Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 67 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Autor Správa
Poslať 25.06.2015 17:32:51   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
ten "Vas Boh" je tu nanajvys tak 3500 rokov, kdezto LUDIA su tu uz takmer MILION rokov, ludia "dnesneho typu" urcite viac ako 40000 rokov !
Je to mimo temu, ale....

Na zaklade coho su stanovene metodiky urcovania veku ?
Ani jedna nie je overena takym dlhym obdobim.
Vsetko sa zaklada len na zaklade predpokladov.
Nikto nepotvrdil, ze napr. po 3500 rokoch, alebo inej dobe sa ten uhlik, ci ine skusane latky nerozkladaju inak, napr, exponencialne a pod.

ak dame predpoklad, ze je pravdou ze Boh stvoril svet jednym slovom a svet bol.
Potom ho stvoril taky aky je - uz hotovy so vsetkymi vztahmi medzi atomami ako ho pozname dnes, aj s rozkladom atomov so vsetkym.
Stvoril nebesia a zem a boli - z nasho predpokladu urcovania veku ako milion rokov - lebo si neuvedomujeme, ze Boh ma moc stvorit ich v takom stave v akom su dnes.
:roll: Tak TOTO je naozaj uz OT ...
Preto to treba presunut do prislusnej rubriky, kde sme sa na tom uz nasmiali dost a dost ... :)

Poslať 25.06.2015 23:04:57   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
je pravdou ze Boh stvoril svet jednym slovom a svet bol.
cuduj sa svete ale Pismo hovori nieco ine a sice ze ho postupne tvoril 7 obdobi (kde jedno obdobie je naznacene obrazom jedneho dna)
dokonca Jezis hovori ze Boh - jeho Otec neustale pracuje

Poslať 19.09.2015 16:36:32   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
Ako sme už uviedli v tejto téme, tak sviatostné, platné, telesne dokonané manželstvo nie je možné rozlúčiť, alebo vyhlásiť za neplatné. No v súvislosti s tým vyznieva zvláštne situácia ohľadom "uzákonenia" celibátu Lateránskym koncilom roku 1123. Už dávno pred tým sa cirkev snažila uviesť celibát pre kňazov do praxe rôznymi lokálnymi synodami či nariadeniami pápežov. No definitívne záväzný príkaz prišiel až na ekumenickom Lateránskom koncile, ktorý vyhlásil manželstvá od subdiakonov až po biskupov za neplatné a všetky manželské vzťahy ordinovaných mužov sa zredukovali na obyčajný konkubinát.

To že koncil zakázal kňazom ženiť sa je v poriadku, veď cirkev má moc kľúčov. Teda prípad, ak by kňaz uzavrel manželstvo, bolo by z cirkevného hľadiska neplatné, a ak by takto žil so ženou, nešlo by o manželstvo, ale len o konkubinát.

Ale k podstate veci...Ak mali vtedajší kňazi, uzavreté platné, sviatostné, telesne dokonané manželstvá ešte pred rozhodnutím Lateránskeho koncilu o celibáte. Celkom nerozumiem tomu, ako mohol koncil prehlásiť manželstvá všetkých vtedajších kňazov, ktorí fungovali v manželskom živote, za neplatné ?!...
Veď sviatostné, platné, telesne dokonané manželstvo predsa nie je možné len tak prehlásiť za neplatné.

Poslať 19.09.2015 16:42:05   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
+ co s detmi, ktore z takychto manzelstiev vzisli?

Poslať 19.09.2015 16:54:26   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
dávno pred tým sa cirkev snažila uviesť celibát pre kňazov do praxe
je to poznam tak ze ak sa zenaty stal knazom tak jeho manzelstvo bolo so suhlsom manzelky zruseny minimalne defacto (nesmeli spolu zit)
cize uvaha vychadza z nespravnej premisy
ani predtym tie manzelstva neboli platne, len to nebolo dostatocne papierovo osetrene

Poslať 19.09.2015 22:42:08   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Inak teraz platí prezumpcia platnosti, ak sa patrične nedokáže inak. Niekedy, aj dosť často sú "manželia" v dôkaznej núdzi, sú presvedčení o neplatnosti, ale nemôžu ju dokázať. S tým asi nik nepohne a je to tak asi dobré. V trestnom práve platí zásada, že v prípade pochybností sa rozhodne v prospech obvineného. Neviem si to ale predstaviť v prípade manželského zväzku, to by sa potom nič nechcelo dokazovať. Neviem potom, akým smerom by sa dalo vylepšiť situáciu pochybných zväzkov. Pápež sa snaží zrýchliť proces, ale odbúraním vyššieho stupňa, no neviem, skôr by som zaťažila povinnosťou mať rýchlejšie senáty, aby sa proces nepreťahoval na 10 rokov napr.

Poslať 20.09.2015 7:47:56   Re: Manželstvo - nerozlučné ?

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
aby sa proces nepreťahoval na 10 rokov napr.
nuz ono je to mozno je trocha zamer, aby o ludia nebrali ako cirkevnu verziu rozvodu a ked cas plynie tak maju aj sancu ochladnut horuce hlavy

[ Príspevkov: 67 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť