Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.07.2014 8:15:27   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:
Ono je trochu inak. Dnes krestanstvo ani tak nehovori o odmene a treste ale o Bohu-Laske. On nikho seredne nepotresta, On chce vsetkych
Spasit. Jeziz zomrel za vsetkych. Bez vynimky! Spaseny nebude len ten co spasu odmietne. Teda odsudi sa sam, presnejsie odmietne vstupit do stastia a radosti. Ak niekto ma pozvanie na hostinu a odmietne prist nie je to vina toho co ho pozval.
hej ale vacsina ludi to aj tak vnima tak tradicne, proste jako male deti, ktore bud chcu pamlsok za odmenu. resp. sa boja palice.

Poslať 29.07.2014 8:43:42   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misionar3 píše:
Ono je trochu inak. Dnes krestanstvo ani tak nehovori o odmene a treste ale o Bohu-Laske. On nikho seredne nepotresta, On chce vsetkych
Spasit. Jeziz zomrel za vsetkych. Bez vynimky! Spaseny nebude len ten co spasu odmietne. Teda odsudi sa sam, presnejsie odmietne vstupit do stastia a radosti. Ak niekto ma pozvanie na hostinu a odmietne prist nie je to vina toho co ho pozval.
:roll:
Nieco ako "Vpravo krst, vlavo kat" ?
Lebo nic ineho to nie je !

Poslať 29.07.2014 10:54:33   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
vpravo žralok, vlavo breh...vyber si, ale nes následky.

Poslať 29.07.2014 10:55:35   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
vpravo žralok, vlavo breh...vyber si, ale nes následky.
ved o tom legi cely cas hovori :D

Poslať 29.07.2014 11:07:54   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
veď to, že nechápem, čo je na tom čudné, alebo ba priam tak povediac znepokojujúce...

Poslať 29.07.2014 11:10:52   Re: Čo je skutočná sloboda ?

napísal 17983 príspevkov
Vespa píše:
veď to, že nechápem, čo je na tom čudné, alebo ba priam tak povediac znepokojujúce...
Lebo ja som povedal, ze skutocna sloboda musi byt VZDY podopreta nejakou MOCOU.
Inak je to iba chimera ...

Poslať 29.07.2014 13:42:50   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Vespa, stale nechapes pointu< Krestanstvo je asi tak slobodne ako "rob presne to co ti kazem, neprotestuj a posluchaj na slovo, inak ta caka VECNY trest najkrutejsim sposobom, aky existuje".
Nijaky ludsky zakon v ziadnej krajine nepozna taky trest, ani za znasilenenie a vrazdu deti.
Takze to krestanstvo v tomto zmysle az tak slobodne nie je.
A k tomu volba verit-neverit by aj bez trestu nebola az tak slobodna, lebo ako som pisala inde, aka je sloboda v tom prijat alebo neprijat nieco o com jednoducho NEVIEM, ci existuje?
Ovela vacsia sloboda by bola, keby sme to s istotou vedeli a potom sa rozhodli, ci prijmeme alebo nie.
Lenze ono je to tak, ze my nevieme a nikdy si nemozme byt isti, ale musime verit zo strachu, co ak je to pravda, aby sme nesli do pekla.
Tak to je.
A v tom vela slobody nevidim.
Myslim, ze to je to, co sa ti legi s CCom snazia vysvetlit.

Poslať 29.07.2014 15:57:00   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
misionar3 píše:
Ak niekto ma pozvanie na hostinu a odmietne prist nie je to vina toho co ho pozval.
ty bezne nechavas popravit ludi, ktori ti odmietnu pozvanie na hostinu?

Poslať 29.07.2014 17:33:32   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
Ale ja to chápem.
len VERÍM že skrátka to tak je.
a viera je niečo iné ako isté poznanie.
máš slobodu uveriť, alebo neuveriť na základe tých istých dôkazov, ktoré mám ja.
slobodne.

Poslať 29.07.2014 17:44:56   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
kapitán píše:
misionar3 píše:
Ak niekto ma pozvanie na hostinu a odmietne prist nie je to vina toho co ho pozval.
ty bezne nechavas popravit ludi, ktori ti odmietnu pozvanie na hostinu?
Alebo nechapes, alebo vedome skreslujes. Vsetci sme pozvani na hostinu, aj ty. Kto odmietne vstupit nebude popraveny! To si kde vzal? To je hruba dezinformacia a nepochopenie krestanskeho ucenia. alebu pozvanie prijmes a na hostinu vstupis a budes spokojny, stastny, najedeny v prijemnej spolocnosti ( =spasa), alebo odmietnes a budes hladny, smadny, nestastny a bude ta zozierat nenavist a zavist voci tym co neodmietli a budes zufaly lebo uz nebude moznost volbu zmenit. Takze nie ze ten co ta pozval ta popravi pre odmietnytie, ale sam odides do tmy kde bude plac a skripanie zubami

Poslať 29.07.2014 18:31:01   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Keby taku pozvanku clovek dostal, verim, ze nikto by ju slobodne neodmietol. Alebo len mizive percento masochistov.
Lenze problem je v tom, ze len niektori ludia tu pozvanku dostali, jporozumeli jej, a mali realny dovod uznat, ze je nieco viac ako tisic inych spamov a "zarucenych vyher" a "jedinecnych prilezitosti" od smejdov, ktore maju tiez v schranke.
Keby ta pozvanka bola cloveku dorucena v nezmenenom stave a bola by maximalne zrozumietlna a rozumovo prijatelna, kto by odmietol? Nikto. A spravil by tak maximalne slobodne. Lenze ked tieto podmienky nie su splnene, potom neexistuje ani sloboda rozhodnutia.
Okrem toho nechapem dodnes celkom presne, preco vlastne Bohu ide o vieru bez dokazov. Preco by to malo byt kriterium nasej spasy... Stale mi nedoslo, co je na takej viere dobre. Skor by sa mali brat do uvahy ine kriteria ako laska, dobre skutky a nie ci clovek veril spravnej knihe a spravnej organizacii.

Poslať 29.07.2014 19:23:36   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
hladajuca
Citácia:
Vespa, stale nechapes pointu< Krestanstvo je asi tak slobodne ako "rob presne to co ti kazem, neprotestuj a posluchaj na slovo, inak ta caka VECNY trest najkrutejsim sposobom, aky existuje".
Nijaky ludsky zakon v ziadnej krajine nepozna taky trest, ani za znasilenenie a vrazdu deti.
Takze to krestanstvo v tomto zmysle az tak slobodne nie je.
A k tomu volba verit-neverit by aj bez trestu nebola az tak slobodna, lebo ako som pisala inde, aka je sloboda v tom prijat alebo neprijat nieco o com jednoducho NEVIEM, ci existuje?
Ovela vacsia sloboda by bola, keby sme to s istotou vedeli a potom sa rozhodli, ci prijmeme alebo nie.
Lenze ono je to tak, ze my nevieme a nikdy si nemozme byt isti, ale musime verit zo strachu, co ak je to pravda, aby sme nesli do pekla.
Tak to je.
A v tom vela slobody nevidim.
Myslim, ze to je to, co sa ti legi s CCom snazia vysvetlit.
Nemyslím si, že toto je ten najsprávnejší pohľad na vec. Práve teraz v nedeľu mal náš kňaz peknú kázeň o tom, že slovo "musíš" by snáď ani nemalo byť v slovníku kresťana. Musíš chodiť do kostola, musíš ísť na spoveď, musíš robiť dobré skutky... toto je pokrivená predstava o kresťanstve. Zaiste to slovo je použiteľná pri našich deťoch, predsa len potrebujú ešte iné spôsoby, nabrať určité návyky. Dieťa si musí umyť ruky, aby nejedlo so špinavými kde je plno bacilov, dospelý človek už vie o čo ide a preto si ruky umyť chce. Preto aj dospelý kresťan by mal chcieť. A tá kresťanská sloboda je v tom, že tomu dospelému kresťanovi nič nebráni, aby robil to, čo chce a aby chcel to, čo mu prospieva.

Citácia:
Keby taku pozvanku clovek dostal, verim, ze nikto by ju slobodne neodmietol. Alebo len mizive percento masochistov.
Lenze problem je v tom, ze len niektori ludia tu pozvanku dostali, jporozumeli jej, a mali realny dovod uznat, ze je nieco viac ako tisic inych spamov a "zarucenych vyher" a "jedinecnych prilezitosti" od smejdov, ktore maju tiez v schranke.
Keby ta pozvanka bola cloveku dorucena v nezmenenom stave a bola by maximalne zrozumietlna a rozumovo prijatelna, kto by odmietol? Nikto. A spravil by tak maximalne slobodne. Lenze ked tieto podmienky nie su splnene, potom neexistuje ani sloboda rozhodnutia.

Nuž v tom je práve zakopaný pes, že tú pozvánku skutočne dostáva každý, avšak na tej pozvánke nie je napísané vždy to isté. Je mnoho ciest k Bohu a každý je povolaný k tej svojej. Niekto ako kňaz, iný ako manžel, niekto ako vedec, či robotník.... Ak sa pýtaš, že čo nám teda bráni ju slobodne prijať, tak je to v prvom rade pýcha a hneď potom sebectvo. Ak by som mal načrtnú úvahu o kresťanstve a jeho podstate, tak by som povedal, že spočíva v obetovaní sa, v sebadarovaní, áno - vo vyprázdnení seba v kenotickom zmysle. Ak by si si však myslela, že kresťanstvo hlása chudobu, obetu a strádanie ako cieľ, tak to je omyl. Práve naopak, kresťanstvo nechce robiť kompromisy a chce, aby človek dosiahol všetko. Dávanie je teda cesta, nie cieľ. A vysvetlím to takto; ak daruješ všetko čo máš, ak zmaríš samú seba pripodobnením a pripojením sa ku Kristovi, tak potom Ti už nič neostane pre seba samú. A ak tak urobia všetci ostatní, tak potom dostaneš mnohonásobne viac ako si dala, pretože nikto si nič nenechá pre seba a iba vtedy môže každý dostať všetko.

Poslať 29.07.2014 19:52:27   Re: Čo je skutočná sloboda ?

napísal 17983 príspevkov
stefan píše:
ak daruješ všetko čo máš, ak zmaríš samú seba pripodobnením a pripojením sa ku Kristovi, tak potom Ti už nič neostane pre seba samú. A ak tak urobia všetci ostatní, tak potom dostaneš mnohonásobne viac ako si dala, pretože nikto si nič nenechá pre seba a iba vtedy môže každý dostať všetko.
http://www.lyrika.sk/Ostatne/umi.html

Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc. :D

A sme v Osvobozenem divadle - a v hlbokom socializme ... :)

Taketo "vysvetlenie", vzhladom na to, o co sa tu jedna (=SPASA a VECNY ZIVOT), je uplne mimo.

Poslať 29.07.2014 20:20:55   Re: Čo je skutočná sloboda ?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
legionar
Citácia:
Taketo "vysvetlenie", vzhladom na to, o co sa tu jedna (=SPASA a VECNY ZIVOT), je uplne mimo.
Samozrejme nebolo cieľom podať soteriologickú náuku nejako komplexne. Skôr formou úvahy na konkrétne nastolené otázky.

Poslať 29.07.2014 20:40:14   Re: Čo je skutočná sloboda ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
ak daruješ všetko čo máš, ak zmaríš samú seba pripodobnením a pripojením sa ku Kristovi, tak potom Ti už nič neostane pre seba samú. A ak tak urobia všetci ostatní, tak potom dostaneš mnohonásobne viac ako si dala, pretože nikto si nič nenechá pre seba a iba vtedy môže každý dostať všetko.
http://www.lyrika.sk/Ostatne/umi.html

Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc. :D

A sme v Osvobozenem divadle - a v hlbokom socializme ... :)

Socializmus bol v podstate deformovanym krestanstvom. A velmi silne deformovanym. Uz si zabudol ze jednym z vychodisk marx-leninizmu bol utopicky socializmus, teda aj dielo sv. Tomasa Morusa?

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť