Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 17 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa

može matka dat pokrstit dieta bez vedomia otca? ja som greckokatolik a manzelka evanjelicka. sme este stale manzelia ale nezijeme spolu. dakujem za odpoved

Poslať 01.05.2014 20:23:03   Re: Anonymná otázka

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Hosť píše:
može matka dat pokrstit dieta bez vedomia otca? ja som greckokatolik a manzelka evanjelicka. sme este stale manzelia ale nezijeme spolu. dakujem za odpoved
ahoj. katolícke normy pre dovolenosť udelenia krstu malým deťom (t.j. ktoré sa ešte nevedia rozhodovať sami za seba) sú nasledovné:
Kódex kánonického práva, kán. 868 píše:
§ 1. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
    1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
    2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov partikulárneho práva odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod.
§ 2. Dieťa katolíckych, ba aj nekatolíckych rodičov sa v nebezpečenstve smrti dovolene krstí aj proti vôli rodičov.
takže podľa toho prvého by teoreticky stačil aj súhlas jedného rodiča, problémy bývajú skôr s druhým bodom, hlavne v takých prípadoch.

Ale v Tvojom prípade by Ťa asi skôr zaujímalo, aké pravidlá majú evanjelici. Z ich aktuálnych oficiálnych noriem tu stojí za zmienku hlavne:
Záväzné úpravy č. 4/96 pre cirkevnozborovú prax v ECAV píše:
- O krst dieťaťa musia požiadať rodičia, alebo aspoň jeden rodič osobne. Duchovný pastier (farár) je povinný viesť s rodičmi a krstnými rodičmi pastorálny rozhovor o význame, zmysle a záväznosti krstu svätého. Zistí, čí sú rodičia pokrstení, konfirmovaní a cirkevne zosobášení. Ak z rozhovoru vyplynie, že tieto podmienky nespĺňajú, vedie rodičov k rozhodnutiu, aby pre krstom dieťaťa boli oni sami najprv pokrstení (konfirmovaní) a ich manželstvo evanjelicko-kresťanským spôsobom požehnané. Krst sa neprislúži, ak aspoň jeden z rodičov nebude pokrstený, a ak krstní rodičia nedostanú od rodičov (alebo pestúnov, vychovávateľov) písomné právo vychovávať dieťa vo viere. Vo zvláštnych prípadoch udelí výnimku príslušný senior.

- V prípade, že krst žiadajú starí rodičia alebo príbuzní, duchovný pastier rozhodne o prislúžení krstu na základe posúdenia predpokladov pre krst a výchovu dieťaťa v rodine a v spolupráci s cirkvou. V každom prípade do 15 rokov dieťaťa je potrebný súhlas zákonného zástupcu.
...
- Pri výkone krstu musia byť osobne prítomní rodičia a krstní rodičia dieťaťa. S ich neprítomnosťou možno súhlasiť len z veľmi vážnych dôvodov.
...
- Krst dieťaťa inoveriacich rodičov je možný len po predchádzajúcom súhlase (dišpenz) dištriktuálneho biskupa.
Viac ráz sa tu teda spomínajú "rodičia", čo je plurál - na jednom mieste sa síce vraví, že stačí aj jeden a je možné, že to tak mysleli aj o tých ostatných. Ale asi by boli skôr proti tomu, aby sa dieťa krstilo bez toho, že by jeden z rodičov o tom vôbec vedel. Takže asi by to len tak neurobili, no nevylučujem, že by mohli.

No každopádne samotný krst udelený od ECAV, by ešte bol platný aj z pohľadu katolíkov a naopak. Otázka skôr, čo ďalej...

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Tu niekde je to vysvetlené z pohľadu RKC.

http://www.farar.inky.sk/FAQ.htm#krst1

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Hosť píše:
...je to velmi malo informacii, su okolnosti, ked moze, mne sa tu vsak skor zda, ze ide o sucast boja manzelov pred rozvodom...krst je ale platny, ako je uvedene vyssie, ak pravda manzelka patri do ecav...

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
anuk píše:
Hosť píše:
...je to velmi malo informacii, su okolnosti, ked moze, mne sa tu vsak skor zda, ze ide o sucast boja manzelov pred rozvodom...krst je ale platny, ako je uvedene vyssie, ak pravda manzelka patri do ecav...
"Matka" mojej vnucky tiez dala malu pokrstit tajne bez vedomia otca (po jej "unose", ked otec na nu nemal ziaden dosah, ani ziadne informacie).
Nesuhlasil by som ani ja, pretoze za tie 4 roky, co tu zila, do kostola ani nenazrela ...
A tzv. "krstna" je podobny kvietok, ako ona (aj podobneho veku, skusenosti, rozumovych a citovych schopnosti) ...
Takze o nejakom "dobre" je velmi otazne diskutovat.
Skor to vidim na hriech toho knaza, ktory si nic neoveril ...
Namiesto slovneho spojenia "krst je platny" by som skor pouzil slovo "svatokradez".

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Namiesto slovneho spojenia "krst je platny" by som skor pouzil slovo "svatokradez".
mozno by si si mal konecne vyjasnit co je to svatokradez. videl som to uz teba uz viac krat pouzit a vzdy zle. ale to len na okraj.

napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
mozno by si si mal konecne vyjasnit co je to svatokradez. videl som to uz teba uz viac krat pouzit a vzdy zle. ale to len na okraj.
Nehodne prijmanie sviatosti.
Je krst sviatost ?
Je.

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...nie je sviatost ako sviatost, legi. :-)
Svatokradez sa tyka nehodneho prijatia Eucharistie, nie krstu...

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Nehodne prijmanie sviatosti.
Je krst sviatost ?
Je.
len musim opat zopakovat: doucit sa zaklady, potom komentovat.

napísal 17983 príspevkov
Svatokradez nie je iba nehodne prijimanie, ale OK - krst sa tu naozaj explicitne neuvadza. http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatokr%C3%A1de%C5%BE
Ale napr. tu http://www.faraluky.sk/desatoro/i6/ sa uz hovori aj o inych sviatostiach ...

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
prijatie krstu nie je v ziadnom pripade svetokradezna. Naopak krst ta hriechov (vratane dedicneho) zbavuje pokial ho prijmas napriklad v dospelosti a hriechu dedicneho ked ho prijmes ako male dieta, ktore je vinne iba dedicnym hriechom, ale nema este osobny. Ale ak prijmes inu sviatost a bavime sa predovsetkym o Sviatosti Oltarnej v stave smrtelneho hriechu tak vtedy ju vykonas svatokradezne.

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Kde napr niekto klame při krstnych sluboch ?

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Ak knaz pozna trebars rodinu, ktora ziada krst a vie,ze nechodia do kostola a vie,ze by mohli v principe klamat v krstnych sluboch , tak ich moze poziadat o odklad krstu a poucit ich. Ale v pripade,ze rodicia ci krstrny rodicia klamu a slubia vsetko mozne a nemozne, len aby dosiahli obrad tak samozrejme sa krst zostava platny, ale oni maju hriech klamstva.

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Skor som myslel pripad dospelych katechumenov.

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
no pokial viem tak si musia prejst pripravou, teda je dostatocne casovy priestor aby si to rozmysleli . ak sa uz niekto rozhodne prijat Krista v dospelosti tak uz je tam nejaky vyvoj a nepredpoklada sa (samozrejme vylucit to nemozno),zeby klamal v takejto veci. Ale krst je aj tak platny.

[ Príspevkov: 17 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť