Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.04.2014 14:13:51   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
tomix píše:
otazka znie, preco by som ateistovi mal davat taky dokaz. Jednak ho to nepresvedci a jednak mu aj tak neuveri.
Ak nemáš záujem diskutovať nemusíme. Uvedomujem si, že taký dôkaz nemáš keby ho kresťanstvo či aj akékoľvek iné náboženstvo má hlásili by ten dôkaz od rána do večera. Keby si ho mal neriešil by si či som ateista ale rovno ho predložil aby si posilnil vieru veriacich a znemožnil hlúposť neveriacich či inovercov.

Poslať 03.04.2014 14:17:19   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
Bez Ducha Sveteho a jeho inspiracie nemohlo vzniknut to co dnes nazyvame Bibliou, niet takeho umu ani sily aby sme to sami dokazali.
Len zase neprehanat. :roll:
Na akom zaklade potom vznikli Vedy, Koran, ..., Harry Potter ? :lol:

Poslať 03.04.2014 14:55:46   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ak nemáš záujem diskutovať nemusíme. Uvedomujem si, že taký dôkaz nemáš keby ho kresťanstvo či aj akékoľvek iné náboženstvo má hlásili by ten dôkaz od rána do večera. Keby si ho mal neriešil by si či som ateista ale rovno ho predložil aby si posilnil vieru veriacich a znemožnil hlúposť neveriacich či inovercov.
No ale krestanstvo tie dokazy hlasa uz minimalne 2000 rokov, tak ako ich hlasal aj Kristus. Ale to vies, ked ho ludia ktori zili v jeho dobe, rozpravali sa s nim a mali moznost na vlastne oci vidiet tie zazraky napriamo nepochopili respektive ani vobec neuverili v neho,ze on je tym Vykupitelom tak si predstav nas veriacich o niekolko storoci neskor co to musi byt problem pre nas uverit. je to pochopitelne.

Poslať 03.04.2014 15:03:24   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
No ale krestanstvo tie dokazy hlasa uz minimalne 2000 rokov, tak ako ich hlasal aj Kristus. Ale to vies, ked ho ludia ktori zili v jeho dobe, rozpravali sa s nim a mali moznost na vlastne oci vidiet tie zazraky napriamo nepochopili respektive ani vobec neuverili v neho,ze on je tym Vykupitelom tak si predstav nas veriacich o niekolko storoci neskor co to musi byt problem pre nas uverit. je to pochopitelne.
Tak kde je problém teda dať sem dôkazy, že Duch Svätý existuje? A dôkazy k tomu, že inšpiroval ľudí pri písaní biblie? :o

Poslať 03.04.2014 18:12:53   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
to live_D: s otázkami o existencii dôkazu Božej existencie sa tu dostávame už mimo tému, keďže táto téma je o inom, nie o otázke, či existuje dôkaz Božej existencie, alebo o pojme "dôkaz" ako takom - o tom teda radšej v samostatnej téme: viewtopic.php?t=5794

Poslať 03.04.2014 18:13:06   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
"Nie je to trufale, preco by to malo byt?"

Co je vacsia trufalost, ako ked clovek ma urcit, co je inspirovane Bohom?

Poslať 03.04.2014 18:38:43   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
"Nie je to trufale, preco by to malo byt?"

Co je vacsia trufalost, ako ked clovek ma urcit, co je inspirovane Bohom?
áno, samozrejme, KEBY mal človek URČOVAŤ Bohu, čo má a čo nemá byť inšpirované Bohom, tak to by bola trúfalosť.

AVŠAK jedna vec je URČIŤ, čo má a čo nemá byť inšpirované, a iná vec je ZISTIŤ, ČO UŽ JE inšpriované a čo nie. A k tomu zisteniu môže človeku pomôcť Boh/Prozreteľnosť, ktorá stojí za samotnou Bibliou, a ktorá tak podobne sa postarala aj o to, aby Cirkev správne rozpoznala, čo je a čo nie je inšpirované.

Zo SZ sú to spisy, ktoré boli používané v ranej Cirkvi z pred-kresťanskej éry. Z NZ sú to zasa spisy od apoštolov (ktorí boli očitými svedkami Ježiša) a ich najbližšieho okolia/žiakov.

Boli niektoré spisy od žiakov apoštolov, ktoré sa v niektorých lokalitách tiež niekedy počas tých prvých storočí brali ako Písmo, ale tie sa všeobecne neujali ako Biblia, ale sú radené do patristiky, tzv. apoštolskí otcovia. Podobne ako boli aj neskôr spisy ďalších a ďalších otcov, ktorí sú však už nazývaní všeobecne ako "cirkevní otcovia", keďže narozdiel od apoštolských otcov už neboli z tých úplne prvých generácií žiakov apoštolov.

Každopádne aj tieto spisy majú veľkú vážnosť, keďže sú svedectvami o tzv. Posvätnej Tradícii, z ktorej detailnejšie poznáme život prvých kresťanov ako aj iné veci, keďže ani v Biblii nebolo zapísané všetko, ale niektoré veci sa podávali ústne a pod. A tiež aj Duch Svätý postupne niektoré veci mohol vyjaviť, atď.

Poslať 03.04.2014 18:46:31   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Tak si to odvodzujem aj ja, ale moj ustredny problem tu je, ze odkial vedeli ze ich vedie Prozretelnost? Proste ide mi o to, ze na jednej strane je tu Pismo, ale odkial vieme ci ho spravne interpretujeme?

Poslať 03.04.2014 19:00:11   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Tak si to odvodzujem aj ja, ale moj ustredny problem tu je, ze odkial vedeli ze ich vedie Prozretelnost? Proste ide mi o to, ze na jednej strane je tu Pismo, ale odkial vieme ci ho spravne interpretujeme?
To nevieš pretože každý si ho vykladá ako chce presne tak vzniklo x verzíí kresťanstva. Väčšina iba verí, že písmo interpretujú správne a to je dosť málo.

Poslať 03.04.2014 19:58:38   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
live_D píše:
každý si ho vykladá ako chce presne tak vzniklo x verzíí kresťanstva.
to bol práve problém tých JEDNOTLIVCOV, ktorí si začali Bibliu vykladať po svojom, bez nejakej autority. Avšak Ježiš ustanovil Cirkev na čele s apoštolmi a hlavne Petrom, ktorí už teda majú autoritu, ktorá pochádza od neho. Takže čo sa tu CC pýta:
Cloe-Clement píše:
1 Tim 3:15 "aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy."

Poslať 04.04.2014 7:03:11   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
v podstate sa držali prvotnej línie, ktorá bola od tých, ktorí mali priamy kontakt s Bohom.

Poslať 28.06.2014 21:09:42   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
Cloe-Clement
Citácia:
Odkial vieme, ze Pismo bolo inspirovane Duchom Svätým?
Predsa nás to tak učí Cirkev. :D
Ale vážne, my katolíci to fakt vieme preto, lebo to tak určila Cirkev. Odkiaľ to vedia protestanti, to neviem. A prečo by sme mali veriť Cirkvi? Lebo prostredníctvom nej sa ruku v ruke pekne pochytaní môžeme z historického a aj dejinného hľadiska dotknúť samého Ježiša. Pekne sa tak spolu držíme a dôverujeme si navzájom, lebo sa vidíme.

live_D
Citácia:
Neexistuje jediný relevantný dôkaz, že Duch Svätý vôbec existuje. A neexistuje žiadny dôkaz, že pisatelia biblie boli ním inšpirovaní. Ak má niekto také dôkazy budem rád ak ich predloží na prečítanie.
Má sa za to a ja sa k tomu prikláňam, že Boh je poznateľný rozumom. Dokonca si myslím, že Boh je poznateľným každým našim zmyslom. Som toho názoru, že ak budeš uvažovať sám o sebe dostatočne dlho a dostatočne hlboko, tak máš len dve možnosti na ktoré môžeš prísť. Buď skončíš pri Bohu, alebo v ničote. Mal som také obdobie, kedy som si povedal, že Boha odložím a potom som zistil, že každá moja úvaha končila v ničote /vychádzam z toho, že nič nie je, stále je niečo a teda nič nedáva zmysel a práve tam, v nezmyselnosti končia všetky úvahy, ktoré ignorujú Boha/.

Citácia:
Budeš prekvapený ale prvý pri kom som začal pochybovať o biblii a Bohu je jeden prispievajúci tu Vespa. Aj keď je katolík diskusiami s ním som začal o tom všetkom pochybovať.
Nuž Vespa by sa asi mal dostať na index. :roll: 8)

Poslať 28.06.2014 21:14:00   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Citácia:
Nuž Vespa by sa asi mal dostať na index.
:loool:
...ale inak dobre pises, vitam ta na areopagu... ;)

Poslať 28.06.2014 22:43:36   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
Ďakujem. Vitám, Niektorých tu poznám z UPC, aj to ma motivovalo sa prihlásiť. Ja som si k nicku musel niečo pridať, lebo "stefan" tu už vraj je. Tak som si dal "m" na koniec. Len dúfam, že ten "stefan" nie som tiež ja - ale prihlásený pred x rokmi. Lebo si fakt nepamätám, či som tu už niekedy nebol... :D

Poslať 28.06.2014 22:58:46   Re: Pismo inšpirované Duchom Svätým

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
stefanm píše:
Ďakujem. Vitám, Niektorých tu poznám z UPC, aj to ma motivovalo sa prihlásiť. Ja som si k nicku musel niečo pridať, lebo "stefan" tu už vraj je. Tak som si dal "m" na koniec. Len dúfam, že ten "stefan" nie som tiež ja - ale prihlásený pred x rokmi. Lebo si fakt nepamätám, či som tu už niekedy nebol... :D
jeej, to si ty :D super :)

[ Príspevkov: 39 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť