Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Ked ti je smypatickejsia taka terminologia, tak prosim. Ze sa citis menej obmedzovany ked prikaz/zakaz nazves odporucanim, aj ked na podstate veci to nic nemeni. Ale aj tak sa hovori o 10 Bozich prikazani nie odporucani, podobne cirkevne prikazania a nie odporucania, prikazany sviatok a nie odporucany sviatok... preto si myslim, ze ma zmysel povedat, ze niektore myslienky cirkev zakazuje, aj ked im nemoze u nikoho zabranit.

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Spero píše:
Ono ta veta zrejme pochadza z takeho ludoveho presvedcenia, ze veriaci nerozmyslaju, a ze ateisti su ti koumaci a vedecky rozmyslajuci....ospravedlnujem sa ak som netrafil...
Bavime sa tu o vysledkoch vedeckych studii.

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 648 príspevkov
hladajuca píše:
Spero, prave tu nezrovnalost medzi raciom a vierou som mala na mysli. Co ked krestanovi hovori racio nieco ine nez viera? Ktore z nich ma v danej chvili posluchnut, ako tu situaciu riesit?
Ja si tiez myslim, ze taka chvila vesti nieco zle, ale take chvile realne nastavaju. A preto tu kladieme otazku. Co je viera? Perpetualne nasledovanie poznania, ako to ty nazyvas, alebo rozhodnutie vole zotrvat v uceni, ktore som prijal v minulosti?
Inak ja samzrejme osvietena nie som ani nahodou. Neviem, co z toho viera naozaj je.
Jedno aj druhe. Je to cesta. Dnes je na nej dobre pocasie, zajtra prsi, je hmla a nevidim cestu... vola racio aj motltba su prostriedky ako ist dalej.

Alebo aj nie....

Nezda sa mi, zeby niekto mohol povedat, teraz som veriaci, uz mi je vsetko jasne, a halleluja, uz smerujem k nebu, uz mam vsetko vyriesene...

Teda zrejme sa aj taki najdu, ale mam z nich strach ci co...

P.S. otazka: Je tento svet cakaren?

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
CC, nemyslim, ze na zakaze neresti a objektivne zlych skutkov je nieco nevhodne. Predsa aj obcianske zakony zakazuju konat zlo. Toto by som za problem nepovazovala.
Tym nechcem tvrdit, ze v cirkevnom uceni nie su zakazy, ktore nepovazujem za primerane. Jasne, s niektorymi nesuhlasim, najma co sa tyka bioetiky. Ale vo vseobecnosti je zakaz ublizovania druhym pozitivna vec.

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Spero píše:
Ono ta veta zrejme pochadza z takeho ludoveho presvedcenia, ze veriaci nerozmyslaju, a ze ateisti su ti koumaci a vedecky rozmyslajuci....ospravedlnujem sa ak som netrafil...
Vazne? Toto niekto podrobil studii?? Na akych zakladoch? Uzasny svet :D

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Ked ti je smypatickejsia taka terminologia, tak prosim. Ze sa citis menej obmedzovany ked prikaz/zakaz nazves odporucanim, aj ked na podstate veci to nic nemeni. Ale aj tak sa hovori o 10 Bozich prikazani nie odporucani, podobne cirkevne prikazania a nie odporucania, prikazany sviatok a nie odporucany sviatok... preto si myslim, ze ma zmysel povedat, ze niektore myslienky cirkev zakazuje, aj ked im nemoze u nikoho zabranit.
Tomu rozumiem, len nerozumiem, kdecirkev zakazuje rozmyslat istym sposobom....

Aj cestny zakon zrejme nevnimas ako obmedzujuci, ci?

A mozno si nerozumieme, ked hovorime o myslienkach a konani....?

napísal 646 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Spero píše:
Vedeckymi studiami sa tieto veci nedaju objasnit. Rovnako ako spravodlivost, laska, priatelstvo, umenie. Jasne, viem, ze aj tam su vzorce, dnes sa vsetko matematizuje. Ale vzorcom sa tieto veci nedaju vyjadrit plne a ich ciselne vyjadrenie je nieco uplne ine nez realne prezivanie ludmi.

To je ako ked Denett pise, ze vidiet cervenu farbu a poznat jej vlnovu dlzku je to iste :)

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
hladajuca píše:
Cloe-Clement píše:
Spero píše:
Vedeckymi studiami sa tieto veci nedaju objasnit. Rovnako ako spravodlivost, laska, priatelstvo, umenie. Jasne, viem, ze aj tam su vzorce, dnes sa vsetko matematizuje. Ale vzorcom sa tieto veci nedaju vyjadrit plne a ich ciselne vyjadrenie je nieco uplne ine nez realne prezivanie ludmi.

To je ako ked Denett pise, ze vidiet cervenu farbu a poznat jej vlnovu dlzku je to iste :)
Znova mi tu chyba funkcia "like" Palec hore Sophie :D

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Mysliet na nemravnosti, zmyslat pysne, zavistlivo, v myslienkach niekoho preklinat atd atd, ved sa hovori, ze sa hresi myslienkami, slovami, skutkami a zanedbavanim dobreho.
Ale o to tu predsa vobec nejde !
Ja hovorim o ovela podstatnejsich veciach, o ktorych veriaci, podla mna, nikdy nebude ani len uvazovat a okamzite ich oznaci za hriech, zlo, nepriatela atd.

Je Boh vobec dobry ?
Ma pravo s nami zaobchadzat sposobom, akym s nami zaobchadza ?
Je spravne slepo Ho posluchat len preto, ze je "najmocnejsi" ?
Ma automaticky pravdu len preto, ze je "najmocnejsi" ?
Atd.
Preto som sa tu uz pytal, ako by sa zmenil postoj krestanov k Bohu, keby "sa zistilo", ze Satan je mocnejsi ako On.
NIKTO sa takou moznostou nemienil ani len zaoberat !
Iba som dostal "upozornenie", aby som take "nemiestne myslienky" ani len nevyslovoval, nieto este ziadal ich preskumanie, overenie, pripadne vyvratenie.

Obavam sa, ze 99% veriacich tieto vyroky oznaci za ruhanie, urazky a co ja viem este za co - ale nebude sa vobec seriozne zaoberat ich pravdivostnou hodnotou.
NEOPOVAZI SA ich vobec ani len vyslovit, nieto este dosledne preskumat !

Lebo proste veri, ze je to tak a basta.
A hlavne - strasne sa toho boji !

Potom je na mieste otazka, ci viera v Boha naozaj nie je iba hlboko zakorenenou formou strachu, alebo prejavom odvekej a nenaplnenej tuzby po laske, spravodlivosti a poriadku.

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Spero píše:
Vazne? Toto niekto podrobil studii?? Na akych zakladoch? Uzasny svet
http://psr.sagepub.com/content/early/2013/08/02/1088868313497266

hladajuca píše:
spravodlivost, laska, priatelstvo, umenie
vsetko toto sa da vedecky objasnit

Spero píše:
Aj cestny zakon zrejme nevnimas ako obmedzujuci, ci?
Niekedy hej.... ale tu ide o to, ze ty si tvrdil, ze C nezakazuje ziadne myslienky a tak som ti len chcel ukazat, ze predsa len zakazuje. Aj ked ano, da sa povdat, ze su to odporucania, ze nemiri na nas s pistolou ale skor nas pozyva sa tym riadit.

napísal 646 príspevkov
CC, ved presne to som napisala :) ze sa to da vedecky objasnit, ze su na to vzorce. Ale v reali je to nieco uplne ine nez na papieri. Poznat vlnovu dlzku cervenej nie je to iste ako ju vidiet.
Rovnako prezivat vieru nie je to iste ako ju laboratorne dokazat ( CTckom a pod) alebo vymysliet o nej sociologicku teoriu.

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
CC, nemyslim, ze na zakaze neresti a objektivne zlych skutkov je nieco nevhodne. Predsa aj obcianske zakony zakazuju konat zlo. Toto by som za problem nepovazovala.
Tym nechcem tvrdit, ze v cirkevnom uceni nie su zakazy, ktore nepovazujem za primerane. Jasne, s niektorymi nesuhlasim, najma co sa tyka bioetiky. Ale vo vseobecnosti je zakaz ublizovania druhym pozitivna vec.
a kde ja daco take tvrdim, ze neresti sa nemaju zakazovat???
ja len som uvadzal priklady, lebo Spero tvrdil, ze neexistuju tiadne zakazy myslienok....

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Poznat vlnovu dlzku cervenej nie je to iste ako ju vidiet.
Tak zase ten Dennetov nazor, ze tzv. hard problem of conciousness vlastne neexistuje je skor ojedinely a urcite by som ho neuvadzal ako priklad toho ako rozmysla vacsina vedcov.

napísal 646 príspevkov
Tak preco potom pises o vedeckej dokazatelnosti viery, ked sa vsetci zhodneme na tom, ze je nedokazatelna?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Tak preco potom pises o vedeckej dokazatelnosti viery, ked sa vsetci zhodneme na tom, ze je nedokazatelna?
A pisem vobec o tom? :)

+ ak nevieme dnes neico vedecky plne objasnit, ako napr. ako vznikaju qualia ako je napr. vnem cervenej farby, to este neznamena, ze to nikdy nebudeme vediet objasnit. Zase chceme pchat vieru do tych medzier ake este existuju vo vedeckom poznani? Historicky nie velmi osvedceny postup.

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť