Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.04.2014 22:41:13   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Physis, ja som ten posledny clovek na svete, ktory by si myslel, ze Adam a Eva existovali.

Poslať 11.04.2014 22:41:32   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
nαjmεnší píše:
Cloe-Clement píše:
najmensi, aka je pointa tvojho prispevku? ved si len zhrnul to, co je vsetkym jasne (prvy odstavec takmer off topic) a k rieseniu paradoxu si sa nepriblizil.
Ja práve vravím, že to nie je paradox, ak by rodičia nejakého človeka už neboli človekovia/ľudia, ale naopak, že je logické, že musel byť nejaký bod, kedy to tak bolo. LEBO - a teraz nasleduje dôkaz sporom - keby rodičia človeka mohli byť len "tiež-človekovia", tak indukciou by sme dostali, že všetci predkovia človeka boli ľudia, čo je však v rozpore so skutočnosťou (ak predpokladáme evolúciu), že nejaký náš pra-predok nebol človek. A týmto sporom sme dokázali, že musel existovať človek, ktorého rodičia neboli človekovia/ľudia. QED.

P.S.: ale veľká časť toho môjho predošlého príspevku bola zároveň reakcia na legiho, keď tam čosi hovoril o kruhoch. A tiež to, čo som uvádzal, ako všetkým jasné, tak to som sa práve snažil na tých jasných príkladoch ilustrovať toto, čo vravím aj tu, že to nie je paradox.
Nemas pravdu.
Pretoze namozes pouzit jednoduchu matematicku indukciu.
Je to podobne, ako otazka, kolko zrniek piesku je uz kopa piesku.
Ty si iba potvdil OPRAVNENOST otazky, do KTOREHO vyvojoveho stupna sa Boh rozhodol vkladat dusu. :)
Kruh spociva v definicii cloveka podla krestanstva.
1.Clovek je bytost, co ma dusu.
2.Boh vklada dusu iba do cloveka.

Poslať 11.04.2014 22:47:56   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Physis, ja som ten posledny clovek na svete, ktory by si myslel, ze Adam a Eva existovali.
však preto som sa pár príspevkov dozadu pýtala, čo si o tom myslíš, lebo som ťa nejak nemala zaradeného a ešte som nestihla vypozorovať, či náhodou nie si kreacionista :)

Poslať 11.04.2014 22:49:24   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
legionar píše:
Ty si iba potvdil OPRAVNENOST otazky, do KTOREHO vyvojoveho stupna sa Boh rozhodol vkladat dusu. :)
legi, je to omamne jednoduché - do toho, do ktorého sa mu ráčilo :) :lol:

Poslať 12.04.2014 7:21:49   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Kruh spociva v definicii cloveka podla krestanstva.
1.Clovek je bytost, co ma dusu.
2.Boh vklada dusu iba do cloveka.
práve to je tá chyba, ktorá ti vyhadzuje zlý výsledok.
Boh nevkladá dušu do človeka - Boh vložením duše vytvára človeka.
tu je ten rozdiel, ktorý skrátka ukazuje, že kruh nefunguje.
človeka robí duša -> človek je človekom kvoli duši - toto sedí až neskôr - ak totiž nemá dušu, nie je človek.
teda duša sa nedáva do človeka.
bavíme sa o počiatku - teda o tom, že bolo niečo, čo ešte nebolo človekom a zrazu sa ním stáva.
matéria + forma tvorí bytie - máme matériu - telo nejakého tvaru, a zrazu dostane novú kvalitu - dá sa povedať že novú formu (vnútornú) (asi rozdiel ako medzi domom a domovom)

Poslať 12.04.2014 7:24:01   Re: Duša & evolúcia

napísal 18761 príspevkov
Physis píše:
legionar píše:
legi, je to omamne jednoduché - do toho, do ktorého sa mu ráčilo :) :lol:
Az tak jednoduche to nie je...
Takze tu prvu dusu vlastne vlozil so zvierata ?
To popiera tvrdenie, ze Boh ludsku dusu vklada IBA do ludi.
A to ani zdaleka nie je jediny paradox.

Poslať 12.04.2014 9:38:47   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
Vespa to dobre napísal. do ľudí netreba vkladať ľudskú dušu, lebo ju už majú, inak by neboli ľuďmi. preto ju treba vložiť do niečoho, čo ešte nie je človekom, ale stane sa ním po vložení.
aj podľa Biblie to bolo z hliny zeme!
a prestaňte ponižovať zvieratá krútením hlavou nad tým, že Boh do nich mohol vložiť ľudského ducha a vytvoriť tým človeka :lol:

PS: zaujímalo by ma, čo si myslíte o týchto veršoch:
"Vo svojom srdci som rozmýšľal (ďalej): "Čo sa týka Adamových synov, Boh ich (tak) skúša, aby bolo vidno, že sami osebe sú, (tvormi) ako zvieratá." Lebo (hračkou) osudu sú Adamovi synovia, (hračkou) osudu sú (aj) zvieratá - veď ich osud je rovnaký. Ako zomiera on, tak zomierajú aj ony, rovnaký dych života má všetko - človek ničím nevyniká nad zvieratá. Všetko odchádza na spoločné miesto; ako bolo všetko vzaté z prachu, tak sa všetko do prachu navracia. Kto vie, či sa dych života Adamových synov vznáša k výsostiam a dych života zvierat zostupuje zasa dolu k zemi? " (Kaz, 3, 18-21)

Poslať 12.04.2014 9:49:47   Re: Duša & evolúcia

napísal 18761 príspevkov
Physis píše:
Vespa to dobre napísal. do ľudí netreba vkladať ľudskú dušu, lebo ju už majú, inak by neboli ľuďmi. preto ju treba vložiť do niečoho, čo ešte nie je človekom, ale stane sa ním po vložení.
aj podľa Biblie to bolo z hliny zeme!
a prestaňte ponižovať zvieratá krútením hlavou nad tým, že Boh do nich mohol vložiť ľudského ducha a vytvoriť tým človeka :lol:
Ty stale nechapes logicke nezmysly, ktore z tych tvrdeni vyplyvaju.
Ak doslova z hliny, potom je to cisty kreacionizmus. Ak v prenesenom vyzname POCAS evolucie, tak potom to bolo naozaj do zvierata - a nikto nevie, do ktoreho, a hlavne - PRECO zrovna do neho. A zvierata neponizujeme MY - robi to krestanska nauka, ktora stavia cloveka na piedestal, na obraz Bozi - zvierata su tu iba preto, aby ich clovek VYUZIL. Takze, v duchu ucenia, zvierata su "nizsie" by default ! Tak kto ich tu vlastne "ponizuje" ? :roll:
Physis píše:
"Vo svojom srdci som rozmýšľal (ďalej): "Čo sa týka Adamových synov, Boh ich (tak) skúša, aby bolo vidno, že sami osebe sú, (tvormi) ako zvieratá." Lebo (hračkou) osudu sú Adamovi synovia, (hračkou) osudu sú (aj) zvieratá - veď ich osud je rovnaký. Ako zomiera on, tak zomierajú aj ony, rovnaký dych života má všetko - človek ničím nevyniká nad zvieratá. Všetko odchádza na spoločné miesto; ako bolo všetko vzaté z prachu, tak sa všetko do prachu navracia. Kto vie, či sa dych života Adamových synov vznáša k výsostiam a dych života zvierat zostupuje zasa dolu k zemi? " (Kaz, 3, 18-21)
Ze to je v prikrom rozpore s ucenim, ze LUDSKU dusu ma IBA clovek.
(zviera moze mat VRAJ nanajvys "zvieraciu" dusu - co nikto nevie, co by to malo znamenat a kto ju do nich akoze "vdychuje", a ODKEDY ...)

Poslať 12.04.2014 10:21:35   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Človek je biologicky zvire "se vším všudy".

Prejavuje sa to vo všetkych aspektoch jeho života.
Napr. zaujimavy je pohlad na vztah rodic-dieta ocami evolucnej biologie - tenzia vyplyvajuca z faktu, ze dieta s rodicom ma spolocnych ca 50 % genov, teda dieta sa snazi rodica vyuzit nad hranicu, ktora je biologicky komfortna pre rodiča.
Laska medzi rodicom a dietatom je evolucne vyvinuty mechanizmus, ktorym nas manipuluju nase geny a jeho pointou jebiologicka kooperacia medzi jedincami, ktori maju znacnu cast genov spolocnych.

Poslať 12.04.2014 10:51:23   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Tie verse nemaju ziaden teologicky vyznam, ide v podstate len basnicke vyjadrenie alebo uvaha cloveka o tom ako sa raz pomienie a hlada odpoved na to. V podstate kniha Kazatel je poucna a uvahova kniha ako je napriklad kniha Sirachova.

Poslať 12.04.2014 10:57:11   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
legionar píše:
Ak v prenesenom vyzname POCAS evolucie, tak potom to bolo naozaj do zvierata - a nikto nevie, do ktoreho, a hlavne - PRECO zrovna do neho.
skúsim to tentokrát stručnejšie: no a?
to, že nevieme, prečo, je logický nezmysel?

Poslať 12.04.2014 11:23:56   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Dalsi paradox je, ze ked Boh tvori evoluciou a vsetko co stvoril je dobre, tak potom co so zavistou, pychou, o ktorych sa tiez predpoklada, ze su evolucne vyvinute mechanizmy?

Poslať 12.04.2014 11:29:19   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1630 príspevkov
Citácia:
tak potom co so zavistou, pychou, o ktorych sa tiez predpoklada, ze su evolucne vyvinute mechanizmy?
To je debata na uplne inu temu. Nema nic spolocne s evoluciou

Poslať 12.04.2014 11:32:02   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Akoze nema, to su fyziologicke mechanizmy o ktorych sa predpoklada, ze boli vytvorene v priebehu evolucie, napr. tu mas text o evolucii zavisti: http://homepage.psy.utexas.edu/HomePage/Group/BussLAB/pdffiles/evolution%20of%20envy.pdf

Poslať 12.04.2014 11:42:43   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1630 príspevkov
o tom aku su vajcia skodlive boli popisane tisicky studii,potom bola vydana dalsia tisicka studii o tom aku su vajcia zdrave. to mas to iste so zavistou. kdeaky onen si nieco vymysli a ludia to zeru. Nesuhlasim,ze zavist a pycha je evolucne dana. Je to zlo, s ktorym vies bojovat a zvitazit nad nim. je to cisto vec osobneho pristupu.

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť