Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 19.10.2014 14:29:15   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
Didymos píše:
legionar píše:
Kazdy apologet robi iba to, co som povedal - betonuje SVOJE predstavy. Ziadne skumanie, ziadne neprijemne otazky, ziadne realne TESTY. Krasny priklad je s tym Turinskym platnom. Co je treba k tomu, aby sme od krasnych reciciek jednoducho pristupili k serioznym rozborom ? IBA VOLA ! Ale apologeti budu radsej kecat, ale k realnemu skumaniu sa nikdy neodhodlaju. Pretoze by sa im mohol zrutit ich domcek z karat. A to sa predsa "nesmie stat" ... :)
to zas preháňaš, že by nič neskúmali, atď... Turínske plátno samotné je dosť odveci príklad, keďže to je pre apologétov prakticky úplne nezaujímavé: je to len nejaká pozoruhodná "ikona", ako ju nazývajú aj poslední pápeži: a takú to má aj váhu, len ako ikona...

A či je to onô pohrebné plátno, to Rím netvrdil, naopak JP2 aj zdôrazňoval, že skúmanie plátna je v kompetencii vedcov a nie Cirkvi:

"Since it is not a matter of faith, the Church has no specific competence to pronounce on these questions. She entrusts to scientists the task of continuing to investigate, so that satisfactory answers may be found to the questions connected with this Sheet" (JP2, 1998).

a dosť sa aj apeluje na to, aby to ľudia brali ako ikonu a nie ako to pohrebné plátno:

Pope Francis urged the faithful to contemplate the shroud with awe, but "stopped firmly short of asserting its authenticity."

--- http://en.wikipedia.org/wiki/Shroud_of_Turin

... ale to sme už odbočili od témy, no na upresnenie, keď už sa to tu vytiahlo ...
Ked uz upresnenie, tak to potom aj dokonci.
Papezi HOVORIA, ale nekonaju !
Co je vedcom platne, ze papez vyhlasi, ze to spada do kompetencie vedcov, ked sa vedci k tomu platnu vobec nedostanu ?!
Apeluje na veriacich, aby to brali ako ikonu, ale CHOVA sa, ako keby to naozaj bolo TO pohrebne platno.
Proste schizofrenia...
A ludia to potom aj tak pochopia - a uctievaju ...
Hierarchii takyto stav vyhovuje.
Oni su z obliga a maju veriacich tam, kde ich chceli mat.

Poslať 19.10.2014 19:03:20   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
takže ak veda zistí, že vesmír neexistuje = je nereálny, tak skončí?
ako to vlastne vie zistiť, ak skúma vesmír?
ak neexistuje predmet skúmania, nemá čo skúmať.
predmetom skúmania teológie je Boh.
to sa berie ako realita.
že to neberieš ty ale neznamená, že to nie je.
(na túto tému je zaujímavé, ako sa skúma globálne oteplovanie)

Poslať 19.10.2014 19:33:24   Re: Mind - body problem

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Veda moze prist na to, ze vesmir neexistuje, nema to zakazane :)
Namiesto toho ale potom pride na to, co teda existuje, ak nie vesmir.
V tom to je. Veda sa moze menit a nie je na nic naviazana. Teologia taku slobodu nema.
Je neberiem, ze Boh je realny. Len tvrdim, ze teologia nesmie ani len pomysliet na to, ze by to tak nebolo. Dokonca je obmedzena svojou vlastnou vierou. Katolicky teolog nesmie seriozne skumat hinduisticku teologiu. Ak, tak len za ucelom jej vyvratenia alebo ak je to moderny teolog, tak ju bude brat akoze ok, dake svetlo tam mozno je, ale aj tak je nedokonala a ja ju nesmiem prijat. V tom je neslobodna.
Neviem, preco sa vobec bavime o tom, ci je science a teologia to iste :) Ved je zrejme, ze to tak proste nie je.

Globalne oteplovanie- mas pravdu, je to jeden z pripadov kedy sa nechutne miesa seriozna veda s roznymi tlakmi a zaujmami "zvonka". Lenze vo vede je mozne aspon teoreticky rozlisit, kde sa konci veda a zacinaju ine zaujmy. V teologii je na prvom mieste ideologia a fakty sa interpertuju v jej svetle. Takze je to naopak.
Opat ale pisem, ze ja teologiou neopovrhujem a uznavam, ze ma svoj vyznam. Ale jednoducho sa neda tvrdit, ze je to to iste co science.

Poslať 19.10.2014 19:36:58   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Katolicky teolog nesmie seriozne skumat hinduisticku teologiu
A protestansky ci pravoslavny moze?

Poslať 19.10.2014 20:25:23   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
legionar píše:
Co je vedcom platne, ze papez vyhlasi, ze to spada do kompetencie vedcov, ked sa vedci k tomu platnu vobec nedostanu ?!
Apeluje na veriacich, aby to brali ako ikonu, ale CHOVA sa, ako keby to naozaj bolo TO pohrebne platno.
Proste schizofrenia...
klames vedome, alebo. . .zeby sa vedci k tomu platnu vobec nedostali je vyslovena loz.
a nepaci sa mi, akym sposobom sa vyjadrujes o papezoch, duchovenstve a veriacich. to si, prosim, nechaj pre ine publikum, ak ta bude ochotne pocuvat.
Ziadam teba a aj dalsich diskutujucich, aby vazili slova. uz to zachadza pridaleko.

Poslať 19.10.2014 20:52:03   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Katolicky teolog nesmie seriozne skumat hinduisticku teologiu
A protestansky ci pravoslavny moze?
Naco zas slovicka? Jasne, ze ani oni nemozu. Ani moslimski nemozu. Ani zidovski...mam pokracovat?
Mozu hinduizmus skumat teoreticky, ale nikdy sa sami nesmu stat hinduistami, inak by boli svojimi kolagami oznaceni za heretikov. Cize ak niekto chce byt zidom, musi apriorne odmietat hinduizmus, teda ho nikdy nemoze brat celkom vazne, aj keby o nom teoreticky pisal nejake akademicke texty.
To je logicke.

Poslať 19.10.2014 20:54:16   Re: Mind - body problem

napísal 17999 príspevkov
frederix píše:
legionar píše:
Proste schizofrenia...
klames vedome, alebo. . .zeby sa vedci k tomu platnu vobec nedostali je vyslovena loz.
a nepaci sa mi, akym sposobom sa vyjadrujes o papezoch, duchovenstve a veriacich. to si, prosim, nechaj pre ine publikum, ak ta bude ochotne pocuvat.
Ziadam teba a aj dalsich diskutujucich, aby vazili slova. uz to zachadza pridaleko.
A sme doma ...
Presne takto to VZDY konci ...

Poslať 19.10.2014 21:02:59   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
a poloz si otazku-preco asi?
uz za tie roky by si sa najma ty mohol vediet ovladat.
alebo si myslis, ze si tu mame pokojne nechat urazat, lebo tebe to inak nejde pisat?
je to velmi znechucujuce vobec sem chodit citat, ked par ludi v kuse len provokuje. . .

Poslať 19.10.2014 21:08:22   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja tu ziadtne urazky nevidim, odporucam ist na obdobne facebookove diskusie a porovnat uroven...
Zas nemozno byt precitliveny voci kritike.
Ide o nase spolocne dobro, pravda je len jedna, takze treba vsetko co najotvorenejsie prebrat.

Poslať 19.10.2014 21:15:38   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
C-C: ak ty nieco nevidis, to neznamena, ze to nie je.
btw-tiez by si si obcas mohol najskor premysliet, co sem napisat a ako.
nie sme precitliveni-to skor niektori su necitlivi voci veriacim, povazuju ich za hlupych a citit to takmer z kazdeho prispevku.
a zial, je len malo tych, co sa voci takemuto chovaniu ozvu.

a pripominam-toto nie je stranka na facebooku, ale katolicke forum.

Poslať 19.10.2014 21:29:27   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Podla mna je uroven debaty dobra, konstruktivna, nesklza to k osobnym utokom ako to casto na podobnych forach byva.
Ani si nemyslim, zeby tu niekto povazoval veriacich za hlupych, prave tu skor vidno vela pripadov veriacich ktory o svojej viere kriticky premyslaju a kladu si aj neprijemne otazky.

Poslať 19.10.2014 21:32:55   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Naco zas slovicka?
naco slovicka? Lebo si na nich zabudla akozto tiez krestanskych teologov. Bolo by to voci nim nefer vynechat ich z tejto "milej" spolocnosti teologov, ktory podla tvojich slov nesmu studovat ine nabozenstva. Samozrejme,ze to pravda nie je. Pokial citas trochu noviny a dokonca aj toto forum, tak urcite vies, ze predstavitelia KC najme v osobe najvyssieho predstavitela sa stretavaju pomerne casto s predstavitelmi inych nabozenstvami, napriklad nedavno (v maji ) bol Frantisek vo Svatej zemi kde sa stretol s Velký muftim, sejkom Muhamadom Ahmad Husseinom a predsedom Najvyssej moslimskej rady, jordanskeho princa vratane dvoch najvyssich rabinov Izraela a mozem zo sto percentnou urcitostou povedat,ze neisli nepripraveni najme ked sme kulturne a inac v kontakte uz niekolko sto rokov a vice versa. Teda sa velmi dobre pozname po vsetkych strankach. teda mozem so 100% ucitostou vylucit to,ze by katolicky teolog ci krestansky vo vseobecnosti nesmel vo svojom volnom case nieco podobneho robit...

Citácia:
musi apriorne odmietat hinduizmus, teda ho nikdy nemoze brat celkom vazne, aj keby o nom teoreticky pisal nejake akademicke texty.To je logicke.
Ale logicke aj je,ze studovat ich moze. nie, ze nesmie.

Poslať 19.10.2014 21:39:23   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ani si nemyslim, zeby tu niekto povazoval veriacich za hlupych
Vazne nie?

Poslať 20.10.2014 5:25:26   Re: Mind - body problem

napísal 17999 príspevkov
frederix píše:
a poloz si otazku-preco asi?
uz za tie roky by si sa najma ty mohol vediet ovladat.
alebo si myslis, ze si tu mame pokojne nechat urazat, lebo tebe to inak nejde pisat?
je to velmi znechucujuce vobec sem chodit citat, ked par ludi v kuse len provokuje. . .
Ake ovladanie ? Povedal som iba pravdu a povedal som ju slusne!
Z platna dovolili vziat na testy iba okrajovu a nevhodnu vzorku, po testoch, ktore VSETKY datovali platno do stredoveku, tieto spochybnili, zevraj slo o zaplatu, ALE dalsie skumanie sa uz nekona, dalsie vhodne vzorky NEBUDU.
Dovod ?
Rozdiel medzi slovami a cinmi ...

Poslať 20.10.2014 6:17:27   Re: Mind - body problem

napísal 646 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Naco zas slovicka?
naco slovicka? Lebo si na nich zabudla akozto tiez krestanskych teologov. Bolo by to voci nim nefer vynechat ich z tejto "milej" spolocnosti teologov, ktory podla tvojich slov nesmu studovat ine nabozenstva. Samozrejme,ze to pravda nie je. Pokial citas trochu noviny a dokonca aj toto forum, tak urcite vies, ze predstavitelia KC najme v osobe najvyssieho predstavitela sa stretavaju pomerne casto s predstavitelmi inych nabozenstvami, napriklad nedavno (v maji ) bol Frantisek vo Svatej zemi kde sa stretol s Velký muftim, sejkom Muhamadom Ahmad Husseinom a predsedom Najvyssej moslimskej rady, jordanskeho princa vratane dvoch najvyssich rabinov Izraela a mozem zo sto percentnou urcitostou povedat,ze neisli nepripraveni najme ked sme kulturne a inac v kontakte uz niekolko sto rokov a vice versa. Teda sa velmi dobre pozname po vsetkych strankach. teda mozem so 100% ucitostou vylucit to,ze by katolicky teolog ci krestansky vo vseobecnosti nesmel vo svojom volnom case nieco podobneho robit...

Citácia:
musi apriorne odmietat hinduizmus, teda ho nikdy nemoze brat celkom vazne, aj keby o nom teoreticky pisal nejake akademicke texty.To je logicke.
Ale logicke aj je,ze studovat ich moze. nie, ze nesmie.
A kde som ja pisala ze studovat ich nesmie? Prave naopak, pisala som, ze ich studuju, a ze ti osvietenejsi aj mozu uznat, ze maju v sebe kusok pravdy.
Ale potom som to aj dokoncila tym, co je tiez pravda a to, ze oni, hoci ich studuju, nikdy sa nemozu ani zamysliet nad moznostou, ze by boli pravdive. Lebo skutocne pravdiva je len ta ich viera, ktoru maju oni.
Toto sa neda popriet. V tej chvili, keby katolik (a ake mnozstvo inych denominaciii chces este menovat? vymenuj si sam lubovolny pocet) zacne uvazovat, ze ine nabozenstvo je pravdive, ma medzi svojimi kolegami problem. A take studium, kde je uz vopred zanmy vysledok (cudzie nabozenstvo je klamlive alebo prinajlepsom nedokonale) nie je skutocne a uprimne studium dovolujuce vyvodit zaver az na zaklade faktov. Zaver je znamy uz vopred.
Aby ma zas niekto nepopotahoval-ano, aj KC teologovia maju mnoho vedomosti o inych nabozenstvach a maju s nimi dobre vztahy, to som nikdy nepoprela. Hovorila som o serioznom a nezavislom studiu nabozenstiev, kde sa vyskumnik chce dopatrat pravdy nezavisle na tom, comu veri momentalne.
A vlastne vobec nechapem, preco tu riesime taketo zakladne a uplne zrejme veci, o ktorych by som si ani nepomyslela, ze sa vobec daju spochybnit.

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť