Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.12.2014 22:05:38   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
hladajuca píše:
misionar3 píše:
1. :o nehmotný majetok a hodnoty sa dajú tak isto premárniť ako hmotné! Prečo si mylsíš že to tak nie je?
2. v Limbe sú deti šťastné a netrpia !
3. Učenie o Limbe nie je záväzné a aj v Cirkvi sa objavuje názor že tie nevinné deti sú pokrstené krstom túžby a teda spasené. Učenie o limbe sa opúšťa
Podla teba je laska majetok? No podla mna nie.
Ako vravim to co vy tvrdite popiera jedinecnost cloveka a individualny pristup Boha ku kazdemu jednemu.
Kedysi som tu citovala dokument (ktory dal povodne tomix), kde sa pise, ze v Limbe sice je urcita blazenost, ale duse nikdy nedosiahnu spojenie s Bohom a su pod vladou Zleho.
To, ze to teraz cirkev nezdoraznuje je potvrdenim toho, ze nazory Cirkvi sa casom menia.
Nevsimla si si hovorim nehmotnom mametku a hodnotach alebo chces popriet ze laska je hodnota? Inymi slovami ze chces povedat ze je bezcenna?

Poslať 18.12.2014 23:33:31   Re: Dedicny hriech

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
Skúste ísť na to takto:
Viera a plnenie zákona nie je relevantné. (Diabol verí - resp. vie a plní - lebo musí - príkazy.)
Naša viera má znamenať že .. veríme.. že dôverujeme .. že nás miluje a že sa stará .. a že my sa už starať nemusíme .. lebo on je Kráľ.
Kráľovstvo znamená, že máme kráľa, ktorého absolútne rešpektujeme a máme ho radi. Podriaďujeme mu celý život.

A potom príde, čo hľadáte.
(Rim 14:17 [SSV])
Veď Božie kráľovstvo nie je jedlo a nápoj, ale spravodlivosť, pokoj a radosť v Duchu Svätom.

Poslať 19.12.2014 15:08:18   Re: Dedicny hriech

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
bezcenna? ved ja prave pisem o opaku- ze laska je nieco ovela ovela viac ako majetok! Je to hodnota ktora ma uuuplne iny charakter nez nejake dedicstvo, ako tvrdis ty!
Ved prave podla konceptu dedicneho hriechu je laska nejaka vec, ktoru ked stratili pred milionom rokov tak proste zanikne- cize je tam priepast a uz kazdy clovek co sa narodi je akoby na dne priepasti bez vlastnej viny. To vy tvrdite, ze laska funguje takto!!!!
Ved ja praveze hovorim ze laska je osobna a ze Boh ma rad kazdeho jedneho cloveka a ze kazdy clovek sa rodi s tym, ze ma sancu byt blizko pri Bohu a ze medzi babatkom a Bohom nie je ziadna priepast vinou nejakych typkov, ktori ani neexistovali.
Tak ja neviem, kto znizuje vyznam lasky.
A este k tomu, aby sa vztah mohol obnovit bola potrebna smrt-vrazda-samovrazda, ktora vlastne nebola smrtou, kedze sa tykala nesmrtelnehpo Boha, resp jeho Syna, ktory je zaroven Bohom, ktory sa obetoval sam sebe, aby obnovil vztah medzi nami a svojim Otcom, s ktorym je vlastne Jedno.
Toto nie je rypanie, ved toto sa skutocne podla krestanstva stalo. To je pre mna skratka uplne divna teoria.
Keby sme brali dedicny hriech ako starodavne oznacenie nejakej vseobecnej tendencie, ze hej, ludia zvyknu konat zle, tak vporiadku, moze to byt. Lenze ani v tomto pripade nevidim ziadny suvis so smrtou na krizi ani s krstom, ktory z cloveka nerobi svatca.

Poslať 19.12.2014 15:12:15   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
falck píše:
Skúste ísť na to takto:
Viera a plnenie zákona nie je relevantné. (Diabol verí - resp. vie a plní - lebo musí - príkazy.)
Naša viera má znamenať že .. veríme.. že dôverujeme .. že nás miluje a že sa stará .. a že my sa už starať nemusíme .. lebo on je Kráľ.
Kráľovstvo znamená, že máme kráľa, ktorého absolútne rešpektujeme a máme ho radi. Podriaďujeme mu celý život.

A potom príde, čo hľadáte.
(Rim 14:17 [SSV])
Veď Božie kráľovstvo nie je jedlo a nápoj, ale spravodlivosť, pokoj a radosť v Duchu Svätom.

To je velmi pekne, akurat netusim, ako ma clovek dospiet k tomu, ze moze Bohu doverovat. To nie je len tak, ze niekomu doverujem. Tam musia byt nejake predpoklady a vztah.

Poslať 20.12.2014 18:04:48   Re: Dedicny hriech

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
hladajuca píše:
bezcenna? ved ja prave pisem o opaku- ze laska je nieco ovela ovela viac ako majetok! Je to hodnota ktora ma uuuplne iny charakter nez nejake dedicstvo, ako tvrdis ty!
Ved prave podla konceptu dedicneho hriechu je laska nejaka vec, ktoru ked stratili pred milionom rokov tak proste zanikne- cize je tam priepast a uz kazdy clovek co sa narodi je akoby na dne priepasti bez vlastnej viny. To vy tvrdite, ze laska funguje takto!!!!
Ved ja praveze hovorim ze laska je osobna a ze Boh ma rad kazdeho jedneho cloveka a ze kazdy clovek sa rodi s tym, ze ma sancu byt blizko pri Bohu a ze medzi babatkom a Bohom nie je ziadna priepast vinou nejakych typkov, ktori ani neexistovali.
Tak ja neviem, kto znizuje vyznam lasky.
A este k tomu, aby sa vztah mohol obnovit bola potrebna smrt-vrazda-samovrazda, ktora vlastne nebola smrtou, kedze sa tykala nesmrtelnehpo Boha, resp jeho Syna, ktory je zaroven Bohom, ktory sa obetoval sam sebe, aby obnovil vztah medzi nami a svojim Otcom, s ktorym je vlastne Jedno.
Toto nie je rypanie, ved toto sa skutocne podla krestanstva stalo. To je pre mna skratka uplne divna teoria.
Keby sme brali dedicny hriech ako starodavne oznacenie nejakej vseobecnej tendencie, ze hej, ludia zvyknu konat zle, tak vporiadku, moze to byt. Lenze ani v tomto pripade nevidim ziadny suvis so smrtou na krizi ani s krstom, ktory z cloveka nerobi svatca.
Najprv malá poznámka:
Citácia:
smrt-vrazda-samovrazda, ktora vlastne nebola smrtou,
Telesná smrť (smrť Kristovho ľudského tela) to BOLA. A neviem, kde berieš tú samovraždu.

Teraz k dedičnému hriechu: Pád prarodičov bol hriech pýchy. ( Nie nadarmo je v zozname hlavných hriechov pýcha na prvom mieste.)
Citácia:
Gn 3, 5 ..... v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh,
Týmto hriechom sme zaťažení všetci už od chvíle, kedy sme začali používať vlastný rozum. Už malé deti si myslia, že mnohé by zariadili inak a lepšie, ako ich vychovávatelia. A človek si častokrát namýšľa, že by chod sveta vedel zariadiť lepšie ako Boh (všimnime si aj na tomto fóre niektoré repliky typu: "prečo to Boh neurobí takto..."). Myslím, že každý z nás, spoliehajúc sa na svoj "bezchybný" úsudok si občas takú otázku kladie. Chceme byť ako Boh. Krstom nám Boh ponúka znovuzrodenie v pokore pred Ním, Jeho múdrosťou. Lebo my nemáme absolútne poznanie. Boh náš krst nepotrebuje, tak ako nepotrebuje ani naše modlitby. To my ich potrebujeme. Potrebujeme sa cvičiť v pokore pred Jeho nekonečnou múdrosťou. Sme síce na obraz Boha, ale musíme prijať, že ako Boh nie sme.
Boh nepotreboval ani smrť na kríži. To ľudstvo ju potrebovalo ako ukážku a príklad absolútnej pokory pred Bohom. Veď predsa nebyť smrti na kríži už by dávno Ježišovo učenie zapadlo prachom. Vie niečo dokázať lásku lepšie ako sebaobetovanie? Ježiš - Boh nám tým svoju lásku dokázal. Potvrdil svoje slová skutkom najvyššej hodnoty. Bez Kristovej smrti by nebolo ani mučeníkov, ktorých krv bola semenom Cirkvi.
hladajuca píše:
To je velmi pekne, akurat netusim, ako ma clovek dospiet k tomu, ze moze Bohu doverovat. To nie je len tak, ze niekomu doverujem. Tam musia byt nejake predpoklady a vztah.
Práve o tom je sebaobetovanie Bohočloveka. Ako môžež nedôverovať niekomu, kto sa za teba obetoval, aby ti ukázal cestu? Tým je jasný vzťah Boha k človeku. Ide iba o to, vzdať sa svojej pýchy a vytvoriť ten vzťah aj opačným smerom, t.j. k Bohu.

Poslať 20.12.2014 18:59:15   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
Tou samovrazdou som myslela, to, ze Jezis sa narodil len kvoli tomu, aby sa nechal zabit. Hoci mohol utiect alebo sa nejak ubranit, on sa dobrovolne vydal na smrt. Takze to bola vpodstate asisitovana samovrazda, v dnesnom ponimani.
To co opisujes tu pychu- samozrejme, sak to pisem od sameho zaciatku, ze existenciu osobneho hriechu uznavam a nepopieram. Aj ty sam pises, ze tento hriech vznika od doby, kedy sa cloveku vyvinie rozum. Lenze dedicny hroiech je o tom, ze clovek je vinny este predtym nez cokolvek spravi, uz pri potode je podla tejto teorie v priepasti, ktora ho oddeluje od Boha. Ako to moze byt o vlastnej pyche, egoizme alebo volbe cloveka? Na to poukazujem.
Ja to tiez vnimam tak, ze Jezis sa nechal zabit, aby to zaposobilo na ludi, aby mu uverili. Skratka chcel vyvolat senzaciu, aby sa jeho sprava sirila medzi ludmi. Lenze niektori tu tvrdia, ze to bole potrebne ako trest za ten dedicny hriech. Zevraj sa to stalo kvoli akejsi spravodlivosti. Lenze doteraz tu nikto nevysvetlil, akym spsoobom tam ide o spravodlivost.

Poslať 20.12.2014 21:26:31   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10969 príspevkov
Citácia:
Ved prave podla konceptu dedicneho hriechu je laska nejaka vec, ktoru ked stratili pred milionom rokov tak proste zanikne
v podstate ma pravdu ta spravna laska naozaj zanikla a ludska laska je degenerovana (staci si pozriet nejaku psychologicku knizku, aby si vedele o com hovorim o roznych postrannych motivaciach ktore ju znehodnocuju)
ale prave krestanstvo nas uci tej povodnej laske aka bola na pociatku plus jej pridava este ten bozsky rozmer ...
paradoxne co je to ozajstna laska clovek pochopi az v krestanstve
jej meritkom nie je pribeh o Romeovi a Julii ale pribeh ktory sa udial na Golgote

Citácia:
Jezis sa narodil len kvoli tomu, aby sa nechal zabit.
on sam hovori (Pilatovi) ale nieco ine
ze sa narodil preto aby vydal svedectvo pravde

nie je to len smrt na krizi ale ovela viac
teologia to vystihuje dvomi klucovymi pojmami
tajomstvo vykupenia a tajomstvo vtelenia

Citácia:
Lenze dedicny hroiech je o tom, ze clovek je vinny este predtym nez cokolvek spravi, uz pri potode je podla tejto teorie v priepasti, ktora ho oddeluje od Boha. Ako to moze byt o vlastnej pyche, egoizme alebo volbe cloveka? Na to poukazujem.
podla mna dedicny hriech je trocha nestastny pojem z hladiska chapania dnesneho moderneho cloveka
kedze nejde o osobnu vinu a zodpovednost ale skor dedicnu narusenost ludstva hriechom

mozno ti nieco vysvetli to ze dieta uz v lone matky je ovplyvnovane cim jeho matka zije
a nasa kultura je taka ze jej v nej zlo pritomne
je to podobne ako keby na celej zemi bola radioaktivita
zasahovala by vsetkych ludi od okamihu pocatia a sposobovala by degenerativne mutacie (vid Cernobyl)
ale to v biologickej rovine
zatial co toto sa deje v kulturnej rovine a este hlbsie (v duchovnej rovine)
ale ta kulturna je pochopitelna aj ludskym rozumom
nasa kultura je otravena zlom (atmosfera osobnych hriechov, ale aj chybnych postojov)

a este jedna vec
situaciu ktoru nazyvame dedicnym hriechom si nepredstavuj ako pocitacovy virus ktory odstranis a vsetko je zasa OK
ale skor si ju predstav ako situaciu ked mas naruseny OS (napr chybaju DL kniznice alebo niektore ine systemove subory)
a tam jedine co ti pomoze je zohnat originalne CD a prislusne subory opravit
druha alternativa by bola znicit celu zem vesmir a zacat uplne odznova
(obdoba toho ked preformatujes HDD)
ale to co priniesol Jezis by som prirovnal nielen k oprave poruseneho OS
ale aj nainstalovaniu hotfixu, ktory podobnej poruche zabrani automatickou opravou chybnych DLL

a preco tak pomaly?
asi sama vies ake je tazke zmenit sa - naozaj sa zmenit
keby nas Boh "opravil naraz" tak by nas to zabilo. (znicilo ako jedinecne bytosti s vlastnou identitou - opat by to bolo nieco na urovni preformatovnia HDD)
preto to robi tak zlozito cez Jezisa na krizi a existenciu Cirkvi po cele dve tisicrocia
a nasu slobodnu volu

Poslať 20.12.2014 21:48:12   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
zatial co toto sa deje v kulturnej rovine
Nestacilo by dieta vychovat od pocatia v umelom inkubatore
pretoze to by bolo ako PC bez OS
ale muselo by byt vychovavane v idealnej kulture
a taku zatial nemame nikde na svete

ale ako som hovoril tak problem je este hlbsie v duchovej rovine
a ak je tam v poriadku tak clovek sa stava ako keby pramenom cez ktoreho prudi cista voda v zamorenom kraji do okolia (dokonca aj bez nasho vedomia) a ostatni tak maju z coho pit
(nieco ako byt pripojeny cez siet a neustale si stahovat potrebne hotfixy a update)

ale toto sa deje na rovine hlbsej ako ta vedoma
a deje sa to predovsetkym cez ludi ktori svoj zivot naplno vydali Bohu k dispozicii
u takych plati ze Boh si ich pouzije dokonca aj skrz ich ludske chyby a nedokonalosti
(sam som to zazil)

Poslať 20.12.2014 21:54:22   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
toto je uz logickejsie

Poslať 21.12.2014 0:04:43   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Tou samovrazdou som myslela, to, ze Jezis sa narodil len kvoli tomu, aby sa nechal zabit. Hoci mohol utiect alebo sa nejak ubranit, on sa dobrovolne vydal na smrt. Takze to bola vpodstate asisitovana samovrazda, v dnesnom ponimani.
Nie je vydať sa na smrť ako vydať sa na smrť. Ak položíš život za druhého, vtedy je to OBETA. To bol prípad Ježiša. Alebo aj iných, napr. sv. Maximilián Kolbe sa v koncentráku dobrovoľne ponúkol na výmenu za jedného iného väzňa, ktorého mali zabiť. A tak zabili Kolbeho. Proste obeta za druhého - tak sa to volá aj v dnešnom ponímaní. A to nie že by on chcel zomrieť, ale proste o tom je obeta, že musíš urobiť niečo, čo nechceš, no robíš to, lebo je to potrebné k niečomu inému, čo chceš, život druhého: a to nie je nič hriešne, položiť život za druhého, naopak, veľmi šľachetný a čnostný čin. Toľko taká odbočka k tomu o samovražde.

Poslať 21.12.2014 3:41:56   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
položiť život za druhého, naopak, veľmi šľachetný a čnostný čin.
otazka hladajucej znie ale inak
a sice
ako moze obetava smrt jedneho spravodliveho zmenit skutocnost dedicneho hriechu ... cize stavu v ktorom je cele ludstvo

Poslať 21.12.2014 7:58:40   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
presne tak. mne nejde o to ci to z jezisovej strany bol hriech- to je jasne ze nie. mne ide o logiku veci. Skratka mne ide o "mechaniku" alebo o opis toho, ako to funguje v tom systeme, ze preco k tomu, aby boli doplnene tie kniznice alebo subory v systeme A, ako pise misojogi, preco tam bol potrebny restart ineho systemu B.
inak vdaka miso, hento s tym pocitacom je zatial najlepsie vysvetlenie co som pocula. :palec:
uz tam len doladit tento detail na ktory sa teraz pytam

Poslať 21.12.2014 13:13:26   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
odpoved je opat v dvoch tajomstvach
Vtelenie a Zmrtvychvstanie(po smrti na krizi)

Vtelenie
Jezis je uplny Boh aj uplny clovek
tym ze sa vtelil obnovil vo svojej osobe (skrze vnutornu jednotu svojej osoby a dvoch prirodzenosti)
spojenie cloveka(Ludstva) a Boha
(na rozdiel od sucasneho chapania chape Biblia ludstvo ako jeden previazany celok vsetkych ludi)
preto je klucove spravne chapanie Jezisovej osoby(vid dogma o Bohorodicke cez googla a suvislosti)
(Jezis vytvoril most medzi clovekom a Bohom cez priepast)

Smrt na Krizi a Zmrtvychvstanie
skrze toto vytvoril antivirus proti hriechu, ktory teraz kazdy musi uplatni sam na sebe
(to je jedina cesta k spase: zomriet a vstat z mrtvych spolu s Kristom)
(krst a nasledne vedomy suhlas s nim ked clovek dostane uzivanie rozumu)
dobry priklad je napr vyroba protilatok
vezme sa napr kon ktoremu sa daju oslabene bakterie a kon si vytvori protilatky
nasledne sa mu odoberie vsetky krv a extrahuju sa protilatky a z nich sa vytvori liek
ktory imunizuje (samozrejme dnes uz vieme vyrabat aj synteticky ale minimalne musime vediet co mame vytvorit)
podobne v australii sa rozsirili zeleznikovy strom a ked hrozilo totalne premneozenie ta priviezli riesenie
musku ktora bola jeho prirodzenym nepriatelom
(analogicky kraliky a jeho nepriatel liska)
(Jezis nam ukazal ako po tom moste chodit a vydobyl nam silu po nom prejst)

Poslať 23.12.2014 23:14:22   Re: Dedicny hriech

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
v poslednych dnoch mi napadaju paralely medzi Vtelenim a Ukrizovanim

Napadlo Vam niekedy ze Vtelenie bolo pre Jezisa rovnako velka obeta ako smrt na krizi?
(zriekol sa totiz svojej bozskej prirodzenosti kenosis=anuloval ju) vid Flp2
a smrt na krizi bola zrieknutim sa ludskej prirodzenosti opat az do bodu nula
my sa tesime ze sa Jezis narodil, ale vidime za tym Jeho bozsku obetu ?

Poslať 24.12.2014 8:51:00   Re: Dedicny hriech

napísal 646 príspevkov
to je dost dobra myslienka miso

[ Príspevkov: 171 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť