Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 120 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
My sa ale teraz rozpravame o krste a o Pavlovych slovach, ktore som citoval.
Vyjadri sa k tomu.
viewtopic.php?f=56&t=5958&p=279156#p279152
hádam nechceš tvrdiť, že to znamená, že už netreba nič viac robiť?
Len prijať krst nestačí, Len uveriť nestačí.
je to o šanci, nie o naplnení stavu - toto je základný omyl "raz spasený, navždy spasený"
pretože 2Pt 2,20 vraví niečo iné...
navyše - stále neviem, ako si prišiel na to, že v Písme sa o deťoch nevraví - a pritom vraví jednoznačne - ešte stále máš odvahu tvrdiť, že to práve ty vykladáš správne? ;)

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
Citácia:
Vyjadri sa k tomu.
s tym ale ja nemam problem, len nechapem preco by to nemohlo platit aj na male deti
pravdepodobne inak chapeme jednotlive slova a obsah pojmov inak si to neviem vysvetlit

Toto uci o krste pismo v liste Rimanom:
- krst je zjednotenie sa s Kristom v jeho ukrizovani, smrti, pochovani a vzkrieseni
- clovek zomrie - hriech je ukrizovany na Jezisovi Kristovi
- co zomrelo sa pochova
- a vzkriesenim Jezisa Krista sme znovunarodeny do noveho zivota
- zomreli sme hriechu a zijeme Bohu ako nove stvorenie

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
Citácia:
Spravnou "metodikou vykladu" sa da predsa "dokazat" uplne cokolvek ... :lol:
je metodika a "metodika"
neviem ci si postrehol dovod mojho pristupu a metodiky

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3664 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Vyjadri sa k tomu.
s tym ale ja nemam problem, len nechapem preco by to nemohlo platit aj na male deti
pravdepodobne inak chapeme jednotlive slova a obsah pojmov inak si to neviem vysvetlit
Skus mi teda z tvojho pohladu napisat, ako to moze platit aj na male deti.
Ako sa moze nemluvna obratit, uverit v Jezisa Krista, urobit pokanie, zomriet staremu cloveku, ...

napísal 3664 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
Vyjadri sa k tomu.
hádam nechceš tvrdiť, že to znamená, že už netreba nič viac robiť?
Rozpravame sa o krste, o vyzname krstu, a ako chapeme co krst vlastne je.
Citoval som z Rimanom 6, co Pavol o krste hovori a co krst znamena.
A ze to co tam Pavol hovori, male nemluvna nemoze urobit.

Vespa píše:
Len prijať krst nestačí, Len uveriť nestačí.
je to o šanci, nie o naplnení stavu - toto je základný omyl "raz spasený, navždy spasený"
S tym suhlasim, dokonca mame pracovat na nasom spaseni.
Flp 2,12
12 A preto moji milovaní, ako ste vždy poslúchli, a nielen v mojej prítomnosti, ale oveľa viac teraz v mojej neprítomnosti, s bázňou a chvením pracujte na svojej spáse.

alebo aj tu
1Pt 1,8-9
8 Vy ho milujete, hoci ste ho nevideli. Ani teraz ho nevidíte, ale veríte a jasáte nevýslovnou radosťou, plnou slávy,
9 že dosahujete cieľ svojej viery - spásu duší.

Ale ten ciel uz dosahujeme - teraz v tomto case, kralovstvo Bozie je na dosah. Kto uveri, je uz spaseny - uz to nastalo vierou a vstupom do novej zmluvy s Bohom skrze Jezisa Krista - skrze vieru v neho v to co pre nas urobil.
Spaseny uz sme, a vierou dosahujeme spasenie nasej duse, lebo este stale zijeme v tele.
Nase, telo, dusa, duch.
Duch je znovuzrodeny, Jezis povedal, ze duch je silny, ale telo je slabe.
Preto modlite sa aby ste neprisli do pokusenia.
Este nasa dusa ma dosiahnut spasu a to vierou - zmyslanim o tom ze sme mrtvi hriechu, ale zivi Bohu, mrtvenim skutkov tela.
Nase zmyslanie ma byt rovnake ako zmyslanie Kristovo.
Dusa, je oblast emocii a mysle. Ta doteraz bola podriadena telu a ma byt podriadena znovuzrodenemu duchu.
Ta este potrebuje dosiahnut spasu, ale ta sa dosahuje vierou a zmyslanim o tom, ze sme mrtvy hriechu a zivy Bohu.
Lebo este zijeme v tele, ale uz nezijeme podla tela, ale podla ducha - lebo spasa sa uz stala, vierou a krstom, sme spaseni vierou a krstom znovuzrodeni.
A tymto zmyslanim, modlenim, sa podriaduje nasa dusa znovuzrodenemu Duchu.
Uz sa nepodriaduje mysli tela, nechodi podla tela, ale podla ducha.
Aj my sa mame doslova vyzbrojit takymto zmyslanim - aby sme nezili zmyslanim tela, ale podla ducha:
1Pt 4,1-2
1 Keď teda Kristus trpel v tele, aj vy sa vyzbrojte tým istým zmýšľaním. Lebo ten, kto trpel v tele, skoncoval s hriechom,
aby zostávajúci čas v tele nežil ľudským žiadostivostiam, ale Božej vôli.

Na zaciatku je "ked teda".
Ked teda Kristus trpel namiesto nas, ked teda ste mu uverili, ked teda ste boli spaseni, aj vy sa vyzbrojte.
Pavol pri "ked teda" naraza na to co pise v predchadzajucej kapitole
1Pt 3,18
18 Veď aj Kristus raz navždy trpel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu. Bol usmrtený v tele, ale Duchom oživený.

A teda - Ked teda trpel namiesto nas, za nase hriechy, aby nas priviedol k Bohu.
Tak aj my sa vyzbrojme tymto zmyslanim, ze Jezis skoncoval s hriechom, hriech bol odstraneny, dlzobny upis bol odstraneny.

Jezis povedal je dokonane. Vsetko je odcinene. Zakon naplneny, trest vykonany. Kto uveri, bude spaseny.

Vespa píše:
pretože 2Pt 2,20 vraví niečo iné...
navyše - stále neviem, ako si prišiel na to, že v Písme sa o deťoch nevraví - a pritom vraví jednoznačne - ešte stále máš odvahu tvrdiť, že to práve ty vykladáš správne? ;)
Kde pismo vravi jednoznacne o krste deti ?
Poukazal som nato, ze pismo o krste nemluvniat nehovori nic.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
...S tym suhlasim, dokonca mame pracovat na nasom spaseni.
...Ale ten ciel uz dosahujeme - teraz v tomto case,Lebo este zijeme v tele, ale uz nezijeme podla tela, ale podla ducha - lebo spasa sa uz stala, vierou a krstom, sme spaseni vierou a krstom znovuzrodeni.
Tak ako to je?

Citácia:
Este nasa dusa ma dosiahnut spasu a to vierou -
Ma dosiahnut alebo uz dosiahla? Ak vierou dosiahla spasu tak preco by mala sa o nieco snazit?

Neodporujes si nahodou? Ak tvrdis,ze nieco by sme mali tak nemozes v zapati povedat,ze uz nieco uz mame. Ci len mne sa zda divne co vravis?

napísal 3664 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
...S tym suhlasim, dokonca mame pracovat na nasom spaseni.
...Ale ten ciel uz dosahujeme - teraz v tomto case,Lebo este zijeme v tele, ale uz nezijeme podla tela, ale podla ducha - lebo spasa sa uz stala, vierou a krstom, sme spaseni vierou a krstom znovuzrodeni.
Tak ako to je?

Citácia:
Este nasa dusa ma dosiahnut spasu a to vierou -
Ma dosiahnut alebo uz dosiahla? Ak vierou dosiahla spasu tak preco by mala sa o nieco snazit?

Neodporujes si nahodou? Ak tvrdis,ze nieco by sme mali tak nemozes v zapati povedat,ze uz nieco uz mame. Ci len mne sa zda divne co vravis?
Asi tak ako je de facto a de jure.

de jure - Podla prava, podla zmluvy, podla prislubeni Bozich, spasa je dokonana, naplnena, uz ju mame. Zmluva uz je.
de facto - Podla skutocnosti je nas duch znovuzrodeny a spasu duse dosahujeme - zmyslanim toho ze to co je de jure, uz de facto mame, chapes.

de jure - Izrael uz zaslubenu zem od Boha dostal. Boh im ju uz dal.
de facto - Izrael mal tuto zem zaujat - zobrat do vlastnictva.

de jure sme spaseny,
lebo de facto Jezis uz bol potrestany namiesto nas, de facto - zakon uz bol naplneny, de facto trest za hriech uz bol vykonany, de facto hriech uz bol odstraneny
ale de facto musime nasu spasu dosiahnut vierou. vierou sme spaseny.
de facto musis kazdy den vziat tvoj kriz tvoje odsudenie a vyniest ho na golgotu - Jezis povedal toto robte na moju pamiatku - slovo na pamiatku je v grectine - anamnesis - co znamena rozpominat sa na to co sa uz realne stalo.
To znamena, kazdy den sa rozpominaj na to co sa na golgote stalo.
Jezis vedel ze nasa dusa potrebuje spasu a tu dosahujeme kazdy den vierou.
To je to ze zijeme vierou a nie nazeranim.
dusa doteraz bola navyknuta len na realitu tela, skusenost tela ju naucila co je realita.
Ale teraz mame uz znovuzrodeneho ducha.
Dusa musi spoznat pravdu - Boziu pravdu - pravdu Ducha.
Ked spoznate pravdu, pravda vas vyslobodi.

A Peter hovori ze tu spasu dosahujeme vierou - a preto jasame.
1Pt 1,8-9
8 Vy ho milujete, hoci ste ho nevideli. Ani teraz ho nevidíte, ale veríte a jasáte nevýslovnou radosťou, plnou slávy,
9 že dosahujete cieľ svojej viery - spásu duší.

Jezis povedal modlite sa, lebo duch je silny, ale telo je slabe.
A dusa je medzi telom a duchom.
Preto Pavol hovori, ze uz nechodime podla tela, ale podla ducha, ktoreho nam dal.
Lebo zmyslat telesne sa nepaci Bohu, ale zmyslat podla ducha je zivot a pokoj.

Rim 8
5 Lebo tí, čo žijú podľa tela, zmýšľajú telesne, ale tí, čo žijú podľa Ducha, zmýšľajú Duchovne.
6 A zmýšľať podľa tela je smrť, kým zmýšľať podľa Ducha je život a pokoj.

A my sa mame obnovovat duchovne - premenou zmyslania.

Ef 4,20-24
20 Vy ste sa tak o Kristovi neučili,
21 ak ste vôbec o ňom počuli a v ňom boli vyučení, ako je pravda v Ježišovi,
22 že máte odložiť starého človeka s predošlým spôsobom života, ktorý sa ženie za klamnými žiadosťami do skazy,
23 a obnovovať sa duchovne premenou zmýšľania,
24 obliecť si nového človeka, ktorý je stvorený podľa Boha v spravodlivosti a pravej svätosti.

Priviest kazdu myslienku "do zajatia poslusnosti" pod Krista.

2Kor 10,5-6
5 .... Pútame každú myseľ, aby bola poslušná Kristovi,
6 a sme pripravení potrestať každú neposlušnosť, kým nebude vaša poslušnosť úplná.

dokedy ?
"kým nebude vaša poslušnosť úplná"

Cize uplnu poslusnost dosahujeme obnovou mysle - cize spasou nasej duse vierou v to co uz de facto Jezis pre nas urobil, ale nasimi zmyslami duse este nezakusujeme, ale de facto to uz bolo dosiahnute.

Cize nasa dusa musi nadobudnut "uplnu" poslusnost.
Premenou zmyslania - dosahujeme vierou - spasu nasej duse.
Duch je znovuzrodeny a dusa sa obnovuje premenou zmyslania z tela na zmyslanie podla ducha.
Cize obratenie duse od tela k duchu.
Alebo inak, nas duch je Bozi a dusa sa potrebuje podriadit duchu (kazdy den ber svoj kriz) a potom nase telo sa podriadi dusi.

de facto nas duch je znovuzrodeny
nasa dusa ma de jure spasu, ale musi zaujat svoju spasu aby to mala de facto, tak ako zaujal Izrael svoju zem, aby ju mal aj de facto.
A toto robime az do nasho konca tu na zemi.
Jezis povedal
Lk 21,19
19 Ak vytrváte, zachováte si život.

alebo tu - ak vytrvame - kazdy den - vo viere upevneny - rozpominanim sa na spasu Jezisa Kista
Kol 1,21-23
21 Aj vás, čo ste boli kedysi odcudzení a znepriatelení zmýšľaním a zlými skutkami,
22 teraz skrze smrť v jeho ľudskom tele zmieril so sebou, aby si vás postavil pred svoju tvár svätých, nepoškvrnených a bez úhony.
23 Pravda, ak vytrváte vo viere upevnení, stáli a neodkloniteľní od nádeje evanjelia, ktoré ste počuli a ktoré sa hlása každému stvoreniu, čo je pod nebom; a ja, Pavol, stal som sa jeho služobníkom.

alebo tu - ak vytrvame
2Tim 2,11-12
11 Spoľahlivé je to slovo: Ak sme s ním zomreli, s ním budeme aj žiť.
12 Ak vytrváme, s ním budeme aj kraľovať. Ak ho zaprieme, aj on zaprie nás.

Cize spasu mame, ale musime sa pre slabost nasho tela, kazdy den rozpominat na spasu skrze Jezisa Krista a takto vytrvat az do konca.

A nakoniec v ten Den s velkym D bude spasene aj nase smrtelne telo.
Cize nas duch je uz znovuzrodeny vierou a krstom do novoty zivota.
Nasa dusa kazdy den dosahuje vierou spasu.
A nakoniec v ten Den bude spasene aj nase telo.

Pre Boha niet casu, vcera, dnes a zajtra je pre Boha ten isty okamih.
Z pohladu vecnosti uz sme spaseny.
Z pohladu nasho casu spasu dosahujeme a ked vytrvame, ako povedal Jezis, budeme zit.

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 241 príspevkov
romanh píše:
de facto musis kazdy den vziat tvoj kriz tvoje odsudenie a vyniest ho na golgotu - Jezis povedal toto robte na moju pamiatku - slovo na pamiatku je v grectine - anamnesis - co znamena rozpominat sa na to co sa uz realne stalo.
Zasa blud na blud.

Ježiš nám ustanovil sviatosti, my sa nemusíme rozpamätávať, my máme každý deň možnosť zúčastniť sa na sprítomnení kalvárskej obety.

Keď sa už ideme rozpamätávať každý deň, možno by nebolo od veci rozpamätať sa na časy, kedy ste i vy boli členmi Apoštolskej Cirkvi, kedy ste mohli prijímať sviatosti až pokým vás rozni bludári nezviedli. Teraz Vám ozaj už neostáva nič iné, iba sa každý deň rozpamätávať.

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Cize spasu mame, ale musime sa pre slabost nasho tela, kazdy den rozpominat na spasu skrze Jezisa Krista a takto vytrvat az do konca.
este raz - ak tvrdis,ze mam uz spasu a ak by skutocne platilo,ze mi staci iba uverit a mat krst, preco by som sa mal snazit kazdy den na nieco rozpominat? Teda ziadna slabost mojho tela by teda nemala byt ziadnou prekazkou k spase. Mohol by som takto hresit, kradnut, klamat, bludarit kolko by sa mi zachcelo, neustale niekomu ublizovat a vsetko by bolo v poriadku. Mozno to co hovorim je extrem je to velmi zjednoducesny pohlad, ale tak to cele to protestantske ponatie vyznieva. Nic ma prakticky podla tohto pohladu nenuti zit poriadne, o nejakej laske k bliznemu sa uz ani nehovoriac. Takze je jasne a evidentne,ze iba snaha o nejake rozpamatavanie nemoze stacit. A je jasne,ze cele to ponatie "ospravedlnenie iba z viery" je blud a kto vie naco pan M. Lutter ked koncipoval ten cely tento nezmysel myslel...

napísal 3664 príspevkov
Vlkodlak píše:
romanh píše:
Zasa blud na blud.

Ježiš nám ustanovil sviatosti, my sa nemusíme rozpamätávať, my máme každý deň možnosť zúčastniť sa na sprítomnení kalvárskej obety.
Medzi "spritomnenim" a "rozpominanim" sa az taky velky rozdiel nevidim.
Tieto slova su si celkom blizke, i ked vyznam je trochu iny.
Dolezite je co sa realne pri tom udeje. Ci je tvoj hriech od teba odnaty, alebo ci sa nim neustale trapis, ako tu uz raz niekto pisal.
Lebo to sa na Golgote realne stalo, ze hriech bol odstraneny, ze bol potrestany, uz nie je viac co trestat, lebo bolo "dokonane" - v grectine "perfektne dokonane". Uz niet viac co dokonavat.

Blizsi mi je vsak vyraz "rozpominat sa", lebo ide o veci, ktrore sa uz udiali.
A lepsie vyjadruje pravy Grecky vyznam slova anamnesis. Lebo spritomnenie skor vyjadruje vyznam znova opakovania.
"Rozpominat sa" znamena uvedomit si co sa realne uz stalo. Uvedomit si - a zaroven uz mat - uvedomit si ze to uz mam.
Co aj vyjadruje skutocny vyznam Greckeho slova anamnesis.
A my ho bezne v lekarskej praxi pouzivame. A presne toto mame robit - originalny grecky text toto hovori - anamnezu toho co namiesto nas uz urobil Jezis na Golgote.

Strongov slovnik G364
http://www.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?strongs=G364

Rovnake slovo anamnesis je vyjadrene aj v Hebr 10,3 pri obetach Izraela.
3 Ale práve nimi (obetami v Izraeli) sa z roka na rok koná pripomienka na hriechy.

A rovnake slovo anamnesis je pouzite v Lk 22,19 aj v 1Kor 11,24-25
Lk 22,19
19 Potom vzal chlieb a vzdával vďaky, lámal ho a dával im, hovoriac: "Toto je moje telo, ktoré sa dáva za vás. Toto robte na moju pamiatku."

1Kor 11,24-25
24 vzdával vďaky, lámal ho a povedal: "Toto je moje telo, ktoré je pre vás; toto robte na moju pamiatku."
25 Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: "Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi. Toto robte, kedykoľvek ho budete piť, na moju pamiatku."

Cize rozpominame sa, alebo ak chces spritomnujeme si to co sa uz stalo.
Lebo nasa dusa sa potrebuje obnovovat zmenou zmyslania.
Potrebuje sa znova a znova, den co den obracat k duchu a byt vedena duchom, ktreho nam on pri znovuzrodeni dal.
Lebo duch je silny, ale telo je slabe.

Jezis zomrel iba raz, on nezomiera kazdy den. Take opakujuce obety prinasali knazi Izraela.
Rovnake slovo rozpominanie - anamnesis - je tiez pouzite v spojitosti s opakujucimi sa obetami knazov Izraela Hebr 10,3 - nie je to zaujmave ?
Oni sa totiz rozpominali na to co sa stane s tym, kto porusi zmluvu - na trest, ktory s tym suvisi.
Robili to zo strachu - lebo boli pod zakonom a vedeli aky ten zakon je - ze trestom je smrt.

Rim 8,15
15 Lebo ste nedostali ducha otroctva, aby ste sa museli zasa báť, ale dostali ste Ducha adoptívneho synovstva, v ktorom voláme: "Abba Otče!"

Az nato, ze Jezis priniesol takuto obetu iba raz a navzdy. Uz sa to neopakuje.
My sa rozpominame nie na trest ako Izrael, ale sa rozpominame na spasu - na to co pre nas Jezis uz urobil a ze nas uz spasil.
A to je rozdiel, medzi rozpominanim sa obetami na trest ako to robil Izrael a medzi nasim rozpominanim sa na spasu, ako nam to prikazal Jezis.

Hebr 10,10
10 V tejto vôli sme posvätení obetou tela Krista Ježiša raz navždy.

Dolezite je, ci pri "spritomneni" resp. "rozpomenuti" si clovek uvedomuje co sa realne na Golgote stalo.
Zial musim konstatovat, ze mnoho ludi je bez tohto vedomia.
A tak kto je a pije a nerozoznava co sa uz stalo, je a pije nehodne bez viery a je a pije si svoje vlastne odsudenie.

1Kor 11,26-29
26 A tak vždy, keď budete jesť tento chlieb a piť tento kalich, zvestujete Pánovu smrť, kým nepríde.
27 Kto by teda jedol chlieb alebo pil Pánov kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi.
28 Nech teda človek skúma sám seba, a tak je z toho chleba a pije z kalicha.
29 Lebo kto je a pije, a nerozoznáva telo, ten si je a pije odsúdenie.

Lebo hriech je, ze neuverili menu ktoreho Boh poslal.
A bez viery nie je mozne sa pacit Bohu.

Cize, vidis kto je tu exkomunikovany ?
Kto sa previnil proti Panovmu telu a krvi ? Ked je a pije nehodne ?
Uboziaci, ktori sa domnievaju ze su spaseni, a pritom nikdy nezomreli hriechu, nikdy sa nenarodili z vody a z ducha.
Tito nikdy nevojdu do nebeskeho kralovstva.
Lebo ich hriech je ten, ze neuverili tomu, ktoreho Boh poslal.
Jn 16,8-9
8 A keď príde on, ukáže svetu, čo je hriech, čo spravodlivosť a čo súd.
9 Hriech je, že neveria vo mňa,

Jn 8,24
24 Preto som vám povedal, že zomriete vo svojich hriechoch. Lebo ak neuveríte, že Ja Som, zomriete vo svojich hriechoch."

Lebo bez viery nie je mozne sa pacit Bohu.

Hebr 11,6
6 Bez viery je totiž nemožné páčiť sa Bohu. Lebo kto prichádza k Bohu, musí veriť, že je a že odmieňa tých, čo ho hľadajú.

Totiz, jedenim a pitim prijmame vedome a suhlasime s tym co pre nas Jezis uz urobil. Uvedomujeme si a robime anamnezu - rozpominanie sa na to co sa uz stalo. Prijmame to, uvedomujeme si to, vchadzame do skutocnej pravdy v Jezisovi Kristovi.
Prijmanie - jedenie a pitie - je tiez ako krst - vonkajsi znak toho co sa realne s nami stalo.
Jeme a pijeme celym nasim telom, celym nasim srdcom, celou nasou dusou, celym nasim duchom. Tak ako nas Boh stvoril, celi sme spaseni s telom, dusou aj duchom a tak celi prijmame spasu nasho Pana Jezisa Krista - telom - jedenim a pitim, dusou - rozpominanim sa aj duchom.
Vedome prijmame spasu. Uvedomujeme si co sa stalo, vieme co sa stalo, preto sa radujeme a zvestujeme tuto jeho smrt, az kym pride.

1Kor 11,26-29
26 A tak vždy, keď budete jesť tento chlieb a piť tento kalich, zvestujete Pánovu smrť, kým nepríde.

Smrt tvoju pane zvestujeme a tvoje zmrtvychvstanie vyznavame kym neprijdes v slave.

Co je to zvestovanie Jeho smrti a vyznavanie jeho zmrtvychvstania?

V liturgii su tieto slova, ale mnohi ostavaju mrtvi, lebo sa nikdy nenarodili z vody a z ducha.
Su mrtvi a ani nemozu byt zivymi. Lebo mrtvych treba pochovat, ale to sa nikdy neudialo.
Lebo v naivite sa domnievaju, ze su zivi, ale nikdy hriechu a staremu cloveku nezomreli,
nikdy stareho cloveka nepochovali a nikdy neboli znova splodeny vzkriesenim Jezisa Krista zmrtvych.
Tak ako to pise Pavol v liste Rimanom.

Rim 6,3-11.17-18
3 Alebo neviete, že všetci, čo sme boli pokrstení v Kristovi Ježišovi, v jeho smrť sme boli pokrstení?
4 Krstom sme teda s ním boli pochovaní v smrť, aby sme tak, ako bol Kristus vzkriesený z mŕtvych Otcovou slávou, aj my žili novým životom.
5 Lebo ak sme s ním zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní.
6 Veď vieme, že náš starý človek bol s ním ukrižovaný, aby bolo hriešne telo zničené, aby sme už neotročili hriechu.
7 Lebo kto zomrel, je ospravedlnený od hriechu.
8 Ale ak sme zomreli s Kristom, veríme, že s ním budeme aj žiť.
9 Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje.
10 Lebo keď zomrel, zomrel raz navždy hriechu, ale keď žije, žije Bohu.
11 Tak zmýšľajte o sebe aj vy: že ste mŕtvi hriechu a žijete Bohu v Kristovi Ježišovi.
17 No vďaka Bohu, že hoci ste boli otrokmi hriechu, zo srdca ste sa podriadili tomu učeniu, do ktorého ste boli uvedení,
18 a oslobodení od hriechu stali ste sa služobníkmi spravodlivosti.

A je to tak preto, lebo tento vyznam krstu, nikdy nebol pri krste nemluvniatka zrealizovany.
A preto namiesto zivota v obraze Bozom, v laske na ktory nas stvoril, preto je snaha nieco neustale vynahradzat.
A zabuda sa nato, ze Jezis Kristus uz dvojnasobne vynahradil namiesto nas.
Sme zmiereny s Bohom, jeho obetou na krizi, nie nasou.
A preto mozeme konat skutky lasky, ktore nie my, ale on nam pripravil, aby sme ich robili.

Ef 2,10
10 Veď sme jeho dielo, stvorení v Kristovi Ježišovi pre dobré skutky, ktoré pripravil Boh, aby sme ich konali.

Uz sme stvoreni v Kristu Jezisovi. Nie budeme, ale uz sme.
Nie nase skutky, ale Bozie skutky.

Ale telo, ktore nezomrie, nemoze konat Bozie skutky.
Lebo Bozi skutok je verit v toho, ktoreho on poslal.

Jn 6,29
29 Ježiš im odpovedal: "Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal."

Ale ked neveri, nemoze sa pacit Bohu.
A tak robi skutky tela. Ale je to len marne naduvanie sa v tele a ukajanie tela.
Boh sa tymito skutkami nikdy neda zmierit.
Jedine skrze svojho Syna Jezisa Krista a vierou v neho.
Lebo hriech je, ze neuverili v toho v ktoreho On poslal.

Kol 2,18-23
18 Nech vás nik nepripraví o víťaznú cenu samoľúbou poníženosťou, uctievaním anjelov a upútavaním pozornosti na to, čo videl, lebo to sa len márne nadúva vo svojom telesnom zmýšľaní
19 a nedrží sa hlavy, z ktorej celé telo, vyživované a pospájané väzivami a spojivami, rastie Božím vzrastom.
20 Ak ste s Kristom odumreli živlom sveta, prečo sa, akoby ste ešte žili vo svete, podriaďujete nariadeniam:
21 "Nechytaj, ani neokús, ani sa nedotýkaj!"?
22 Veď to všetko sa má použiť, a tým zničiť - sú to ľudské príkazy a náuky.
23 Vyzerá to ako múdrosť v predstieranej nábožnosti, poníženosti a prísnosti voči telu; ale nie je to nič čestné, iba na ukájanie tela.

Cize ak sme s Kristom odumreli.
Ak sme odumreli a boli krstom pochovani.

Rim 8,15
15 Lebo ste nedostali ducha otroctva, aby ste sa museli zasa báť, ale dostali ste Ducha adoptívneho synovstva, v ktorom voláme: "Abba Otče!"

Rim 6,12-18
12 Nech teda nevládne hriech vo vašom smrteľnom tele, žeby ste sa poddávali jeho žiadostiam,
13 ani nevydávajte svoje údy hriechu za nástroj neprávosti, ale oddajte sa Bohu ako živí, čo vstali z mŕtvych, a svoje údy dajte Bohu za nástroj spravodlivosti.
14 A hriech už nebude panovať nad vami, lebo nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.
15 Čo teda? Budeme hrešiť, pretože nie sme pod zákonom, ale pod milosťou? Vonkoncom nie!
16 Neviete, že komu sa dávate za otrokov a poslúchate ho, ste otrokmi toho, koho poslúchate: či hriechu na smrť, alebo poslušnosti pre spravodlivosť?
17 No vďaka Bohu, že hoci ste boli otrokmi hriechu, zo srdca ste sa podriadili tomu učeniu, do ktorého ste boli uvedení,
18 a oslobodení od hriechu stali ste sa služobníkmi spravodlivosti.

Sme oslobodeni od hriechu a stali sme sa sluzobnikmi spravodlivosti.

napísal 3664 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
este raz - ak tvrdis,ze mam uz spasu a ak by skutocne platilo,ze mi staci iba uverit a mat krst, preco by som sa mal snazit kazdy den na nieco rozpominat? Teda ziadna slabost mojho tela by teda nemala byt ziadnou prekazkou k spase. Mohol by som takto hresit, kradnut, klamat, bludarit kolko by sa mi zachcelo, neustale niekomu ublizovat a vsetko by bolo v poriadku. Mozno to co hovorim je extrem je to velmi zjednoducesny pohlad, ale tak to cele to protestantske ponatie vyznieva. Nic ma prakticky podla tohto pohladu nenuti zit poriadne, o nejakej laske k bliznemu sa uz ani nehovoriac. Takze je jasne a evidentne,ze iba snaha o nejake rozpamatavanie nemoze stacit. A je jasne,ze cele to ponatie "ospravedlnenie iba z viery" je blud a kto vie naco pan M. Lutter ked koncipoval ten cely tento nezmysel myslel...
Pozorne si prosim precitaj co som o tom napisal tu.
viewtopic.php?f=56&t=5958&p=279167#p279162

a tu
viewtopic.php?f=56&t=5958&p=279167#p279164
najma v zavere o vytrvani.
Dalo by sa citovat aj viac. Napr o zavode a vitazstve co pisal Pavol.
o zavode, ktory kazdy vyhrava, ...

de jure, de facto, ....
Sme spaseni a zaroven nase "spasovanie" prebieha.
Tak ako Izrael musel zaujat do vlastnictva to co de jure uz od Boha mal.
Tak aj ty musis s baznou a s chvenim pracovat na svojej spase.
Ale nie z pozicie hriechu, to by si sa bez Jezisa z toho nikdy sam nevymotal.
Ale z pozicie tvojho ospravodlivenia - rozumej, ze ti bola dana spravodlivost skrze vieru v Jezisa Krista - v to co pre teba a namiesto teba urobil a uz navzdy pretrpel.
To je tvoja uloha a prikaz Jezisa krista.

Ef 4,20-23
20 Vy ste sa tak o Kristovi neučili,
21 ak ste vôbec o ňom počuli a v ňom boli vyučení, ako je pravda v Ježišovi,
22 že máte odložiť starého človeka s predošlým spôsobom života, ktorý sa ženie za klamnými žiadosťami do skazy,
23 a obnovovať sa duchovne premenou zmýšľania,

cize zomriet, odlozit, pochovat, znovu narodit a obnovovat sa kazdy den az do konca.
Kto vydrzi, bude zit.

Nic take, co ty pises, ze je to len to sa nedeje.
A ani nic take biblia neuci.
Maj srdce otvorene a pozorne citaj.
Otvor si bibliu a popros Boha aby ti otvoril oci, aby si videl,
aby ti otvoril usi, aby si pocul
aby ti pretvoril srdce aby bolo chapave.
Aby si sa mohol obratit a aby ta mohol Jezis uzdravit a spasit.

Ž 25,14
14 Pán bude dôverným priateľom tým, čo sa ho boja, a zjaví im svoju zmluvu.

Ž 27,8
8 V srdci mi znejú tvoje slová: "Hľadajte moju tvár!" Pane, ja hľadám tvoju tvár.

Skumaj sam, otvor si srdce a pocuvaj Boha. Citaj jeho slovo.

Jn 6,44-45
44 Nik nemôže prísť ku mne, ak ho nepritiahne Otec, ktorý ma poslal. A ja ho vzkriesim v posledný deň.
45 U Prorokov je napísané: "Všetkých bude učiť sám Boh." A každý, kto počul Otca a dal sa poučiť, prichádza ku mne.

Jn 16,13-14
13 Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť.
14 On ma oslávi, lebo z môjho vezme a zvestuje vám.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
môžem dostať odpoveď na otázku:
na základe čiej viery bola vzkriesená dcéra predstaveného synagógy v Kafarnaume a uzdravená dcéra Sýrofeničanky? (o deťoch)

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Sme spaseni a zaroven nase "spasovanie" prebieha.
Tak sme spaseni alebo nie? "spasovanie" je nejaky process a ako kazdy process ma nejake trvanie, smeruje od nejakeho casoveho bodu k nejakemu, ale Spasa je ten konecny stav, ktoreho sa snazime dosiahnut..teda na rozdiel o niektorich, ktori si uz myslia,ze uz su. Alebo su len spasovani?

napísal 3664 príspevkov
Vespa píše:
na základe čiej viery bola vzkriesená dcéra predstaveného synagógy v Kafarnaume a uzdravená dcéra Sýrofeničanky? (o deťoch)
Troska to upresnim.
Dievca nebolo vykriesene, ale Jezis z nej vyhnal zleho ducha.

Mk 7,26
26 Žena bola Grékyňa, rodom Sýrofeničanka. A prosila ho, aby vyhnal zlého ducha z jej dcéry.

Mt 15,22
22 Tu prišla k nemu istá kanaánska žena z tých končín a kričala: "Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch."

Bolo to na zaklade viery tej zeny - matky.
Skus mi vysvetlit aky to ma suvis s krstom ?
Lebo na tomto priklade, mozeme povedat, ze na zaklade nasej viery, mozeme od Jezisa vyprosit oslobodenie pre inych.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Dievca nebolo vykriesene, ale Jezis z nej vyhnal zleho ducha.
Vespa píše:
potvrdzuješ, že nečítaš všetko.
jedno dievča vzkriesené
druhé dievča uzdravené

tvrdíš, že na základe viery niekoho iného (rodiča) nemôžeme od Boha pýtať milosť pre niekoho iného.
a vieš prečo ti to nevychádza?
pretože ZASE redukuješ krst len na jeden aspekt - očistenie - ale zabúdaš na krst ako milosť od Boha - a túto milosť deťom upiera ten, kto im bráni prijať krst.
slepí vodcovia...

[ Príspevkov: 120 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť