Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 46 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.06.2015 13:55:06   Re: Čo je hriech?

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
pokánie = uvedomenie si potreby očistiť sa.
uvedomenie si večného trestu a prijatie obrátenia - a prejavenie obrátenia.
Neodpovedal si mi ci podla teba plati
trest = ukon/ovocie pokania = obratenie sa k bohu = prejav lasky ?

Poslať 29.06.2015 14:04:46   Re: Čo je hriech?

napísal 3656 príspevkov
tomix píše:
Uložené pokánie zo spovede vykonám ako prejav mojej túžby a snahy napraviť sa, ako prejav lásky a vďaky Bohu za dar odpustenia.
Je to pre teba vo vyzname zadostucinenia ? Ako prejav tvojho odcinenia ?

Poslať 29.06.2015 22:24:00   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
prejav tvojho odcinenia
neprecvicuj ho prosim zo zakladov, jedna zo 6 hlavnych pravd je ze milost bozia je na spasenie potrebna a teda nase zadostucinenie je VZDY nedostatocne
a ak aj je, tak je nase zadostucinenie len ako prejav dobre vole a principialne nemoze byt realnym zadostucinenim
nemyslim si ze toto Vespa neovlada, zasa z neho nerob blbeho :-)
ale co vidim ze kazdy pouzivate iny pojmovy aparat ktory vam brani blizsiemu porozumeniu, pretoze tomu istemu slovu davate kazdy iny vyznam

Poslať 30.06.2015 7:43:39   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Vespa píše:
pokánie = uvedomenie si potreby očistiť sa.
uvedomenie si večného trestu a prijatie obrátenia - a prejavenie obrátenia.
áno, aj.
v zmysle - je súčasťou.
múka je súčasťou koláča, ale samotný koláč nie je len múka.

po lopate - dostaneš "trest" aby si si uvedomil, že to si trest zaslúžilo.
ten ale prevzal Ježiš.
ty sa kajaj, aby si ukázal(!) že si si toho vedomý, že inak by si trest dostal sám.
(mimochodom - bavíme sa o večnom treste, nie dočasnom)

Poslať 30.06.2015 9:54:03   Re: Čo je hriech?

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
áno, aj.
v zmysle - je súčasťou.
múka je súčasťou koláča, ale samotný koláč nie je len múka.

ten ale prevzal Ježiš.
ty sa kajaj, aby si ukázal(!) že si si toho vedomý, že inak by si trest dostal sám.
Snazim sa to nejak pochopit a vidiet v tom, co ten trest teda vlastne je.
Ja vnimam trest ako nieco co prinasa bolest, alebo co robim nasilu z donutenia.
Ked som bol maly, tak som za trest dostal zopar po zadku, alebo som stal v kute, alebo v skole, som musel za trest 100x nieco napisat.
V dospelosti sa mi to uz nestava, ale napr. v pracovnej zmluve mam podmienky, ze ak nesplnim plan, tak nedostanem premie, co je v podstate trest.
Cize trest je nejaka ujma z mojich pozitkov, akasi priucka, nieco co ma boli, ci uz telesne, alebo dusevne, aby som si dal pozor.
Trest, by ma mal teda nasmerovat, alebo lepsie prinutit skrze bolest k ocakavanemu konaniu.
Podobne Jezis povedal o vecnom treste, ze je tam plac a skripanie zubami. Co ked si predstavim, tak brr, to rozhodne nechcem.

Cize je tento trest z rozhresenia iny ? Alebo je to podobne a mam podstupit istu bolest, alebo urobit nieco nasilu, alebo urobit nejaky skutok, aby som sa naucil ako mam zit ?
Alebo je to nieco co mam urobit aby som si udobril Boha?
Alebo urobit nieco, aby moje odpustenie bolo naplnene ? Nejaky skutok, ktory to odpustenie urobi platnym ? Nieco ako chybajuca ciastka, k platnosti odpustenia ?

Vespa píše:
ten ale prevzal Ježiš.
Kto ten trest odcinuje.
Som to ja, alebo je to Jezis, alebo obaja ?
Fifty, fifty, alebo 20 na 80 ?

Vespa píše:
Rozpravame sa podla povodnej otazky vyssie o zadostucineni po udeleni rozhresenia knazom pri spovedi.
Kde ziadatel uviedol velmi zaujmavy fakt, ze Jezis pri odpustani uz ziadne zadostucinenie neziadal.
viewtopic.php?f=56&t=5983#p278502
Kde to ziadatel nazval sam pokutou, zadostucinenim, pokanim za hriech, trest za hriech, casny trest, ...
Naim píše:
Taktiež by som ešte rád vedel, či pokuta, ktorú dostanem po spovedi od kňaza ako zadosťučinenie a pokánie za hriech ( teda napr. modlitbu ) mi niečo "odčerpá" z časných trestov za hriech. Keďže tieto časné tresty sú taktiež určitým zadosťučinením.

Poslať 30.06.2015 10:01:06   Re: Čo je hriech?

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
prejav tvojho odcinenia
neprecvicuj ho prosim zo zakladov, jedna zo 6 hlavnych pravd je ze milost bozia je na spasenie potrebna a teda nase zadostucinenie je VZDY nedostatocne
a ak aj je, tak je nase zadostucinenie len ako prejav dobre vole a principialne nemoze byt realnym zadostucinenim
nemyslim si ze toto Vespa neovlada, zasa z neho nerob blbeho :-)
ako teda ?
Z dobrej vole si ulozim trest, potrestam sa ?
Doplnam teda nieco tymto trestom k odpusteniu, alebo nie ?

misojogi píše:
ale co vidim ze kazdy pouzivate iny pojmovy aparat ktory vam brani blizsiemu porozumeniu, pretoze tomu istemu slovu davate kazdy iny vyznam
Tie pojmy by som rad zjednotil, preto sa snazim pochopit co pod tym chapete.
Preto by ste sa o tom mohli viac rozpisat.

Poslať 30.06.2015 10:13:00   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Ja vnimam trest ako nieco co prinasa bolest, alebo co robim nasilu z donutenia.
takže som správne pochopil, že trest vnímaš len redukovane - zasekol si sa na konkrétnom výraze, ktorý ale nevystihuje všetko.
nie trest ako pomsta, ale trest ako pokarhanie - aj to prináša bolesť.
pracujem bez rukavíc, zadriem si triesku - trest je bolesť - ale bolí aj to, keď si ju vyťahujem - teda som potrestaný 2x - keď ostane v rane, tak len raz (ale poriadne, ak to zahnisá)
je vyťahovanie triesky trest, lebo to bolí?
a pritom kľudne môžem povedať "to máš za to, že si si nedal rukavice" (teda si potrestaný)
romanh píše:
v pracovnej zmluve mam podmienky, ze ak nesplnim plan, tak nedostanem premie, co je v podstate trest.
ak máš rád peniaze, ktoré za prácu dostaneš, tak je to trest, ak to robím len ako koníček, tak mi to môže byť jedno.
ak máš rád Boha, tak to, že sa k nemu nedostaneš je trest.
robíš prácu lebo chceš prežiť, alebo robíš prácu preto, že sa bojíš nezamestnanosti?
Bojíš sa trestu preto, že sa nedostaneš k Bohu, alebo preto, že sa bojíš pekla?
;)
romanh píše:
Kto ten trest odcinuje.
Som to ja, alebo je to Jezis, alebo obaja ?
Fifty, fifty, alebo 20 na 80 ?
koľko % stačí na to, aby si hovoril "Pane, Pane"
ak to stačí - a myslím, že to nestačí.
Ako Boh vyviedol Izrael z Egypta?
vzal a preniesol, alebo museli sami šliapať?
ako to bolo percentuálne rozdelené?
romanh píše:
Kde ziadatel uviedol velmi zaujmavy fakt, ze Jezis pri odpustani uz ziadne zadostucinenie neziadal.
až na to, že inde sa píše o robení skutkov hodných pokánia.
takže nemôžeš vziať niečo mimo celkového kontextu Písma - čo je problém sektárov.
"buďte triezvi a bdejte" - a sektár si vyberie "bdejte" a otvorí si k tomu flašku...
iný si vyberie "triezvi" a zakáže alkohol, hoci inde sa píše o pití vína ako o nezakázanom...
pretože vynechávajú kontext.
napríklad aj v tom, že apoštoli menili zákon - nemusia byť obrezaní atd - takže prečo by nemohli aj v iných veciach dávať normy?

Poslať 30.06.2015 22:30:47   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
Doplnam teda nieco tymto trestom k odpusteniu, alebo nie ?
tam mas dva aspekty
jeden je samotny trest a druha vec je naprava k lepsiemu
to co Cirkev uklada ako "trest" je v skutocnosti napravne opatrenie ktore ma napomoct k lepsiemu

teologia rozlisuje aj vecny trest(oddelenie od Boha) a casne tresty(cize prirodzene dosledky hriechu na dusi)

Poslať 02.07.2015 23:02:02   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
dakl píše:
legionar píše:
Ja len kratko:
1. Hriech je vedome porusenie Bozieho prikazu.
2. Boh mi este NIKDY nic neprikazal.
3. Ergo - pre mna "hriech v zmysle 1. bodu" ako taky neexistuje ...
Legiho bod 1. je chápanie hriechu v užšom, náboženskom zmysle. Lenže hriechom v širšom zmysle sú počiny a postoje, ktoré ľudia, žijúci mimo náboženského presvedčenia nazývajú všelijako inak.
V širšom zmysle by som definoval hriech ako všetko, čo sa protiví harmónii v spolužití ľudstva a čo sa protiví harmónii v prírode, okrem toho aj všetko čo sa protiví harmónii vo vzťahu k Bohu (pre veriacich).
Teda hriechom je každý počin, či zanedbanie povinností, ktoré vnáša do sveta zlo.
K tomu bodu 2. Tak, ako svetské zákony nám zákonodárca neprikazuje priamo ale iba sprostredkovane, cez orgány na to určené a vydané zákony, rovnako nám Boh prikazuje cez autority na to určené. Neprišiel za mnou minister vnútra a poslanci NR SR, aby mi prikázali nosiť na bicykli mimo obce prilbu. Rovnako neprišiel za mnou Boh, aby mi zakázal kradnúť alebo prikázal ctiť si rodičov.

To, čo prináša do sveta zlo, je všeobecne dané v Desatore. Vzťah k Bohu obsahujú prvé tri príkazy, vzťah k svetu tých ostatných sedem. A tie sú v podstate vpísané do svedomia každého človeka.
Jn 16,9 Hriech je, že neveria vo mňa.

Poslať 12.07.2015 9:49:04   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
Ak sa už načala téma hriechu, pred nedávnom som sledoval z archívu TV Lux, reláciu Fundamenty, kde sa rozoberala téma sviatosti pokánia a hriechu. A teraz k podstate veci. Doc. Andrej Filipek - katolícky kňaz uviedol, že v minulosti v prvých storočiach existencie cirkvi zhruba do takého 6. - 7. storočia sa mohli ľudia, ktorí boli už pokrstení, teda kresťania, vyspovedať a dosiahnuť odpustenie, len jeden jediný krát v živote ( v prípade, že spáchali nejaké zlo, ako napr. prinesenie obety pohanským božstvám ). Teda možnosť dosiahnuť odpustenie pre pokrsteného kresťana v prípade takéhoto hriechu bola len jeden krát v živote, aj to po absolvovaní veľmi prísneho pokánia.

No príde mi prekvapujúce, že v prípade, že by niekto spáchal aj ďalší krát nejaký závažný hriech, tak už nemal možnosť dosiahnuť odpustenie. A podobný stav v cirkvi ako som už uviedol, na základe tvrdenia vyššie uvedeného kňaza a vyučujúceho na vysokej škole, trval v cirkvi skoro do 7. stor. Rád by som na to poznal váš názor, lebo mne tento stav vo vtedajšej dobe kontrastuje s písmom :
"Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: "Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?"
Ježiš mu odpovedal: "Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz."
( Mt 18, 21-22)

Teda odpúšťať by sa malo stále ak sa niekto kajá a stojí o odpustenie. Preto mi to príde ako odporujúce písmu, táto prax vo vtedajšej dobe v cirkvi, možnosť vyspovedať sa a dosiahnuť odpustenie len jeden jediný krát v živote z takéhoto ťažkého hriechu. Mýlila sa azda cirkev vtedy v tejto veci? Lebo od 7. stor. a vyššie sa postoj cirkvi ku možnosti spovedať sa výrazne menil až dospel ku presne opačnému postoju, ktorý je dnes, teda možnosti vyspovedať sa z akýchkoľvek ťažkých hriechov koľkokrát to v živote potrebujeme. Čo je dosť ostrý kontrast s pôvodným postojom ku svätej spovedi. Osobne vidím svätú spoveď ako dosť vážnu vec a tento pôvodný postoj cirkvi v podstate neumožnil dosiahnuť ľuďom, ktorí hoc spáchali viac krát v živote ťažké hriechy, ich odpustenie. Keďže im neumožnil ďalšiu svätú spoveď, nehovoriac o tom, že tento postoj zjavne odporoval sv. Písmu vyššie uvedenej pasáži.
Ak by si niekto chcel pozrieť spomínanú reláciu : http://www.tvlux.sk/archiv/play/7600 a o uvedenej problematike sa hovorí v čase od 48:30

Budem rád, za Vaše názory. Lebo mňa osobne tento postoj dosť prekvapil.

Poslať 12.07.2015 10:52:48   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
Uvedený rozhovor som nevidel a teda nemôžem zodpovedne zaujať stanovisko. Možno že ti unikol kontext a celkový zmysle. Ale aj v postoji k pokániu a aj sv. Prijímaniu sa názory v Cirkvi menia - vyvíjajú. Vždy ide o vonkajší prejav alebo úpravu danú v zmysle klúčov odovzdaných Petrovi, Nikdy nedošlo k redukcii náuky alebo právd viery. Možno že uvedený prípad sa týkal aj kontextu doby ked bolo množstvo modloslužieb a uvedený prípad sa týkal práve obetovaniu cudzím bohom. Tento skutok mohol byť chápaný ako zrieknutie sa kresťanstva a ak sa niekto opakovane verejne zriekol kresťanstva (a obetovanie modlám takým zrieknutím bolo) nemal viac miesto v kresťanskej komunite.
Nemôžeme posudzovať vtedajšiu dobu, zvyky a spôsob života (a to ani života viery) očami dneška. Nakoniec až do nedávna bol eucharistický pôst od polnoci až do sv. Prijímania. Tiež pristúpiť k sv. prijímaniu nebolo možné každý deň a viacero podobných rozdielov.
A čo sa týka tvoje otázky konečný Rozhodca ohladom odpustenia a spásy je Boh a nám neprislúcha posudzovať kto odpustenie a spásu dosiahne a kto nie.

Poslať 15.07.2015 16:51:36   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
misionar3 píše:
Uvedený rozhovor som nevidel a teda nemôžem zodpovedne zaujať stanovisko. Možno že ti unikol kontext a celkový zmysle.
Odporúčam si to pozrieť, nie je nutné pozerať to celé, uviedol som čas, kde sa daná vec spomína, a okrem toho nezaberie to viac ako 2 min. Kontext mi neunikol. Doc. Andrej Filipek, katolícky kňaz, ktorý mimochodom prednáša o sviatostiach, spomínal o dôležitosti pokánia a taktiež hovoril o náročnosti pokánia v minulosti, že to nebolo také "jednoduché" ako dnes, a v súvislosti s tým uviedol aj to, že v minulosti mohol človek - pokrstený kresťan, a teraz citujem : Ak spáchal nejaké zlo, ísť na spoveď len raz v živote.
To o prinesení obety pohanským bohom uviedol ako príklad spáchaného zla. Takže netýkalo sa to vyslovene len tohto hriechu. Isteže bola modloslužba, ako taká, v spomínanej dobe pomerne silno rozšírená, ale on daný hriech uviedol len ako príklad.

misionar3 píše:
Nikdy nedošlo k redukcii náuky alebo právd viery.
To mi je samozrejme jasné a ani to nijak nespochybňujem.

misionar3 píše:
Ale aj v postoji k pokániu a aj sv. Prijímaniu sa názory v Cirkvi menia - vyvíjajú. Vždy ide o vonkajší prejav alebo úpravu danú v zmysle klúčov odovzdaných Petrovi
To chápem a aj viem, že postoje Cirkvi k rôznym veciam sa postupne menia. Ale tento postoj k možnosti sa spovedať mi jednoducho prišiel priveľmi prísny a do istej miery odporujúci mnou uvedenej state písma : "Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: "Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?"
Ježiš mu odpovedal: "Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz." ( Mt 18, 21-22)

Teda vždy keď niekto zhreší a stojí o pokánie a odpustenie, tak by sme mu to mali umožniť. Myslím, že je to jasne naznačené v Písme. Koniec koncov postoj Cirkvi k možnosti sa spovedať sa v podstate otočil o 180 stupňov, čo do istej miery naznačuje, že ten prvotný postoj zrejme nebol správny. A dnes sa odporúča relatívne častá spoveď, samozrejme podľa potreby jednotlivca. Preto som chcel vedieť aj názor iných na túto vec, resp. ak niekto vie nejaké fakty o spovedaní sa a pokání z tej doby, tak sa rád nechám poučiť.

Poslať 16.07.2015 11:33:38   Re: Čo je hriech?

napísal 3656 príspevkov
Naim píše:
"Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: "Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?"
Ježiš mu odpovedal: "Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz." ( Mt 18, 21-22)

Ak nas Jezis uci aby sme takto robili, tak s istotou mozeme povedat ze to iste robi on voci nam.
A tak kym trva ten den "Dnes" kedy je mozne vojst do Bozieho pokoja tak sa usilujme tam vojst. (Hebr 3 a 4 kapitola)
Lebo ked sa zatvoria dvere uz bude neskoro. (Lk 13,25)

Poslať 17.07.2015 17:26:06   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
romanh píše:
Ak nas Jezis uci aby sme takto robili, tak s istotou mozeme povedat ze to iste robi on voci nam.
To ani nikto nespochybňuje. Mňa však prekvapil prísny postoj cirkvi k možnosti vyspovedať sa v prvých storočiach. Kedže tak isto ako dnes, aj vtedy sa ľudia určite opakovane dopúšťali aj ťažkých hriechov a celkom nerozumiem tomu, z akého dôvodu sa človeku umožnilo len raz v živote sa vyspovedať, ak spáchal nejaké zlo. V prípade, že sa ho dopustil ( toho zla ) opakovane, tak už mu to nebolo umožnené. Čo mi celkom nedáva zmysel, vzhľadom na už mnou spomenuté skutočnosti ( písmo, a neskoršie presne opačný postoj k spovedi ).

Poslať 20.07.2015 19:00:06   Re: Čo je hriech?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
Priatelia,možno sa už budem opakovať..... Ale nesúdme a neposudzujme historické skutočnosti dnešnými očami.

[ Príspevkov: 46 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť