Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
legionar píše:
Velmi "zaujimava" debata ... :)

Ja len kratko:
1. Hriech je vedome porusenie Bozieho prikazu.
2. Boh mi este NIKDY nic neprikazal.
3. Ergo - pre mna "hriech v zmysle 1. bodu" ako taky neexistuje ...
Ale legi, to snád nemyslíš vážne. Samozrejme že ti Boh prikazuje a to bez ohladu na to čo si veriaci alebo nie. 10. Božích príkazov je predsa všeobecne známych a plati. Nakoniec aj §§ trestného zákona v podstate kopírujú tieto príkazy.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
misionar3 píše:
10. Božích príkazov je predsa všeobecne známych a plati.
Naozaj ? :)
Ja si to teda nemyslim.
Ako som povedal - a myslim to doslovne - ziaden Boh mi este nikdy nic neprikazal.
To su vsetko LUDSKE prikazy !
Bodka.

misionar3 píše:
Nakoniec aj §§ trestného zákona v podstate kopírujú tieto príkazy.
Detto. Trestne pravo nekopiruje "bozie prikazy" - to by sme tu mali ine vetry. :)
Trestny zakon je zase iba LUDSKY ZAKON.
A podotykam, ze vsade iny !

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
dakl píše:
V Izraelskej pospolitosti bol Boží Zákon súčasne aj spoločenským zákonom. Teda ten, čo sa proti nemu previnil, hoci z neznalosti, porušil Zákon, podobne ako ja na tom bicykli.
Samozrejme, že pre izraelitov bol Boží zákon ich jediný, teda zároveň aj spoločenský zákon.

dakl píše:
Izraeliti boli povinní dodržiavať dané predpisy (zákony) a aby tak mohli činiť, boli preto povinní ich aj poznať. Teda jadrom viny bola neznalosť Božieho Zákona a tým pádom aj čin z tejto neznalosti vyplývajúci, hoci nebol vykonaný s úmyslom porušiť zákon.
Súhlasím. Na to aby mohli plniť predpisy ich zákona ich museli poznať. No písmo hovorí, že ak sa niekto z nevedomosti prehreší ( teda spácha hriech ) a pokračuje, že na seba uvalí vinu. Ako to chceš vysvetliť aby to logicky sedelo? Lebo na prvý pohľad je to celkom jednoduché, prehrešil si sa v nevedomosti a uvalil si na seba vinu ( inými slovami spáchal si hriech hoc aj v nevedomosti, si vinný ) Vieme, že na odstránenie hriechov je nutné priniesť obetu, tento zákon zároveň aj nariaďoval, za toto nevedomé prehrešenie, priniesť obetu. De facto z tejto state všetko hovorí v prospech toho čo tvrdím. Za prehrešenie v nevedomosti si vinný, na odstránenie tejto viny ( hriechu ) musíš priniesť obetu. Ak by aj jadrom viny bola neznalosť Božieho Zákona, ako to ty tvrdíš, stále to písmo nazýva hriech v nevedomosti - veď takto znie aj názov kapitoly 4. v Leviticuse. Ale pokračujme ďalej, prehrešil som sa teda nepoznaním zákona a v tom spočíva moja vina ako tvrdíš. Ale stále je to vina. Teda stále som vinný, lebo som sa prehrešil, hoc aj nepoznaním zákona. Inými slovami stále som spáchal hriech v nevedomosti a som za to pred Bohom vinný, preto musím priniesť obetu.

Zároveň prosba Ježiša Krista keď ho križujú. Otče odpusť im lebo nevedia čo činia. Inými slovami konajú v nevedomosti a Ježiš pre nich vyprosuje od Otca odpustenie. Ak Ježiš pre "konajúcich v nevedomosti" vyprosuje odpustenie tak sa museli dopustiť hriechu. Ak by sa nedopustili hriechu, nebolo by nutné pre nich vyprosovať odpustenie. Toto je tiež jasná, do oči bijúca stať o hriechu v nevedomosti, a taktiež o tom, že človek je za taký hriech vinný a potrebuje odpustenie od Boha.

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Naim píše:
Na to aby mohli plniť predpisy ich zákona ich museli poznať. No písmo hovorí, že ak sa niekto z nevedomosti prehreší ( teda spácha hriech ) a pokračuje, že na seba uvalí vinu. Ako to chceš vysvetliť aby to logicky sedelo? Lebo na prvý pohľad je to celkom jednoduché, prehrešil si sa v nevedomosti a uvalil si na seba vinu ( inými slovami spáchal si hriech hoc aj v nevedomosti, si vinný ) Vieme, že na odstránenie hriechov je nutné priniesť obetu, tento zákon zároveň aj nariaďoval, za toto nevedomé prehrešenie, priniesť obetu. De facto z tejto state všetko hovorí v prospech toho čo tvrdím. Za prehrešenie v nevedomosti si vinný, na odstránenie tejto viny ( hriechu ) musíš priniesť obetu. Ak by aj jadrom viny bola neznalosť Božieho Zákona, ako to ty tvrdíš, stále to písmo nazýva hriech v nevedomosti - veď takto znie aj názov kapitoly 4. v Leviticuse. Ale pokračujme ďalej, prehrešil som sa teda nepoznaním zákona a v tom spočíva moja vina ako tvrdíš. Ale stále je to vina. Teda stále som vinný, lebo som sa prehrešil, hoc aj nepoznaním zákona. Inými slovami stále som spáchal hriech v nevedomosti a som za to pred Bohom vinný, preto musím priniesť obetu.

Zároveň prosba Ježiša Krista keď ho križujú. Otče odpusť im lebo nevedia čo činia. Inými slovami konajú v nevedomosti a Ježiš pre nich vyprosuje od Otca odpustenie. Ak Ježiš pre "konajúcich v nevedomosti" vyprosuje odpustenie tak sa museli dopustiť hriechu. Ak by sa nedopustili hriechu, nebolo by nutné pre nich vyprosovať odpustenie. Toto je tiež jasná, do oči bijúca stať o hriechu v nevedomosti, a taktiež o tom, že človek je za taký hriech vinný a potrebuje odpustenie od Boha.
Naim, rozmýšľaj nad tým, čo čítaš! Izraeliti MALI Zákon, keď ho porušili aj z jeho neznalosti, boli vinní. To som už napísal na príklade nečistého jedla (Izraelita jeho konzumáciou porušil Zákon, Neizraelita nie, lebo on taký zákon nedostal). Tak, ako som sa ja prehrešil proti zákonu nedostatočnou výbavou na bicykli, mal som poznať zákon.
Ježišovi kati však vykonali skutky nad rámec katovských povinností, lebo nevedeli, ale ani sa nesnažili vedieť, koho idú popraviť. Ak niekto vykonáva prácu kata, nenesie za popravu zodpovednosť, aj keby bol niekto nespravodlivo odsúdený, zodpovednosť má sudca, ktorý niekoho odsúdil. Ale ak by kat navyše z vlastnej iniciatívy odsúdeného človeka týral či už fyzicky, alebo psychicky (posmechom a pod.) tak by sa prehrešil. A to bol podľa mňa prípad vojakov, v tom spočívala ich vina (ale to som už predsa vyššie písal).

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
dakl píše:
To som už napísal na príklade nečistého jedla (Izraelita jeho konzumáciou porušil Zákon, Neizraelita nie, lebo on taký zákon nedostal)
V tomto s tebou súhlasím, že Neizraelita sa neprevinil, keďže zákon nemal. No stále ma metie, to, prečo sa previnil Izraelita, keď hoc aj zákon mal, no v nejakej veci ho v nevedomosti prestúpil, tak ho písmo označuje, že sa prehrešil a bol vinný. Veď pokiaľ to urobil z nevedomosti tak by sa nemal prehrešiť a už vonkoncom by nemal byť vinný, pokiaľ vychádzam z učenia cirkvi. No aby sme sa pohli ďalej tak ti poviem, čo vlastne chápem pod pojmami prehrešiť sa a uvaliť na seba vinu.

Prehrešiť sa - spáchať hriech ( teda prestúpiť Boží zákon )

uvaliť na seba vinu - byť vinný za daný hriech v Božích očiach

A teraz mi povedz, čo chápeš ty pod pojmami prehrešiť sa a uvaliť na seba vinu. Bez toho aby som videl ako to vnímaš ty sa ďalej zjavne nepohneme.

dakl píše:
Izraeliti MALI Zákon, keď ho porušili aj z jeho neznalosti, boli vinní
Akým spôsobom chápeš túto vinu? Čo to vlastne znamená ak z neznalosti prestúpim zákon a som vinný. Akým spôsobom som vinný, ak som čistý v Božích očiach.

dakl píše:
To som už napísal na príklade nečistého jedla (Izraelita jeho konzumáciou porušil Zákon, Neizraelita nie, lebo on taký zákon nedostal). Tak, ako som sa ja prehrešil proti zákonu nedostatočnou výbavou na bicykli, mal som poznať zákon.
Dám ti jeden veľmi podobný príklad s Leviticusom.
My ako kresťania máme aj cirkevný zákon. Povedzme, že som "čerstvý" kresťan a neviem, že je nutné každú nedeľu byť na sv. omši. A tak na omšu vo svojej nevedomosti v nedeľu nejdem. Prestúpil som zákon v nevedomosti. Som teda vinný ( mám hriech ), či nie som? Lebo aj ja, tým, že som sa stal kresťan, tak som "dostal" aj cirkevný zákon a ak som sa proti nemu previnil hoc aj v nevedomosti, tak potom som vinný ( mám hriech ), mal som poznať zákon. Tak si to uviedol na príklade bicykla a Izrealcov. Chápeš už načo narážam?

dakl píše:
Ak niekto vykonáva prácu kata, nenesie za popravu zodpovednosť, aj keby bol niekto nespravodlivo odsúdený, zodpovednosť má sudca, ktorý niekoho odsúdil.
No tu by som to tak jasne netvrdil ako hovoríš. Ak kat jasne vie, že daný človek je nevinný a napriek tomu ho popraví, tak by som tak jednoznačne netvrdil, že nenesie zodpovednosť, teda, že nespácha hriech.

misojogi píše:
formalny hriech
ze niekto objektivne hresi ale subjektivne o tom netusi
dosledky sa dostavia (vid priklad s polygamiou)
Tu som ešte chcel dodať, že zrejme si myslel materiálny hriech nie formálny.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
A tak na omšu vo svojej nevedomosti v nedeľu nejdem. Prestúpil som zákon v nevedomosti. Som teda vinný ( mám hriech ), či nie som?
nie si vinny ...

Citácia:
Tu som ešte chcel dodať, že zrejme si myslel materiálny hriech nie formálny.
ano, vdaka za upresnenie

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Naim píše:
Prehrešiť sa - spáchať hriech ( teda prestúpiť Boží zákon )

uvaliť na seba vinu - byť vinný za daný hriech v Božích očiach

A teraz mi povedz, čo chápeš ty pod pojmami prehrešiť sa a uvaliť na seba vinu. Bez toho aby som videl ako to vnímaš ty sa ďalej zjavne nepohneme.
Kvôli tejto debate som otvoril novú tému, ale nevadí:
"hriech" a "vina" sú v podstate synonymá, teda aj "prehrešiť sa" a "previniť sa" - to aby sme si ujasnili pojmy. Slovo "hriech" sa však častejšie používa v náboženskej terminológii. Ale aj v bežnom živote poviem napr. "prehrešil som sa proti svojej diéte" či "prehrešil som sa voči slušnému správaniu". Teda prehrešiť sa automaticky znamená uvaliť na seba vinu. V oboch prípadoch čo som uviedol som vinný sám voči sebe (a podľa závažnosti aj voči Bohu). V prvom som poškodil svoje zdravie, v druhom svoju dobrú povesť.
Naim píše:
Dám ti jeden veľmi podobný príklad s Leviticusom.
My ako kresťania máme aj cirkevný zákon. Povedzme, že som "čerstvý" kresťan a neviem, že je nutné každú nedeľu byť na sv. omši. A tak na omšu vo svojej nevedomosti v nedeľu nejdem. Prestúpil som zákon v nevedomosti. Som teda vinný ( mám hriech ), či nie som? Lebo aj ja, tým, že som sa stal kresťan, tak som "dostal" aj cirkevný zákon a ak som sa proti nemu previnil hoc aj v nevedomosti, tak potom som vinný ( mám hriech ), mal som poznať zákon. Tak si to uviedol na príklade bicykla a Izrealcov. Chápeš už načo narážam?
V tomto tvojom príklade môžeme prísť na koreň veci. Izraeliti veľmi dbali na formálne dodržiavanie Zákona. Teda človek, ktorý ten zákon porušil, formálne zhrešil, musel zaplatiť pokutu vo forme obety. Pred Bohom (ktorý pozná naše myšlienky) nemusel byť vôbec vinný. Ježišovým príchodom sa to zmenilo. On netrvá na formálnom dodržiavaní Zákona, ale na pochopení Ducha zákona. Jeho učeníci formálne zhrešili napr. keď v sobotu trhali klásky, či jedli neumytými rukami. On to za hriech nepovažoval a zastal sa ich. My, katolíci sme síce viazaní cirkevnými predpismi, teda aj príkazom účasti na omši, ale v prvom rade sme viazaní Duchom zákona a nie zákonom samým. Preto je rozdiel medzi hriechom z nevedomosti ako ho chápal Starý Zákon a ako ho chápeme my. Čo je vinou a čo nie vie do dôsledkov iba Boh, pretože iba On pozná naše vnútro a naše skutočné pohnútky.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
10. Božích príkazov je predsa všeobecne známych a plati.
Naozaj ? :)
Ja si to teda nemyslim.
Ako som povedal - a myslim to doslovne - ziaden Boh mi este nikdy nic neprikazal.
To su vsetko LUDSKE prikazy !
Bodka.

Ale, :roll: akurát ty neveríš že tie príkazy sú Božie. Ale to na tom že sú Božie (nakoniec sa tak aj všeobecne nazývajú ) nič nezmení.

napísal 17999 príspevkov
misionar3 píše:
Ale, :roll: akurát ty neveríš že tie príkazy sú Božie. Ale to na tom že sú Božie (nakoniec sa tak aj všeobecne nazývajú ) nič nezmení.
A uctievaci Kali veria Kali, ze maju zabijat.
A niektori moslimovia veria Allahovi, ze maju zabijat.
A Zidia veria, ze "carodejnicu nenechas nazive" ...
Atd. atd.
To, comu niekto "veri", je irelevantne.
Ja hovorim o FAKTE, ze ziaden Boh mi to este nikdy neprikazal.
A to tazko spochybnis tvrdenim, ze "ked tomu niekto veri, tak to tak aj je".

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
FAKT je ten, ze clovek ma nieco ako svedomie a to svedomie je ten nepisany prikaz, ktory mas v sebe zapisany v niekde v tvojom vnutry ako varovanie pred moznym zlym skutkom a ozyva sa vtedy ked nieco zle spravis...

napísal 17999 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
FAKT je ten, ze clovek ma nieco ako svedomie a to svedomie je ten nepisany prikaz, ktory mas v sebe zapisany v niekde v tvojom vnutry ako varovanie pred moznym zlym skutkom a ozyva sa vtedy ked nieco zle spravis...
Nie, nie je to tak.
Ak spravim nieco, co JA povazujem za "zle", len vtedy sa moze ozvat moje "svedomie".
Urcite nie, ked spravim nieco, co iba Vy povazujete za zle, ale ja nie.
Vtedy sa ziadne svedomie nekona.
Takze to nemoze byt ziaden "bozi zakon vlozeny do nasich svedomi".
Je to cisto iba NASA osobna zalezitost.
U kazdeho jedneho cloveka individualna a ina.

Keby to bolo tak, ako vravis, musel by si sa umarat k smrti za to, ze napriklad jes bravcove, alebo hovazdie maso, alebo si obcas nieco vypijes.
To "svedomie" by Ta znicilo, ale hla - nic sa nedeje.
Ziadne svedomie, ze robis zle, sa u Teba pri tychto cinnostiach vobec neozyva.
QED.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Keby to bolo tak, ako vravis, musel by si sa umarat k smrti za to, ze napriklad jes bravcove, alebo hovazdie maso, alebo si obcas nieco vypijes.
nechapem preco by som to robil?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11025 príspevkov
Citácia:
ale ked ta niekto upozorni na to ze je nieco corobis zle tak je dobre sa nad tym zamysliet
niekedy ten druhy moze mat totiz pravdu a naozaj je to objektivne zle

hovori sa tomu kultivacia svedomia a tiez je dolezita

lebo napr taky Stalin mal tiez svedomie ciste :oops:

napísal 17999 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ale ked ta niekto upozorni na to ze je nieco corobis zle tak je dobre sa nad tym zamysliet
niekedy ten druhy moze mat totiz pravdu a naozaj je to objektivne zle

hovori sa tomu kultivacia svedomia a tiez je dolezita

lebo napr taky Stalin mal tiez svedomie ciste :oops:
Stale zaslepene nechapete.
Moslimovia vas dorazne upozornuju, ze bravcove sa nesmie jest, ze alkohol pit je hriech, ze zeny musia byt zahalene, atd.
Preco sa nad tym nezamyslas a nekultivujes si svoje svedomie ? :)

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
Ďakujem za vysvetlenie Dakl, teraz mi to už začína dávať zmysel a vidím do toho podstatne jasnejšie.

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť