Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.10.2014 21:18:58   Re: Dedicny hriech

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
stefan píše:
hladajuca
Citácia:
Ja neverim, ze to tak je. Ja verim, ze Boh je dobry.
Do akej miery máš istotu, že tvoje chápanie a definícia dobra sú skutočne správne?
Presne do takej, do akej mas aj ty istotu, ze tvoja definicia dobra je spravna :)

Poslať 23.10.2014 21:24:18   Re: Dedicny hriech

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 286 príspevkov
hladajuca
Citácia:
Presne do takej, do akej mas aj ty istotu, ze tvoja definicia dobra je spravna
Tak to potom nemôžeš vedieť, že či zatratenie nenarodených detí je dobré alebo nie.

Otázka znie, je dobré nečinne nechať zomrieť vlastné dieťa, aj keď máš všetky možnosti a prostriedky, aby si ho mohla od smrti uchrániť?

Poslať 23.10.2014 21:35:56   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
stefan píše:
Otázka znie, je dobré nečinne nechať zomrieť vlastné dieťa, aj keď máš všetky možnosti a prostriedky, aby si ho mohla od smrti uchrániť?
Ak nevieme, co je dobre a co zle, tak na tuto otazku nemozeme odpovedat.

Poslať 23.10.2014 21:57:50   Re: Dedicny hriech

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18186 príspevkov
tomix píše:
Tak tomu sa hovori "skumanie" ...
Na 32. stranu na konci mohli s kludom napisat: "Kto to docita az sem, ma u autorov pivo".
A popri tom vsetkom su to IBA reci odrazajuce dlhy vyvoj a najma roznost PREDSTAV roznych ludi - ziadne FAKTY.

No a teraz si to porovnajte napr. s Maxwellovymi rovnicami, alebo s Einsteinom ...

Poslať 23.10.2014 22:08:43   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
stefan píše:
hladajuca
Citácia:
Presne do takej, do akej mas aj ty istotu, ze tvoja definicia dobra je spravna
Tak to potom nemôžeš vedieť, že či zatratenie nenarodených detí je dobré alebo nie.

Ja nepisem o rozhodnuti rodicov. Pisem o tom, ze Boh sam zabije velke mnozstvo deti pred narodenim. A potom ich, podla tomixovho povodneho textu vyda napospas zlemu duchu... Ale ja fakt nie som na takej vysokej moralnej urovni, ze by som to povazovala za dobre. Vravim, musim este na sebe pracovat, aby som zsitila, co je dobre a spravodlive :)

Poslať 23.10.2014 22:46:17   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
Cloe-Clement píše:
misionar3 píše:
KC nikdy neucila ze tieto deti su zatratene.
Tak onen zdroj jasne tvrdi, ze ucila:
Dogmatika píše:
II. všeobecný Lyonský koncil (1274) a Florentský koncil (1438-45) vyhlásili: “duše tých, čo v osobnom smrteľnom hriechu alebo v samom dedičnom zomrú, ihneď zostúpia do pekla, kde budú trestané nerovnými trestami.”
to sa nevylučuje, teoreticky, ak by nejakým mimoriadnym spôsobom boli od dedičného hriechu očistené (podobne ako je to pri krste túžby), tak by teoreticky mohli byť aj spasené... ale aj keby neboli spasené, ale boli v tom Limbe, ako bol rozšírenejší názor, tak predsalen to Limbo bolo tiež blaženosťou, ale len prirodzenou, takže to by nerobilo Boha zlým, keď im predsa dá blaženosť: to je skôr už len o tom, že niekomu dá aj viac (totiž aj nadprirodzenú blaženosť): ako keby ty si dal niekomu nejaký dar, tak si teraz zlý len preto, že si ho nedal každému? Pokiaľ nerobím niekomu výslovne zle, tak by ma to nerobilo zlým... ale fakt je, že každý človek sa narodil do iných podmienok a je iný, atď... takže niekomu mohlo byť dané viac, niekomu menej... tak ktovie... ale ako vravím, nie je isté, že by tie deti nemohli byť spasené... boli počas takmer celej histórie aj zástancovia názoru, že aj také deti môžu byť spasené...

Poslať 23.10.2014 23:40:17   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
takže to by nerobilo Boha zlým, keď im predsa dá blaženosť: to je skôr už len o tom, že niekomu dá aj viac (totiž aj nadprirodzenú blaženosť): ako keby ty si dal niekomu nejaký dar, tak si teraz zlý len preto, že si ho nedal každému? Pokiaľ nerobím niekomu výslovne zle, tak by ma to nerobilo zlým...
len ci teologia nehovori o tom, ze v cloveku je nejake nasmerovanie k Bohu, Boh ako jedina moznost naplnenia, takze potom Boh znemoznuje tymto ludom dojst k tomuto naplneniu, k naplneniu tejto tuzby a tohto smerovania, cize ich deprivuje niecim, co im zakodoval ako potrebu, cize to je v istej prehnanej analogii ako keby si niekoho tyral hladom

Poslať 23.10.2014 23:55:31   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
to sa nevylučuje, teoreticky, ak by nejakým mimoriadnym spôsobom boli od dedičného hriechu očistené (podobne ako je to pri krste túžby), tak by teoreticky mohli byť aj spasené...
to je tak ako s tym von Balthasarovym vyrokom, ze mozme dufat, ze nakoniec budu vsetci ludia spaseni

Je tu problem asi aj v tom, ze pri dedicnom hriechu tusim neplati, ze co zadrzite/odpustite, bude zadrzane/odpustene, preto v pripade dedicneho hriechu o to viac mozno pocitat s Bozim milosrdenstvom.
Zatialco ak by bol spaseny dospely clovek, ktory by nesplan Cirkvou kodifikovane podmienky spasy, tak by to bolo v konflikte s tymto Jezisovym vyrokom.

Poslať 24.10.2014 1:15:16   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
legionar píše:
tomix píše:
Na 32. stranu na konci mohli s kludom napisat: "Kto to docita az sem, ma u autorov pivo".
A popri tom vsetkom su to IBA reci odrazajuce dlhy vyvoj a najma roznost PREDSTAV roznych ludi - ziadne FAKTY.

No a teraz si to porovnajte napr. s Maxwellovymi rovnicami, alebo s Einsteinom ...
To že energia súvisí s hmotnosťou by som ešte chápala, ale prečo súvisí s rýchlosťou svetla, to je zvláštne, nie? :)
Ale Einstein ak chápal takéto veci, to má tiež len dar od Boha, objavil zákony ktoré tu ustanovil Boh.

Poslať 24.10.2014 7:03:54   Re: Dedicny hriech

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18186 príspevkov
prvosienka píše:
legionar píše:
tomix píše:

To že energia súvisí s hmotnosťou by som ešte chápala, ale prečo súvisí s rýchlosťou svetla, to je zvláštne, nie? :)
Ale Einstein ak chápal takéto veci, to má tiež len dar od Boha, objavil zákony ktoré tu ustanovil Boh.
1. Presne TOTO je situacia, pre ktoru som misionarovi nechce uviest ziadne vedecke tvrdenie, ktore by teologia "nevedela vysvetlit" ... :lol:
2. Tieto rovnice som uviedol ako priklad strucnosti, jasnosti, jednoduchosti, krasy, ale hlavne - overeniu ! Co je v prikrom protiklade k tamtomu traktatu o nicom.

Poslať 24.10.2014 12:20:24   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
C C : omyl spočíva v tvrdení, že Boh musí zatratiť...
Je tvrdenie, že nie sú v nebi, ale nemúže sa povedať, že sú v rovnakom pekle, ako ostatní hriešnici (čo je v tých textoch aj povedané.
zaujímavé je rozobrať Adama a Evu, podobne aj prorokov - tiež neboli pokrstení a pochybnosti, že by neboli v nebi hádam nie sú.
už to ukazuje, že problematika je o dosť zložitejšia na nejaké jednoduché odpovede...
L : overiť sa dá hneď po smrti...

Poslať 24.10.2014 12:42:21   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
Vespa píše:
jj, ja osobne to tak aj beriem, takéto otázky, ako ohľadom tých detí a pod.: že to predsa už my zmeniť aj tak nemôžeme, takže tým sa veľmi ani nemá zmysel zaoberať, keď máme tu na Zemi kopu iných starostí, kde by sme ešte čosi mohli zmeniť k lepšiemu: tak sa sústrediť skôr na to, zatiaľ čo ostatné sa človek aj tak dozvie už nanajvýš tak o pár rokov... : )

Poslať 24.10.2014 13:19:17   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
ostatné sa človek aj tak dozvie už nanajvýš tak o pár rokov... :
alebo nikdy...

Poslať 24.10.2014 13:21:38   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Vespa píše:
Je tvrdenie, že nie sú v nebi, ale nemúže sa povedať, že sú v rovnakom pekle, ako ostatní hriešnici (čo je v tých textoch aj povedané.
a kto tvrdi, ze su?

Poslať 24.10.2014 14:06:38   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
A to uz bude neskoro, ked zistis, ze si mal verit v Astara a nie v Jahveho.
Takze to je take nanic overenie. Navyse to ani nebudes moct povedat ostatnym, aby sa tej chybe vyhli.
Ak by tu chcel niekto spomenut zazitky z klinickej smrti, tak odpurucam napr tuto stranku http://www.near-death.com/ (treba ist trocha nizsie na religion), kde jasne vidno, ze zazitky z klinickej smrti sa mozu pouzit ako "dokaz" ktorehokolvek nabozenstva. Tych pribehov je kvantum, staci poguglit. Aj youtube je plny zazitkov z klinickej smrti v ktorych sa "overili" snad vsetky nabozenstva. Ale asi vsetci klamu alebo mali halucinacie, akurat tie krestanske su autenticke :)

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť