Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 7 ] 
Autor Správa
Poslať 03.04.2014 18:12:43   Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Čo je DÔKAZ?

Často sa spomína pojem dôkaz, či k niečomu existuje dôkaz, alebo nie. No mnohí zabúdajú na to, že dôkaz či existencia dôkazu je relatívny pojem: záleží od konkrétneho formálneho systému, o ktorom hovoríme.

Každý formálny systém má vlastné axiómy a odvodzovacie pravidlá. Nuž a dôkaz je už len odvodenie nejakého výroku z daných axióm použitím daných odvodzovacích pravidiel.

Rôzne formále systémy však majú rôzne axiómy a odvodzovacie pravidlá, preto ak je niečo dokázateľné v jednom systéme, neznamená to, že je to dokázateľné v inom. Takže na to, aby som prijal nejaké tvrdenie ako dokázané, by som najprv musel VERIŤ axiómam systému, v ktorom to bolo dokázané.

Nuž a každý človek má akoby svoj vlastný systém axióm a pravidiel, ktoré uznáva/ktorým verí. Sú napríklad ľudia, ktorí neveria absolútne ničomu, napr. solipsisti popierajú existenciu aj celého sveta, a namýšľajú si, že existujú len oni, zatiaľ čo všetko ostatné je len ich fantázia. Ničmenej, pustite na takého človeka psa, a uvidíte, ako bude utekať pred - vraj podľa nich - "neexistujúcim" psom... ;)

Príklad: Existuje dôkaz Božej existencie?

Odpoveď: ako sme načrtli, samozrejme, že v niektorých systémoch neexistuje, ako niektorí spochybňujú existenciu aj celého sveta, pravdivosť akéhokoľvek matematického tvrdenia, atď., lebo na matematiku by sme najprv museli veriť vlastnému rozumu, na existenciu sveta by sme museli veriť zmyslom, atď...

Naopak v iných systémoch zasa existuje dôkaz Božej existencie. Trochu nevážne by som mohol uviesť trebárs dôkaz Božej existencie od najväčieho logika histórie Kurta Gödela - symbolický zápis jeho dôkazu je nasledovný:

Obrázok

detailný popis je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del%27s_ontological_proof

Je to príklad formálne korektného dôkazu Božej existencie - samozrejme (ako vždy) len v danom axiomatickom systéme, ktorý k tomu použil.

Poslať 03.04.2014 18:25:06   Re: Dôkaz

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
nαjmεnší píše:
Čo je DÔKAZ?
Často sa spomína pojem dôkaz, či k niečomu existuje dôkaz, alebo nie. No mnohí zabúdajú na to, že dôkaz či existencia dôkazu je relatívny pojem: záleží od konkrétneho formálneho systému, o ktorom hovoríme.
Matematik sa nezaprie. :)
Didy, skus to s fyzikou ... ;)

Poslať 03.04.2014 18:26:58   Re: Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Moje prvotné vyjadrenie k tomu. Ako toto dokazuje existenciu Boha Ducha Svätého? Boha syna Ježiša Krista či Boha otca Jahveho ? Čo ak sa tu popisuje napr. taký Alah? Či prípadne Rod zo slovanskej mytológie?

Poslať 03.04.2014 18:31:42   Re: Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Tak tak, dokaz v uzsom slova zmysle existuje len v matematike. Taky dokaz existencie Boha jea priori nemozny a nikto ho nemoze pozadovat. Maximalne sa moze pytat na dokaz v sirsom slova zmysle, teda v zmysle ako s pojmom operuju prirodne vedy, kde za dokaz teorie povazujeme splnenie predpovedi danej teorie. Ale nikdy nevieme, ci dana teoria je "definitivna", ci sa nenastane pripad kde jej predpovede zlyhaju.

Poslať 03.04.2014 18:34:50   Re: Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Niektoré pravdy možno pochopiť rozumom, napr. existenciu Boha, a na na niektoré je potrebné prijatie zjavenia, napr. existencia Trojice, to vlastným rozumom nepreskúma nik, lebo ho to presahuje. Pravda Boh nám zjavuje aj tie pravdy, ktoré možno poznať rozumom....

Poslať 03.04.2014 19:25:02   Re: Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Maximalne sa moze pytat na dokaz v sirsom slova zmysle, teda v zmysle ako s pojmom operuju prirodne vedy, kde za dokaz teorie povazujeme splnenie predpovedi danej teorie. Ale nikdy nevieme, ci dana teoria je "definitivna", ci sa nenastane pripad kde jej predpovede zlyhaju.
splnenie predpovedí danej teórie sa nenazýva dôkaz danej teórie... splnenie predpovedí danej teórie na nejakom experimente, to znamená len to, že daná teória obstála v danom jednom experimente, t.j. že nebola vyvrátená/falzifikovaná... ale to nie je dôkaz, že platí vždy... - to na upresnenie.
legionar píše:
Matematik sa nezaprie. :)
Didy, skus to s fyzikou ... ;)
Cloe-Clement píše:
Tak tak, dokaz v uzsom slova zmysle existuje len v matematike.
nie, nie, ja som tu hovoril VŠEOBECNE o pojme dôkaz. Aj v matematike potrebuješ k dôkazu AXIÓMY. A rovnako aj inde, keby si chcel niečo dokazovať. Pokiaľ ide o fyziku, tak tam tiež existujú aj dôkazy, avšak treba rozlišovať VŠEOBECNÉ a PARTIKULÁRNE výroky.
Napr. máme DÔKAZY o tom, že Newtonova fyzika NEPLATÍ, t.j. bola falzifikovaná.
O tom, či platí Eisteinova teória nemáme dôkazy, ale len veľkú sadu experimentov, v ktorých sme sa empiricky presvedčili - empíriou sme dokázali - že V TÝCH KONKRÉTNYCH pokusoch to zatiaľ vždy platilo vrámci intervalov spoľahlivosti meracích prístojov, AVŠAK to nie je dôkaz, že to bude platiť VŽDY a ÚPLNE PRESNE. - To je problém fyziky, že VŠEOBECNÉ výroky sa tam nedokazujú, ale len testujú s cieľom zistiť, či tie výroky nie sú chybné, pričom ak empriricky nájdeme prípad, ktorý nebude korešpondovať so skúmanou teóriou, tak to je DÔKAZ, že daná teórie je CHYBNÁ.

Teda existujú nejaké dôkazy aj vo fyzike - už ani nehovoriac o tom, že matematické dôkazy sa tiež používajú aj vo fyzike, napr. že AK je rýchlosť svetla konštantná, atď., tak potom sa dilatácia času správa podľa takého a takého vzorca, ktorý sa dá matematicky odvodiť z daného modelu. To by sme teda mohli nazvať dôkazmi v danej teórii, ktorá by ako svoje AXIÓMY brala dané postuláty: konštatnosť rýchlosti svetla, etc.

Cloe-Clement píše:
dokaz existencie Boha je a priori nemozny a nikto ho nemoze pozadovat
vyššie som ti uviedol príklad formálne korektného dôkazu Božej existencie. Takže ako môžeš tvrdiť, že dôkaz Božej existencie je apriori nemožný? Akou logikou si vôbec prišiel k takémuto názoru - ktorý je nepochybne mylný, keďže vyššie som ti uviedol príklad nejakého dôkazu.

live_D píše:
Moje prvotné vyjadrenie k tomu. Ako toto dokazuje existenciu Boha Ducha Svätého? Boha syna Ježiša Krista či Boha otca Jahveho ? Čo ak sa tu popisuje napr. taký Alah? Či prípadne Rod zo slovanskej mytológie?
Odpoveď: toto konkrétne, čo som vyššie uviedol, nechcelo byť - a ani som netvrdil že je - riešením otázky Trojice, či pod,. ale snažil som sa ti na tom príklade len vysvetliť POJEM "DÔKAZ" všeobecne. Že ako je to s dôkazmi. A samozreje, že v nejakom vhodnom formálnom systéme existujú aj dôkazy Trojice, napr. ak by to bolo priamo axiómou, čo by bol síce už extrémny prípad, ale na teoretické vysvetlenie pojmu DÔKAZ mi nedá nespomenúť aj také triviálne/extrémne príklady.

Poslať 03.04.2014 19:52:58   Re: Dôkaz

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
1. Je tu teminologicky problem, kedze tvoj dokaz = moj dokaz v uzsom slova zmysle. Nehovorim ze tvoja terminologia nie je lepsia (mam tendenciu ju pouzivat), ale nemysli si ze ju kazdy pouziva. Takze ked najblizsie sa ta niekto bude pytat na dokaz existencie Boha, tak vedz, ze pravdepodobne ma na mysli to, co som nazval dokaz v sirsom slova zmysle.

2. Da sa dokazat existencia Boha ako pojmu formalneho systemu, len ten Boh neodpoveda realnemu Bohu. Mozem nazvat mnozinu vsetkych prvocisel mensich ako 100 Bohom a lahko tak dokazem, ze Boh existuje.

[ Príspevkov: 7 ] 

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť