Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.04.2014 14:11:39   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1630 príspevkov
tak na otazku kedy ti nikdo neda odpoved, snad iba Boh. Fundamentalisti tvrdia,ze pred 6000 rokmi, kedze vychadzaju z doslovneho vykladu Biblie.

Poslať 11.04.2014 14:51:21   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja ani neocakavam presnu odpved typu pred XY rokmi, skor kvalitativnu, nahlad, ako sa vysporiadat s paradoxom, ze zviera porodilo člověka.

Poslať 11.04.2014 18:14:04   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1163 príspevkov
ja na tom paradoxe nevidím nič zas o toľko horšie, ako keď ľudská žena porodila Božieho Syna.

Poslať 11.04.2014 18:47:44   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18915 príspevkov
Physis píše:
ja na tom paradoxe nevidím nič zas o toľko horšie, ako keď ľudská žena porodila Božieho Syna.
Nie tak celkom. :)
Otazka znie: Od ktoreho stvorenia od PRVOKA po CLOVEKA sa Boh uz rozhodol, ze teda zacne tvorit "ludske duse" a "vkladat" ich donho ?
Odpoved, ktora plne uspokoji cca. 90% veriacich je = od cloveka.
Od KTOREHO cloveka ?
Vzpriameneho ? Neandertalca ? Cromagnonca ? ...
Co definuje cloveka ako cloveka ?
Odpoved, ktora plne uspokoji cca. 90% veriacich je = ma ludsku dusu od Boha ?

Takze tu mame celkom pekne KRUHOVE odkazy ...

Poslať 11.04.2014 19:15:17   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
To sa pytas, alebo konstatujes?

Poslať 11.04.2014 19:43:06   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Legi - to je práve to, čo vieme z viery - prišiel okamih, kedy sa človek stal človekom - z hliny (matérie) sa stal človek.
chceme západným (racionalizujúcim) myslením zistiť všetko - vrátane presných okamihov. No treba si uvedomiť, že toto sa skrátka nedozvieme tým, čo tera máme - a jediné, čo ostáva sú dohady (veda) alebo viera.
Dokonca aj veda má dosť priestoru na tápanie - bol človek až Lucy, alebo už niečo bolo predtým?
Objavilo sa všetko? dá sa vôbec niečo objaviť, čo povie - toto je okamih?
(bo sa možno dočkáme tvrdenia, že sa narodilo zviera, ale nejaké žiarenie z neho v jednom krátkom okamihu mutáciou spravilo človeka)

Poslať 11.04.2014 19:51:04   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ono ani nie je take podstatne, kedy presne k tomu doslo, ako to, ze zviera porodilo cloveka, co je extremne absurdne.

Poslať 11.04.2014 20:16:25   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
Cloe-Clement, a ty si vlastne myslíš o tom konkrétne čo? že to bolo ako? lebo zatiaľ viem len, ako to podľa teba nebolo, lebo by to bolo absurdné. že je podľa teba absurdné, aby zviera porodilo človeka. mne to ale napríklad pripadá úplne v pohode, síce by asi bolo pomerne zvláštne, mať za rodičov opice, ale vedela by som si to predstaviť :D

Poslať 11.04.2014 20:38:49   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ja netusim, ako to bolo, ale absurdita typu rodic-zviera, dieta-clovek mi pride proti krestanskemu duchu. Ved to nie je o tom, zeby nejaky chlpaty ludoop splodil normalneho cloveka, ale ta zmena bola kontinualna, medzi dietatom clovekom a jeho zvieracim rodicom by nebol ziaden fyzicky, psychicky rozdiel, mali by normalny citovy vztah ako mame my k svojim rodicom, resp. detom.

Poslať 11.04.2014 20:55:53   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
Physis píše:
Cloe-Clement píše:
Ono ani nie je take podstatne, kedy presne k tomu doslo, ako to, ze zviera porodilo cloveka, co je extremne absurdne.
že je podľa teba absurdné, aby zviera porodilo človeka. mne to ale napríklad pripadá úplne v pohode, síce by asi bolo pomerne zvláštne, mať za rodičov opice, ale vedela by som si to predstaviť :D
tiež nechápem, čo je na tom absurdné, veď je to ako s tou triviálnou otázkou, že čo bolo skôr, či sliepka alebo vajce. A odpoveď je samozrejme, že vajce bolo skôr, keďže aj tá prvá sliepka sa vyliahla z vajca. No keď sa potom niekto spýta, že kto vyhliahol to vajce, tak odpoveď je: PREDCHODCA sliepky. A toto je nám jasné aj bez toho, aby sme vedeli KEDY to bolo. Len vieme, že to NIEKEDY bolo.

A podobne aj tuná, keď vieme, že bol čas, kedy ľudia ešte nežili, ale boli len jednobunkovce, zatiaľ čo v súčasnom čase už ľudia sú, tak keď potom hľadáme ten časový bod, kedy sa už objavil prvý človek, tak tam máme toho prvého človeka, ktorý už bol človek a mal dušu.

Legi tu však robí chybný záver o "kruhových odkazoch", že:
    legionar píše:
    Otazka znie: Od ktoreho stvorenia od PRVOKA po CLOVEKA sa Boh uz rozhodol, ze teda zacne tvorit "ludske duse" a "vkladat" ich donho ?
    Odpoved, ktora plne uspokoji cca. 90% veriacich je = od cloveka.
    Od KTOREHO cloveka ?
    Vzpriameneho ? Neandertalca ? Cromagnonca ? ...
    Co definuje cloveka ako cloveka ?

Takze tu mame celkom pekne KRUHOVE odkazy ...
Toto je len skoro ako keby si povedal:
    Citácia:
    - Ktorý štvoruholník má všetky uhly rovnaké?
    - Štvorec.
    - Ale čo je štvorec? Čo definuje štvorec ako štvorec?
    - Odpoveď (t.j. definícia): Štvorec je štvoruholník, ktorý má všetky uhly rovnaké.

"Takze tu mame celkom pekne KRUHOVE odkazy ..."
Toto je to, čo robíš, no toto nie sú kruhové odkazy, ale tými by bolo, keby bolo viacero pojmov, kde DEFINÍCIE jednotlivých pojmov tvoria kruh. Avšak to tu nemáme. Ale to posledné uvedené je definícia, zatiaľ čo to prvé je prakticky tiež len zopakovanie tej definície (resp. drobná implikácia z nej). No HLAVNE - keďže uznávam, že si to napísal dosť krkolomne, si toto napísal ty. Takže ak by si si to aj akokoľvek nazval - hoc by aj "kruhovými odkazmi", tak v takých "kruhových odkazoch" si to napísal ty, čo napr. ja by som takto nenapísal, ale jednoducho by som uviedol tú definíciu a povedal, že toto je proste definícia a hotovo. Netreba z toho už robiť nejaké triviálne obmeny a potom sa ešte tomu diviť, že sa krútime okolo toho istého.

Proste človeka berieme ako toho, kto už mal nesmrteľnú dušu. To, čo tu CC vraví, že berie evolúciu ako niečo kontinuálne, nuž áno, evolúcia zväčša bola kontinuálna, ale existovali v evolúcii aj revolúcie, kedy nastala nejaká vážnejšia mutácia u jedného jedinca, atď., no i všeobecne nejaké drobné zmeny/mutácie sa dejú neustále, no a keby sme mali nejakú jednoznačnú definíciu - či človeka, alebo nejakého zvieraťa, napr. spomínané kura, tak, že by sa dalo jednoznačne o každom takom povedať, či tým je, alebo nie je, tak by sme prišli do časového bodu, kedy sa objavil prvý taký jedinec, zatiaľ čo jeho predchodcovia už takí neboli.

Poslať 11.04.2014 21:04:55   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
najmensi, aka je pointa tvojho prispevku? ved si len zhrnul to, co je vsetkym jasne (prvy odstavec takmer off topic) a k rieseniu paradoxu si sa nepriblizil.

Poslať 11.04.2014 21:17:29   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
Cloe-Clement píše:
najmensi, aka je pointa tvojho prispevku? ved si len zhrnul to, co je vsetkym jasne (prvy odstavec takmer off topic) a k rieseniu paradoxu si sa nepriblizil.
Ja práve vravím, že to nie je paradox, ak by rodičia nejakého človeka už neboli človekovia/ľudia, ale naopak, že je logické, že musel byť nejaký bod, kedy to tak bolo. LEBO - a teraz nasleduje dôkaz sporom - keby rodičia človeka mohli byť len "tiež-človekovia", tak indukciou by sme dostali, že všetci predkovia človeka boli ľudia, čo je však v rozpore so skutočnosťou (ak predpokladáme evolúciu), že nejaký náš pra-predok nebol človek. A týmto sporom sme dokázali, že musel existovať človek, ktorého rodičia neboli človekovia/ľudia. QED.

P.S.: ale veľká časť toho môjho predošlého príspevku bola zároveň reakcia na legiho, keď tam čosi hovoril o kruhoch. A tiež to, čo som uvádzal, ako všetkým jasné, tak to som sa práve snažil na tých jasných príkladoch ilustrovať toto, čo vravím aj tu, že to nie je paradox.

Poslať 11.04.2014 21:30:10   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Vsak v tom je ten paradox, ze logika vedie k tomu zaveru, co si uviedol, tvoja uvaha je vychodzim bodom paradoxu. Lebo dana situacia je sialene absurdna, kedze znamena, ze rodicia-zvierata mali deti-ludi, co je z hladiska krestanskej perspektivy na vztah rodic-dieta neakceptovatelne.

Poslať 11.04.2014 21:31:07   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Ja netusim, ako to bolo, ale absurdita typu rodic-zviera, dieta-clovek mi pride proti krestanskemu duchu. Ved to nie je o tom, zeby nejaky chlpaty ludoop splodil normalneho cloveka, ale ta zmena bola kontinualna, medzi dietatom clovekom a jeho zvieracim rodicom by nebol ziaden fyzicky, psychicky rozdiel, mali by normalny citovy vztah ako mame my k svojim rodicom, resp. detom.
stáva sa, že dieťa veľmi výrazne prerastie svojich rodičov (nemyslím, samozrejme, fyzicky, ale inteligenciou atď.). no tak mohla byť v prípade stvorenia človeka táto zmena ešte radikálnejšia, než je IQ vyššie o 50 bodov, a predstavoval ju dar nesmrteľnej duše.
jasné, že je to zvláštne. ale absurdné? a aké máme iné možnosti? že Boh doslova utľapkal Adama z hliny? problém so zvieracími rodičmi odpadá, ale tá hlina - zmes minerálnych látok, humínov, mŕtvych dážďoviek, rozkladajúcich sa korienkov... no...

Poslať 11.04.2014 21:34:02   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Vsak v tom je ten paradox, ze logika vedie k tomu zaveru, co si uviedol, tvoja uvaha je vychodzim bodom paradoxu. Lebo dana situacia je sialene absurdna, kedze znamena, ze rodicia-zvierata mali deti-ludi, co je z hladiska krestanskej perspektivy na vztah rodic-dieta neakceptovatelne.
a ak Adam s Evou nemali žiadnych rodičov, tak je to podľa akého modelu rodič-dieťa?

PS: Tarzan bol v detstve jednou z mojich obľúbených kníh :)

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť