Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.07.2014 20:54:22   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
stefan píše:
ak daruješ všetko čo máš, ak zmaríš samú seba pripodobnením a pripojením sa ku Kristovi, tak potom Ti už nič neostane pre seba samú. A ak tak urobia všetci ostatní, tak potom dostaneš mnohonásobne viac ako si dala, pretože nikto si nič nenechá pre seba a iba vtedy môže každý dostať všetko.
http://www.lyrika.sk/Ostatne/umi.html

Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc. :D

A sme v Osvobozenem divadle - a v hlbokom socializme ... :)

Taketo "vysvetlenie", vzhladom na to, o co sa tu jedna (=SPASA a VECNY ZIVOT), je uplne mimo.
Socializmus bol v podstate deformovanym krestanstvom. A velmi silne deformovanym. Uz si zabudol ze jednym z vychodisk marx-leninizmu bol utopicky socializmus, teda aj dielo sv. Tomasa Morusa?
Hm, a Ty si zabudol, ze clovek cloveka spasit nedokaze?
Dokonca ani sameho seba.
O tom tu je rec, nie o vzajomnej ludskej pomoci a "konani dobra". (Aj ked aj to su celkom pekne veci) :)
Hovorime o slobode, ktoru Vy interpretuje jednoznacne a IBA ako slobodu rozhodnut sa pre Boha A TYM ziskat zivot vecny.
Ja som hovoril o slobode obecne a vyjadril som nazor, ze skutocna sloboda musi vzdy byt podopreta nejakou mocou, inak je to iba chimera, utrpenie, alebo fraska.
Vy tu moc stotoznujte s Bohom.
Ale ked som polozil otazku, ako by to dopadlo, keby Boh tu moc "spasit vas" nahodou nemal, dostal som odpoved, ze to je IRELEVANTNA otazka. :)

Poslať 29.07.2014 21:08:16   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Ak je sloboda podopreta mocou uz to nieje soboda.sloboda je vnutorne rozhodnutie cloveka pre objektivne dobro pri poznani moznosti, rizik a hodnout. Jedine Boh je objektivne meritko. Preto nevetiaci maju problem s definiciou a slobodou ako takou. Ak slobodu naviazes na svetsku moc to co dnes je slobodou zajtra nebude. Jedine Boh je objektivny a nemenny.

Poslať 29.07.2014 21:23:40   Re: Čo je skutočná sloboda ?

napísal 17983 príspevkov
misionar3 píše:
Ak je sloboda podopreta mocou uz to nieje soboda.sloboda je vnutorne rozhodnutie cloveka pre objektivne dobro pri poznani moznosti, rizik a hodnout. Jedine Boh je objektivne meritko. Preto nevetiaci maju problem s definiciou a slobodou ako takou. Ak slobodu naviazes na svetsku moc to co dnes je slobodou zajtra nebude. Jedine Boh je objektivny a nemenny.
Ale kto Ti vravi, ze ja ju viazem na svetsku moc ???

Poslať 16.09.2014 23:01:30   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ako je to teda s tuzbami? Mame tuzit aj po svetskych dobrach, mat ambicie atd ?
Ci nejake "samoucelne" ambicie clovek nema mat, ma sa snazit len o zveladovanie Bozieho kralsotva na zemi, alebo moze mat aj ine ambicie, ako napr niekto sa chce dostat na nejake prestizne pracovisko, somozrejme, spaja to s tym, ze vykonava nieco uzitocne, pre dobro sveta atd, ale predsalen ma aj nejaku tu potrebu ukojit svoje ego, alebo ako to povedat.
Potom taky Andrew Wiles, ktory v zatisi "tajne" pracoval na Velkej Fermatovej vete, aby sam "zlizal smotanu" je nejaky pekelnik? Nie je to uz trochu ako za komunizmu, snaha potlacat indivdualitu a volu vycnievat zo sedeho priemeru?

Poslať 16.09.2014 23:35:05   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...mozes tuzit po pozemskych dobrach, ved Pan nam dava aj tie, aby sme ich uzivali, ale vsetko s mierou, a tu kdesi sa to zacina lamat, ze clovek tu mieru straca...
...preco tuzim po mieste v nejakom prestiznom pracovisku? Vacsinou je to tuzba po lepsom plate, postaveni, alebo chcem dakomu dokazat, ze som lepsi/a, nakrmim svoje nenasytne ego...nastastie, nie vsetkych zenu tieto pohnutky, ale tych druhych byva pomenej. A niekedy sa aj ludia s povodne dobrymi umyslami po dosiahnuti uspechu a tym aj isteho vplyvu menia na nepoznanie...na velke ambicie musi mat clovek pevny charakter, moralku a velku pokoru...

Poslať 16.09.2014 23:42:45   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
No akosi mi nie je z tvojho prispevku jasne, co je teda dobre a co uz nie a kto su ti "druhi".

Poslať 16.09.2014 23:54:22   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...skus o tom porozmyslat trochu dlhsie... :-)
..."ti druhi" su mensina, ktora nieco dobre dosiahla/ziskala, ale nezneuzila...
Ak po niecom tuzis, odpovedz si pravdivo na zakladnu otazku: som schopny to vsetko uniest?
"Ved co osozi cloveku, keby i cely svet ziskal, no svoju dusu by stratil?"

Poslať 17.09.2014 20:08:17   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
anux píše:
Ak po niecom tuzis, odpovedz si pravdivo na zakladnu otazku: som schopny to vsetko uniest?
to je tiez dolezity aspekt, ale to uz je dalsia, navyse vec k mojej povodnej otazke

Poslať 28.09.2014 11:26:55   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
tu zase jasne vidime, ze sice sa hovori, ze nie su neriesitelne problemy len nevyriesene, ale ked je konkretny problem predlozeny tak nikto nema zaujem s nim pohnut, alebo nie je schopny

Poslať 28.09.2014 11:45:18   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
ale ved Ti anux predsa jasne povedala - strucne povedane - ambicie mozes mat, ma ich snad kazdy, kto ma svoju pracu rad a chce v nej napredovat po vsetkych strankach. Pokial nepojdes ako sa ludovo hovori, cez mrtvoly, nebudes robit podrazy a podobne veci. Potom je lepsie mozno zabrzit...

Poslať 28.09.2014 11:54:53   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Cize nie je to tak, ze mame "zapriet sami seba", "stratit svoj zivot", alebo ako bolo v inej teme rzoberane - vzdat sa vsetkych tuzob okrem tuzby po Bohu?

Poslať 28.09.2014 19:23:41   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Zamerat sa na Boha neznamena zrieknut sa tuzob po svetskych dobrach. prave naopak tuzba po dobrach je tuzbou po Bozich daroch a ich ziskanie je dovodom na dakovanie, posilnovanie viery a upevnovanie vztahu s Bohom. Samozrejme len ak neboli ziskane hriesnym sposobom. A ak ich nedosiahneme tak alebo preto ze Boh ma pre nas pripravene nieci krajsie, alebo by nam ich ziskanie uskodilo.

Poslať 28.09.2014 19:31:40   Re: Čo je skutočná sloboda ?

napísal 17983 príspevkov
misionar3 píše:
Zamerat sa na Boha neznamena zrieknut sa tuzob po svetskych dobrach. prave naopak tuzba po dobrach je tuzbou po Bozich daroch a ich ziskanie je dovodom na dakovanie, posilnovanie viery a upevnovanie vztahu s Bohom. Samozrejme len ak neboli ziskane hriesnym sposobom. A ak ich nedosiahneme tak alebo preto ze Boh ma pre nas pripravene nieci krajsie, alebo by nam ich ziskanie uskodilo.
Cize v podstate tautologia ... :)

Poslať 08.11.2014 13:31:00   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 07.11.2014 21:55:10
napísal 2 príspevkov
Dobry den, som tu novy. Nasiel som nieco pre legionar-a a aj dalsich, ak by mali zaujem si precitat nasledujuce clanky, ktore hovoria o tejto teme - sloboda.

Sloboda - najkrajší dar Boha človeku
Kód:
http://www.christ-net.sk/node/97

LÁSKA V SLOBODE A V ZODPOVEDNOSTI
Kód:
http://www.jezuiti.sk/admin/dok/47f0011aa2365.pdf

Boh a sloboda
Kód:
http://www.mojakomunita.sk/web/matka01023/blog/-/blogs/boh-a-sloboda

Boh - najvyššia sloboda Božej vôle
Kód:
http://www.zoe.sk/?zoepedia&heslo=Boh+-+najvy%9A%9Aia+sloboda+Bo%9Eej+v%F4le

a este vela takych clankov je na internete, staci do google-u zadat: Boh je sloboda
alebo: Boh a sloboda... Boh dava slobodu.

Toto vsetko je len par svedectiev tych, ktori skusili a presvedcili sa, aky dobry je Boh.
Je to napisane aj vo Svatom Pisme:
Kód:
Kniha žalmov - kapitola 34
2 Pána chcem velebiť v každom čase, moje ústa budú ho vždy chváliť.
3 V Pánovi sa bude chváliť moja duša; nechže to počujú pokorní a nech sa tešia.
4 Velebte so mnou Pána a oslavujme jeho meno spoločne.
5 Hľadal som Pána a on ma vyslyšal a vytrhol ma zo všetkej hrôzy.
6 Na neho hľaďte a budete žiariť a tvár vám nesčervenie hanbou.
7 Úbožiak zavolal a Pán ho vyslyšal a vyslobodil ho zo všetkých tiesní.
8 Ako strážca sa utáborí anjel Pánov okolo bohabojných a vyslobodí ich.
9 Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Pán; šťastný človek, čo sa utieka k nemu.

a este citaty z wikipedie na temu sloboda:
Kód:
http://sk.wikiquote.org/wiki/Sloboda

Vsetko toto dokopy a dalsie taketo clanky a stranky hovoria stale dokola to iste, takze ano, legionar, mas pravdu, ked si napisal:
legionar píše:
Cize v podstate tautologia ... :)
Lebo Boh je Pravda a aby pravda zostala pravdou a nestala sa klamstvom, nesmie byt z nej nic ubrate, ale zasa ani do nej nic pridane, inak to uz nebude pravda.

Ved Jezis Kristus povedal svojim nasledovnikom:
Kód:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 5
37 Ale vaša reč nech je "áno - áno," "nie - nie". Čo je navyše, pochádza od Zlého.

Uz to, ze v celom Svatom Pisme nie je mozne najst ani 1 protirecenie, hovori o tom, ze je pravdive.

Ludske zakony su nedokonale a musia sa stale menit. Boh raz napisal zakon a odvtedy plati. Boh je taky dokonaly, ze nemusi uz viac tento zakon upravovat.

Stary Zakon v Biblii neukazoval presne obraz Bozi, boli v nom len predobrazy Noveho Zakona. Jezis Kristus neprisiel zakon zrusit, prisiel ho naplnit. Tu je ukazka z Biblie - mensi uryvok:
Kód:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 5
17 Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť.
18 Veru, hovorím vám: Kým sa nepominie nebo a zem, nepominie sa ani jediné písmeno, ani jediná čiarka zo Zákona, kým sa všetko nesplní.
19 Kto by teda zrušil jediné z týchto prikázaní, čo aj najmenšie, a tak by učil ľudí, bude v Nebeskom kráľovstve najmenší. Ale kto ich zachová a tak bude aj učiť, ten bude v nebeskom kráľovstve veľký.
20 Preto vám hovorím: Ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť zákonníkov a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva.
21 Počuli ste, že otcom bolo povedané: "Nezabiješ!" Kto by teda zabil, pôjde pred súd.
22 No ja vám hovorím: Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá. Kto svojmu bratovi povie: "Hlupák," pôjde pred veľradu. A kto mu povie: "Ty bohapustý blázon," pôjde do pekelného ohňa.
23 Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe,
24 nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.
25 Pokonaj sa včas so svojím protivníkom, kým si s ním na ceste, aby ťa protivník nevydal sudcovi a sudca strážnikovi a aby ťa neuvrhli do väzenia.
26 Veru hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.

a tak dalej.. pokracovanie je tu:
Kód:
http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=Mt%205,17-37

Takze z toho je vidiet akym sposobom bol Bozi Zakon nezruseny a zaroven naplneny.

Boh je z Jeho Podstaty Laskou. Vsetko prisposobil laske. Svätost, Spravodlivost, Lasku aj Milosrdenstvo.
Prava laska boli. Ak sa z lasky vytrati kriz, uz to viac nie je laska. 1 citat hovori, ze bez kriza lasku nenajdes a bez lasky kriz neunesies.

Po tom vsetkom, co som zazil, zistujem, ze pokrytcom nie je Boh, ale som nim ja.
Ze nie Boh chce sebe dobro, vsetko dobre pre seba, vsetko odo mna vycucat a vziat mi to pre jeho vlastny uzitok, ale ze to ja som na Neho taky.

Zistil som, ze akonahle sa na mne objavila nejaka dobra vlastnost, tak hned som to vsetko zneuzival a presne to, co som Bohu vycital, co sa mi na Nom nepacilo, tak presne takym a jedine ja som bol takym, Boh takym nebol. Vsetko zle, co som videl na Bohu, co sa mi zdalo, ze Boh je zly, tak On taky v skutocnosti ani nikdy nebol, nie je a ani nebude, lebo je Laska. A ani takym nemoze byt. Boh pouziva vsetko na dobre ucely. Aj zlo. Boh pozna dobro aj zlo a preto to, co sa nam zda, ze akoby odkukal od zla, tak to je len ukazka toho, ze je to naozaj tak - Boh je len Dobro, ziadne zlo v Nom nie je.

Tak, ako velmi nenavidi pychu, ta velkost tej nenavisti, tak velmi miluje pokoru. Preto, ked som citil Boziu zlobu, ktora sa diala na mne, tak v skutocnosti po tom vsetkom, co som zazil, som zistil, ze Boh prave vtedy, ked sa nam zdalo, ze nam skodi, nam najviac pomahal. Boh chce za kazdu cenu zlomit nasu pychu a darovat nam pokoru. Ale na to, aby to mohol urobit, Mu to musime dovolit. Jezis povedal, ze kde je pycha, tam Ho niet. Jezis Kristus je tichy a pokorny srdcom, Boh pysnym odporuje, ale pokornym dava milost. A obcas sa zmiluje aj nad pysnymi.

Boh s nami vsetkymi zaobchadza ako so synmi. Boh je rodina. Preto sa tak aj sprava. Boh nenavidi pychu a miluje pokoru. Srdce pysneho je neschopne lasky a srdce pokorneho je schopne lasky, preto tak velmi Bohu zalezi na tom, aby sme boli pokornymi, aby sme boli schopni lasky a aby sme mohli milovat a tak byt slobodnymi, aby sme tu boli z lasky pre Neho a On pre nas. Boh chce, aby sme boli detmi, lebo:
Kód:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 18
1 V tú hodinu pristúpili k Ježišovi učeníci a pýtali sa: "Kto je podľa teba najväčší v nebeskom kráľovstve?"
2 On zavolal k sebe dieťa, postavil ho medzi nich
3 a povedal: "Veru, hovorím vám: Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva.
4 Kto sa teda poníži ako toto dieťa, ten je najväčší v nebeskom kráľovstve.
5 A kto prijme jedno takéto dieťa v mojom mene, mňa prijíma.

Bohu na nas zalezi. Preto nas vychovava, karha, napomina a tresce.
Kód:
List Hebrejom - kapitola 12
5 A zabudli ste na povzbudenie, ktoré sa vám prihovára ako synom: "Syn môj, nepohŕdaj Pánovou výchovou, ani neklesaj, keď ťa on karhá.
6 Lebo koho Pán miluje, toho tresce, a šľahá každého, koho prijíma za syna."
7 Je na vašu nápravu, čo znášate. Boh s vami zaobchádza ako so synmi. A ktorého syna by otec nekarhal?
8 Ak ste mimo výchovy, na ktorej dostali účasť všetci, potom ste nemanželské deti, a nie synovia!
9 A potom aj naši telesní otcovia nás vychovávali a vážili sme si ich. Nepodriadime sa tým viac Otcovi duchov a budeme žiť?!
10 A oni nás karhali na krátky čas a tak, ako sa im videlo, on však kvôli tomu, čo je užitočné, aby sme mali účasť na jeho svätosti.
11 Pravda, každá výchova v prítomnosti sa nezdá radostná, ale krušná; neskôr však prináša upokojujúce ovocie spravodlivosti tým, ktorých ona vycvičila.
12 Preto vzpružte ochabnuté ruky a podlomené kolená!
13 A vaše nohy nech kráčajú rovno, aby sa to, čo je chromé, nevykĺbilo, ale skôr aby sa uzdravilo.

Na zaver:
Z dennicka svätej sestry Faustiny:
Kód:
+ Počas adventu sa v mojej duši prebudila veľká túžba po Bohu. Môj duch sa vrhal k nemu celou svojou silou, akú má vo svojom bytí. V tom čase mi Pán udelil veľa svetla na spoznanie jeho najvznešenejších vlast ností. Prvou dobrou vlastnosťou, ktorú mi dal Pán poznať, je jeho svätosť. Táto svätosť je taká veľká, že sa pred ňou trasú všetky sily a mocnosti. Čistí duchovia si zakrývajú svoju tvár, sú ponorení v ustavičnej adorácii a vyjadrujú úctu jediným slovom: „Svätý." Božia svätosť je vyliata na Božiu Cirkev a na každú v nej žijúcu dušu - nie však v rovnakej miere. Sú duše skrz-naskrz preniknuté Bohom a sú aj duše ledva žijúce. Druhé poznanie, ktoré mi Pán udelil, je jeho spravodlivosť. Je taká veľká a prenikavá, že siaha do hĺbky skutočnej podstaty a všetko pred ním stojí v obnaženej pravde. Bez neho by nič nemohlo jestvovať. Treťou veľkou vlastnosťou je láska a milosrdenstvo. Pochopila som, že najvznešenejšou vlastnosťou je láska a milosrdenstvo. Ona spája stvorenie so Stvoriteľom. Najväčšiu lásku a priepasť milosrdenstva poznávam vo vtelení Slova, v jeho vykúpení. Spoznala som, že táto vlastnosť je u Boha najväčšia.

tu je odkaz na dennicek: http://www.boziemilosrdenstvo.sk/download/dennicek_sk.doc
a texty o tomto denniku su tu na stiahnutie kto by mal zaujem: http://www.boziemilosrdenstvo.sk/download2.html

Poslať 08.11.2014 16:41:23   Re: Čo je skutočná sloboda ?

napísal 17983 príspevkov
Tak teda vitaj medzi nami.
Spisal si toho naozaj hodne. :)
Len mam akosi problem s pravdivostnymi hodnotami niektorych vyrokov.
Citácia:
Uz to, ze v celom Svatom Pisme nie je mozne najst ani 1 protirecenie, hovori o tom, ze je pravdive.
Dovolim si tvrdit, ze tam je cela hromada protireceni !
Lenze, akonahle sem hociktore z nich uvediem, je mi iba povedane:
frederik píše:
uz tu stepujes tolko rokov, ale nic ti to neosozilo.
:D

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť