Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 17  Ďalší
Autor Správa
Poslať 02.07.2014 15:27:04   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18252 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Na tomto padaju aj mnohi kreacionisti, ze si mylia pojmy z dojmami.
tak ako tuna pisuci ateisti :) kazdopadne evolucna teoria je teoriou aj po tej laickej aj po tej vedeckej kedze napriek mnohym dokazanym faktom je tam este velmi vela veci na urovni hypotez a predpokladov.
V kazdom pripade je ta teoria ako vysvetlenie daleko relevantnejsia, ako akekolvek "vysvetlenie" nabozenske ...

Poslať 02.07.2014 15:39:25   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Ako vravis aj sam, vela veci je uz dokazanych. Okrem toho KC nema ideologicky problem s evoluciou, tak nemusis mat ani ty.
Ale ja nemam problem s evolucnou teroriou
, naopak . S cim ale mam problem je:

1.) debata je uz offt-opic
2.) k nicomu nevedie a viest nebude, naopak sa to zacina priostrovat
3.) kapitan obvinuje stefana z biblickeho literalizmu pricom nema snahu si zistit ake je skutocnost, teda ak by uznal ze postoj KC repektive postoj nefundamentalnych krestanskych denominacii nie je apriorii proti evolucii a je velmi otvoreny akymkolvek poznatkom z oblasti evolucie.
4.) aj evolucna teoria nech by som suhlasil s jej podstatnou castou ma svoje limity
5.) rozlisujme medzi kreacionizmom a fundamentalistickym kreacionizmom. Mozno pre kapitana to ma rovnaky vyznam ale rozdiel je dost velky. pochopenie toho rozdielu hra klucou ulohu v pochopenim sa navzajom. Ale v tychto debatach sotva ide o vzajomne pochopenie sa takze budu na seba utocit nadalej.

Poslať 02.07.2014 15:41:16   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
V kazdom pripade je ta teoria ako vysvetlenie daleko relevantnejsia, ako akekolvek "vysvetlenie" nabozenske ...
lenze tebe je suma fuk ake je nabozenske vysvetlenie a ani ho nepoznas.

Poslať 02.07.2014 17:31:24   Re: Duša & evolúcia

napísal 18252 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
lenze tebe je suma fuk ake je nabozenske vysvetlenie a ani ho nepoznas.
Nabozenske vysvetlenie je VZDY rovnake - "lebo boh".
Vsetko okolo je iba zbytocna omacka ...

Poslať 02.07.2014 17:37:54   Re: Duša & evolúcia

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Legionar, skusim ti to polopatisticky vysvetlit ja.
Takze kreacionizmov existuje viac verzii, nie je to jednoliata ideologia.
- Kreacionizmus s predstavou mladej Zeme (Young Earth creationism) je spojený s názorom, že Zem ja stará 6-10 tisíc rokov. Spochybňujú zistenia geológie o veku hornín a fosílií a výpočty astronómov týkajúce sa veku vesmíru a často nesúhlasia s teóriou Veľkého tresku. Zem bola stvorená presne podľa biblického príbehu, vrátane základných druhov organizmov, no niektorí kreacionisti pripúšťajú možnosť, že niektoré stvorené druhy sa časom mohli mierne zmeniť procesom evolúcie.
- Kreacionizmus medzier (gap creationism): Medzi prvým a druhým veršom Genesis ubehlo veľké časové obdobie. Pred Adamom existovalo stvorenie, ktoré bolo následné zničené a z neho pochádza väčšina skamenelín. Dni stvorenia však trvali 24 hodín.
- Kreacionizmus dlhých dní (Day-Age creationism): prijíma myšlienku, že jednotlivé dni stvorenia mohli trvať dlhé časové obdobie.
- Progresívny kreacionizmus: stvorenie prebiehalo postupne a pomaly, väčšina zástancov prijíma teóriu Veľkého tresku a zistenia geológie.
- Evolučný kreacionizmus: Boh používa prírodný proces evolúcie ako prostriedok svojho tvorenia.
- Inteligentný dizajn: je snahou o podanie vedeckých dôkazov potreby Stvoriteľa.
- Teistická evolúcia: podobne ako evolučný kreacionizmus chápe vývoj druhov ako výsledok prírodného procesu, Boh doň zasahuje minimálne. Prijíma myšlienku makroevolúcie a jej zástancami sú Katolícka cirkev a mnohé protestantské cirkvi. Toto je ten druh kreacionizmu, ktory zastava asi vacsina krestanov, co sem pisu. Evolucia je prijimana ako proces, v ktorom Stvoritel dava hmote vpodstate volny priebeh, aby sama dosiahovala coraz vacsiu dokonalost, kazdy tvor vramci svojich jedinecnych moznosti. Zastancom moze byt napr aj Teilhard de Chardin s myslienkou rozvoja komplexnosti, kde vesmir absolvuje evoluciu od cirej hmoty, po vynorenie vedomia, estetiky, etiky atd az po konecne splynutie s Kristom v momente, ked dosiahne maximalnu komplexnost a vrchol svojich evolucnych moznosti. Teda teisticka evolucia (to, co tu niektori nazyvaju kreacionizmom) nie je v ziadnom pripade popieranim vedy, ale ide o filozoficku interpretaciu jej zisteni.

Poslať 02.07.2014 19:22:45   Re: Duša & evolúcia

napísal 18252 príspevkov
That was a waste of a perfectly good explanation. (O'Neill, Stargate Atlantis, Season 1, Rising I) ;)

Myslim, ze cez vsetky stadia tychto "odpovedi" som tu uz davno presiel.
Pokial to clovek povazuje iba za svoj nazor a zivotne presvedcenie, nemam nic proti ziadnej z nich.
Ale ak by hociktora z tychto "odpovedi" mala byt brana ako "zaklad pre zivot celej spolocnosti" (vratane zakonov), tak proti tomu budem vzdy namietat.
Pretoze ziadna z nich ma nikdy neuspokojila, ani nepresvedcila ...

Poslať 02.07.2014 20:00:01   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
Samozrejme, ze ta nepresvedcila, lebo tie vysvetlenia nemozu samy o sebe sluzit ako dokaz Bozej existencie pre neveriaceho. Skor je to naopak, ak uz clovek veri, ma taketo moznosti, ako sa postavit k evolucii.
Dovodom, preco som pisala o tych kategoriach bolo ujasnit si, kto comu veri a ukazat, ze je mozne byt krestanom a popierat vedu, ale ju aj uznavat a stavat na nej pomerne hlboku teologiu, ktora je mozno krajsia nez tradicne pojatie.

Poslať 02.07.2014 23:20:53   Re: Duša & evolúcia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 299 príspevkov
kapitán
Citácia:
ano, pretoze nepovazujes evoluciu za fakt, ale za nejaku hypotezu
Ale tu je asi od začiatku komunikačný šum. Táto téma asi nemá za cieľ hovoriť pre a proti evolúcii. Ale či, alebo kedy v evolúcii sa človek vymedzil ako ľudská osoba v kontexte kresťanského chápania vo vzťahu k Bohu. Ak k tomto nemáš čo povedať, tak potom si, ako hovorí tomix - off topic.

legionar
Citácia:
Nuz, potom uplne rovnocenna odpoved je aj "vznik z nicoho" (teoria fluktuacii vakua napr.) a "samoorganizacia zlozitych systemov" (deterministicky chaos).
V takomto prípade sa teda musíme pýtať, že či prestal platiť zákon kauzality, resp. ako vedecky vysvetliť "vznik z ničoho" bez predchádzajúcej akcie. Ak nevieme, tak sme znova nedosiahli tam, kam siaha náboženstvo. Resp. možno v tomto prípade nastal čas, aby si aj Ty priznal, že teória fluktuácii vákua sa deje na priamy Boží zásah. :) Logika nám totiž hovorí, že ak má existovať nezapríčinená príčina, tak by sme ju mali nazývať Bohom. Všetky ostatné sú totiž už zapríčinené.
Ale ako písal tomix, v zásade v tejto debate niet oponentov, lebo nikto tu nepopiera správnosť a východiská evolučnej teórie. Otázka v tejto téme znela ináč.

Poslať 03.07.2014 7:22:58   Re: Duša & evolúcia

napísal 646 príspevkov
Ja osobne by som nerobila nejaku extra hrubu ciaru medzi dusou cloveka a zvierat. Skor tam bude kontinuita a uz aj niektore zvierata, ktore maju vyvinutejsiu psychiku by som nazvala osobami, ako to robi Peter Singer. Za zlom v kvalite povazujem slobodnu volu a to momentalne nevieme urcit, ze kedy sa to prvykrat objavuje.
Inak som presvedcena, ze aj duse zvierat smeruju k Bohu a ze Boh na ne nekasle, ako si to niektori myslia. Ved to mame aj v Biblii, ze sa stara o vrany, lalie, ze cele stvorenie tuzobne vzdycha, len docasne bolo vydane marnosti a ze nakoniec bude Boh vsetko vo vsetkom. Nemam rada doslovne chapanie, ale sa aj pise, ze vlk bude v nebi s barankom a dieta sa bude hrat s hadom...
Keby sme to brali tak, ako som pisala vyssie v definicii teistickej evolucie, tak by bolo vpodstate jedno, kedy dame deliacu ciaru clovek-zviera, pretoze vsetci nakoniec skoncia u Boha.

Jan Pavol II v public audience 1990
"The animals possess a soul and men must love and feel solidarity with our smaller brethren." "All animals are fruit of the creative action of the Holy Spirit and merit respect and they are as near to God as men are."

Poslať 03.07.2014 17:03:39   Re: Duša & evolúcia

napísal 18252 príspevkov
stefan píše:
V takomto prípade sa teda musíme pýtať, že či prestal platiť zákon kauzality
Co chapes pod pojmom "zakon kauzality" ? :D
V minulych storociach sa ukazalo, ze neplati celkom dost "zakonov", o ktorych sme si mysleli, ze platia.
A v kvantovom svete nejaky striktny zakon kauzality neplati vobec.
Alebo snad vies povedat, PRECO prave TERAZ vyletel TENTO elektron z radioaktivneho uranu ?
Podla Teba to muselo mat nejaku pricinu.
Podla kvantovky nie ...

Poslať 03.07.2014 17:29:18   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
V takomto prípade sa teda musíme pýtať, že či prestal platiť zákon kauzality
Co chapes pod pojmom "zakon kauzality" ? :D
V minulych storociach sa ukazalo, ze neplati celkom dost "zakonov", o ktorych sme si mysleli, ze platia.
A v kvantovom svete nejaky striktny zakon kauzality neplati vobec.
Alebo snad vies povedat, PRECO prave TERAZ vyletel TENTO elektron z radioaktivneho uranu ?
Podla kvantovky nie ...
Dalej ak by aj platil zákon kauzality v tomto vesmire, tak by bola tazka ci samotny zákon nevznikol spolu s vesmirom. Okrem toho Boh ako "nezapricinena příčina" sam zákon kauzality porusuje.
Samozrejme, existuju rozne slovne hracky ako causa sui a pod. len nie je jasne, ci maju nejaky obsah.

Poslať 03.07.2014 23:06:06   Re: Duša & evolúcia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 299 príspevkov
legionar
Citácia:
Podla kvantovky nie ...
Nuž nie som odborník na kvantovú fyziku, ale jedného mám za kamaráta, môžem sa ho o tejto téme viac popýtať. Podľa mňa však všetky javy ktoré dokážeme pozorovať majú nejakú príčinu, veď o tom práve hovorí ten zákon kauzality. Ak tam príčinu nevidíme, tak to znamená len toľko, že o nej nevieme, až kým ju neobjavíme. Veď ak sa nemýlim, tak sám sv. Tomáš Akvinský práve takýmto spôsobom obhajoval existenciu Boha. Sledoval reťazec príčin a následkov, až došiel k nezapríčinenej príčine, k Bohu.

Cloe-Clement
Citácia:
Okrem toho Boh ako "nezapricinena příčina" sam zákon kauzality porusuje.
Ako to myslíš?

Poslať 04.07.2014 6:16:19   Re: Duša & evolúcia

od 11.09.2012 9:17:05
napísal 614 príspevkov
stefan píše:
Veď ak sa nemýlim, tak sám sv. Tomáš Akvinský práve takýmto spôsobom obhajoval existenciu Boha. Sledoval reťazec príčin a následkov, až došiel k nezapríčinenej príčine, k Bohu.
Citácia:
Okrem toho Boh ako "nezapricinena příčina" sam zákon kauzality porusuje.
Ako to myslíš?
v tom sa nemylis; lenze kozmologicky argument bol ako dokaz existencie krestanskeho boha nepouzitelny uz v dobe jeho vyrieknutia

Poslať 04.07.2014 8:25:44   Re: Duša & evolúcia

napísal 18252 príspevkov
stefan píše:
legionar
Citácia:
Podla kvantovky nie ...
Nuž nie som odborník na kvantovú fyziku, ale jedného mám za kamaráta, môžem sa ho o tejto téme viac popýtať. Podľa mňa však všetky javy ktoré dokážeme pozorovať majú nejakú príčinu, veď o tom práve hovorí ten zákon kauzality.Ak tam príčinu nevidíme, tak to znamená len toľko, že o nej nevieme, až kým ju neobjavíme.Veď ak sa nemýlim, tak sám sv. Tomáš Akvinský práve takýmto spôsobom obhajoval existenciu Boha. Sledoval reťazec príčin a následkov, až došiel k nezapríčinenej príčine, k Bohu.
Presne to je ten omyl "zdraveho rozumu", ked narazi na kvantovku. :roll:
Pretoze to cervene zjavne neplati ! Jednoducho neexistuje "retaz pricin a nasledkov".
Ale je to pochopitelne - aj Einstein mal s tym cely zivot problem. :)

Poslať 04.07.2014 12:54:18   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
legionar
Citácia:
Podla kvantovky nie ...
Nuž nie som odborník na kvantovú fyziku, ale jedného mám za kamaráta, môžem sa ho o tejto téme viac popýtať. Podľa mňa však všetky javy ktoré dokážeme pozorovať majú nejakú príčinu, veď o tom práve hovorí ten zákon kauzality.Ak tam príčinu nevidíme, tak to znamená len toľko, že o nej nevieme, až kým ju neobjavíme.Veď ak sa nemýlim, tak sám sv. Tomáš Akvinský práve takýmto spôsobom obhajoval existenciu Boha. Sledoval reťazec príčin a následkov, až došiel k nezapríčinenej príčine, k Bohu.
Presne to je ten omyl "zdraveho rozumu", ked narazi na kvantovku. :roll:
Pretoze to cervene zjavne neplati ! Jednoducho neexistuje "retaz pricin a nasledkov".
Ale je to pochopitelne - aj Einstein mal s tym cely zivot problem. :)
Aj ked nie je jasne, ci za kvantovou teoriou nieje nejaka hlbsia teroria, ktora by vysvětlila zdanlivy kvantovy indeterminizmus.
Vlastne nejaka hlbsia teoria musí existovat, kdeže sucasna nezahrna gravitaciu. Uvidíme(snad), ci to bude znamenat navrat laplaceovho determinizmu.

[ Príspevkov: 241 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 17  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť