Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 36 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 02.01.2015 15:49:22   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11031 príspevkov
Citácia:
Ale zaroven ten isty Boh PRIKAZOVAL ludom robit aj veci zle, ktore TENTO "DNESNY" Boh zavrhuje, odsudzuje a tresta
k nauke RKC patri opodstatnenost trestu smrti a pravo pre svetsku moc aby ho vykonavala
hoci to nie je dogma a RKC sa zasadila o jeho zrusenie
ale trest smrti ma a mal svoj zmysel

rovnako v uvedenom prispevku vojaci robili ulohu kata, nie ulohu vraha
a to je tiez rozdiel ...
mimochodom v armade to plati doteraz celkom bezne
jeden Cech na blogu (tusim valka.cz) napr opisuje ako bol so Specnaz v Afganistane a nejaky clen komanda znasilnil male dievcatko
a velitel svojho podriadeneho na mieste zastrelil pre vystrahu ostatnym
toto bola obdobna situacia

EDIT mozno stoji za to pozriet sa co vlastne ti zidia robili
Citácia:
ľud bol taký bezuzdný - lebo Áron im popustil uzdu na škodoradosť ich nepriateľov -,
mimochodom modlosluzba nebola len platonicka vec ale spajala sa u starovekych narodov aj so sexualnymi orgiami a zvrhlostami pripadne s ludskymi obetami (co ale v tomto pripade asi neboloa, ale Mojzisov zakon to viackrat explicitne zakazuje) a o alkohole ani nehovorim
predpokladam ze Mojzisa nasledovali ti triezvi ktori sa nerozbujacili a nepridali k beuzdnostiam

Poslať 02.01.2015 16:51:54   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
"rovnako v uvedenom prispevku vojaci robili ulohu kata, nie ulohu vraha"

fuuuuu ani neviem, co k tomu povedat :)

Poslať 02.01.2015 17:00:03   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
Otazka znie - AKA bola ta "postupna pedagogika Boha" voci planktonu ??? :) Voci neandertalcom ? ... Inymi slovami: Tvarite sa, ako keby SVET "zacal fungovat" az Mojzisovymi knihami a PRED nimi boli IBA tie "dive narody" a tvrdite, ze s evoluciou "nemate problem". A ako keby existoval iba TAM.
položíš otázku a ani nečakáš na odpoveď a už píšeš, akoby som odpovedal, že "nič". Ja naopak predsa beriem aj samotnú evolúciu ako určitý plán Božej prozreteľnosti, takže tie dobré veci, ktoré sa aj evolučne prirodzene vyvíjajú, v ktorých ľudstvo dozrieva, by som mohol brať ako takú "Božiu pedagogiku" :) ... - a naopak tie zlé veci, ktoré sa vyskytovali, tie opäť buď časom sami mizli, alebo si žiadali usmernenie skrze nejakých prorokov, zjavenia, atď... také usmernenie teda tiež malo zmysel popri evolúcii... a k tomu boli tiež dejiny spásy, no tam išlo aj o niečo špeciálnejšie: prípravu nejakého národa na príchod Spasiteľa. A to - keď sa už blížil na to primeranejší čas - začalo byť špeciálnejšie od vyvolenia už konkrétneho národa na tento plán: dejiny od Abraháma cez Mojžiša etc., tam už išlo o citeľnejšiu prípravu (ale určitá príprava - skrze aj prirodzenú evolúciu spoločnosti a pod. - by sa dala brať aj celkovo od počiatku ľudstva): také niečo chcelo totiž už svoju špeciálnejšiu dobu, bo keby prišiel Ježiš napr. v čase nejakých neandrtalcov, kedy nebolo ani písmo, atď., tak by sme vlastne o tom ani nevedeli, atď... Boli žiadúce určité minimálne podmienky, aby mal ten príchod väčší zmysel. A k tomu bol aj ten vyvolený národ pripravovaný, že mu boli postupne vysvetľované určité veci a pripravovaný bol postupne na NZ...

Poslať 02.01.2015 22:22:28   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

napísal 646 príspevkov
Inac pozoruhodne, ze ta organizacia, ktora bojuje nielen proti potratom, eutanazii ale aj proti antikoncepcii nema problem s trestom smrti :nuz:

Poslať 02.01.2015 22:56:13   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
pokiaľ ja viem, tak má problém
lepšie povedané, "nemá problém" len v tak výnimočných prípadoch, že také vlastne už ani nebývajú

"...prípady, v ktorých je absolútne nevyhnutné usmrtiť vinníka, „sú už veľmi zriedkavé, ak sa ešte vôbec skutočne vyskytujú“."

Poslať 02.01.2015 23:28:25   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11031 príspevkov
Citácia:
bojuje nielen proti potratom, eutanazii ale aj proti antikoncepcii nema problem s trestom smrti
to je predsa jasne :lol:
ide o potrestanie nevinnych a vinnych
bojuje proti trestaniu nevinnych trestom najvyssim a netrestaniu vinnych

Poslať 02.01.2015 23:30:12   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

napísal 11031 príspevkov
Citácia:
A k tomu bol aj ten vyvolený národ pripravovaný, že mu boli postupne vysvetľované určité veci a pripravovaný bol postupne na NZ...
zda sa mi ze legionar ocakava od Pana Boha ze to mal spravit hned najlepsie na pockanie ..

logika veci je podla mna taka ze hriech sa musi v dusi clovek rozvinut aby sa ukazal ze existuje
inak si ho clovek neprizna
aj preto treba cas

Poslať 03.01.2015 7:56:47   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
bojuje nielen proti potratom, eutanazii ale aj proti antikoncepcii nema problem s trestom smrti
to je predsa jasne :lol:
ide o potrestanie nevinnych a vinnych
bojuje proti trestaniu nevinnych trestom najvyssim a netrestaniu vinnych
Lenze tu ide o hru na Boha! Podla vasho ucenia ak clovek zomrie v hriechu, ide priamo do pekla. U vsetkych ma cas smrti rozhodnut Boh, ked vie, ze dotycny uz svoje rozhodnutie nezmeni. Naproti tomu pri poprave urcuje cas smrti stat. Co moze byt z hladiska spasy problem.
navyse okrem zriedkavych pripadov, kedy je vinnik pristihnuty pri cine je vzdy moznost justicneho omylu.
Inak neviem, poviem uprimne, ze som v totalnom soku, ako moze niekto masovych vrahov, ktori mali za ulohu povrzadit svojich blizkych bez akehokolvek sudu ci rozlisovacich kriterii vyhlasit priamo za hrdinov a z obeti- i keby tam boli orgie- robit vinnikov, ktori si to vlastne zasluzili.
PRESNE to iste dnes robi taliban a moslimovia! Ved si predstav, aki nenapravitelni hriesnici sme my tu na zapade!!! Zeny bez hijabu, alkohol, bravcove, uroky v bankach, dokonca zobrazujeme Boha na obrazoch! Takze podla svojej svatej knihy maju moslimovia svate pravo stat sa spravodlivymi katmi nevercov nasho kalibru.
Podla tvojej logiky je to uplne vporiadku. Ved im to kaze sam Boh.
Ale samozrejme, opat raz tu ide o dobu, vsak? :) Hoci princip je uuuuuplne ten isty.
Akurat ked vrazdia zidia (krestania) je to spravne a chvalyhodne a ked to iste robi niekto iny, uz je to dokaz ich barbarstva a nepravosti ich nabozenstva, ktore je od diabla.
Fakt, da sa este chapat urcita miera, ze clovek si kazdy text Biblie chce vysvetlit v najlepsom svetle, ale uz toto je pre mna prilis. Nehnevaj sa, ale toto uz je z mojho pohladu fundamentalisticko-teroristicke zmyslanie. Schvalovat vrazdenie celej dediny v mene Bozom a vydavat to za zaslusny cin, za ktory dotycni vrahovia isto pojdu do neba, kde na nich caka 70 ci kolko panien...

Poslať 03.01.2015 17:37:50   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
takže nakoniec sú zlí tí čo vyhrali?
ešte že neprehrali, boli by to nevinné obete...
nechápem toto myslenie.
fakt nie.

Poslať 03.01.2015 18:06:09   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
hladajuca píše:
Lenze tu ide o hru na Boha! Podla vasho ucenia ak clovek zomrie v hriechu, ide priamo do pekla. U vsetkych ma cas smrti rozhodnut Boh, ked vie, ze dotycny uz svoje rozhodnutie nezmeni. Naproti tomu pri poprave urcuje cas smrti stat. Co moze byt z hladiska spasy problem.
Nie je to problém. správne hovoríš "ak človek zomrie v hriechu" ale nikto z ludí nevie posúdiť kto zomrel v hriechu a kto pred smrťou hriechy olutoval a dosiahol spásu. Práve preto sa Cirkev o nikom oficiálne a s istotou nevyjadrila že je zatratený. mrť totiž nie je okamih ale trvá istú dobu - niekoľko sekúnd až minút. A sekunda vie byť poriadne dlhá doba. Určite dosť slhá na to aby človek olutoval svoje hriechy.

hladajuca píše:
PRESNE to iste dnes robi taliban a moslimovia! Ved si predstav, aki nenapravitelni hriesnici sme my tu na zapade!!! Zeny bez hijabu, alkohol, bravcove, uroky v bankach, dokonca zobrazujeme Boha na obrazoch! Takze podla svojej svatej knihy maju moslimovia svate pravo stat sa spravodlivymi katmi nevercov nasho kalibru.
Chyb lávky! Samotní moslimovia sa dištancujú od násilia a vraždenia. Taliban považujú za sektu ktorá je v rozpore s učením Proroka. Podľa islamistov je Islam náboženstvo tolerancie a lásky.

hladajuca píše:
Akurat ked vrazdia zidia (krestania) je to spravne a chvalyhodne a ked to iste robi niekto iny, uz je to dokaz ich barbarstva a nepravosti ich nabozenstva, ktore je od diabla.
Fakt, da sa este chapat urcita miera, ze clovek si kazdy text Biblie chce vysvetlit v najlepsom svetle, ale uz toto je pre mna prilis. Nehnevaj sa, ale toto uz je z mojho pohladu fundamentalisticko-teroristicke zmyslanie. Schvalovat vrazdenie celej dediny v mene Bozom a vydavat to za zaslusny cin, za ktory dotycni vrahovia isto pojdu do neba, kde na nich caka 70 ci kolko panien...
Dnes platí Nový zákon a nájdi mi miesto v Novom zákone kde Boh alebo Ježiš schvaluje alebo nariaduje vraždenie. Kde si našla v Novom zákone schválenie vyvraždenia celej dediny?
Kresťanstvo je náboženstvom lásky Ježišov najzákladnejší príkaz: Milujte sa ako som i ja vás miloval! Alebo aj Miluj blížneho svojho ako seba samého!

Pokial posudzuješ Starý zákon a Bibliu musíš to vidieť v historickom a geograficko - sociálnom kontexte. Tam to už nie je také jednoduché ani na vysvetlenie ani na pochopenie. K Biblii boli napísané tisíce strán vysvetlenia ako závery štúdii generácii biblistov. Ale krutosť bola súčasťou života a spôsobu prežitia pre jednotlivca, národ a náboženstvo

Poslať 03.01.2015 19:46:51   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
nechápem toto myslenie.
fakt nie.
Ty nechapes, co je zle na vyvrazdeni celej osady v mene Boha?
Nuz ja ti to vyvsetlovat nebudem.

Poslať 03.01.2015 19:54:10   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

napísal 646 príspevkov
"Chyb lávky! Samotní moslimovia sa dištancujú od násilia a vraždenia. Taliban považujú za sektu ktorá je v rozpore s učením Proroka. Podľa islamistov je Islam náboženstvo tolerancie a lásky."

Ja nepisem o tom, ci je to v sulade s islamskou vierou. Pisem o logike veci a o tom, ze ak niekto schvaluje vrazdenie v SZ, musi schvalovat aj ciny Talibanu. Lebo je to ten isty princip.

"Dnes platí Nový zákon a nájdi mi miesto v Novom zákone kde Boh alebo Ježiš schvaluje alebo nariaduje vraždenie. Kde si našla v Novom zákone schválenie vyvraždenia celej dediny?
Kresťanstvo je náboženstvom lásky Ježišov najzákladnejší príkaz: Milujte sa ako som i ja vás miloval! Alebo aj Miluj blížneho svojho ako seba samého!"

To je to, ako je mozne, ze sa Boh tak zmenil? Inak Jezis neprisiel nic zo SZ zrusit. Tie vrazdy sa udiali na prikaz jeho Otca. A zas sa dostavame do cyklu, ze aaaale to tak nebolo myslene, lebo vtedy bola ina doba.... Lenze v tomto pripade je podla mna take vysvetlenie velmi nedostatocne. Kedze ako podotkol legi, tu nejde o to, ze Boh len toleroval barbarske praktiky, on sam ich prikazoval.
Tak sa ospravedlnujem, pre mna vysvetlenie Bozou pedagogikou a dobou nie je v takychto pripadoch prijatelne.

Poslať 03.01.2015 21:35:16   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Opakujem nemozes posudzovat Stary zakon ocami, myslenim a kulturou dnesneho cloveka. Stary zakon bol o preziti vyvoleneho naroda, o priprave na prichod Spasitela, o proroctvach ktore sa Jeho osobe vyplnili . Preto ho Jezis neprisiel zrusit ( napr prikazania, posolstvo o stvoreni sveta, o Bozej ochrane pre vyvoleny narod, atd.) Ale naplnit = v Nom sa splnili proroctva a Stary zakon splnil svoj ucel. Jezisom zacina platit Novy zakon Miliju blizneho ako seba sameho. Kto chce byt prvy nech posledny, atd. V dejinach sa robili aj chyby a sv. Jan Pavol II sa za ne aj ospravedlnil

Poslať 03.01.2015 22:12:17   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

napísal 646 príspevkov
Lenze tu nejde o samoinciativne spravanie ludi. Nie ludia sami sa rozhodli, co budu robit. Oni konali na prikaz Boha.
Cize to nie je tak, ako ktosi pisal, ze ocko sa nehneva na dieta, ked nieco ukradne. SZ je o tom, ze otec sam prikazuje detom kradnut, kym nemaju napr 10 rokov a potom im to odrazu zakaze. A bude tvrdit, ze moralka sa vobec nezmenila. Vecne pravdy sa nemaju posudzovat z hladiska doby, najma ked hovorime o Bohu, neokonecne, neomylnosti a o tom, ze Boh je stale ten isty.
Ak bol Boh schopny vrazdit kedysi, menit ludi na solne stlpy, potapat, ziadat otca o vrazdu syna, dal deti roztrhat medvedom za to, ze sa niekomu smiali, zabil muza kvoli tomu, ze v sobotu zbieral drevo... co je to za Boha=Lasku? My sa teraz nebavime o drobnostiach, nejakych zvykoch a tradiciach, ktore sa casom mozu menit. Bavime sa o tych najzakladnejsich principoch Lasky a Spravodlivosti, ktore, predpokladam, musia byt nemenne. A vyhovarat sa na kulturne odlisnosti nestaci, kedze hovorime o Najmudrejsom, Vecnom a Nemennom Bohu.

Poslať 04.01.2015 19:30:58   Re: Božia pedagógia v priebehu Biblie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
hladajuca píše:
Vespa píše:
nechápem toto myslenie.
fakt nie.
Ty nechapes, co je zle na vyvrazdeni celej osady v mene Boha?
Nuz ja ti to vyvsetlovat nebudem.
keby to spravili tí druhí v náboženskej vojne - alebo keby odrazili ich útok a všetkých pozabíjali, tak kto je neviná obeť?
zas tí čo vyhrali?
tak si to myslela?
Ešte raz - ak všetci okolo kradnú, tak sa od kradnutia odučia ťažšie, ako keď to nerobí nikto.
chápeš tento základný rozdiel?

[ Príspevkov: 36 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť