Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.10.2014 19:11:23   Re: Mind - body problem

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Mne napadlo- a ktora cirkev potom nie je vseobecna v takom zmysle, ako uviedla prvosienka? Mozno zidia to pre konvertitov maximalne stazuju a hinduisti tvrdia, ze hinduistom smie byt len Ind, ale inak je takto "vseobecna" kazda krestanska cirkev, islam, buddhizmus, a ine nabozenstva. Ved, kto vam brani, aby ste sa stali kvakermi alebo clenmi Hare Krisna?
O Svedkoch a ich evanjelizacnych aktivitach ani nepisem.
V tomto katolictvo nie je vynimocne.

Poslať 30.10.2014 19:36:13   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Cirkev aby si mohla hovorit vseobecna, teda aj uplna, musi splnat nejake podmienky. Teda musi mat plnost sviatosti a musia ich mat platne. Zoberme si Evanjelikov. Evanjelici maju Telo Panovo ,ale pokial sami neveria,ze to co podavaju je telo Kristovo alebo veria,ze telo Kristovo koexistuje s chlebom tak nemoze byt ani rec o cirkvi plnosti v Kristovi. Knazi evanjelickej cirkvi nemaju navyse tu moc premeniat chlieb na Telo Kristovo a vino na krv Kristovu, pretoze nemaju jednak vysviacku (protestatni vo vseobecnosti okrem anglikanov a evanielikov nemaju knazov) a aj keby mali tak biskupi evanjelickej cirkvi nemaju moc odovzdavat moc apostolov pretoze nepochadzaju z apostolskej postupnosti, su dokonce len voleni. Maju nieco ako birmovku, oni to nazyvaju konfirmacia, ale nemaju biskupi ako odovzdat dary Ducha Svateho, pretoze plati to co som napisal predtym. Niektore cirkvi dokonca nieco ako Eucharistiu nemaju vobec, lebo ju povazuju iba ako symbol.Jedine co maju denominacie vo vseobecnosti platne je krst. Tam pochybnosti nie su. Vdaka platnemu krstu a vdaka zakladnej krestanskej dogmatike sa tieto cirkvi mozu volat cirkvi Kristove teda krestanske, ale niesu v plnom spolocenstve so sv. Petrom a jeho nastupcami.

Poslať 30.10.2014 19:50:27   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
Cirkev aby si mohla hovorit vseobecna, teda aj uplna, musi splnat nejake podmienky.
... ktore ste si urcili Vy sami ...
Co ine som tu povedal ? :roll:
To je naozaj tak tazke pochopit tautologiu ?
Alebo "nie je vola" ?
Je jednoduche tvrdit, ze "ja mam pravdu" a "dokazovat" to tvrdenim "lebo pravda je to, co hovorim ja".

Poslať 30.10.2014 19:58:28   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
tieto podmienky sme si neurcili sami, drahy troll, ale su to Kristove podmienky. Kristus ustanovil sviatosti, napriklad krst nespochybnuje ziadna z denominacii, niektore vo svojom podvedomi a naukach maju nieke zakomponovane,ze by existovala aj nieco take ako eucharistia a podobne, ale niektore z principu, ale vacsina z toho,ze nie su v plnosti Pravdy nemaju nic ine ako krst.

Poslať 30.10.2014 20:08:13   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
Tomix, ja nespochybnujem, ze ty tomu takto veris, alebo ze z katolickeho pohladu je to pravda. No uznajme, ze toto su len vase tvrdenia, ktore ostatni mimo KC nemaju dovod prijat. Ini maju svoju vlastnu definiciu plnosti. A ta je z ich pohladu rovnako legitimna ako pre vas ta vasa.
To nie je rypanie, jednoducho to tak je. Opat, aby ste si nemysleii, ze toto ma byt akoze boj proti KC ktoru nenavidim- tak to nie je. Len poukazujem na to, ze z "pohladu zvonka" je aj KC vpodstate radovou cirkvou, ktora nijak extremne nevybocuje spomedzi ostatnych. Lisi sa akurat poctom clenov, ale to je pri pohlade na historicky vyvoj pochopitelne.

Poslať 30.10.2014 20:38:14   Re: Mind - body problem

napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
tieto podmienky sme si neurcili sami, drahy troll, ale su to Kristove podmienky. Kristus ustanovil sviatosti, napriklad krst nespochybnuje ziadna z denominacii, niektore vo svojom podvedomi a naukach maju nieke zakomponovane,ze by existovala aj nieco take ako eucharistia a podobne, ale niektore z principu, ale vacsina z toho,ze nie su v plnosti Pravdy nemaju nic ine ako krst.
1. Vdaka za toho "trolla". Vidim, ze v duchu svojho motta naozaj hovoris "z lasky" ... :D
2. Ak nie si schopny pochopit nelogickost toho, co hovoris, je s Tebou tazka debata.
Pretoze aj to, ze "su to Kristove podmienky", ste (si) povedali VY ... :)

Poslať 30.10.2014 20:49:26   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
hovorim to preto,lebo nie si okrem ironie a prskania schopny debaty. A pozri si vyrok od sv. Augustina, aj napominanie moze byt z lasky. Keby mi nijako nezalezalo na tebe tak ta rovno ignorujem a bolo by mi skoda plytvat co len jednym slovom v debate v ktorej debatujem vlastne len sam pretoze nie som si isty ci vobec niekedy mas snahu debatovat.

Citácia:
Zober si Bibliu a citaj niekedy nieco ina ako Novy Cas alebo zosity humanistov.

Poslať 30.10.2014 21:12:47   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
KC je vseobecna jednoduch preto ze Kristus zomrel za vsetkych ludi bez ohladu na to ci tomu veria alebo nie. Jezis otvoril cestu spasy pre vsetkych. Len tu je pritomny Jezis vo sviatostiach

Poslať 30.10.2014 21:14:19   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
legionar píše:
prvosienka píše:
RKC je všeobecná (grécky - katolícka) tým,
že je tu pre všetkých ľudí všetkých čias.
Každý kto chce sa môže stať jej členom.

A to že nie každý je členom, je predsa normálne, každý človek má slobodu v tomto rozhodovaní.
Ale to predsa moze vyhlasit uplne ktorakolvek organizacia. :)
Aj ja si zajtra mozem zalozit "vseobecnu" cirkev a povedat, ze je iba chybou ostatnych 7 miliard ludi, ze nie su jej clenmi ...
To je predsa absurdne vyhlasenie.
Však si založ! :D
Len by sa musela volať nejako inak, aby to mohli ľudia rozoznať,
napríklad všeobecná cirkev legionárova :lol:
by sa uvidelo kto má viac veriacich

Napríklad je aj všeobecná zdrav. poisťovňa, a sú tam všetci pacienti? Nie sú. Pretože sú aj v iných poisťovniach, tak ako veriaci sú aj v iných cirkvách,
a je preto absudrné, že sa volá všeobecná? Ešte nikto to nespochybnil,
mimochodom v oboch prípadoch...

Poslať 30.10.2014 21:14:50   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
z "pohladu zvonka" je aj KC vpodstate radovou cirkvou, ktora nijak extremne nevybocuje spomedzi ostatnych.
Tak predsa je KC tou povodnou cirkvou, az odstiepovanim vznikli dalsie, alebo neskor aj dalsie cirkvi vznikali "na zelenej luke", tak v tomto su KC a viac-menej aj ortodoxne cirkvi vynimocne.

V tom vasom spore sa mi zda, ze robite trochu z komara somara, proste KC je vseobecna v takom zmysle, ako to definuje a v akom inom zmysle by mala byt, aby to bolo chvalyhodnejsie? Keby zastresovala vsetky nazorove skupiny, teda tvrdila by vsetko, a zaroven nic?

Poslať 30.10.2014 21:24:48   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
ved nie ze chvalyhodnejsou...jednoducho sa bavime o vyzname toho slova. Ze niektori tvrdia, ze KC je vynimocna tym, ze sa definuje ako vseobecna co znamena, ze je otvorena vsetkym ludom bez rozdielu (to pisala tusim prvosienka) A ja poukazujem na to, ze potom "vseobecne" su aj ine cirkvi a vacsina nabozenstiev a filozofii. Nehovorim o tom, ci to je dobre alebo zle.
KC je vseobecna v tom vyzname, ako pisal tomix na predoslej strane. A nie v tom zmysle, ze by obsahovala vsetkych ludi s ich skusenostami a nazormi.
Tak tym by aj tato tema mohla byt ukoncena, kedze sme si povedali, co to (ne)znamena.

Poslať 30.10.2014 21:32:39   Re: Mind - body problem

napísal 17983 príspevkov
prvosienka píše:
Však si založ! :D
Len by sa musela volať nejako inak, aby to mohli ľudia rozoznať,
napríklad všeobecná cirkev legionárova :lol:
by sa uvidelo kto má viac veriacich
Kde zostala logika ?
Argumentum ad populum ? Hovorili sme snad o mnozstvach ? Alebo o principe ?
prvosienka píše:
Napríklad je aj všeobecná zdrav. poisťovňa, a sú tam všetci pacienti? Nie sú. Pretože sú aj v iných poisťovniach, tak ako veriaci sú aj v iných cirkvách,
a je preto absudrné, že sa volá všeobecná? Ešte nikto to nespochybnil,
mimochodom v oboch prípadoch...
To len potvrdzuje moje slova.
Vseobecnou ju nazvali, lebo bola prva a jedna.
Meno jej ZOSTALO, hoci obsah toho slova uz NESPLNA, pretoze existuju uz aj INE.
Nepodoba sa Ti to na nieco ?
V ramci mnoziny krestanskych cirkvi bola RKC prva, dali jej meno "vseobecna".
Ale dnes existuje uz viac krestanskych cirkvi, ze ?

Poslať 30.10.2014 21:42:25   Re: Mind - body problem

napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
hovorim to preto,lebo nie si okrem ironie a prskania schopny debaty. A pozri si vyrok od sv. Augustina, aj napominanie moze byt z lasky. Keby mi nijako nezalezalo na tebe tak ta rovno ignorujem a bolo by mi skoda plytvat co len jednym slovom v debate v ktorej debatujem vlastne len sam pretoze nie som si isty ci vobec niekedy mas snahu debatovat.
Citácia:
Zober si Bibliu a citaj niekedy nieco ina ako Novy Cas alebo zosity humanistov.
:lol: :lol: :lol:
A ked ju zacnem citat a uvediem tu z nej nieco, hned mi otrieskas o hlavu, ze ju "neviem spravne interpretovat", ze ?
Ba co viac - ze na to nemam ani pravo si ju nejako interpretovat, ze to PRAVO maju iba "skoleni ludia".
Ja sa len nestacim cudovat, co vsetko dokazes ponukat ako "hovorenie v laske" ... (napr. ten DESPEKT v poznamke o Novom Case ) :roll:

Ty mne vycitas, ze nemam snahu debatovat ?
Ved uved, kedy si mi LOGICKY (nie citatmi z KKC!) vyvratil to, co som povedal.
A pritom som nepovedal nic utocneho, ani dehonestujuceho !
Iba to, ze slovicko "vseobecna" uz stratilo svoj povodny obsah a RKC sa pasuje, podla svojich vlastnych podmienok a pravidiel, vzdy a vsade za LIDRA. :)

Poslať 30.10.2014 21:45:33   Re: Mind - body problem

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Najprv si ujasnime, čo je Cirkev:grécky κυριακή ἐκκλησία zhromždenie Pánovo [z κύριος Pán – tj. Ježiš Kristus a ἐκκαλεὶν zvolávať]. Teda slovo "cirkev" je odvodené od Ježiša Krista. Teda v pravom zmysle slova neexistuje viac cirkví, iba jedna.
Citácia:
Mt 16,18 A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu
. Samozrejme, keďže Ježiš prišiel spasiť celé ľudstvo, je Všeobecná, teda katolícka. Prosím, nehovorme o RKC, pretože rímska Cirkev je iba parciálnou súčasťou Katolíckej Cirkvi, aj keď v osobe Rímskeho biskupa - nástupcu Petra má určité výsadné postavenie a od iných katolíckych cirkví sa líši iba v nepodstatných rozdieloch v ríte a cirkevnej disciplíne a je najrozšírenejšia. Ale, ako som už povedal, pápež a jeho suita nie sú Cirkev, sú iba jej výkonným orgánom. A ako som citoval, do jej čela bol postavený Peter. On tiež nebol Cirkev, iba jej základ. A keďže Peter bol normálny smrteľník, má svojich nástupcov. Vsjo.

Poslať 30.10.2014 21:54:12   Re: Mind - body problem

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Aby som doplnil, tí čo sa "zhromažďujú okolo Pána" s úprimným srdcom, aj keď nie sú zapísaní v žiadnej cirkevnej matrike, teda papierovo do nej nepatria, sú, hoc nevedomky, príslušníkmi Kristovej, teda všeobecnej Cirkvi.
Ešte taká malá poznámka: Ak vynecháme Krista a Jeho slová, nemôžeme hovoriť o cirkvi, tak, ako sa niekto nemôže prehlasovať za marxistu a neuznávať Marxovo učenie :)

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť