Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 236 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 15.12.2014 22:40:02   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
legionar píše:
Roman Bača píše:
Tak podme na to.
Evolucna teoria v ziadnom pripade nie je fakt, je teoria ktora zbiera fakty na svoju podporu. To je vedecky pristup k tomu ako udrzat teoriu pri zivote. To znaci teoria je pri zivote kym ju iny fakt fakticky nevyvrati.
Toto je dost dolezite si precitat este raz aby si pochopil co znamena vo vede slovo teoria.
A proti tomu vzdy "stoji" iba tvrdenie "lebo Boh".
To je este dolezitejsie si precitat. Aspon 100x. :)
Je uplne prirodzene, ze LUDIA preveruju kazdu vedecku teoriu z kazdej strany.
Jedni sa snazia najst fakty, ktore ju podporuju, ini hladaju cokolvek, co je s nou v nesulade.
Ale VSETCI sa snazia to nejako relevantne vysvetlit.

To sa o akejkolvek viere absolutne neda povedat!
Ty nevies, ako by to mohlo fungovat a PRETO tvrdis, ze urcite mas pravdu ? :)

Tak podme na to.
Akekolvek tvrdenie o existencii Boha v ziadnom pripade nie je fakt. :D
A to v ovela "tvrdsom" zmysle, ako to plati o akejkolvek vedeckej teorii ...

Roman, vyjadri sa, prosim Ta, este k tomuto:

KKC, 283:
Otázka o pôvode sveta a človeka je predmetom mnohých vedeckých výskumov, ktoré veľmi obohatili naše poznatky o veku a rozmeroch vesmíru,(159) o vznikaní živých foriem, o prvom objavení sa človeka...

KKC, 284:
Veľký záujem o tieto výskumy silno podnecuje otázka iného druhu, ktorá presahuje oblasť prírodných vied. Nejde len o to, aby sa vedelo, kedy a ako skutočne vznikol vesmír, ani kedy sa objavil človek, ale skôr o to, aby sa zistilo, aký je zmysel tohto vzniku: či ho riadi náhoda, slepý osud, anonymná nevyhnutnosť, alebo transcendentná, rozumová a dobrá Bytosť, ktorá sa volá Boh...

V kontexte doslovneho vyznania viery, ktore tu prezentujes!

Vyznava vobec RKC tu istu vieru ako Ty ? ;)
Ty sem co pleties fakt o existencii Boha ked sa debatime o evolucii. Evolucia, teda Darwinova teoria vniku zivota je teoria ktora zbiera fakty na svoju podporu. Stale si nepochopil ze veda ma teorie ktore su podporovane faktami. To ale nutne neznaci ze teoria nutne musi byt fakt, co znaci ze je naozaj pravdiva. Moze stale byt nepravdiva co sa stava vo vede velmi casto ked nove fakty teoriu vyvratia a niekto druhy pride s inou teoriou. To je moja pripomienka v pociatku ze evolucia nech je akokolvek popularna v sucasnoti a veri jej kopec zastancov este nutne nemusi byt faktom ze takto naozaj vznikol zivot. Preto aj nasledovalo spochybnenie dokazoveho materialu nie mnou ale roznymi vedcami, ze sa to deje a ze udajne dokazy podpory teorie mozu byt a costo aj su vyradovane samotnymi vedcami a toto zdoraznujem . Z tohto dovodu evolucia tak ako ju popisuje teoria darwinostov nie je urcite fakt, je to teoria ktora stale zufalo hlada podporu. A to je fakt. Keby si tomu venoval cas tak by si videl ze az tak jednoznacne vo vedeckych kruhoch s evoluciou nie je. Preto slavnostne vytrubovat evoluciu ako fakt je len zbozne zelanie a stale predcasne.

KKC, 283, zdoraznenie ze vznik zivota je predmetom vyskumu. A? Vsak to aj vedci robia, maju teorie na tie hladaju dokazy.

KKC, 284, tak tu je to este lopatisticky viac podane: by sa zistilo, aký je zmysel tohto vzniku: či ho riadi náhoda, slepý osud, anonymná nevyhnutnosť, alebo transcendentná, rozumová a dobrá Bytosť, ktorá sa volá Boh...
Kedze verime v Boha stvoritela tak ocakavame ze veda dojde k zaveru ze ho riadi transcendentná, rozumová a dobrá Bytosť, ktorá sa volá Boh a nebude to náhoda, slepý osud, anonymná nevyhnutnosť.

Coje predstavou kreacie? transcendentná, rozumová a dobrá Bytosť, ktorá sa volá Boh riadi vznik sveta aj zivota.
Co je evolucia?: proces vzniku zivota ktory riadi náhoda, slepý osud, anonymná nevyhnutnosť

Co hovori KKC, 284? Nejde len o to, aby sa vedelo, kedy a ako skutočne vznikol vesmír, ani kedy sa objavil človek, ale skôr o to, aby sa zistilo, aký je zmysel tohto vzniku: či ho riadi náhoda, slepý osud, anonymná nevyhnutnosť, alebo transcendentná, rozumová a dobrá Bytosť, ktorá sa volá Boh...

Je tam potvrdenie evolucie ako vychodiskoveho predpokladu vzniku zivota, teda ze Cirkev uznala náhodu, slepý osud, anonymnu nevyhnutnosť ako hybatela vzniku sveta a zivota ? Sotva. Najma ked cely KKC sa samozrejme vo vsetkych dalsich paragrafoch odvolava na kreaciu, co znamena tvorenie sveta a zivota Bohom.

Poslať 15.12.2014 23:11:25   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Vlkodlak píše:
Roman Bača píše:
Vlkodlak píše:
Počuli ste niekedy príbeh sumerskej bohyne Nin-ti ?.
Aha, takze staroveki pastieri stad sa inspirovali nejakou bohynou Nin-ti aby spisali Genesis? To mi chces naznacit aby som si dostudoval?
Problém je vážnejší(pre Vás a Vám podobným),pretože Vy ste si vzali na mušku Evolúciu ale nevšimli ste si, že táto vo vašom boji je prakticky bezvýznamná. Máte pocit, že konáte niečo záslužné, keď ju budete fanaticky spochybňovať.
Ignorujete pri tom elementárne poznatky z geológie, fyziky, chémie, antropológie, biológie a pod. Takéto snahysú mi príjemným rozptýlením a sledujem ich s úsmevom. Nie je problémom klásť si jednoduché otázky(nie také mudrlantské ako o medzičlánkoch druhov) a sledovať Vaše odpovede aj keď, pravdepodobne to skončí tak [i](najčastejšie pri absencii argumentov) že pravdepodobne budete hovoriť, že ľudská múdrosť je pre Boha bláznovstvom ... počul som to už neraz a čakám to aj od Vás. :D

Pán Bača, nechajte kostry, medzičlánky, či DNA, veď aj tak tomu obaja nerozumieme, nie sme odborníci ...

Tak v prvom rade nevyzadujem vykanie od nikoho v diskusii, bol by som fakt rad keby si s tym Panom Bacom prestal. To by som fakt ocenil. Dakujem.

Za druhe ty si prorok rak aby si vedel co ja budem a nebudem a to dokonca fanaticky obhajovat?

Za tretie : elementárne poznatky z geológie, fyziky, chémie, antropológie, biológie a pod. nikto nespochybnuje dokonca vobec neviem skade si na takuto stupiditu prisiel . Sleduj si s usmevom co len chces. Sanky padaju po poznani pravdy a nie pri jej ignoracii. To si vsak uz vyhodnocuj ty ako chces, ja som nie zodpovedny za tvoju vieru.

Vidim z odpovede ze ty si taky macher, expert, vsevedko, vsadebol, vsetkopoznam. Inak si neviem vysvetlit tieto vety: (najčastejšie pri absencii argumentov) že pravdepodobne budete hovoriť, že ľudská múdrosť je pre Boha bláznovstvom ... počul som to už neraz a čakám to aj od Vás. :D
Takto odpoveda len clovek ktory pohrda diskuterom a to sa ti raz vyplati.
A ako som neraz pisal, na kazdu opicu ma Pan Boh svoju palicu a aj tuto tvoju pychu domnelej vseveducnosti zrazi. A ked cakas nejaky ten citat z pisma tu ho mas. Boh pysnym odporuje, pokornym dava milost.

A nakoniec: nechajte kostry, medzičlánky, či DNA, veď aj tak tomu obaja nerozumieme, nie sme odborníci ... Ty si nechaj co len chces. Vyberaj si temy ktore chces komentovat, vyberaj si oponentov s ktorymi chces debatit a vyberaj si temy o ktorych chces debatit. To je tvoja vec. Co budem ja komentovat, a ake temy si vyberat nechaj na mna. Nepotrebujem vodit za rucicku.

Poslať 15.12.2014 23:25:24   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Roman píšeš vela písmenok a napíšeš málo. Vlastne ani nie je jasné čo vlastne chceš povedať. Najprv sa zdalo že si presadzuješ doslovnú vieru v Bibliu a teda že Boh stvoril svet za 6 dní. A postupom ako je opísaný v Biblii (hoci tento postup odporuje fyzike )

Potom pripúšťaš že KKC má pravdu a čl 283 a 284 neodporujú evolúcii.
Už som skôr povedal, ale prešiel si to mlčaním - Biblia nás učí kto je autor a prečo stvoril svet. Veda (aj cez evolučnú teóriu) sa snaží (a pomaly ale iste sa to darí) objasniť ako autor postupoval, ako pracoval, ako tvoril a aké nástroje používal.
Vo vyznaní viery vyznávam: "Verim v boha Otca všemohúceho, stvoritela neba i zeme....." Tým vyznávam že Boh stvoril svet. Ale nevyznávam ako ho stvoril.
Skrátka viera učí KTO a prečo veda učí ako

Poslať 15.12.2014 23:29:23   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Vlkodlak píše:
Ako vysvetlíte že príbeh Noe-ma vznikol viac ako tisíc rokov po tom, čo už bol ľudstvu známy príbeh Uta-napištu ?

Po šest dnů a nocí sedm
burácel vítr a potopa s bouří pokryla zem.
A když sedmý nadešel den, jižní vítr zastavil potopu i boj,
jejž bojoval jak šiky vojsk.
Uklidnilo se moře, zmlkla bouře, potopa ustala.
Na počasí jsem se díval, všude zavládlo ticho
a všechno lidstvo v bahno se proměnilo.
Jak střecha rovný se prostíral močál.
Poklop jsem otevřel a na mou tvář dopadl paprsek světla.
Poklek jsem, used a zaplakal
a po mé tváři kanuly slzy.
Břehy jsem vyhlížel v obzoru moře.
Za dvakrát dvanácte dvouhodin ostrov se vynořil.
Na hoře Nisir má loď přistála.
A hora Nisir loď držela, nedovolujíc, aby zakolísala.
Den první, den druhý hora Nisir loď držela, nedovolujíc, aby zakolísala.
Den třetí i čtvrtý hora Nisir loď držela, nedovolujíc, aby zakolísala.
Pátý i šestý den hora Nisir loď držela pevně, nedovolujíc, aby zakolísala.
A když sedmý den nadešel,
holubici jsem vyslal a volně pustil ven.
Vylétla holubice, však zpět se zas navrátila,
neboť nebylo místa, kde spočinout by mohla, a přilétla zpět.
Vlaštovku jsem vyslal a volně pustil.
Vylétla vlaštovka, však zpět se zas navrátila,
neboť nebylo místa, kde spočinout by mohla, a přilétla nazpět.
Havrana jsem vyslal a volně pustil.
Vylétl havran a spatřil opadávající vody.
Hledá, poletuje, kráká, zpět se však nevrátil.
Čtyřem větrům jsem vypustil vše a vylil úlitbu.
Na samém vrcholu hory oběť jsem přinesl zápalnou.

A v siedmom mesiaci, na sedemnásty deň mesiaca koráb zastal na vrchu Ararat.
5 Vody odchádzali a upadávali až do desiateho mesiaca. V prvý deň desiateho mesiaca sa zjavili temená vrchov.
6 A keď uplynulo štyridsať dní Noe otvoril okno korába, ktoré bol urobil,
7 a vypustil krkavca. On odlietal a vracal sa, kým nevyschli vody na zemi.
8 Po ňom vypustil holubicu, aby zvedel, či sa už vody stiahli zo zeme.
9 Ale keď holubica nenašla miesto, kde by spočinula jej noha, vrátila sa späť k nemu do korába, lebo vody boli ešte na povrchu celej zeme. On vystrel ruku, chytil ju a vzal ju k sebe do korába.
10 Potom čakal ďalších sedem dní a opäť vypustil z korába holubicu.
11 A holubica priletela k nemu iba v podvečer a v zobáku mala čerstvú olivovú ratolesť.
12 Tu Noe poznal, že vody zo zeme zmizli. Čakal však ešte ďalších sedem dní a zasa vypustil holubicu, ale tá sa už k nemu nevrátila.
13 V šesťstoprvom roku teda, v prvom mesiaci, v prvý deň mesiaca vyschli vody na zemi.
14 Tu Noe odstránil strechu korába, aby videl, a zemský povrch bol suchý.
15 V druhom mesiaci, na dvadsiaty siedmy deň mesiaca bola zem suchá. Vtedy povedal Boh Noemovi:
16 Vyjdi z korába ty aj tvoja žena, tvoji synovia a ženy tvojich synov s tebou!
17 A vyveď všetky druhy živočíchov, ktoré sú s tebou: vtáctvo, dobytok a všetky plazy, čo sa plazia po zemi, aby sa hemžili na zemi a aby sa množili a napĺňali zem."
18 Vyšiel teda Noe a jeho synovia, jeho žena a ženy jeho synov s ním;
19 všetka zver, všetky plazy a všetko vtáctvo, všetko, čo sa pohybuje na zemi, vyšlo podľa svojich druhov z korába.
20 Tu Noe postavil Pánovi oltár, vzal zo všetkého čistého dobytka a zo všetkých čistých vtákov a priniesol zápalnú obetu na oltári.
Jednoducho: Epos o Gilgamešovi (z původního Bilgames – výhonek stromu mésu, tj. strom života; řecky Gilgamos) je epos z 2. tisíciletí př. n. l. líčící dobrodružství sumerského krále Gilgameše.

Kedy bola potopa? Podle údajů z rodokmenů zapsaných v Bibli došlo k Potopě roku 1656[1] židovského kalendáře, t.j. 2104 př. n. l. Podle převažujícího názoru na výklad biblického textu[2] začala potopa 17. chešvanu, tedy na podzim, a to deštěm trvajícím 40 dní. Poté dalších 335 dní trvalo, než vody opadly a osazenstvo archy vystoupilo na pevninu. Noe se svou rodinou a zástupci živočišné říše strávili v arše přesně jeden rok a 10 dní, z toho 7 měsíců „kotvili“ v pohoří Ararat (v dnešním Turecku).

2104 pred Kristom bola potopa, 2000 pred Kristom o tom pisu v epose o Gilgamesovi. Co je nepochopitelne na tom ze po potope niekto o potope napise?

Ako sa dostala potopa do Genesis? No asi tak ze ju tam niekto napisal a zrejme preto ze sa naozaj stala. Ze o tisic rokov pozdejsie? Ten isty pribeh? Mal byt iny? Este si necital o tej istej udalosti v dvoch novinach? Ak ta trapia krkavce a holubice vypustane v tych uryvkoch tak neviem, asi si to niekto fakt dobre zapamatal a naozaj sa to stalo ked sa to objavuje v oboch verziach. Ak si myslis nieco ine tak to rovno napis s cim mas problem. Nebudem tu hadat co chces odo mna presne pocut.

Lidové vyprávění o katastrofální potopě, při níž vše živé zahynulo kromě několika lidí plujících v plavidle, se traduje tisíce let po celém světě – takové legendy objevili badatelé téměř ve všech národech a kmenech. Celkový počet známých příběhů je asi 270, přičemž nejvíce z nich se nachází v Asii a na severoamerickém kontinentu. Kromě známého babylónského Eposu o Gilgamešovi (Utnapištim) se o potopě vyprávělo mezi Kurnaji v Austrálii, Čiriguany v Bolívii, mořskými Dajaky na Borneu, Kríji v Kanadě, původními obyvateli Kuby, Masaji ve východní Africe, Maory na Novém Zélandu, také na Fidži, ve Francouzské Polynésii, na Islandu, v Mexiku, v Rusku, ve Vietnamu, v Peru i na Aljašce. Příběhy mají většinou tyto společné rysy: Zničení vodou, božská příčina, varování předem, záchrana jen několika lidí, záchrana zvířat, k záchraně použito plavidlo. Badatelé obvykle soudí, že není možné, aby tyto pověsti pocházely z kontaktu s misionáři.

Nerozumiem ale co si chcel stale povedat s tou sumerskou bohynou a co ma spolocne s evolucnou teoriou.

Poslať 15.12.2014 23:47:24   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
misionar3 píše:
Roman píšeš vela písmenok a napíšeš málo. Vlastne ani nie je jasné čo vlastne chceš povedať. Najprv sa zdalo že si presadzuješ doslovnú vieru v Bibliu a teda že Boh stvoril svet za 6 dní. A postupom ako je opísaný v Biblii (hoci tento postup odporuje fyzike )

Potom pripúšťaš že KKC má pravdu a čl 283 a 284 neodporujú evolúcii.
Už som skôr povedal, ale prešiel si to mlčaním - Biblia nás učí kto je autor a prečo stvoril svet. Veda (aj cez evolučnú teóriu) sa snaží (a pomaly ale iste sa to darí) objasniť ako autor postupoval, ako pracoval, ako tvoril a aké nástroje používal.
Vo vyznaní viery vyznávam: "Verim v boha Otca všemohúceho, stvoritela neba i zeme....." Tým vyznávam že Boh stvoril svet. Ale nevyznávam ako ho stvoril.
Skrátka viera učí KTO a prečo veda učí ako
Skus si este raz precitat prosim 283 a 284, najma komentar moj k legimu. Tam jasne ukazujem ze katechizmus o evoluciii ako Cirkvou uznanou teoriou vzniku sveta a zivota nepise nic.

Nepriamo naznacuje pripustenie tzv teistickej evolucie co je ta riadena Bohom a isto nie ta riadena nahodou, ta je tam spomenuta ze vedci aj toto skumaju.
Tuto riadenu Bohom naznacil aj papez Frantisek vo svojom predhovore pred mesiacom. Tu druhu, evoluciu nahodou zas odmietol Benedikt myslim v roku 2012 vo velkoncnej kazni.

Teraz to budem musiet zrejme velkymi pismenami napisat, tak tzv teisticka evolucia nespada pod evoluciu ale kreacionizmus. je to jedna z troch momentalne najviac rozdebatenych tez vzniku zivota Bozim zasahom!

Toto si mnozstvo ludi neuvedomuje najma po tom dost nestastnom vyhlaseni Frantiska o evolucii pricom tvrdil o kreacii Bohom ale v dlhsom casovom useku . Teraz vsetci vykrikuju ze potvrdil evoluciu. Lenze ludia myslia tu s nahodou.

Aby som doplnil tie dalsie smery je to tzv Gap teoria, miliony rokov pred vznikom cloveka zivot s dinosaurami, potom znicenie zeme, clovek pred sesttisic rokmi stvoreny a historia po dnes. (ta vyzera zaujimavo tym ze vlka nasyti (miliony rokov a dinosaurus) aj ovca ostane cela, clovek je mlady, nove zivocichy a vsetko sedi s pismom, ma vsak zrejme najmenej zastancov)

A samozrejme doslovny vyklad Genesis, sest dni stvorenia, sest tisic rokov dozadu.
Kazda strana ma svoje argumenty za a proti.

Problem je ze ci gap ci teisticka evolucia, (o evolucii Darwinovej ktora rata s nahodou, tak ako to pise aj KKC a s Bohom nerata ani nahodou, tak o tej ani nehovorim) prinasa kopec teologickych problemov.

Tie su uz davno predmetom diskusii. Jedina teoria ktora neprinasa ziadne teologicke problemy je samozrejme klasicka sestdnovka s omnipotentnym Bohom ktory tvori Slovom a za sest dni ma vymalovane.

Ja samozrejme neviem ci to bolo za sest dni, sest tisic roko ci sest milionov rokov ako to stvoril, viem ale ze to nebolo isto nahodou a miliony rokov hraju dost problem ustat teologiu spasy. Takze tu je problem.

Poslať 16.12.2014 8:37:34   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 199 príspevkov
Roman Bača píše:
Nerozumiem ale co si chcel stale povedat s tou sumerskou bohynou a co ma spolocne s evolucnou teoriou.
Roman(ak chceš aby som ti nevykal), v tom je problém(tvoj), že niektorým veciam nerozumieš, ako si sám povedal.

Ty si sa pustil do Evolúcie, pretože cítiš, že je v rozpore so Stvorením, tak ako je to uvedené v knihe Genezis. Tvoj boj je však márny a zbytočný. Rozporuješ veci, ktoré v Genezis v rozpore nie sú. Iba ich nevieš správne prečítať. Ako dospelí ľudia a príslušníci druhu Homo sapiens by sme mali náš dar(rozum a inteligenciu) neustále rozvíjať. Ak naša viera či poznanie ostane na tej detskej úrovni - Anjeličku strážničku, ochraňuj moju dušičku - tak potom súhlasím, budeme sa do krvi sporiť o tom, že Evolúcia a Genezis nejdu dokopy. Ale ja nemám ambície handrkovať sa s deťmi ...

Ak sa niekedy v rámci procesu poznávania dostaneš k starovekým textom, zistíš, že niektoré príbehy z Genezis sú jednoznačne inšpirované staršími prameňmi. Či už stvorenie sveta bohom, stvorenie človeka z hliny, stvorenie ženy z rebra(to je ten príbeh sumerskej bohyne na ktorý si sa ma pýtal), príbeh potopy, existencia sveta mŕtvych, protopríbeh o dedičnom hriechu(v sumerskej mytológii je trocha inak popísaný, ale pointa je tá istá), alebo napr. taký príbeh Jóba.

A teraz čo ? Mám odmietnuť Genezis, resp. najstaršie knihy Starého zákona ako plagiát ? Ja vysvetlenie poznám, ty sa k nemu dopracuj sám. Využi čas efektívnejšie štúdiom, nie nezmysluplným mudrovaním. Mohol by si začať knihou(je to asi najjednoduchšie), o ktorej sme sa bavili vyššie... Komentár ku knihe Genezis ... má aj Imprimatur. Ja som si veci, ktoré som tam prečítal na pár riadoch musel krvopotne dohľadať v priebehu rokov sám.

Tvoja interpretácia knihy Genezis(bez akceptácie literárno historických súvislosti) je cesta nezmyselná. My sa nemusíme baviť o tak náročných veciach ako je napr. genetika, aby si skrze toho mohol spochybňovať Evolúciu.

Existujú oveľa jednoduchšie logické "problémy", ktoré tvojím prístupom nedokážeš vysvetliť.

Napr. Príbeh babylonskej veže. Ak by si sa neprestal búšiť v hruď, budeš presviedčať, ako pádom babylonskej veže došlo k zmäteniu dovtedy jednotného jazyka. Ako by som potom v svojej optike vysvetlil skutočnosť, že pred Babylónom existovali odlišné civilizácie, či štátne útvary, ktoré používali rôzne jazyky napr. sumerštinu, po nej akkadčtinu, po nej starobabyónčinu(a to sa bavíme iba o jazyku v lokalite babylónskej veže). Tie jazyky nie sú príbuzné. akkádčtina je semitský jazyk z ktorého sa vyvinul jazyk národov žijúcich v lokalite Babylónu ale sumérština, ktorá bola pred ňou je úplne iným a nepríbuzným jazykom. Pri tom, v čase vzniku babylónskej veže miestne národy, hoci sumerštinu používali ako obradný jazyk(niečo ako my latinčinu) o civilizácii Sumerov už nevedeli nič. Dokonca ani v Biblii, keď sa píše o meste Ur, nespomína sa jeho Sumerský, ale Babylónsky pôvod. Pisateľ, ktorý písal o zmätení jazykov netušil, že tu už exitovali dávne civilizácie. A teraz ako vysvetlíme, že hoci sa mal zmiasť jednotný jazyk, tisícročia pred tým ako bol postavený základný kameň(tehla) babylónskej veže, už jazyk nebol jednotný ani zďaleka ?

A teraz čo ? Zasa sa mýli veda(v tomto prípade archeológia) a hlinené sumerske resp. akkadske tabuľky sú iba podvrhy ?

Roman, nie je tých omylov vedy nejako príliš veľa ? Ozaj si myslíš, že iba ty máš pravdu, ostatní sú v blude ?

Poslať 16.12.2014 15:53:52   Re: Duša & evolúcia

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Super Vlkodlak!
a to si este nespomenul staroveku Cinu ci Indiu, ktore uz vtedy mali svoje jazyky...

Poslať 16.12.2014 16:54:07   Re: Duša & evolúcia

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Je zbytočné sa hádať a presadzovať svoje názory. Ja považujem Bibliu za pravdivú, čo sa týka právd viery a vývoja viery. Keď moja babka - prostá dedinská žena, čo vychodila tri ľudové (s vyučovacím jazykom maďarským, hoci po maďarsky nevedela) verila na Bibliu tak, ako jej to naservírovali (nikdy ju nečítala, okrem nejakých úryvkov). Ja som jej tú vieru nebral, lebo by aj tak nepochopila môj pohľad na vieru.
Hľadajúca v tejto téme vymenovala jednotlivé smery kreacionizmu.http://areopag.sk/viewtopic.php?f=56&t=5798&start=105
Prišiel som na to, že stvorenie vlastne neskončilo. Boh stvoril predsa aj mňa! Nestvorili ma moji rodičia. Teda stvorenie neskončilo, beží ďalej. Lebo Boh tvorí vývojom, teda evolúciou, ak chcete. Myslím si, že celý hmotný svet s jeho premenami bol už v okamihu Big-bangu "naprogramovaný". V siedmy deň Boh odpočíval. A čo robil v ôsmy deň a ďalšie dni?
Citácia:
Jn5, 17 Ježiš im povedal: "Môj Otec pracuje doteraz, aj ja pracujem."
Samozrejme, že potopa nemohla prebehnúť takým spôsobom, ako je v Biblii opísaná. Rovnako udalosti pri stavbe Babylonskej veže. Ale čo nám napr. táto udalosť hovorí? Aké poučenie nám dáva? Pre mňa to, že ľudstvo je vlastne jednotné, že niet lepší a horší národ a iba pýcha nás rozdeľuje. A že integrácia ľudstva je oprávnená, lebo jeho rozdrobenie na národy bolo iba dôsledkom ľudskej pýchy.
Boh do chodu Vesmíru nemusí zasahovať. Tak, ako dokonalý programátor nemusí zasahovať do geniálne vytvoreného počítačového programu, ktorý aj napriek určitým náhodným odchylkám (mám na mysli slobodnú vôľu človeka) nakoniec dospeje k želanému výsledku, ktorým je ukončenie vývoja, teda aj stvorenia vtedy, keď náš Pán prevezme vládu (Bod Omega ako ho videl stále nedocenený Teilhard de Chardin).

Poslať 16.12.2014 17:32:28   Re: Duša & evolúcia

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
tak! mudro vravis dakl :)

Poslať 16.12.2014 18:37:06   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
Roman Bača píše:
Ty sem co pleties fakt o existencii Boha ked sa debatime o evolucii.
Nie, Roman.
To TY sem pleties Boha, ked sa bavime o evolucii ! :)

Tvojim reciam uz snad nerozumie ani ...
Tak comu to vlastne veris ?
Ze ADAMA stvoril Boh z hliny ?
Alebo clovek vznikol "riadenou" evoluciou z JEDNOBUNKOVYCH organizmov ?

Sam citis, ze to prve Ti roznesieme na padrt behom minuty, ze ? ;)
No a ak je to to druhe, este stale si neodpovedal na moju PRVOTNU otazku: KTO a KEDY (dofrasa!) spachal ten strasny hriech, ktory sa DEDI po tisicrocia uz puhym narodenim, ked ziaden "Adam" neexistoval ???

Poslať 16.12.2014 18:38:50   Re: Duša & evolúcia

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
dakl píše:
Tak, ako dokonalý programátor nemusí zasahovať do geniálne vytvoreného počítačového programu, ktorý aj napriek určitým náhodným odchylkám (mám na mysli slobodnú vôľu človeka) nakoniec dospeje k želanému výsledku, ktorým je ukončenie vývoja, teda aj stvorenia vtedy, keď náš Pán prevezme vládu (Bod Omega ako ho videl stále nedocenený Teilhard de Chardin).
Plati rovnaka otazka, ako na Romana: KEDY a AKO teda vznikol ten "dedicny hriech" ? :)
P.S. Ja viem, ze tema o dedicnom hriechu je "vedla", ale toto sa jednoducho od seba oddelit neda.

Poslať 17.12.2014 13:25:36   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Roman Bača píše:
Teraz to budem musiet zrejme velkymi pismenami napisat, tak tzv teisticka evolucia nespada pod evoluciu ale kreacionizmus. je to jedna z troch momentalne najviac rozdebatenych tez vzniku zivota Bozim zasahom!

No pekne. Prosím ak chceš vyjadruj presne pretože z toho sú potom zmätky a nepochopenie.
1. nikde si predtým nedefinoval že točiš o dvoch evolúciach :o . Prečo si hned nedal prívlastok "teistická" evolúcia? Bolo by po probléme!
2. Evolúcia je evolúcia. A teda som rád že aj ty pripúšťaš možnosť evolúcie. Že nespochybňuješ učenie Cirkvi a výroky pápeža F ohladom evolúcie. Evolúcia je vývoj (preklad slova). Teda vývoj v prírode je fakt ktorý neodporuje Biblii a potvrdzuje ho aj exaktná veda.
3. Ostatné závery robí filozofia alebo teológia. A tu je možná interpretácia riadenia evolúcie. Kresťanská (a aj z iných náboženstiev) verí že evolúcia je súčasťou Božieho plánu a stvoriteľského diela, teda evolúcia je riadená Bohom (či ju ty radíš ku kreacionizmu je tvoja vec, ale kreacionizmus v podstate svojho významu hlása doslovné pochopenie Biblie a teda že Boh stvoril svet za 6 dní v roku cca 8600 pred Kristom) Tí čo nie sú schopní akceptovať Boha ako stvoritela sveta tvrdia že evolúcia je riadená náhodou, mutáciami a prirodzeným výberom. Toto je ovela kostrbatejšie na uverenie a vysvetlenie ako prijať Boha ako stvoritela.

Poslať 17.12.2014 21:51:38   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11031 príspevkov
Citácia:
Plati rovnaka otazka, ako na Romana: KEDY a AKO teda vznikol ten "dedicny hriech" ? :)
P.S. Ja viem, ze tema o dedicnom hriechu je "vedla", ale toto sa jednoducho od seba oddelit neda.
presne to naozaj nevieme, mame o tom symbolicky pribeh ktory zahrna podstatu ...

Poslať 20.12.2014 19:37:05   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
coraz viac ukazuju ze tak zlozite a komplexne systemy prenosu dat a vnutrobunkovych procesov nemozu byt dielom nahody.
to je pravda
nie su dielom puhej nahody ale dielom zlozitych zakonov (fyzika biologia synergetika atd)
(mnohe veci vies vyratat na pocitaci cez diferencialne rovnice)
a kto dal tie zakonitosti?

podla jednych Boh podla druhych sama priroda
a sme doma stara mama ...
tam kde sme boli predtym ale na vyssej urovni
Miso, dal si sa k Panteistom?

Poslať 20.12.2014 20:41:02   Re: Duša & evolúcia

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
legionar píše:
No a ak je to to druhe, este stale si neodpovedal na moju PRVOTNU otazku: KTO a KEDY (dofrasa!) spachal ten strasny hriech, ktory sa DEDI po tisicrocia uz puhym narodenim, ked ziaden "Adam" neexistoval ???
Tak vidis ze Huston ma problem... nasi mili krestania to nevidia.

Preto to musi byt to prve. Inak policko ryze na sachovnici jasne hovori ze polulacia musela zacat od Adama.

Ina otazka do plena. Od ktoreho pokolenia bude vzkriesenie z mrtvych, od LUCY alebo to dame o par milionov rokov dopredu?

Na tieto otazky dava odpoved len kreacia , nie vsak evolucia.

[ Príspevkov: 236 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť