Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 19.03.2014 13:58:58   Re: prezidentské voľby 2014

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
legionar píše:
1. Chod medzi ludi
ľudia?! čo je to? :lol:
máš pocit, že žijem v jaskyni na pustom ostrove, keď ma posielaš medzi ľudí?
Citácia:
a zisti, kolko tych ateistov je. Budes prekvapena.
mám česť bývať v tzv. najateistickejšej krajine. spolužiakov, chodiacich do kostola, mám naozaj málo (ak nerátam Slovákov :D ). ale keď príde na lámanie chleba, takmer každý zrazu uznáva, že je niečo nad nami. ak je pre teba ateistom niekto, kto si len nevie dať nálepku kresťan/moslim/žid/whatever, ok, pre mňa je to na ateizmus primálo. alergia na katolícku cirkev je tiež primálo.
Citácia:
2. Kto bol prvy, co povedal ludom, aby uctievali bozstva ?
No, evidentne nejaky hodne vystraseny (javmi v prirode), alebo hodne vychcany (saman) CLOVEK !
Ze mu ostatni naleteli ? Tazko sa tomu cudovat, ved aj oni boli vystraseni. :)
môj pes sa bojí búrky. ale nikdy som nemala pocit, že by sa modlil. ak žiadne božstvo neexistuje, prirodzené je sa pred búrkou skryť, nie začať ukecávať nebesia. ale človek nebesia ukecáva odjakživa.
Citácia:
3. Zaver su uz tie jablcka:
Clovek je naozaj zufalo religiozna bytost. :)
Pretoze keby nebol ZUFALY, tak by nebol religiozny !
použila som príslovku, nie prídavné meno. keď chceš reagovať, tak bez menenia významu pôvodného tvrdenia.
Citácia:
Zaujimave na celom Tvojom prispevku je, ze si zacala "bozstvami", ale skoncila si "Bohom".
(Vieme ktorym, ze ? ;) )
nie je na tom vôbec nič zaujímavé :D ak Boh existuje, tak je jeden a to ten, ktorý presahuje všetko, vrátane ľudskej predstavivosti (možno na prvom mieste práve tú). to, že ľudia odjakživa uctievali rôzne božstvá, som hovorila vo všeobecnosti, keďže toto uctievanie bolo odpoveďou práve na uvedomovanie si niečoho, čo ich presahuje. že niekedy končili už pri veciach, ktoré sme neskôr už dokázali popísať a zistiť, že napríklad také slnko nás v skutočnosti nepresahuje, takže nie je tým správnym objektom úcty, o ničom nevypovedá. smerovanie k vyššiemu, otázka zmyslu a pôvodu existencie zostala otvorená.

Poslať 19.03.2014 15:00:04   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ale ako to popiera to, že sa rodí človek ateistom dovtedy kým ho nenaučia, že niečo také je?
je to jednoduche, nevedomost alebo nezastavanie konkretneho nazoru na existenciu Boha nie je ateizmus. Pri ateizme ako filozofickej uvahe ci smere sa predpoklada aktivne odmietanie Boha, nejakeho nabozenstva alebo duchovna vseobecne.

Poslať 19.03.2014 15:30:06   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Ale ako to popiera to, že sa rodí človek ateistom dovtedy kým ho nenaučia, že niečo také je?
je to jednoduche, nevedomost alebo nezastavanie konkretneho nazoru na existenciu Boha nie je ateizmus.

Pri ateizme ako filozofickej uvahe
ci smere sa predpoklada aktivne odmietanie Boha, nejakeho nabozenstva alebo duchovna vseobecne.
Okej takže ty keďže ako malý keď si nepoznal napr takých šmolkov tak to neznamenalo, že by si neveril v šmolkov teda v ich prípade si nebol "ateista" v podstate si v nich už veril? Aj keď si o nich nevedel? Že nejaká taká rozprávka existuje? To mi vyplýva z tej vety. Alebo som niečo snáď nepostrehol?

Tak toto vôbec nieje pravda. Ateizmus vôbec neodmieta duchovno ani náboženstvá ani Boha. Len proste ak nie sú dôkazy pre existenciu Boha ani duchovno. Tak pre ateistu je nezmyselné to považovať za reálne existujúcu vec. A pre mňa ako ateistu je náboženstvo len spôsob ako si podmaniť ľudí. Proste organizácia čo zotročuje masy. Odmietam všetky náboženstvá a ideológie ktoré zo mňa robia nič v područí niekoho iného. A na takom princípe funguje väčšina náboženstiev a ideológii.

Poslať 19.03.2014 16:41:21   Re: prezidentské voľby 2014

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Physis píše:
ak Boh existuje, tak je jeden a to ten, ktorý presahuje všetko, vrátane ľudskej predstavivosti (možno na prvom mieste práve tú).
Ak je Boh iba jeden, tak ludia maju problem, lebo existuju minimalne 3 svetove nabozenstva, ktore uznavaju jedneho Boha, ale s uplne inymi atributmi.
Kazde z nich navyse tvrdi, ze je plodom ZJAVENIA, nie ludskej predstavivosti.
Takze minimalne DVE z nich sa mylia. ;)
Physis píše:
napríklad také slnko nás v skutočnosti nepresahuje, takže nie je tým správnym objektom úcty, o ničom nevypovedá. smerovanie k vyššiemu, otázka zmyslu a pôvodu existencie zostala otvorená.
To Slnko nas presahuje uplne absolutne a navyse uplne realne a hmatatelne, pretoze bez neho by sme tu vobec neboli. :D
A keby zhaslo, tak jednoducho vykapeme ...

Poslať 19.03.2014 17:27:02   Re: prezidentské voľby 2014

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
legionar píše:
Ak je Boh iba jeden, tak ludia maju problem, lebo existuju minimalne 3 svetove nabozenstva, ktore uznavaju jedneho Boha, ale s uplne inymi atributmi.
Kazde z nich navyse tvrdi, ze je plodom ZJAVENIA, nie ludskej predstavivosti.
Takze minimalne DVE z nich sa mylia. ;)
no a?
Physis píše:
To Slnko nas presahuje uplne absolutne a navyse uplne realne a hmatatelne, pretoze bez neho by sme tu vobec neboli. :D
to, čo dokážeš popísať a vieš, ako funguje, ťa nepresahuje

Poslať 19.03.2014 17:33:05   Re: prezidentské voľby 2014

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
legionar píše:
Physis píše:
napríklad také slnko nás v skutočnosti nepresahuje, takže nie je tým správnym objektom úcty, o ničom nevypovedá. smerovanie k vyššiemu, otázka zmyslu a pôvodu existencie zostala otvorená. to, čo dokážeš popísať a vieš, ako funguje, ťa nepresahuje
To ma zaujalo takže ty vieš popísať ako funguje slnko Physis? Budem rád keď mi to vysvetlíš ja mám isté poznatky o tom ale nedovolil by som si tvrdiť, že viem ako to funguje. Myslím si, že zatiaľ aj vedci nevedia úplne ako fungujú všetky procesy na slnku. Majú len taký hrubý obraz.

Poslať 19.03.2014 17:33:56   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
live_D píše:
Tak toto vôbec nieje pravda. Ateizmus vôbec neodmieta duchovno ani náboženstvá ani Boha. Len proste ak nie sú dôkazy pre existenciu Boha ani duchovno. Tak pre ateistu je nezmyselné to považovať za reálne existujúcu vec.
nehovoríš náhodou o agnosticizme?
boh, ktorý by sa dal dokázať, by nebol hoden viery či úcty - lebo by nás nepresahoval. asi ako to slnko.

Poslať 19.03.2014 17:36:18   Re: prezidentské voľby 2014

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
live_D píše:
legionar píše:
Physis píše:
napríklad také slnko nás v skutočnosti nepresahuje, takže nie je tým správnym objektom úcty, o ničom nevypovedá. smerovanie k vyššiemu, otázka zmyslu a pôvodu existencie zostala otvorená. to, čo dokážeš popísať a vieš, ako funguje, ťa nepresahuje
To ma zaujalo takže ty vieš popísať ako funguje slnko Physis? Budem rád keď mi to vysvetlíš ja mám isté poznatky o tom ale nedovolil by som si tvrdiť, že viem ako to funguje. Myslím si, že zatiaľ aj vedci nevedia úplne ako fungujú všetky procesy na slnku. Majú len taký hrubý obraz.
vieme dosť a stále viac, a o tom, čo nevieme, je reálny predpoklad, že to v najbližších storočiach zistíme.
na rozdiel od Boha.

Poslať 19.03.2014 17:48:29   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Physis píše:
live_D píše:
Tak toto vôbec nieje pravda. Ateizmus vôbec neodmieta duchovno ani náboženstvá ani Boha. Len proste ak nie sú dôkazy pre existenciu Boha ani duchovno. Tak pre ateistu je nezmyselné to považovať za reálne existujúcu vec.
nehovoríš náhodou o agnosticizme?
boh, ktorý by sa dal dokázať, by nebol hoden viery či úcty - lebo by nás nepresahoval. asi ako to slnko.
Nie nehovorím agnostik sa zdržuje odpovedi na túto otázku. On nerieši či Boh je alebo nieje. Agnostici sa len krútia okolo moje vnímanie ateizmu a agnosticizmu je nasledovné: Ateista je by default v pozícii ak na Boha nieje dôkaz nejestvuje dovtedy kým sa nepredloží hodnoverný empirický dôkaz. Agnostik naproti tomu nepovie, že Boh neexistuje on ostáva niekde medzi radšej povie, že nevie. Napr ti zacitujem:
Agnosticizmus (z gr. a- = ne-, gnosis = poznanie) je filozofický názor, stanovisko, podľa ktorého nie je možné poznať podstatu vecí alebo sveta.

Podľa mňa veci ktoré sa nedajú poznať existujú maximálne ako idei. Všetko čo sa dá empiricky dokázať jestvuje ostatné je púha idea. A tam sa prejavuje moje vnímanie ateizmu neverím v to niečo rovnako ako v Boha pokiaľ nieje dôkaz je to pre mňa len idea nič viac.

Termín agnosticizmus je plodom 19. storočia (Th. H. Huxley) a označuje vtedy pozitivistický názor, že problémy metafyzickej pravdy a najmä náboženské otázky nie sú zodpovedateľné. Táto tendencia pokračuje v neopozitivizme 20. storočia a radikalizuje sa natoľko, že agnosticizmus považuje princípy náboženstva z hľadiska jazykovej analýzy a tautológie za nezmysel (porovnaj s ignosticizmom), pretože ich pravdivosť nemožno empiricky ani potvrdiť ani vyvrátiť.

S tým čo je tam povedané sa absolútne nestotožňujem. Ak sa akási metafyzická pravda nedá dokázať pre mňa nejestvuje. Je to iba idea nič viac.
Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Agnosticizmus

Poslať 19.03.2014 18:04:09   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Physis píše:
Takže ak vieš dokázať, že nejaký vedec vymyslel liek ten vedec nieje preto, že sa jeho prínos dal dokázať hodný úcty ? Nepresahuje 95% ľudí vedec čo vymýšľa lieky? Dokážeš sa mu rovnať? Takže dokázateľní ľudia(vedci) a veci (vyrobené ľudským dôvtipom) nie sú hodné úcty lebo ich vnímame všetci? :o Iba Boh, ktorý je nedopátrateľný a neviditeľný Ťa presahuje?

Poslať 19.03.2014 18:18:17   Re: prezidentské voľby 2014

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Physis píše:
môj pes sa bojí búrky. ale nikdy som nemala pocit, že by sa modlil. ak žiadne božstvo neexistuje, prirodzené je sa pred búrkou skryť, nie začať ukecávať nebesia. ale človek nebesia ukecáva odjakživa.
Uzasne prirovnanie.
Cisty a nefalsovany antropocentricky pristup k Vesmiru. :lol:
Problem je, ze ja sa "prirodzene" bezim pred burkou skryt a "neukecavam" nebesia.
Som snad pes ? :lol:

Poslať 19.03.2014 18:25:54   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
ale ja nehovorím o tom, čo presahuje mňa osobne! v niečom ma presahuje aj Bill Gates - čo povieš, mám sa mu ísť klaňať? hovorím o presahu nad ľudstvom ako celkom, o tom, kam žiaden človek svojím intelektom nedosiahne a nedokáže to naplno pochopiť ani teraz, ani o stotisíc rokov!
úcta k Bohu je kvalitatívne niečo iné ako úcta k človeku, k ľudským vynálezom, alebo úcta k prírode či k živým tvorom

Poslať 19.03.2014 18:30:09   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Physis píše:
ale ja nehovorím o tom, čo presahuje mňa osobne! v niečom ma presahuje aj Bill Gates - čo povieš, mám sa mu ísť klaňať? hovorím o presahu nad ľudstvom ako celkom, o tom, kam žiaden človek svojím intelektom nedosiahne a nedokáže to naplno pochopiť ani teraz, ani o stotisíc rokov!
úcta k Bohu je kvalitatívne niečo iné ako úcta k človeku, k ľudským vynálezom, alebo úcta k prírode či k živým tvorom
Ako vieš, že niečo človek nepochopí ani o stotisíc rokov? To je veru odvážne tvrdenie.

Máš pravdu je. Ak mám úctu k človeku pre jeho skutky alebo k veciam čo som získal od niekoho je to viditeľné a empiricky dokázateľné naproti tomu Boh hm.

Poslať 19.03.2014 18:32:40   Re: prezidentské voľby 2014

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
legionar píše:
Physis píše:
Uzasne prirovnanie.
Cisty a nefalsovany antropocentricky pristup k Vesmiru. :lol:
Problem je, ze ja sa "prirodzene" bezim pred burkou skryt a "neukecavam" nebesia.
Som snad pes ? :lol:
neviem, ešte som sa s tebou nestretla, tak si na to odpovedz sám :)
ty si začal s tým, že ľudia si bohov vymysleli len zo strachu, inak by boli ateistami. ja sa búrky nebojím a tiež neukecávam nebesia, napriek tomu v Boha verím.

Poslať 19.03.2014 18:39:05   Re: Ateizmus

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
live_D píše:
Ako vieš, že niečo človek nepochopí ani o stotisíc rokov? To je veru odvážne tvrdenie.
odvážne tvrdenie by bolo, keby som povedala, že o 100 000 rokov určite nebudeme vedieť, ako PRESNE funguje slnko :) ale to som nepovedala. ako presne "funguje" Boh je však nepredstaviteľné už z definície :)
Citácia:
Máš pravdu je. Ak mám úctu k človeku pre jeho skutky alebo k veciam čo som získal od niekoho je to viditeľné a empiricky dokázateľné naproti tomu Boh hm.
som rada, že súhlasíš :D

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť