať niektoré požehnania môže len kňaz? ( ako napríklad pri závere sv. omše, keď kňaz udeľuje požehnanie zhromaždeným, zrejme to nemôže len tak prísť a udeliť hocaký laik )

Poslať 12.01.2016 17:47:13   Re: Kto môže požehnávať?

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Tak ma napadlo (úplne laicky). Požehnáva Boh. Naše požehnanie je vlastne len vzývanie Boha, aby požehnal človeka, predmet, či nejakú činnosť. Želať niekomu aby ho Boh požehnal môže skutočne každý. Napr. taký bežný vinš:" želám vám zdravie, šťastie, hojné božské požehnanie..." je tiež určitý druh požehnania.
Iné je požehnanie spojené napr. s odpustkami trebárs pápežské požehnanie "urbi et orbi", či sprostredkovanie pápežského požehnania kňazom, ktoré sa dáva zomierajúcemu.

Poslať 13.01.2016 12:35:15   Re: Kto môže požehnávať?

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
dakl píše:
Naše požehnanie je vlastne len vzývanie Boha, aby požehnal človeka, predmet, či nejakú činnosť.
Zehnat a preklinat moze clovek aj bez toho, ze by v tom bol Boh, lebo je to nasou sucastou, tak sme boli stvoreni.

Gn 12,3
3 Požehnám tých, čo ťa budú žehnať, a prekľajem tých, čo ťa budú preklínať! V tebe budú požehnané všetky pokolenia zeme!"

Rim 12,14
14 Žehnajte tých, čo vás prenasledujú - žehnajte a nepreklínajte!

Tak ako moze niekto vyslovit kliatbu, tak isto moze vyslovit aj pozehnanie - on sam ako clovek.
Boh nas stvoril na svoj obraz a tato jeho "schopnost" zehnat a preklinat je zaroven v nas, lebo sme na jeho obraz.

A ako ked mame od niekoho splnomocnenie aby sme ho zastupovali, tak mame aj splnomocnenie od Boha, aby sme v jeho mene milovali a zehnali.
Na preklinanie nam vsak splnomocnenie v tomto case nedal.
Preklinanie je v tomto case zneuzitie pravomoci (nespravne pouzita moc - mimo autority - je carodejnictvo).
V historii Izraela vsak mozeme vidiet niektore specialne udalosti kde Boh da tuto pravomoc aj cloveku - aby ho v preklinani zastupoval.
Preklinanie je nastroj spravodliveho sudu a spravodlivej pomsty. Ak sa vsak pouzije bez udelenej pravomoci je to hriech a carodejnictvo.
Pomsta patri teraz len Bohu, on sa odplati. My nemame teraz udelenu pravomoc na vykonanie sudu. My mame teraz poverenie a pravomoc volat ku pokaniu, milovat a zehnat.
Pokial ta na to Boh nepoveri (vid. napr. Peter vs. Ananias a Zafira Sk 5,1-10, alebo Hymeneus a Alexander 1Tim 1,20), tak sudi uz iba On.

Poslať 12.10.2016 18:42:21   Re: Kto môže požehnávať?

od 12.10.2016 18:33:29
napísal 1 príspevkov
Pravdaže iba kňazi, ale treba si dávať pozor na ľudí, viem iba o jednom, ktorý sa vydáva za kňaza na Slovensku a vytvára nie najlepšie meno Cirkvi. Iba toľko. Napríklad odslúžiť sv.omšu si dávajte iba v kostole a neplaťte nikomu na ulici, iba v sakristii. ďakujem. Katarína

Poslať 13.10.2016 11:13:40   Re: Kto môže požehnávať?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
KatarinaS píše:
Pravdaže iba kňazi, ale treba si dávať pozor na ľudí, viem iba o jednom, ktorý sa vydáva za kňaza na Slovensku a vytvára nie najlepšie meno Cirkvi. Iba toľko. Napríklad odslúžiť sv.omšu si dávajte iba v kostole a neplaťte nikomu na ulici, iba v sakristii. ďakujem. Katarína
Požehnávať môže aj otec svoje deti. Požehnávajú sa aj manželia nazájom. Takže nie iba kňazi.

Tomu ďalšiemu celkom nerozumiem. Chceš povedať že ťa niekto pristaví na ulici že ti odslúži sv.omšu? :o O niečom takom som ešte nepočul.

[ Príspevkov: 8 ] 

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť