Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.10.2014 19:23:53   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
hladajuca píše:
Vespa píše:
hladajuca píše:
Ale jednoducho sa neda tvrdit, ze je to to iste co science.
kľudne znova - ak pod pojmom veda chápeme len prírodné vedy, tak hranicou je prirodzený vesmír - nadprirodzený je mimo.
Ved presne toto hovorim predsa :))) A pritom vy tu stale omielate, ze teologia moze slobodne skumat Boha akymkolvek sposobom a kedykolvek menit svoje dogmy rovnako, ako to robi veda.
Predsa ak vedec zisti, ze eter neexistuje, tak ho vymazu z ucebnic a je to.
Ale moze teologia zistit, ze Biblia nie je Bozie slovo alebo ze skutocne Bozie slovo je Koran? No jasne ze to nemoze zistit a niky, ani keby tomu nasvedcovalo xy faktov nieco take nesmie tvrdit.j.
1)ale môže - len nie takým spôsobom, ako matematika - pretože hranica tam je.
2) navyše nevie zistiť aký je presne, ak sa sám neukáže, pretože nadprirodzeno sa nedá skúmať prirodzenými vecami
to nie je nič nové, len sa to neviem prečo vytiahlo ako nejaká vec proti viere.
o teórii poznania Boha sa popísalo dosť, skús Tomáša Akvinského.

Poslať 20.10.2014 20:05:00   Re: Mind - body problem

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Opat raz- kedy som ja pisala PROTI viere? moze mi to prosim vas niekto ukazat?
Akvinskeho umyslom bolo dokazat existenciu Boha. On uz vopred vedel, ze ho chce obhajit a za tym ucelom hladal sposob, ako to spravit. Nebolo to z jeho strany skumanie typu "kam ma fakty privedu".

Inak fakt nechapem pointu tejto debaty, lebo vsetci dokola omielame presne to iste, len ked to napise napr Vespa alebo misionar, tak to je akoze obhajoba viery a ked presne to iste napisem ja, tak si to vysvetlujete ako utok.
A furt mate potrebu nejak vieru obhajovat, akoby som ja na nu utocila. Jedine co robim je, ze poukazujem na to, ze teologia nie je prirodna veda a nepouziva take uvazovanie. Vy sami to uznavate, akurat ked sa to opovazim napisat ja, tak to beriete ako kritiku a zacnete tvrdit, ze to veda je a potom zas ze ale nie.

Poslať 20.10.2014 21:53:33   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Drahy misionar, som fest rada, ze sa zhodneme. Ak si pozriete par mojich prispevkov dozadu, pisala som tam, ze aj veda je len odnozou osvietenskej filozofie a ze sama je ideologiou :)
No ako sa to vezme, ja by som skor povedal, ze ked uz tak scientizmus je ideologia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Scientism ), zatial co veda je skor pracovna metoda, alebo ako to nazvat, aj ked, samozrejme existuje aj filozofia vedy atd.

hladajuca píše:
Takze ja vobec netvrdim, ze veda je viac nez teologia. (...) Predmety ich skumania sa neprelinaju.
S tym tiez nemozno uplne suhlasit, prienik tu je a dost podstatny, napr slobodna vola, Bozie vnuknutie myslienok atd. .

Poslať 21.10.2014 20:14:37   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3876 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Niekoľko strán, dozvedeli sme sa zaujímavé postoje a názory ktoré nekomentujem. Ale ešte stále nikto zo zástancov rozporu vedy a viery nedal žiaden výsledok exaktnej vedy ktorý by bol v rozpore s vierou, alebo neprijateľný pre veriaceho.
Prepac, ale tomu nerozumiem. Akoze nedal ?
Uviedol som LOGICKE zdovodnenie, ze dedicny hriech, ako sa uvadza v Pisme, nemoze existovat !
To zdovodnenie si nevyvratil.
Dedicny hriech je jednym zo zakladnych kamenov krestanskej viery.
Takze Ty suhlasis, ze neexistuje ? :)
Presne to ti vycitam. Dedicny hriech je vec teologie a ty si vyvracal veci teologicke a pouzil si myslienkove konstrukcie. Teda metodikou teologie alebo filozofie a nie exaktnej vedy. Ak teologicke stanoviska nevies dat do suladu s myslenim prirodovedca obrat sa na studovaneho exegetu a vysvetli ti to. Ja som ocakaval a vyzyval aby si dal vysledok exaknej vedy ktory je v rozpore s vierou a to si nedal. Nedal si vec prirodovedecku ktora by bola v rozpore s vierou. Napr. su ludia ktory povedia ze evolucia je v rozpore s ucenim Biblie. Samozrejne ze tu rozpor nie, ako uz bolo viac krat povedane. Skus dat iny vysledok badania prirodnych vied ktory je v rozpore s vierou. Ja o takom neviem

Poslať 21.10.2014 20:36:46   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
Niekoľko strán, dozvedeli sme sa zaujímavé postoje a názory ktoré nekomentujem. Ale ešte stále nikto zo zástancov rozporu vedy a viery nedal žiaden výsledok exaktnej vedy ktorý by bol v rozpore s vierou, alebo neprijateľný pre veriaceho.
Prepac, ale tomu nerozumiem. Akoze nedal ?
Uviedol som LOGICKE zdovodnenie, ze dedicny hriech, ako sa uvadza v Pisme, nemoze existovat !
To zdovodnenie si nevyvratil.
Dedicny hriech je jednym zo zakladnych kamenov krestanskej viery.
Takze Ty suhlasis, ze neexistuje ? :)
Presne to ti vycitam. Dedicny hriech je vec teologie a ty si vyvracal veci teologicke a pouzil si myslienkove konstrukcie. Teda metodikou teologie alebo filozofie a nie exaktnej vedy. Ak teologicke stanoviska nevies dat do suladu s myslenim prirodovedca obrat sa na studovaneho exegetu a vysvetli ti to. Ja som ocakaval a vyzyval aby si dal vysledok exaknej vedy ktory je v rozpore s vierou a to si nedal. Nedal si vec prirodovedecku ktora by bola v rozpore s vierou. Napr. su ludia ktory povedia ze evolucia je v rozpore s ucenim Biblie. Samozrejne ze tu rozpor nie, ako uz bolo viac krat povedane. Skus dat iny vysledok badania prirodnych vied ktory je v rozpore s vierou. Ja o takom neviem
Pouzil som LOGICKE konstrukcie. Logika je castou matematiky.
Takze mi nemas co vycitat, ale zamysliet sa nad tym a hlavne - odpovedat.
Pretoze keby si sa nad tym zamyslel, tak zistis, ze relevantnu odpoved proste nemas.

Dedicny hriech nie je iba "vec teologie".
Je to predovsetkym TVRDENIE, ktore moze byt podrobene konfrontacii s inymi tvrdeniami (co som aj urobil).

O Tvojej "poziadavke", aby som dal vysledok vedy, ktory by teologia akoze "nevedela vysvetlit", som tu uz predsa jasne povedal, ze taky neexistuje PRETO, ze teologia "vysvetli" uplne vsetko: PRETOZE nemusi nic DOKAZOVAT !
Takze sa ani nemusim namahat nieco takeho uvadzat ...
Je to priehladna pasca, do ktorej Ti neskocim. ;)

Poslať 22.10.2014 10:14:15   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
1. Legi ten dedicny hriech spochybnujes celkom logicky, ale... cela tvoja argumentacia stoji na doslovnom chapani Biblie. Tento tvoj zakladny a vychodiskovy predpoklad je chybny pretoze v KC sa Biblia v mnohych veciach chape ako obrazne a symbolicky podana sprava o Bohu, ludoch, svete a cieloch zivota ludi.Tym je chybna aj tvoja argumentacia a dospel si k falosnym zaverom
2. Som rad ze si jasne povedal ze nie je taky vysledok vedeckeho skumania ktory by bol v rozpore s vierou.

Poslať 22.10.2014 12:05:47   Re: Mind - body problem

napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
1. Legi ten dedicny hriech spochybnujes celkom logicky, ale... cela tvoja argumentacia stoji na doslovnom chapani Biblie. Tento tvoj zakladny a vychodiskovy predpoklad je chybny pretoze v KC sa Biblia v mnohych veciach chape ako obrazne a symbolicky podana sprava o Bohu, ludoch, svete a cieloch zivota ludi.Tym je chybna aj tvoja argumentacia a dospel si k falosnym zaverom
Nie, mylis sa.
Ja som to nekonfrontoval s MOJIMI predstavami o tom, co je v Pisme, ale s INYMI VASIMI TVRDENIAMI. (=evolucia ano/nie atd.)
To je rozdiel, nemyslis ?
Nemozete proste vsetko odbyt iba tym, ze "ide o teologicke problemy, obrazne chapanie Pisma atd.".
Raz tvrdite jedno a hned na to nieco ineho.
A ked to da clovek do suvisu, mate iba jednu odpoved - "chybny vyklad Pisma". :roll:
misionar3 píše:
2. Som rad ze si jasne povedal ze nie je taky vysledok vedeckeho skumania ktory by bol v rozpore s vierou.
Tak to som nepovedal ani nahodou ... :lol:
Povedal som iba, ze COKOLVEK veda zisti/povie, teologia vysvetli sposobom "lebo Boh" ... (a ma vystarano)
Povedal som, ze za takychto okolnosti NEMA VYZNAM vobec nieco takeho uvadzat.

Poslať 22.10.2014 19:11:07   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
Legi,legi ak sa ti to hodi zapries aj nos medzi ocami. Ved si pozri co si napisal vyssie " taka neexistuje"

Poslať 22.10.2014 21:00:57   Re: Mind - body problem

napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
Legi,legi ak sa ti to hodi zapries aj nos medzi ocami. Ved si pozri co si napisal vyssie " taka neexistuje"
ANO. Vsak citaj pozornejsie. ;)
Taka, ktoru by teologia "nevedela vysvetlit", neexistuje.
PRETOZE teologia kludne "vysvetli" uplne vsetko, LEBO nemusi nic dokazovat!
Capisci ?

Poslať 22.10.2014 21:29:28   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Dnes som bol na prednaske Mareka Vachu, kde povedal, ze dedicny hirech je "problematicky kontext sveta do ktoreho sa rodime", zial ukoncili diskusiu ored tym, ako som sa stihol spytat, ci krstom sa toho problematickeho kontextu zbavujeme....
(aj kopu dalsich otazok a pripomienok som chcel nastolit, teda aspon nieco z toho, ale diskusia bola akokeby zakazana, asi nemal cas)

Poslať 23.10.2014 9:21:51   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
Taka definicia mi uz pride lepsia.

Poslať 23.10.2014 10:21:54   Re: Mind - body problem

napísal 18239 príspevkov
hladajuca píše:
Taka definicia mi uz pride lepsia.
Lepsia ?
Ved ta "definicia" nehovori absolutne NIC ... :roll:

Poslať 23.10.2014 19:55:26   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
[
isto práve preto odpradávna dokazujú existenciu božstva..

Poslať 23.10.2014 20:16:16   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
[
isto práve preto odpradávna dokazujú existenciu božstva..
Wow, ty mas dokaz existencie Boha? Vedecky dokaz??? Tak sem s nim!

Poslať 23.10.2014 20:30:14   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Wow, ty mas dokaz existencie Boha? Vedecky dokaz??? Tak sem s nim!
Pokial tomu rozumiem, tak Vespa netvrdi, ze teologia ma dokaz, ale ze sa historicky on pokusala, teda ju dokaz zaujima; na to vsak treba povedat, ze z toho, ze ju dokaz zaujima nevyplyva este, ze ho pre svoje potreby potrebuje.

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť