Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.10.2014 22:58:42   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
hladajuca píše:
Vespa píše:
legionar píše:
PRETOZE teologia kludne "vysvetli" uplne vsetko, LEBO nemusi nic dokazovat!
isto práve preto odpradávna dokazujú existenciu božstva..
Wow, ty mas dokaz existencie Boha? Vedecky dokaz??? Tak sem s nim!
napr.: http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del%27s_ontological_proof :D

Poslať 24.10.2014 0:09:00   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
no hej, uz len dokazat, ze Godelov -Boh je ten isty Boh o ktorom hovori teologia.

Poslať 24.10.2014 7:18:55   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18185 príspevkov
Didymos píše:
hladajuca píše:
Vespa píše:
legionar píše:
PRETOZE teologia kludne "vysvetli" uplne vsetko, LEBO nemusi nic dokazovat!
isto práve preto odpradávna dokazujú existenciu božstva..
napr.: http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del%27s_ontological_proof :D
Da sa to jednoducho rozbit. :)
Je to iba inak zapisany nazor (predstava, tuzba).
Ziadne fakty ...

Poslať 24.10.2014 12:04:14   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Cloe-Clement píše:
hladajuca píše:
Pokial tomu rozumiem, tak Vespa netvrdi, ze teologia ma dokaz, ale ze sa historicky on pokusala, teda ju dokaz zaujima; na to vsak treba povedat, ze z toho, ze ju dokaz zaujima nevyplyva este, ze ho pre svoje potreby potrebuje.
správne.
nemusí, ale snaží sa.

Poslať 24.10.2014 12:50:59   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
legionar píše:
Didymos píše:
Ziadne fakty ...
to je ukážkový príklad toho, čo sú dôkazy... keď počúvam niektorých ľudí hovoriť, že dôkaz Božej existencie nie je známy, alebo nebodaj, že ani nie je možný, či pod... tak s tým samozrejme nemôžem súhlasiť, a tamto používam ako taký ilustračný kontra-príklad: ináč povedané, všetko záleží od toho, čo kto za dôkaz čoho akceptuje... alebo akú sadu "axióm" uznáva, z ktorých vychádza, atď., atď., atď... tak niekto možno za dôkaz neakceptuje absolútne nič: ani len matematické dôkazy v matematike.

Poslať 24.10.2014 13:26:16   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
tak niekto možno za dôkaz neakceptuje absolútne nič: ani len matematické dôkazy v matematike.
v zasade nikdy nemas uplnu istotu, ze si sa při dokaze niekde nepomylil, obzvlast pri tych na niekolko desiatok stran, takze dokaz na takej vyssej "meta-urovni" asi naozaj neexistuje.

Poslať 24.10.2014 13:50:22   Re: Mind - body problem

napísal 18185 príspevkov
Didymos píše:
legionar píše:
Didymos píše:
Ziadne fakty ...
to je ukážkový príklad toho, čo sú dôkazy... keď počúvam niektorých ľudí hovoriť, že dôkaz Božej existencie nie je známy, alebo nebodaj, že ani nie je možný, či pod... tak s tým samozrejme nemôžem súhlasiť, a tamto používam ako taký ilustračný kontra-príklad: ináč povedané, všetko záleží od toho, čo kto za dôkaz čoho akceptuje... alebo akú sadu "axióm" uznáva, z ktorých vychádza, atď., atď., atď... tak niekto možno za dôkaz neakceptuje absolútne nič: ani len matematické dôkazy v matematike.
Ked su tie axiomy zle postavene, tak sa necuduj.

Poslať 24.10.2014 14:36:44   Re: Mind - body problem

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
No co z tohto dokazuje existenciu Boha?
4. There are other worlds and rational beings of a different and higher kind.(No a? ako z toho vyplyva existencia Boha? A ake ine svety?)
5. The world in which we live is not the only one in which we shall live or have lived. (toto ako dokazes a keby aj, ako z toho vyplyva existencia Boha?)
13. There is a scientific (exact) philosophy and theology, which deals with concepts of the highest abstractness; and this is also most highly fruitful for science. (No a? ako z toho vyplyva existencia Boha?)
14. Religions are, for the most part, bad—but religion is not. (a)toto je subjektivny nazor ktoremu chyba definicia dobreho a zleho a b) No a? ako z toho vyplyva existencia Boha?)

To, ze si na to vymyslel rovnicu tak, aby mu vyslo, co chce je len jeho snaha posobit vedecky, ale ked sa to "rozmeni na drobne" tak vidime, ze tie jeho predpoklady vobec o nicom nesvedcia.
To je ako v tych vtipoch kde sa ludove porekadla vyjadruju vedeckym jazykom. Alebo ked niektori vodu nazyvaju dihydrogen monoxide :) a zo srandy vedeckym sposobom opisuju jej ucinky akoby to bolo nieco toxicke. http://www.dhmo.org/facts.html Tak asi takto posobi ta rovnica.

Ja verim, ze Boh existuje, ale dokazovat to niecim takymto...

Poslať 24.10.2014 23:22:44   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
hladajuca píše:
No co z tohto dokazuje existenciu Boha?
4. There are other worlds and rational beings of a different and higher kind.(No a? ako z toho vyplyva existencia Boha? A ake ine svety?)
5. The world in which we live is not the only one in which we shall live or have lived. (toto ako dokazes a keby aj, ako z toho vyplyva existencia Boha?)
13. There is a scientific (exact) philosophy and theology, which deals with concepts of the highest abstractness; and this is also most highly fruitful for science. (No a? ako z toho vyplyva existencia Boha?)
14. Religions are, for the most part, bad—but religion is not. (a)toto je subjektivny nazor ktoremu chyba definicia dobreho a zleho a b) No a? ako z toho vyplyva existencia Boha?)

To, ze si na to vymyslel rovnicu tak, aby mu vyslo, co chce je len jeho snaha posobit vedecky, ale ked sa to "rozmeni na drobne" tak vidime, ze tie jeho predpoklady vobec o nicom nesvedcia.
to tam cituješ, to 4., 5., 13., a 14. nie sú predpoklady k tomu jeho "dôkazu", ktorý uvádza ďalej. To sú len okrajovo uvedené nejaké Godelove názory, avšak tamten jeho "dôkaz" vychádza z iných predpokladov, takže toto s tými bodmi, ktoré uvádzaš, proste nijako nesúvisí, takže tvoje otázky, že ako z toho vyplýva božia existencia, sú samozrejme tam scestné, keďže to musíš čítať ďalej, keď ťa zaujíma ten inkriminovaný dôkaz...

legionar píše:
Didymos píše:
všetko záleží od toho, čo kto za dôkaz čoho akceptuje... alebo akú sadu "axióm" uznáva, z ktorých vychádza, atď., atď., atď... tak niekto možno za dôkaz neakceptuje absolútne nič: ani len matematické dôkazy v matematike.
Ked su tie axiomy zle postavene, tak sa necuduj.
no veď to je ten problém, že axiómy sa nedokazujú, a teda teoreticky by mohli byť axiómy aj nafigu. To je to úskalie dôkazov, že niekto nejaké axiómy akceptuje, iný nie.

Poslať 25.10.2014 13:22:53   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
Mne to absolutne ziadny zmysel nedava. Nevidim v tom ziadny dokaz nicoho. On ma len nazor a ten opisal rovnicou, aby posobil exaktne. Je to len kopa vznesenych vedecky vyznievajucich fraz. Sorry, ale asi som prilis sprosta, ale ja v tom vobec nic nevidim.
Ak by to bol skutocne matematicky dokaz Boha, tak uz davno by to vsetci matematici a ostatni exaktni vedci akceptovali. Kedze je to vyjadrene matematicky, musel by to kazdy, kto rozumie matike, prijat. Kedze sa tak nestalo, predpokladam, ze ta rovnica ani z matematickej stranky nie je koser.
A prepac, mozno sa hlboko mylim a podcenujem ta, ale rada by som sa spytala, ci ty sam rozumies tomu, co tam je napisane. Ak ano, tak nam to teda vysvetli.

Poslať 25.10.2014 13:44:25   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ten dokaz iba dokazuje existenciu Boha tak, ako si ho zadefinovali, nie nutne realne existujuceho Boha.
To je tak akokeby som spravil definiciu Boha ako najmensie prvočíslo vacsie ako tisíc a potom by som lahko dokazal, ze taky Boh existuje. Samozrejme, onen dokaz nedefinuje Boha takto absurdne, ale princip je ten isty.

Poslať 25.10.2014 13:51:14   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Snazil sa Godel sice zostavit set axiom(ov) tak, aby sa zdali byt pravdive, ale napr. axiom(a) "Necessary existence is a positive property" je evidentny blud.
Otazka je, ci ma vobec zmysel operovat pomami jako "pozitivny, dobry" na tejto urovni, kedže je dost mozne, ze su len evolucne-psychologickym konstruktom a mimo tohoto biologického kontextu nemusia mat ziadnu relevanciu. V tom spociva snad najvacsi problém při těchto uvahach.

Poslať 26.10.2014 9:38:12   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3864 príspevkov
Exaktny dokaz existencie Boha nie je a ani nebude. Ak by existoval stratila by sa sloboda verit alebo neverit. Pojem viera v Boha by stratila zmysel. Podobne ako sa neda verit alebo neverit v existenciu magnetickeho pola. Existuju len indicie a z nich urobeny zaver. Ci je alebo nie je v suladecs realitou sa dozvieme az na druhej strane.
Matematicky sa da dokazat vsetko aj to ze mrtvy je vlastne zivy! Aha: 1/2 zivy = 1/2 mrtvy. 1/2 vykratime a dostavame zivy = mrtvy :lol:

Poslať 26.10.2014 10:58:34   Re: Mind - body problem

napísal 18185 príspevkov
misionar3 píše:
Exaktny dokaz existencie Boha nie je a ani nebude. Ak by existoval stratila by sa sloboda verit alebo neverit. Pojem viera v Boha by stratila zmysel.
Pekne. :) A O KTOROM bohu to vlastne hovoris ?
Lebo toto "sedi" na ktorehokolvek boha.
Dokonca aj na Ruzoveho Jednorozca ... ;) (ale uz iba zmienku o nom povazujete za "urazku", hoci netusim preco!)
misionar3 píše:
Podobne ako sa neda verit alebo neverit v existenciu magnetickeho pola. Existuju len indicie a z nich urobeny zaver. Ci je alebo nie je v suladecs realitou sa dozvieme az na druhej strane.
Tak to uz si mimo.
misionar3 píše:
Matematicky sa da dokazat vsetko aj to ze mrtvy je vlastne zivy! Aha: 1/2 zivy = 1/2 mrtvy. 1/2 vykratime a dostavame zivy = mrtvy :lol:
To si vydiskutuj s Didimom. :)

Poslať 26.10.2014 11:27:31   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
misionar3 píše:
Exaktny dokaz existencie Boha nie je a ani nebude. Ak by existoval stratila by sa sloboda verit alebo neverit. Pojem viera v Boha by stratila zmysel.
To je presne to, co som sa pytala inde a este mi nikto neodpovedal.
Co je vacsia sloboda- rozhodnut sa milovat osobu, ktoru som nikdy nevidel, akurat mi ini o nej hovorili (inak je tu vyhrazka, ze ak ju nebudem milovat caka ma vecne utrpenie) alebo milovat/odmietnut osobu o ktorej s istotou viem, ze existuje, videla som ju, zazila som ju? To by bola sloboda!
Lenze nikto z nas takuto slobodu nema, mame nanajvys indicie, aj to kazdy ine a protichodne, ako som nedavno pisala o roznorodosti zazitkov z klinickej smrti. Tak aka je tu skutocna sloboda? Skor by som to nazvala stavkou a stastim, ci si clovek tipne spravne.

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť