Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 120 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Sme spaseni a zaroven nase "spasovanie" prebieha.
Tak sme spaseni alebo nie? "spasovanie" je nejaky process a ako kazdy process ma nejake trvanie, smeruje od nejakeho casoveho bodu k nejakemu, ale Spasa je ten konecny stav, ktoreho sa snazime dosiahnut..teda na rozdiel o niektorich, ktori si uz myslia,ze uz su. Alebo su len spasovani?
viac vid. v prispevku de jure a de facto
viewtopic.php?f=56&t=5958&p=279293#p279164

Zijeme v tele, v case, este nie vo vecnosti.
Ale spasu uz mame de jure a vierou ju aj dosahujeme de facto a naplnena bude uplne aj na konci dni.
Nasa osobnost ma ducha, dusu a telo.
Duch je vierou a krstom znovuzrodeny.
Dusa vierou a neustalym obracanim sa denne k Bohu dosahuje spasu.
Telo bude spasene na konci dni.

1Kor 15,42-44.53-54.58
42 Tak je to aj so zmŕtvychvstaním: seje sa porušiteľné, vstáva neporušiteľné;
43 seje sa potupené, vstáva slávne; seje sa slabé, vstáva mocné
44 seje sa telo živočíšne, vstáva telo duchovné. Ak jestvuje živočíšne telo, jestvuje aj duchovné.
53 Veď toto porušiteľné si musí obliecť neporušiteľnosť a smrteľné si musí obliecť nesmrteľnosť.
54 A keď si toto porušiteľné oblečie neporušiteľnosť a toto smrteľné si oblečie nesmrteľnosť, vtedy sa splní, čo je napísané: "Smrť pohltilo víťazstvo.
58 A tak, moji milovaní bratia, buďte pevní, neochvejní, stále horlivejší v Pánovom diele, veď viete, že vaša námaha nie je daromná v Pánovi.

Ked si porusitelne telo a dusa oblecie neporusitelnost, vtedy sa splni co je napisane, ze smrt je pohltena do vitazstva.
Vtedy bude spasa cela naplnena.
Duch ju uz ma, lebo je znovuzrodeny z vody a z ducha.
Dusa ju dosahuje vierou a neustalym nazeranim a pevnym udrzanim nadeje, ktoru mame. Obracajuc sa denne od tela k duchu, zapierajuc ziadosti tela a zivot podla ducha.
Telo dosiahne spasu na konci dni, ked porusitelnost si oblecie neporusitelnost.

Gal 2,16-21
16 a vieme, že človek nie je ospravedlnený zo skutkov podľa zákona, ale iba skrze vieru v Ježiša Krista. Aj my sme uverili v Krista Ježiša, aby sme boli ospravedlnení z viery v Krista, a nie zo skutkov podľa zákona, lebo zo skutkov podľa zákona nebude ospravedlnený nijaký človek.
17 Ak sme aj my, čo hľadám ospravedlnenie v Kristovi, hriešnici, je vari Kristus služobníkom hriechu? Vonkoncom nie!
18 Lebo ak znova staviam to, čo som zboril, ukazujem, že som priestupník.
19 Veď ja som skrze zákon zomrel zákonu, aby som žil Bohu. S Kristom som pribitý na kríž.
20 Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus. Ale život, ktorý teraz žijem v tele, žijem vo viere v Božieho Syna, ktorý ma miluje a vydal seba samého za mňa.
21 Nepohŕdam Božou milosťou. Lebo ak je spravodlivosť skrze zákon, potom Kristus nadarmo zomrel.

Uz som pribity s Kristom na kriz. Zomrel som zakonu, staremu cloveku, stary clovek bol krstom pochovany. Uz nezijem ja, ale Kristus vo mne.
A zivot v tele, zijem vo viere v Bozieho Syna.

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
Dievca nebolo vykriesene, ale Jezis z nej vyhnal zleho ducha.
Vespa píše:
môžem dostať odpoveď na otázku:
na základe čiej viery bola vzkriesená dcéra predstaveného synagógy v Kafarnaume a uzdravená dcéra Sýrofeničanky? (o deťoch)
potvrdzuješ, že nečítaš všetko.
jedno dievča vzkriesené
druhé dievča uzdravené
prosim upresni ktore dievca Syrofenicanky si mal na mysli - uved citat.
Jezis vzkriesil dceru Jairusa
Lk 8,41-42
41 Tu prišiel muž, menom Jairus, ktorý bol predstaveným synagógy. Padol Ježišovi k nohám a prosil ho, aby šiel do jeho domu,
42 lebo mal jedinú, asi dvanásťročnú dcéru a tá umierala. Ako šiel, tlačil sa naňho zástup.
...

Vespa píše:
tvrdíš, že na základe viery niekoho iného (rodiča) nemôžeme od Boha pýtať milosť pre niekoho iného.
povedal som ine:
romanh píše:
Skus mi vysvetlit aky to ma suvis s krstom ?
Lebo na tomto priklade, mozeme povedat, ze na zaklade nasej viery, mozeme od Jezisa vyprosit oslobodenie pre inych.
Vespa píše:
pretože ZASE redukuješ krst len na jeden aspekt - očistenie - ale zabúdaš na krst ako milosť od Boha - a túto milosť deťom upiera ten, kto im bráni prijať krst.
slepí vodcovia...
Poukazujem nato, co v skutocnosti krst znamena - precitaj si Rimanom 6 kapitolu, ale aj ine miesta o krste v biblii.
A ze dieta nemoze naplnit poziadavku na krst, co je v prvom rade viera, obratenie, ... az potom krst.

Viera rodicov nepostacuje na krst dietata, rodicia nemozu zomriet staremu cloveku v ich dietati, lebo samotny krsteny musi najskor verit a zomriet staremu cloveku.
A toto nemluvna jednoducho a prakticky nemoze urobit.
Rodic vsak moze zehnat svoje dieta a ako vidis aj na priklade Syrofenicanky ci Jairusa moze vierou ziadat od Boha zachranu.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
takže pokrstené dieťa ide do pekla podľa teba.
nemôže byť spasené, lebo neverí.
pretože inde tvrdíš, že sa posväcuje na základe viery rodiča
a to tvrdí aj Cirkev - a preto sa krstia.
takže buď nevieš, čo chceš, alebo potrebuješ zámienku - a toto je dosť hlúpa.
Mk 7,24-30 - sýrofeničanka
a vidím, že Jairusa si si našiel sám.

nespravili skutok viery a boli zachránení.
a napriek tomu tvrdíš, že sa to nedá.

a iná otázka:
kde máš výslovne napísané, že sa krst NESMIE udeliť deťom?

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Naim píše:
Zdravím Vás

Viem, že na táto téma tu už bola na fóre rozoberaná, avšak akosi sa tam vždy opomínal problém, ktorý je podľa mňa dôležitý a dosť ľudí tomu celkom nerozumie, aspoň čo som sa s tým stretol ja.
Poviem pravdu, ja v tom tak isto mám trošku "hokej", tak by som Vás chcel poprosiť to troška objasniť, snáď to pomôže aj iným.

Minule keď som sa so známym ( tiež katolíkom ) dostal k tejto téme tak mi spomenul, že cirkev uznáva riadne len jeden krst a to vodný, ( pri ktorom sa človek rodí z vody a z ducha ). Pri tomto by ma zaujímalo čo sa vlastne rozumie pod tým narodiť sa z ducha? Dostať Ducha Svätého? Keďže ako vieme apoštoli neskôr museli klásť ruky na tých ktorí sa dali pokrstiť aby dostali Ducha Svätého. Teda dostáva človek už automaticky pri krste sv. Ducha?

Lebo Písmo spomína aj situáciu :

Keď sa apoštoli, ktorí boli v Jeruzaleme, dopočuli, že Samária prijala Božie slovo, vyslali k nim Petra a Jána. Oni ta zašli a modlili sa za nich, aby dostali Ducha Svätého, lebo na nikoho z nich ešte nezostúpil; boli iba pokrstení v mene Pána Ježiša. (Sk 8,14–16)

Teda boli obyvatelia Samárie pokrstení ale nedostali sv. Ducha??

V niektorých diskusiách, ale aj od niektorých ľudí som počul ( neviem do akej miery je to pravda ), že má vraj cirkev s pojmom krst Duchom Sv. problém. Argumentom je, že krst ako taký je len jeden a to ten vodný. No Písmo sa o krste Duchom Sv. zmieňuje :

Milý Teofil, v prvej knihe som rozprával o všetkom, čo Ježiš robil a učil od začiatku až do dňa, keď dal skrze Ducha Svätého príkazy apoštolom, ktorých si vyvolil, a vzatý bol do neba. Po svojom umučení im poskytol mnoho dôkazov, že žije, keď sa im štyridsať dní zjavoval a hovoril o Božom kráľovstve. A keď s nimi stoloval, prikázal im, aby neodchádzali z Jeruzalema, ale aby očakávali Otcovo prisľúbenie: „O ktorom ste počuli odo mňa, že Ján krstil vodou, ale vy budete o niekoľko dní pokrstení Duchom Svätým." ( Sk 1,1-5 )

Ale Ján všet­kým od­povedal: Ja vás krs­tím vodou. Pri­chádza však moc­nejší ako ja. Ja nie som hoden roz­viazať mu ani remienok na obuvi. On vás bude krs­tiť Duchom Svätým a ohňom ( Lk 3,16 )

Prečo je v cirkvi teda problém ohľadom Krstu Duchom Sv.? Keď písmo presne tento výraz zmieňuje. Viem a osobne poznám mnoho katolíkov ktorí s týmto pojmom majú problém. Ja sám neviem ako sa k tomu postaviť, keď Písmo jasne o krste Duchom sv. hovorí.

Je teda v cirkvi tento pojem "nahradený" sviatosťou birmovania?
Cirkev rozoznava viac krstov. Ucenie o krstochspomina aj Pavol. Dokonca prvotny krestania davali spatne krstit aj svojich mrtvych pribuznych, tento zvyk zrejme Cirkev zavrhla a dnes sa nepouziva. Zato sekta Mormonov tento krst za mrtvych prvotnych krestanov oprasila a kona ju dnes.

Krst v Duchu svatom je udalost ked clovek sa vietrou otvori evanjeliu. Vtedy moze krst Duchom svatym obdrzat pri uvereni ze Kristus zomrel za jeho hriechy. Krstom ktory urcil Pan Jezis krestan, zvacsa knaz ci diakon, po oboznameni comu veri katechumen je tento krsteny vodou a opat dostava Ducha Svateho v tomto kreste. Z tohto vidno ze podstata je obdrzanie 'Ducha Svateho, to je prave ten krst, odvodene od slova Kristus, Pomazany, Pomazany cim, respektive kYM? dUCHOm svatym. Tohto Ducha zosiela Kristus, je to jeho Duch, aj s Otcom, zaroven. Duch Svaty vstupuje do cloveka, krsti ho, teda Kristus na neho vylieva svojho Ducha Svateho a krestan ho v krste prijima do svojho srdca. Doslova ako ked sa prazdna flasa naplna vodou. Flasa je telo cloveka, voda je Duch Svaty, vlieva Kristus, zatku od prazdnej flase otvara clovek tym ze uveri v Jezisa Krista, Syna Otca ktory prisiel na svet aby zomrel za moje hriechy na krizi dobrovolne. Ked clovek tomu uveri a prijme tuto skutocnost, otvoril dobrovolne laske Otca a Syna aby mu bolo odpustene a Otec a Syn vlievaju do prazdnej flase zivu vodu ktorou sa ten kto uveri naplna. Je to Duch Svaty. Ten osobe nasledne dava poznat ze Jezis je skutocne Boh, zjednoteny s Otcom.
Krestan sa stava chramom Ducha Svateho, pretoze v nom prebyva teraz Boh.

Hriechom moze Ducha svateho clovek zo srdca vypudit, pri tazkom, ci zarmutit, pri lahkom hriechu. Toto Pismo opisuje ako zarmucovanie Ducha Svateho a uhasanie Ducha Svateho. Takze pokanim sa Bozi zivot opat obnovuje. Prakticky sa to deje pri spovedi, krstna milost, opatovne posobenie Ducha v dusi a tele cloveka sa obnovuje.

Ducha Svateho ma krestan v roznej miere, Boh sa nevnucuje, ked ho clovek zarmucuje, stiahne sa. Pri tazkom hriechu odide. Boh nie je tam kde je hriech.

Preto Pan Jezis zariadil v takychto pripadoch ze clovek obnovi opatovne bozi zivot v sebe, preto sa to vola bozi zivot v krestanovi, pretoze v nom prebyva Boh, sviatost pokania. Na rast duchovneho zivota zase eucharistiu. Kto nebude jest moje telo nebude mat v sebe zivot. Ten zivot je jeho telo a pokrm je pravy ale aj duchovny, posilnuje zivot Ducha Svateho v nas.

Taketo posilnenie Duchom Svatym moze nastat aj vkladanim ruk. Birmovka je klasicky priklad.

Pan Jezis urcil zakladom vsetkych krstov krst ktorym poveril apostolov. Pripadne dalsie naplnenie Duchom Svatym v zivote krestana nie je vylucene, ba dokonca predpokladane, birmovka, ci ine prilezitosti. Katechizmus rozoznava aj krst tuzby, a dalsie, vid katechizmus RKC.

Krst v Duchu Svatom je otvorenie sa Kristovmu Duchu a jeho prijatie. Apostoli boli pokrsteny na Turice, Duch svaty na nich zostupil ako jazyky plamena, preto krstim ohnom, ako plamen sviecky im sadli na hlavy, a nasledne tento plamen do nich vstupil, co znaci ze ich naplnil Duch Svaty.

P otmto obavy zmizli, strach, narastla viera, s odvahou hlasali evanjelium. Preto sa mozme bavit o charizmach Ducha Svateho, ale to nabuduce.

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Vespa píše:
takže buď nevieš, čo chceš, alebo potrebuješ zámienku - a toto je dosť hlúpa.
Mk 7,24-30 - sýrofeničanka
a vidím, že Jairusa si si našiel sám.

nespravili skutok viery a boli zachránení.
a napriek tomu tvrdíš, že sa to nedá.

a iná otázka:
Vespa ma pravdu.

Vierou stotnika bol uzdraveny jeho sluha. Sluha ani brvou nepohol. Stacila viera stotnika.

To ze vela pokrstenych neveri nesuvisi s tym ze boli ako deti pokrsteni ale s tym ze svoju vieru odvrhli pripadne svoju vieru upriamili tam kde by nemala byt.

Nekrstenie deti je blud. Rodic je povinny vstepovat vieru v co sam veri dietatu. Napokon aj obriezka sa robi na osmi den. Krst je vlastne obriezka, ale srdca. Dotedy Ducha nebolo. Bola obriezka. Teraz je Duch a On obreze srdce novorodenca.

Krestan si viac raz za zivot testuje comu a hlavne komu uveril.

Ked odovzdam dieta Bohu uz ako male, Boh akoby mal na neho narok ho daleko viac ochranovat. A prave toto sa deje vierou rodica. Tak isto ako Pan Jezis bol na osmy den Bohu obetovany v chrame a samozrejme obrezany.

Ucenie o nekrsteni novorodencov je blud.

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
To nie je krst ako sa pise v Rim 6, ale aj na inych miestach biblie.

Vespa píše:
ano, a tvrdi to Pavol, nie ja.

Citácia:

Roman Bača píše:
Nekrstenie deti je blud.
...
Ucenie o nekrsteni novorodencov je blud.
Vespa píše:
a iná otázka:
Vespa píše:
Rim 6,3-11
3 Alebo neviete, že všetci, čo sme boli pokrstení v Kristovi Ježišovi, v jeho smrť sme boli pokrstení?
4 Krstom sme teda s ním boli pochovaní v smrť, aby sme tak, ako bol Kristus vzkriesený z mŕtvych Otcovou slávou, aj my žili novým životom.
5 Lebo ak sme s ním zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní.
6 Veď vieme, že náš starý človek bol s ním ukrižovaný, aby bolo hriešne telo zničené, aby sme už neotročili hriechu.
7 Lebo kto zomrel, je ospravedlnený od hriechu.
8 Ale ak sme zomreli s Kristom, veríme, že s ním budeme aj žiť.
9 Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje.
10 Lebo keď zomrel, zomrel raz navždy hriechu, ale keď žije, žije Bohu.
11 Tak zmýšľajte o sebe aj vy: že ste mŕtvi hriechu a žijete Bohu v Kristovi Ježišovi.

Vysvetli mi prosim, ako moze nemluvna byt pokrstene podla Rim 6,3-11 ?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
A ty predovsetkym vysvetli preco nemoze byt.

napísal 3656 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
A ty predovsetkym vysvetli preco nemoze byt.
uz som to vysvetlil podrobne napr. tu:
viewtopic.php?f=56&t=5958&start=30#p279122

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Nevysvetloval si, ale tapetoval a to je rozdiel. Ked si myslis,ze cim viac toho napises, tak to bude zniet presvedcivejsie, tak sa mylis.
Napriklad si nevysvetlil,ze co znamena Nechajte deti a nebráňte im prichádzať ku mne, lebo takým patrí nebeské kráľovstvo. Jedine co si napisal, bol tvoj nazor co to neznamena, ale uz si "zabudol" napisat co to znamena, potom nasledovala nejaka vata (vela vaty) a potom si nasadil tomu korunu o Jezisovom krste,ze

Citácia:
Jezis nebol pokrsteny ako dieta. Rodicia ho priniesli pred pana, ale nebol tam ziaden krst.
Pricom si opet "zabudol",ze Jezis mal obriezku co bolo u Zidov ekvivalent krstu kde sa obriezkou aj nemluvnata viazali zmuvou medzi Abrahamom a Bohom (Gn 17:10)

Citácia:
Jezis bol pokrsteny, az ked dovrsil vek rozlisovania a chapania. A tak vedel v tom case co robi a preco.
Ty si myslis,ze Jezis potreboval krst? Samozrejme,ze vedel preco to robi, ale nerobil to preto,preco si to ty myslis,ze to robil, ale robil to preto pre uplne nieco ine. Mozno si opet "zabudol",ze Janovy krstom zacalo Jezisove posobenie....

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
Obriezku mali iba chlapci.
Dievcata tym padom boli co ?
"Nepokrstene" ?
:roll:

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
romanh píše:
Vespa píše:
prečo nie?
nič nepíše o tom, že dieťa to nemá.
(už aj preto, že si tvrdil, že biblia nič nevraví o deťoch sa pýtam, či si si istý, že to vieš vykladať správne - pretože píše)
kde je napísané, že deti nesmú byť účastné milosti, ktorú dáva Boh?
pretože viac indícií vraví opak!

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
romanh píše:
Vespa píše:
prečo nie?
nič nepíše o tom, že dieťa to nemá.
(už aj preto, že si tvrdil, že biblia nič nevraví o deťoch sa pýtam, či si si istý, že to vieš vykladať správne - pretože píše)
kde je napísané, že deti nesmú byť účastné milosti, ktorú dáva Boh?
pretože viac indícií vraví opak!

Rim 6,3-11
3 Alebo neviete, že všetci, čo sme boli pokrstení v Kristovi Ježišovi, v jeho smrť sme boli pokrstení?
4 Krstom sme teda s ním boli pochovaní v smrť, aby sme tak, ako bol Kristus vzkriesený z mŕtvych Otcovou slávou, aj my žili novým životom.
5 Lebo ak sme s ním zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní.
6 Veď vieme, že náš starý človek bol s ním ukrižovaný, aby bolo hriešne telo zničené, aby sme už neotročili hriechu.
7 Lebo kto zomrel, je ospravedlnený od hriechu.
8 Ale ak sme zomreli s Kristom, veríme, že s ním budeme aj žiť.
9 Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje.
10 Lebo keď zomrel, zomrel raz navždy hriechu, ale keď žije, žije Bohu.
11 Tak zmýšľajte o sebe aj vy: že ste mŕtvi hriechu a žijete Bohu v Kristovi Ježišovi.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
vysvetli mi, ako nemôže?
ono nemôže umrieť hriechu?

vysvetlíš mi TGY, prečo myslíš, že Cirkev to vykladá zle, hoci ty sám Písmo nevieš vykladať?

napísal 3656 príspevkov
Vespa píše:
ono nemôže umrieť hriechu?
ako moze ?

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
ako moze ?
Dedicny hriech. Zabudli sme?

[ Príspevkov: 120 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť