Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 01.12.2014 19:40:44   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18207 príspevkov
Physis píše:
"Skoncuj so zlobou bezbožníkov, podpor spravodlivého, spravodlivý Bože, ktorý skúmaš srdcia i obličky." (Ž 7, 10)
(ekumenický preklad)
To mi pripomina egyptsky zvyk zachovat vnutorne organy zomreleho "pre jeho buduci zivot" ...

Poslať 01.12.2014 19:45:51   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
legionar píše:
OK misionar - potom ale plati to, co som povedal o tom psikovi !
9 rokov smutku a nakoniec smrt kvoli "spomienke" na svoju lasku - to je prejav niecoho vyssieho, co miliony ludi nikdy mat nebudu ...
Ak som zacal hovorit o srdci ako o pumpe, chcel som tym len naznacit, ze AK to hladane "sidlo vyssich citov" nie je (a nemoze byt) fyzicke srdce, musi to byt nieco ineho.
Vy, pokial to dobre chapem, tvrdite, ze je to dielom "ludskej duse".
Ak ano - potom ten psik taku dusu rozhodne MAL. ;)
toto si pekne povedal :)

Poslať 01.12.2014 19:56:01   Re: Duša & evolúcia

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
vskutku pekne :)
inak v tomto samozrejme suhlas, ze aj zvierata maju vyssie city. A podla mna aj dusu. Keby som tomu neverila, tak by som hned vykopla svojho psa a macku na ulicu, lebo by to boli len bezcenne roboty, co tu robia bordel. Nemalo by zmysel ich mat doma ako clenov rodiny. A kedze ja s nimi vztah mam, nemozem si predsa mysliet, ze su to len nevedome mechanicke stroje, snad na takom leveli ako televizor alebo radio. ze len robia hluk, ale inak su uplne prazdni a ked napr utyram svojho psa na smrt, je to asi tak zle, ako ked rozbijem televizor.

Poslať 01.12.2014 20:26:50   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
hm, a také prasiatko aký robí neporiadok a dá sa zabiť...
aj ovce...

Poslať 01.12.2014 20:33:06   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
bohuzial :(((( tak to v prirode chodi :((((
A aj to je jeden z argumentov proti existencii Boha, ktory taky system vymyslel. Resp je to argument proti existencii laskaveho Boha.

Poslať 01.12.2014 20:57:25   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
inak v tomto samozrejme suhlas, ze aj zvierata maju vyssie city. A podla mna aj dusu. Keby som tomu neverila, tak by som hned vykopla svojho psa a macku na ulicu, lebo by to boli len bezcenne roboty, co tu robia bordel. Nemalo by zmysel ich mat doma ako clenov rodiny. A kedze ja s nimi vztah mam, nemozem si predsa mysliet, ze su to len nevedome mechanicke stroje, snad na takom leveli ako televizor alebo radio. ze len robia hluk, ale inak su uplne prazdni a ked napr utyram svojho psa na smrt, je to asi tak zle, ako ked rozbijem televizor.
vedomie =/= dusa

Poslať 01.12.2014 21:02:31   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3869 príspevkov
Vespa píše:
hm, a také prasiatko aký robí neporiadok a dá sa zabiť...
aj ovce...
a pomlieť, napchať do čriev a vyúdiť - mňam, ale to už sem nepatrí :D

Poslať 01.12.2014 21:17:13   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
neviem, ako mozte vediet, ze nemaju dusu.
A ako si robite srandu z niecieho utrpenia....
uz len toto pohrdanie vsetkym, ktore krestanstvo vyzaduje mi je prekazkou v tom, aby som sa stala riadnou krestankou. Takato filozofia nie je pre mna. Ked vidim, ako vy krestania hovorite o inych tvoroch

Poslať 01.12.2014 21:32:53   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
ale no, oni to nerobia kvôli tomu, že sú kresťania, ale kvôli tomu, že sú to chlapi, ktorí majú radi jaterničky...

btw. prvé kapitoly Genesis sú vegetariánske ;) a týranie zvierat, hoc by i boli určené na konzumáciu, je bez debaty hriech (a okrem iného je aj protizákonné), rovnako ako ničenie prírody, ktorú nám Boh zveril do opatery...

Poslať 01.12.2014 22:26:44   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
Viem, ze sa tam daju najst aj enviro prvky, ale fekt je aj ten, ze to treba hladat jak ihlu v kope sena. Mainstreamovemu krestanovi je vsetko jedno. A ked mu aj na prirode ci zvieratach zalezi, tak zas len z antropocentrickeho pohladu, ako sme sa bavili pred casom. Aj Vacha je atropocentricky ked tvrdi, ze radsej treba vyrubat cely dazdovy prales ako obetovat zivot jedneho cloveka. Nejdem sa teraz o tom rozpisovat, lebo to je velmi komplexna otazka, aby sme tu teraz riesili ze ci ano alebo nie. Chcela som len naznacit, ze aj Vacha, hoci pekne pise, vychadza z antropocentrizmu.

Poslať 02.12.2014 9:17:38   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
to je otázka hodnôt.
zviera má nižšiu ako človek - už len kvoli slobode a rozumu.
(ak sa teda bavíme na tejto rovine - pretože duša je niečo iné, ako "len" rozum)

Poslať 02.12.2014 14:30:28   Re: Duša & evolúcia

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 879 príspevkov
hladajuca píše:
suhlas, ze aj zvierata maju vyssie city. A podla mna aj dusu. Keby som tomu neverila, tak by som hned vykopla svojho psa a macku na ulicu, lebo by to boli len bezcenne roboty, co tu robia bordel.
Treba si uvedomiť, že existuje určitá hierarchia. Inú úroveň "duše" majú pes, či mačka (ku ktorým máš citový vzťah), ako napr stafylokoky, ktoré ti spôsobia v tele zápal a bez milosti ich zabíjaš antibiotikami, či komár, ktorého bez rozpakov pripučíš, keď sa ti prisaje na ruku, alebo voš vo vlasoch. Či sa to niekomu páči, či nie, človek je v tej hierarchii vyššie než delfín, či šimpanz, tak ako je delfín vyššie než ryby, ktorými sa živí. Človek je v tejto hierarchii najvyššie. Viem, obviníš ma z antropocentrizmu. Ale je to v prvom rade teocentrizmus. A podľa mojej viery a viery iných na tomto fóre, stvoril Boh človeka (dal mu vzniknúť v evolúcii - ak chceš) na svoj obraz. Teda na obraz čohosi, čo je nad všetkým, na obraz Prvej Príčiny.
Citácia:
Kniha Genezis - kapitola 1, 27 A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.
Teda Bohom "naprogramovaná" evolúcia dospela do bodu, že sa vo Vesmíre objavil tvor na takej úrovni vedomia, ktorou je schopný poznávať svojho Tvorcu (žiaden iný tvor okrem človeka toho schopný nie je). Dokonale Ho v tomto živote nebudeme nikdy poznať. A to naše poznanie podlieha vývoju tiež. Iné bolo v časoch Abraháma, vyššie v časoch Ježiša a stále rastie, vyvíja sa.
Ak si myslíš, že by si vedela svet zariadiť lepšie a dokonalejšie, než to urobil Boh, skláňam sa pred tvojim sebavedomím, ale nehnevaj sa, neverím, že by si dosiahla lepšie výsledky :)

Poslať 02.12.2014 18:38:31   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
Zhrnme to tak, ze to je vec viery. Ja mam skratka iny pohlad na vesmir aj dusu nez vy. Tak, ako vy by ste si mali vazit kazdeho cloveka bez ohladu na jeho IQ alebo moralku, tak si ja vazim kazdeho tvora. I ked samozrejme, som evolucne naprogramovana tak, aby som konala v pude sebazachovy- musim nieco jest a chranit sa pred chorobami. A v tomto vidim nedokonalost evolucie- musis zabit, aby si mohol zit. Pride mi to smutne.

Poslať 02.12.2014 19:05:46   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18207 príspevkov
hladajuca píše:
Tak, ako vy by ste si mali vazit kazdeho cloveka bez ohladu na jeho IQ alebo moralku, tak si ja vazim kazdeho tvora.
S tym "vazenim" je to zlozitejsie.
Vazim si toho (a aj to), co si to zasluzi - ziadne plosne "vazenie" u mna nefunguje.
Takze sa kludne moze stat, ze "pes na urovni" je v mojich ociach viac, ako mnohi "ludia" ... ;)

Poslať 02.12.2014 19:14:24   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
milujúci manžel a milovník zvierat ako zamestnanie má síce vedenie koncentráku, ale čo tam po nejakých untemensch.
aj oni chceli zabíjať aby národ (ten správny) mohol prežiť.
https://www.youtube.com/watch?v=F6vB1YXKDQY
Tata Bojs - Léčitel

[ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť