Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 26.10.2014 12:00:47   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:
Exaktny dokaz existencie Boha nie je a ani nebude. Ak by existoval stratila by sa sloboda verit alebo neverit. Pojem viera v Boha by stratila zmysel. Podobne ako sa neda verit alebo neverit v existenciu magnetickeho pola. Existuju len indicie a z nich urobeny zaver. Ci je alebo nie je v suladecs realitou sa dozvieme az na druhej strane.
to je take trochu chaoticke...na jednej strane pises, ze nemozes vediet, ci Boh existuje, na druhej strane to pises z perspektivy cloveka, ktory vie, ze Boh existuje....chcelo by to sem-tam puzit kondicional atd. a tiez pises, ze na druhej strane sa dozvieme pravdu - nuz, to len vtedy ak nase vedomie prezije smrt, inac sa nic nedozvieme, vlastne len ateista moze zazit to "prekvapko" ze po smrti nieco naozaj je, v pripade veriaceho nanajvys, ze tam ho tam prekvapivo privita iny Boh v akeho veril...

Poslať 26.10.2014 13:25:06   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
to je take trochu chaoticke...na jednej strane pises, ze nemozes vediet, ci Boh existuje, na druhej strane to pises z perspektivy cloveka, ktory vie, ze Boh existuje
Nie je to chaoticke, len hovori,ze vdaka osobnemu presvedceniu, nepriamych a mozno dokonca aj na zaklade priamych dokazov vdaka bozej angazovanosti v nasich zivotoch mozeme povedat,ze Boh skutocne existuje. To co mali trebars nasi prvy rodicia, my nemame dar priameho poznania, ktory sme vdaka dedicnemu hriechu stratili a tym padom vela veci je pred nami stale skrytych a musime ich znovu a znovu objavovat. Nehovoriach vsetky tie pochybnosti co obcas (niektori dokonca dost casto) mavame je prave vdaka dedicneho hriechu - to je ten bilag, ktory musime stale neustale nosit a aj preto si obcas hovorime,ze ci nebudeme nakoniec prekvapeni, ze Boh, ktoreho sme poznali nejako je iny ako si v nasich predstavach dost casto vytvarame. Mozno naozaj nebude, ale hovorime si to, pretoze je to akoby v nas. Avsak vela ludi ma napriklad dar absolutnej viery to jest nemaju absolutne ziadne pochybosti o tom,ze existuje Boh na zaklade priamej angazovanosti do ich zivota - napriklad, ak pritiahnem za vlasy, isiel na nakup ako neveriaci a vysiel z neho ako veriaci. Doslova. .Nemuseli sa prehryzavat cele dni, hodiny, mesiace ci podaktori aj roky na diskusnych forach, precitajuc tony literarury, nemusia dumat dni, tyzdne, mesiace ci dokonca cely zivot, ze ci existuje nejaky Boh alebo nejaka forma Boha alebo mu len strasi vo vezi... A nepohli sa de facto ani o ten najmensi krok.

Poslať 27.10.2014 0:21:06   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
hladajuca píše:
A prepac, mozno sa hlboko mylim a podcenujem ta, ale rada by som sa spytala, ci ty sam rozumies tomu, co tam je napisane. Ak ano, tak nam to teda vysvetli.
podceňuješ... ;)

Poslať 27.10.2014 14:17:31   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3876 príspevkov
Cloe-Clement píše:
misionar3 píše:
Exaktny dokaz existencie Boha nie je a ani nebude. Ak by existoval stratila by sa sloboda verit alebo neverit. Pojem viera v Boha by stratila zmysel. Podobne ako sa neda verit alebo neverit v existenciu magnetickeho pola. Existuju len indicie a z nich urobeny zaver. Ci je alebo nie je v suladecs realitou sa dozvieme az na druhej strane.
to je take trochu chaoticke...na jednej strane pises, ze nemozes vediet, ci Boh existuje, na druhej strane to pises z perspektivy cloveka, ktory vie, ze Boh existuje....chcelo by to sem-tam puzit kondicional atd. a tiez pises, ze na druhej strane sa dozvieme pravdu - nuz, to len vtedy ak nase vedomie prezije smrt, inac sa nic nedozvieme, vlastne len ateista moze zazit to "prekvapko" ze po smrti nieco naozaj je, v pripade veriaceho nanajvys, ze tam ho tam prekvapivo privita iny Boh v akeho veril...
Možno sa ti to zdá chaotické pre nepochopenie. Nepíšem že nemôžem vedieť či Boh existuje. Píšem že existenciu Boha nie je možné exaktne (postupmi prírodných vied) dokázať. Z druhej strany to skutočne píšem z perspektívy človeka ktorý vie že Boh existuje. Samozrejme že ja som presvedčený že Boh existuje. Tieto dva postoje nie sú ani v protiklade a ani chaotické. To že sa dozvieme pravdu po smrti píšem s plnou vážnosťou. Ak by nastala situácia v ktorú veria ateisti teda že po smrti nič nie je tak mi to bude jedno :D . Ale ak nastane situácia, a ja som pevne presvedčený že to je pravdou, že Boh existuje tu bude hrôza pre ateistov!
A Boh je len jeden. Vedie k nemu mnoho ciest, takže určite sa nestane že by Boh bol iný v akého verím. (Tradiční katolíci odpustia, ale myslím si že to platí aj pre protestantov, židov, muslimov budhisdtov.....)

Poslať 27.10.2014 14:26:50   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
... Boh existuje a to bude hrôza pre ateistov!
Naozaj ? :)
misionar3 píše:
Vedie k nemu mnoho ciest, takže určite sa nestane že by Boh bol iný v akého verím. (Tradiční katolíci odpustia, ale myslím si že to platí aj pre protestantov, židov, muslimov, budhistov.....)
Budhizmus nie je nabozenstvo a nema konkretneho boha => preto ta moja otazka vyssie.
Preco, ak to bude "pohoda pre vsetkych, ktori veria (aspon) v NEJAKEHO boha", a dokonca aj pre budhistov, ktori neveria v ziadneho boha, preco by to potom mala byt "hroza pre ateistov" ? :roll:
To je logicky nezmysel ...

Poslať 27.10.2014 14:30:33   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
hrôza preto že pochopia že celý ich život prežili na mylných základoch a pochopia o čo sa ochudobnili

Poslať 27.10.2014 14:46:36   Re: Mind - body problem

napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
hrôza preto že pochopia že celý ich život prežili na mylných základoch a pochopia o čo sa ochudobnili
A co je to "zivot" oproti vecnosti ? ;)
Ide tu o pozemsky zivot, alebo o vecny zivot ?
Jeden vtip hovori, ze Boh bude mat ovela radsej ludi, ktori v Neho neverili, ako tych, ktori verili nejakemu inemu bohu ... ;)
Ak vravis, ze budhisti nebudu mat problem, tak to iste urcite plati aj pre ateistov.
Navyse - myslim, a aj Ty to dufam uznavas, ze "triedenie duchov" vobec nebude prebiehat podla "visacky", alebo "clenskej knizky", ale podla CINOV.
Takze ?

Poslať 27.10.2014 15:08:19   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
súhlas :palec:

Poslať 27.10.2014 15:11:58   Re: Mind - body problem

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
misionar3 píše:
!
A Boh je len jeden. Vedie k nemu mnoho ciest, takže určite sa nestane že by Boh bol iný v akého verím. (Tradiční katolíci odpustia, ale myslím si že to platí aj pre protestantov, židov, muslimov budhisdtov.....)
Takze aj protestanti, zidia moslimovaia...tam najdu tu svoju podobu Boha v akeho veria teraz?
Asi si chcel povedat, ze kazdy tam najde katolickeho Boha... Navyse ani nie ze katolickeho, ale konkretne tvoju predstavu katolickeho Boha :) Tak to ti zavidim, ze si taky osvieteny! ;)

Poslať 27.10.2014 20:09:09   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
len tak na okraj: katolícky (grecky catholicos) = universálny (latinsky universalis) = všeobecný (po slovensky) tak aký problém?

Opakujem Boh je len jeden nie je Boh katolíkov, protestantov, židov, mohamedánov..... Je to proste náš Boh a Pán. Boh je Pán a pôvodca vesmíru a je len jeden. Že niektorí ho poznajú a nazývajú tak a iní onak nie je podstatné. Dôležité je že Boh je milosrdný a chce spasiť každého kto o to stojí. Nepredpisujem Bohu koho môže a koho nemôže spasiť. Snažme sa dosiahnuť spásu podľa najlepšieho vedomia a svedomia a zvyšok nechajme na Neho.

Poslať 27.10.2014 21:08:32   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:

Opakujem Boh je len jeden nie je Boh katolíkov, protestantov, židov, mohamedánov..... Je to proste náš Boh a Pán. Boh je Pán a pôvodca vesmíru a je len jeden. Že niektorí ho poznajú a nazývajú tak a iní onak nie je podstatné.
Cize ked napr sv Jan od Kriza na druhom svete zisti, ze ziadne vykupitelske ukrizovanie nebolo, ale, ze cely zivot premeskal moznost ist do Mekky, tak to nie je podstatne? Takyto ekumenizmus je podla mna predstupen ateizmu.

Poslať 27.10.2014 21:23:55   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3876 príspevkov
Cloe-Clement píše:
misionar3 píše:

Opakujem Boh je len jeden nie je Boh katolíkov, protestantov, židov, mohamedánov..... Je to proste náš Boh a Pán. Boh je Pán a pôvodca vesmíru a je len jeden. Že niektorí ho poznajú a nazývajú tak a iní onak nie je podstatné.
Cize ked napr sv Jan od Kriza na druhom svete zisti, ze ziadne vykupitelske ukrizovanie nebolo, ale, ze cely zivot premeskal moznost ist do Mekky, tak to nie je podstatne? Takyto ekumenizmus je podla mna predstupen ateizmu.
:o to si riadne prehnal. Ved ukrizovanie je historicky fakt. A mimochodom aj mohamedani uznavaju Jezisa, aj ked len ako proroka. Ja nespochybnujem a neznizujem dolezitost a vyznam Kristovej cirkvy (Katolickej). Len hovorim ze Boh bude hladiet na srdce cloveka, na jeho skutky a na jeho lasku ktorej sa naucil. Boh tuzi kazdeho prijat, ale kto nechce tak ho nebude nutit. Kazdy sa musi sam rozhodnut a vybrat si zivot= Boha, alebo smrt = odmietnutie Boha- lasky.
My katolici mame vyhodu apostolskej postupnosti biskupov a knazskeho svedectva a neustalej moznosti osobneho stretnutia s Panom vo sviatostiach. Ale na druhej strane mame vacsiu zodpovednost za sirenie Bozieho kralovstva = zivota v laske a sluzbe. Za branou casu uvidime co sme mali urobit a neurobili a tiez kolkych sme svojou hrubostou, pychou a nelaskou odradili od cestu k Bohu. Pane bud nam milostivy!

Poslať 27.10.2014 21:38:42   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ja som to neprehnal, len som vyviedol dosledky z tvojho tvrdenia.
Vsimni si, ze nepisem len o "ukrizovani", ale schvalne o "vykupitelskom ukrizovani" a take historickym faktom
nie je (mimochodom, aj existencia Jezisa je medzi hostorikmi dost diskutovana, aj ked vacsina sa priklana k nazoru, ze existoval).
Pisal, si, ze nie je podstatne, ake predstavy o Bohu maju prislusnici jednotlivych nabozenstiev.
Ja som ti uviedol len priklad, ako by to vyzeralo, keby napr nasa predstava nebola spravna, ale ta mohamedanska.

Poslať 27.10.2014 22:46:00   Re: Mind - body problem

napísal 18239 príspevkov
misionar3 píše:
len tak na okraj: katolícky (grecky catholicos) = universálny (latinsky universalis) = všeobecný (po slovensky) tak aký problém?
Velky. :) Dnes totiz toto slovo, prave kvoli spojeniu s Katolickou cirkvou, znamena skor "specialny", "vynimocny", "jediny spravny" ... :-?
misionar3 píše:
Snažme sa dosiahnuť spásu podľa najlepšieho vedomia a svedomia a zvyšok nechajme na Neho.
Amen.

Poslať 28.10.2014 7:59:32   Re: Mind - body problem

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 879 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Pisal, si, ze nie je podstatne, ake predstavy o Bohu maju prislusnici jednotlivych nabozenstiev.
Ja som ti uviedol len priklad, ako by to vyzeralo, keby napr nasa predstava nebola spravna, ale ta mohamedanska.
Predstava Boha je vždy iba predstava. Poznávať Ho dokážeme iba čiastočne. Rovnako, ako je nemožná dokonalá predstava atómu, či elementárnej častice. Napr. je bežná primitívna predstava atómu ako pevného stredu, zhluku akýchsi guličiek, okolo ktorého obiehajú oveľa menšie guličky ako Zem okolo Slnka. Pritom vieme, že elektrón vo svojej hladine je všade a nikde.... ale dokonale si to predstaviť nevieme (teda aspoň ja nie). Teda predstava Boha u jednotlivých náboženstiev nie je podstatná. Podstatná je cesta k jeho poznávaniu. Ale to je vždy len cesta... Ktorá cesta je tá správna? Nuž tá, ktorá vedie k cieľu. Ale nie je pre všetkých rovnaká, lebo nie všetci sa nachádzame v rovnakom východiskovom bode. Niekto je na západ od cieľa, niekto na sever. niekomu ležia v ceste hory, inému púšť, inému oceán...

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť