Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Ďalší
Autor Správa

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
"Bavime sa tu o vysledkoch vedeckych studii."
:D

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 655 príspevkov
Premessa: povazujem sa za krestana katolika, vyrastol som vo viere a v praktizujucej krestanskej rodine, co samozrejme este neznamena nadej na uspech :) ale aby bolo jasno, povazujem sa veriaceho, avsak s mnohymi otazkami. To len aby bolo jasne, kto pise. A ozaj, odpovede na legiho otazky su moje vlastne, nepresli cirkevnym schvalenim, ak to bude k niecomu dobre, tak takto to vidi katolik (aky uz je, to dalsia tema. Teda ten katolik)

Je Boh vobec dobry ? Nikto nevie. A je otazne, co vobec znamena dobry...

Ma pravo s nami zaobchadzat sposobom, akym s nami zaobchadza ? Ak ho berieme ako stvoritela a najdokonalejsieho "xxx" tak ma. My nemame poznanie posudit, co by bolo lepsie, (aj kedsi to casto myslime) a nepozame suvislosti. Pojem prava pozname asi len my ludia. Takze si robi co chce.

Je spravne slepo Ho posluchat len preto, ze je "najmocnejsi" ? Nevieme ci je najmocnejsi. Neviem co znamena slepo posluchat. A "len preto" neobstoji, pretoze ked je najmocnejsi, tak ano. Ciste zo zistnych dovodov. Samozrejme, ak plati bod cislo 1. ze je dobry :)

Ma automaticky pravdu len preto, ze je "najmocnejsi" ? Ano, ak plati ze je najmocnejsi. A aj keby nabol najmocnejsi, neviem o tom, ze by mocnejsi niekedy prejavil svoj nazor, cize bud s nim suhlasi, alebo je mu to jedno, cize ano, ma pravdu.

Atd.
Preto som sa tu uz pytal, ako by sa zmenil postoj krestanov k Bohu, keby "sa zistilo", ze Satan je mocnejsi ako On. Neviem ako by "sa to zistilo", dokonca neviem o co ide Bohu, a z interpretacie KC ide satanovi o pravy opak, co tiez neviem co je (snad len truc, ale to je take velmi ludske) Ak by bol Satan silnejsi, pri tej predstave co o nom mame, uz by to si nejako skoncilo na "satansky "sposob, cize bitka dalej trva zrejme...

NIKTO sa takou moznostou nemienil ani len zaoberat ! To nie je jednocho pravda. Ja sa nou zaoberam a nie som zdaleka jediny

Iba som dostal "upozornenie", aby som take "nemiestne myslienky" ani len nevyslovoval, nieto este ziadal ich preskumanie, overenie pripadne vyvratenie. To neviem, mozno zalezi na sposobe pertraktovania myslienok. Pre mna osobne su tvoje nazory sympaticke, len castokrat sa jedna o slovickarenie, a mam podozrenie, ze to vies...

Obavam sa, ze 99% veriacich tieto vyroky oznaci za ruhanie, urazky a co ja viem este za co - ale nebude sa vobec seriozne zaoberat ich pravdivostnou hodnotou. No to mi pride silna statistika, neviem s akou "vzorkou" veriacich sa realne, opakujem realne, stykas, kazdopadne doplnim, ze mnohi su nieco nauceni a to im jednoducho staci (to neznemena ze su menej inteligentni) a mnohi si tieto otazky vobec nedavaju

NEOPOVAZI SA ich vobec ani len vyslovit, nieto este dosledne preskumat ! Ale ano, len nechodia s bubnom na zajace, je to pre mnohych dost intimna otazka

Lebo proste veri, ze je to tak a basta. Su aj taki, ale je dolezity pocet ci ako?

A hlavne - strasne sa toho boji ! Asi ano. vela ludi sa boji klast si zasadne otazky

Potom je na mieste otazka, ci viera v Boha naozaj nie je iba hlboko zakorenenou formou strachu, alebo prejavom odvekej a nenaplnenej tuzby po laske, spravodlivosti a poriadku. Jeto jedna z moznosti

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19138 príspevkov
Dik, Spero, za vyjadrenie svojho nazoru. Sme si tak trochu podobni, pretoze aj ja radsej hovorim iba svoj nazor, bez ohladu na to, kto co kedy popisal.

Vychadza mi ale z neho, ze pravdu absolutne stotoznujes s mocou.
Ja nie.

Len dve poznamky:
1. Nie slovickarenie, ale snad iba hladanie hlbsieho vyznamu, resp. viacerych vyznamov.
2. Aj keby sme nemali "poznanie posudit, co by bolo lepsie" a naozaj "nepozname suvislosti", sme to MY, kto si to na plnej ciare "odnasa".
Takze, ak si robi co chce, a nas sa to evidentne bytostne tyka, mame pravo k tomu vyjadrit svoje vyhrady.
A pokial zostavaju "nekomentovane", resp. "nevysvetlene", stavaju sa obvinenim ...

Obrázok užívateľa

napísal 655 príspevkov
Dik Legi, len jedina poznamka.

Pravdu s mocou vobec nestotoznujem. Podla mna nemaju nic spolocne.

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19138 príspevkov
Spero píše:
Ma automaticky pravdu len preto, ze je "najmocnejsi" ? [i]Ano, ak plati ze je najmocnejsi.
?

Obrázok užívateľa

napísal 655 príspevkov
Ked uz, tak cele : Ano, ak plati ze je najmocnejsi. A aj keby nabol najmocnejsi, neviem o tom, ze by mocnejsi niekedy prejavil svoj nazor, cize bud s nim suhlasi, alebo je mu to jedno, cize ano, ma pravdu.

Ak najmocnejsi dava priestor "svojej" pravde, pretoze moze, pretoze je najmocnejsi, tak inu nebudeme poznat. To vsak neznamena, ze ma uplnu pravdu.

Slavny Juklov vyrok pred sudom: Vy mate moc, ale my mame pravdu.....

Zda sa to miesanie jablk z hruskami, ale verim ze pochopis, ako som to myslel...

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
a uz sme zase silene off topic...
ale zacalo sa to tym mojim prispevkom, takze mozno by sa to dalo od toho bodu presunut do novej temy

Obrázok užívateľa

napísal 655 príspevkov
Stale sme a budeme OT. Stale totiz preberame to iste, len to stale nazyvame inymi slovami.

Odpovedi jasnych sa nedockame, len si mozme vymienat uhly pohladu, ale je tazke nebyt jesitnymi a zakazducenupravdumajucimi.

... osobna skusenost hadam moze ineho posunut niekam dalej, ale odpovede nema nikto. Snad to nie je dovod na skepsu. Snad to moze byt, mohla by byt, cesta ku zmiereniu. Zmiereniu sa medzi nami a zmiereniu sa so sebou samym. Neodvazujem sa pisat ze cesta ku stastiu. Mozno k pokoju mysle. A zaroven vyzva na vykrocenie a hladanie. Pretoze niekedy je dolezitejsia cesta ako ciel. A zdolavanie prekazok na ceste. A na tej by sme si mohli pomoct.....

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 421 príspevkov
Trochu som sa stratil v debate, o čo vlastne ide?
Veriaci človek predsa nemusí súťažiť medzi vierou a neverou, nemusí hľadať argumenty pre svoju vieru a nikto mu nemôže argumentovať proti jeho viere. Veď preto je to viera. Niekto si celý život môže myslieť, že je veriaci, ale až extrémna situácia môže skutočne preveriť jeho vieru. A viera tiež by nemala byť slepým nasledovaním cirkevných nariadení, to je ako keby sme sa česali so sáčkom na hlave. :o Človek môže a má vo viere rásť, cirkevné prikázania teda má skúmať, má sa snažiť ich pochopiť, bolo by pochabé si myslieť, že sú samoúčelné. Každého viera má iné základy stojí na niečom inom. Moja sa napríklad opiera v dôveru dogmatiky, ak by sa zajtra zišiel všeobecný koncil a zrušil by niektorú z de fide dogiem, tak prestávam byť katolíkom. Tiež som v niektorých otázkach hľadal. Ak veriaci človek natrafí na niečo, čomu nerozumie, nemusí to automaticky odmietnuť. Mal by to skúmať. Teraz napríklad čítam contra errores graecorum, sv. Tomáš je miestami až prehnane tolerantný, ale východiská tejto rozpravy spočívajú v pochopení myšlienok druhej strany.

Obrázok užívateľa

napísal 655 príspevkov
Fiha, a co by si robil, ak by si prestal byt katolikom? Toto nie je podryp, vazne by ma zaujimalo, ak zajtra zrusia nejaku dogmu, tak by si si vyberal medzi denominaciami? Lebo ak spravne rozumiem, verit by si neprestal?

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 421 príspevkov
Až tak ďalekom to premyslené nemám, ale asi nebude ťažké uhádnuť, kam by sa uberali moje cesty.... existuje len jedna relevantná alternatíva voči katolíckymi cirkvám.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1631 príspevkov
stefan píše:
existuje len jedna relevantná alternatíva voči katolíckymi cirkvám.
jj presne tak...

Obrázok užívateľa

napísal 655 príspevkov
Fakt? Ved nenapinajte. Ktora to je??

Obrázok užívateľa

napísal 1631 príspevkov
no skus hadat, ktora cirkev ma este apostolsku postupnost?

Obrázok užívateľa

napísal 1631 príspevkov
zase tak tazka otazka to nie je

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť