Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.10.2014 18:36:37   Re: Mind - body problem

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
misionar3 píše:
Prepac ale krestanstvo nie je v nijakom rozpore s vedou. Naopak veda cim dalej tym viac potvrdzuje principy a vychodiska veriacich.
Tak u toho chci bejt. :)
To su iba zbozne priania tych "ekvilibristov" ...

Poslať 13.10.2014 18:45:02   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Pre veriaceho nie je tazke pochopit logicke myslenie. Rozhodne nie tazsie ako pre neveriaceho. Problem je v zakladej premise - existencia resp. Neexistencia Boha. Tu veriaci a neriaci nkdy nedosiahnu zhodu ale napriek tomu mozu respektovst jeden druheho a svoje nazory.

Aj v azteckom nabozenstve napriek ludskym obetiam plati " nerob druhemu co nechces aby robili tebe" aj ked to uplatnovali len voci sebe. Ja tvrdim ze toto pravidlo je bozskeho povodu a len ludmi bolo zredukovane na vlastny kmen alebo narod.

Poslať 13.10.2014 18:46:23   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Prepac ale krestanstvo nie je v nijakom rozpore s vedou. Naopak veda cim dalej tym viac potvrdzuje principy a vychodiska veriacich.
Tak u toho chci bejt. :)
To su iba zbozne priania tych "ekvilibristov" ...
Kde vidis rozpor medzi vedou a vierou?

Poslať 13.10.2014 19:01:01   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:
Kde vidis rozpor medzi vedou a vierou?
Zober si napr teoriu o dedicnom hriechu, pokial platila nabozenska predstava, tak to bola pekna a elegantna teoria, s rozvojom vedeckeho poznania sa z nej stala nejaka vyumelkovana zlatanina, ze uz sa pomaly ani teologovia nezhodnu na tom, co ten dedicny hriech je, ale uz si nemozu dovolit ho "vypustit". Podobne je to s Bozou inspiraciou Biblie. Sice nie su to vyslovene spory, ale ukazky toho, ze teologia musi siahat po tej ekvilibristike.

Poslať 13.10.2014 19:31:39   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
ako vie veda dokázať, že to tak nie je ;)

Poslať 13.10.2014 19:42:44   Re: Mind - body problem

napísal 18001 príspevkov
Vespa píše:
ako vie veda dokázať, že to tak nie je ;)
Dokazuje za pozitivne tvrdenie, nie negativne.
Lebo inak skoncime u Ruzovych Jednorozcov ... :)

Ale jedno vysvetlenie by sa naslo:
1. Dedicny hriech, ako bol zadefinovany, stoji a pada na DOSLOVNOM vyklade Genesis.
Adam a Eva boli stvoreni jednorazovym aktom stvorenia z hliny, bol im vdychnuty zivot a "padli" -> boli vyhnani z Raja a vznikol dedicny hriech.
2. Kedze uz ani veriaci dnes viac-menej nespochybnuju EVOLUCIU cloveka, DOSLOVNY vyklad Genesis PADA.
Nahradzaju ho "obraznym stvorenim" cez prirodne zakony atd. NEUVEDOMUJUC SI, ze tym vlastne pilia pod sebou konar.
A ked im to "dojde", zacne ta spominana ekvilibristika ...

Poslať 14.10.2014 17:04:14   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
nepýtam sa, na evolúciu, ale na problém, že či naozaj ľudstvo nevzniklo z dvoch jedincov.
pretože toto sa berie ako problém, ak sa nemýlim. (už sa to riešilo v inom vlákne)
skrátka rovina dohadov - stále nie jasný dôkaz.

Poslať 14.10.2014 19:08:37   Re: Mind - body problem

napísal 18001 príspevkov
Vespa píše:
nepýtam sa, na evolúciu, ale na problém, že či naozaj ľudstvo nevzniklo z dvoch jedincov.
pretože toto sa berie ako problém, ak sa nemýlim. (už sa to riešilo v inom vlákne)
skrátka rovina dohadov - stále nie jasný dôkaz.
Vsak presne to je ta ekvilibristika !
"Nepytas sa na evoluciu." :)
Ale AJ KEBY cele ludstvo "vzniklo" z dvoch jedincov, pokial vzniklo EVOLUCIOU, dedicny hriech je passe.
Pretoze, ako tu uz bolo aj povedane, AK boli ti dvaja "prvi ludia", tak logicky museli mat ZVIERACICH RODICOV.
Ibaze by si poprel evoluciu.
Na nu sa vsak nepytas ... :)

Poslať 14.10.2014 19:16:18   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Mimo to, sucasna biologia poklada vraj za nemozne aby ludstvo vzniklo len z jedneho paru:

wikipedia píše:
It is also incompatible with the current understanding of human genetics. In particular, if all humans descended from two individuals several thousand years ago, it would require an impossibly high mutation rate to account for the observed variation.

Poslať 15.10.2014 5:51:48   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
Boh zobral hlinu a z nej stvoril človeka...
všetko ostatné "len" povedal a bolo...
znie to čudne, že je to tam od začiatku?
preto sa pýtam, že kde je problém s tým, ako sa to stalo versus prečo sa to stalo.
nevideli Boha v oblakoch letci, ani Gagarin vo vesmíre - teda veda dokázala že nie je...
:roll:
len že to je napísané jednoducho neznamená, že to naozaj jednoduché bolo - kamene padajú na zem - pochopia všetci aj bez toho, aby som musel rozpisovať zákonitosti gravitácie.

Poslať 15.10.2014 8:08:29   Re: Mind - body problem

napísal 18001 príspevkov
Vespa píše:
Boh zobral hlinu a z nej stvoril človeka...
všetko ostatné "len" povedal a bolo...
znie to čudne, že je to tam od začiatku?
preto sa pýtam, že kde je problém s tým, ako sa to stalo versus prečo sa to stalo.
nevideli Boha v oblakoch letci, ani Gagarin vo vesmíre - teda veda dokázala že nie je...
:roll:
len že to je napísané jednoducho neznamená, že to naozaj jednoduché bolo - kamene padajú na zem - pochopia všetci aj bez toho, aby som musel rozpisovať zákonitosti gravitácie.
Ale o com to teraz tocis ? :roll:
Ja hovorim o logickych rozporoch, ktore z Tvojich tvrdeni priamo vyplyvaju a ktore s prehladom ignorujes.

Poslať 15.10.2014 8:47:30   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Mimo to, sucasna biologia poklada vraj za nemozne aby ludstvo vzniklo len z jedneho paru:

wikipedia píše:
It is also incompatible with the current understanding of human genetics. In particular, if all humans descended from two individuals several thousand years ago, it would require an impossibly high mutation rate to account for the observed variation.
to tá wiki v tom citáte netvrdí, že je nemožné, aby bolo z jedného páru obecne, ale vraví to len o alternatíve jedného páru aký by bol len pred "pár tisíc rokmi" (several thousand years ago)... to že by bolo nekompatibilné, aby sa jeden pár za len pár tisíc rokov rozmnožil do až takých rôznych genetických mutácií, aké sú medzi ľudmi... ale ak by sme hovorili o dlhodobejšom časovom období, tak tam by už nemal byť taký problém...

Poslať 15.10.2014 11:01:49   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
vraví to len o alternatíve jedného páru aký by bol len pred "pár tisíc rokmi" (several thousand years ago)...
OK, naozaj som to nejak prehliadol

Poslať 15.10.2014 19:18:04   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
pretože tam rozpor nie je.
Boh vzal niečo čo existovalo a z toho spravil človeka - zatiaľ jasné?

Poslať 16.10.2014 9:43:32   Re: Mind - body problem

Obrázok užívateľa

napísal 3771 príspevkov
Prečo ste začali točiť o dedičnom hriechu? otázka bola o rozpore vedy a viery. T.j. aké poznatky exaktnej vedy sú v rozpore vierou v Boha. Nie aké teologické náuky nevie potvrdiť alebo vyvrátiť exaktná veda.
Teológia zasahuje nad rámec exaktnej vedy ( skoro by som povedal exaktná veda je podmnožinou), teda nie všetko čo tvrdí teológia je overiteľné exaktnou vedou, ale naopak čo tvrdí exaktná veda je v súlade s učením teológie.
Problém, dedičného hriechu je problém výsostne teologický a exaktná veda k nemu nemôže povedať ani mäkké ň. Naopak správa o stvorení sveta má dva aspekty: 1. teologický - Boh je pôvodcom všetkého, človek je nad prírodou pretože je stvorený na obraz Boží.
2. Prírodovedecký - Boh stvoril človeka z prachu zeme = prvkov, atómov stovrenstva už skôr stvoreného a to je teologické potvrdenie evolučnej teórie

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť