Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Ďalší
Autor Správa

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
legionar píše:
Guliver píše:
Aký druh dôkazu by ťa presvedčil?
Keby som si s Nim o tom podebatoval ... :D
Kresťanstvo uvažuje o veciach stvorených a nestvorených. Jediný nestvorený je Boh, to by mohlo znamenať, že nie je žiadna šanca Boha vidieť či poznať, lebo ľudia ako osoby stvorené sa na stvorený svet dívajú stvorenými očami a stvoreným rozumom chápu len veci stvorené /vy, matematici by ste to iste dokázali napísať aj ako nejakú rovnicu alebo nerovnicu/. To, že ľudia nemôžu Boha vidieť, v biblickej terminológii teda poznať, sa píše aj v samotnej biblii, Boh s ľuďmi komunikuje prostredníctvom anjelov, horiaceho kríka, hromového hlasu z oblaku.... Boh vždy musí použiť veci stvorené, aby sa mohol ľuďom prihovoriť. Keď som svojho času odpovedal svedkom Jehovovým ohľadom Božieho mena, tak som sa snažil dokázať, že Boh v skutočnosti nemôže mať meno v tom zmysle, ako my poznáme mená. Vychádzal som z tetragramu, ktorý svedkovia otrocky používajú všade kde sa dá alebo aj nedá. Keď sa Mojžiš pýtal Boha na meno, tak Boh mu nevedel relevantne odpovedať. Mená vo svojej podstate dávajú veciam ľudia a pomenovania v skutočnosti chcú často niečo opísať. Ak napíšem, že som Štefan, tak bez veľkých ťažkostí dokážete zistiť, že som človek mužského rodu, veľmi podobný iným Štefanom. A tak podobne aj v iných oblastiach. Ak poviem, že mám psa, tak si asi nikto nepredstaví, že na prechádzku chodím s pavúkom. Lebo pes je taký, ako iné psy. A preto keď Boh chcel Mojžišovi povedať svoje meno, tak mu hovorí; Pozri sa Mojžiš, Ja som ako,..., ako,... a Boh, keďže jediný je nestvorený, nevedel nájsť nikoho takého ako On, a preto Mojžišovi musel povedať... Ja som ako Ja /JHVH/. Preto Boh musel povedať, že Ja som taký, aký som, lebo nikto nie je taký ako On, nemal sa ku komu prirovnať, aby si ho Mojžiš vedel predstaviť. Svedkovia to nechápu a preto majú Jehovu. V zásade to nie je nesprávne, pretože žiaden iný Jehova nie je, ale otrocké používanie Božieho mena v tomto tvare ich odvádza od podstaty veci. Späť k téme, Boh teda túžil, aby sa na neho ľudia mohli dívať /preložené: aby boli spasení/. Rozmýšľal teda, že ako to urobiť. Obmedzenosť stvorenstva nedovoľuje chápať nestvorenosť. Človek nemá schopnosti vytiahnuť nejako sám seba k Bohu. A preto Boh robí neuveriteľnú vec. On sám sa stáva stvorenstvom, lebo keďže človek sa nemôže povýšiť, tak Boh sa ponižuje, stáva sa človekom, aby sme ho mohli vidieť. Ale to nie je všetko. Vtip je v tom, že Ježiš nie je "iba" človek, On je "bohočlovek". Skutočný človek a skutočný Boh v jednej osobe Syna. A tak jedinečným spôsobom dotýkať sa Ježiša znamenalo dotýkať sa stvoreného, ale prostredníctvom neho aj toho nestvoreného /preto je Ježiš jediný prostredník, čoho sa zase otrocky chytili protestanti/. A to je tá cesta, katolíci ju nazývajú Eucharistiou, kedy človek je pozvaný vytvoriť spoločenstvo s Bohom. Ale ako? No tak, že samého človeka prenikne kúsok toho nestvoreného dotykom stvoreného v Eucharistii. A tak ako človek nemohol nič urobiť, aby sa vytiahol do neba k Bohu, tak Boh sa sklonil, aby človekovi podal ľudskú ruku a týmto ho vytiahol. Hovoríme tomu "zbožstvenie", teda to nestvorené semienko premeny zasadené do nás, nám samotným dáva podiel na nestvorenosti a iba vtedy sa dokážeme dívať Bohu do tváre /sme spasení/.
Ak si chceš teda s Bohom podebatovať, tak mu budeš musieť dovoliť, aby Ťa pritiahol k sebe. :)

Neberte to ako úryvok z dogmatickej príručky, skôr ako takú light úvahu.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Velmi zaujimava uvaha, stefan. Vseobecne pises vo vacsine tem velmi kvaltne odpovede. Vidno, ze si davas zalezat :)

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
stefan píše:
Rozmýšľal teda, že ako to urobiť.
Ako Boh nemusel predsa rozmyslat, musel to vediet, uz "na pociatku", dokonca este "pred nim".
stefan píše:
Obmedzenosť stvorenstva nedovoľuje chápať nestvorenosť.
Preco ? Lebo nas tak stvoril ! Takze sme "nepodarky" ? Keby bol Boh chcel, dokaze nas stvorit aj "lepsie" ...
stefan píše:
Človek nemá schopnosti vytiahnuť nejako sám seba k Bohu.
Preco ? Lebo nas tak stvoril ! Atd. atd.

Je to ako otazka, ci Vesmir je preto taky, ABY sme v nom mohli vzniknut my, ale sme my vznikli taki preto, ze prave takych nas ten Vesmir umoznuje vzniknut a existovat.
Eucharistia s tymto nasim "problemom" nema nic spolocneho ...

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
legionar píše:
Keby bol Boh chcel, dokaze nas stvorit aj "lepsie" ...
Anjelov Boh stvoril ako dokonalých, a aj tak im to nepomohlo...
mnohí z nich sú dávno v pekle. Tiež museli prejsť skúškou, ako my ľudia.
Niektorí obstáli, iní nie, tak ako my ľudia.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
Rozmýšľal teda, že ako to urobiť.
Ako Boh nemusel predsa rozmyslat, musel to vediet, uz "na pociatku", dokonca este "pred nim".
Legi, stefan to myslel obrazne a myslim, ze aj ty to dobre vies. Tak naco take tahanie za slovicka...

stefan píše:
Obmedzenosť stvorenstva nedovoľuje chápať nestvorenosť.
Preco ? Lebo nas tak stvoril ! Takze sme "nepodarky" ? Keby bol Boh chcel, dokaze nas stvorit aj "lepsie" [/quote] Nenazvala by som to nepodarkami. No aj mna zaujima, preco nie je kazdy clovek schopny vnimat nadprirodzene veci. Nie sme si v pristupe k duchovnu rovni. Toto je aj pre mna velka otazka, na ktoru som zatial nenasla odpoved.

stefan píše:
Je to ako otazka, ci Vesmir je preto taky, ABY sme v nom mohli vzniknut my, ale sme my vznikli taki preto, ze prave takych nas ten Vesmir umoznuje vzniknut a existovat.
.
Osobne sa mi tieto dve teorie nevylucuju, pokial clovek vnima evoluciu aj z duchovneho hladiska. Ale to je otazka filozofie.

napísal 299 príspevkov
hladajuca píše:
Velmi zaujimava uvaha, stefan. Vseobecne pises vo vacsine tem velmi kvaltne odpovede. Vidno, ze si davas zalezat :)
Ďakujem za pochvalu. Svojho času som popísal stohy podobných príspevkov na iných fórach a aj keď teraz som už na to unavený, niekedy mi to chýba. :D :)

hladajuca píše:
Nenazvala by som to nepodarkami. No aj mna zaujima, preco nie je kazdy clovek schopny vnimat nadprirodzene veci. Nie sme si v pristupe k duchovnu rovni. Toto je aj pre mna velka otazka, na ktoru som zatial nenasla odpoved.
Myslím, že je to preto, lebo Boh má pre každého pripravené isté úlohy a aby ich každý mal možnosť zvládnuť, tak je každý zahrnutý práve tými správnymi nástrojmi /milosťou/. Niekto môže byť neprekonateľný exegéta, biblista či teológ, ale nedokázal by viesť ani maličkú farnosť, nie to ešte biskupský stolec. Iný sa v tej teológii až tak nevyzná, ale ťažko nájsť od neho lepšieho misionára. Niekto by nemohol byť ani kňazom ani mníchom, ale je príkladným manželom a otcom a jeho rodina je obrazom sv. Trojice....
Som presvedčený, že nad tým by si sa nemala trápiť, skôr skús hľadať, čo od teba Boh chce, aby si urobila.

napísal 299 príspevkov
legionar píše:
Otázka Božej všadeprítomnosti, vševedúcnosti a všemohúcnosti je predmetom viery. Už mnoho ľudí sa pokúšalo ju nejako zodpovedať. Myslím však, že patrí do transcendentna. Inými slovami - neohraničenosť nie je v našej povahe. ;)

Citácia:
Preco ? Lebo nas tak stvoril ! Takze sme "nepodarky" ? Keby bol Boh chcel, dokaze nas stvorit aj "lepsie" ...
Nie preto, lebo nás tak stvoril, ale preto, lebo nás stvoril. Pokúšal som sa poukázať na nepreniknuteľný rozdiel v kvalite existencie. Nestvorený vs. stvorený.

Citácia:
Eucharistia s tymto nasim "problemom" nema nic spolocneho ...
Z antropocentrického pohľadu by bola správna prvá odpoveď. Ak sa na to dívame z kresťanského pohľadu, tak súčasné vedomie viery nám hovorí, že všetko smeruje prioritne k spáse človeka /sám Boh neváhal zomrieť, aby sme my mohli žiť/ a sekundárne s spáse celého /nerozumného/ stvorenstva. Otázka sa začína meniť, keď začneme uvažovať o spáse hypotetických rozumných mimozemšťanov. Teológia na túto tému zatiaľ neponúka veľa odpovedí.

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 645 príspevkov
Z povodnej otazky, preco sa vesmir obtazuje existovat sme sa dostali do takychto peknych uvah. Vazne dobrych.

Ja si myslim, ze vesmir to neriesi, ako neriesi ani nasu existenciu. Nehlada zmysel.
To clovek hlada zmysel, a zda sa mi to spravne, naco inak by mu ten tolkokrat pertraktovany rozum a slobodna vola boli?

Mozno to nema nijaky zmysel.

Vecna otazka preco? A nasledne, ako?

Nikto nevie. Niekto v nieco veri, dosadil za otazku preco nejake vysvetlenie, a kam ludske poznanie nesiaha, dosadza vieru.

Ale preco sme boli stvoreni, ak vezmem variantu stvorenia a neriesim otazku ako, nevie nikto.

Je samozrejme vela teorii a "vysvetleni" a rozumkarenia, ale nakoniec si kazdy musi odpovedat sam. A co to pre jeho kazdy bezny den znamena.

....

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Je v principe mozne vytvořit vesmir aj v laboratoriu, takze možno si aj ten nas vytvorili nejaki prislusnici inej civilizacie.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11018 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Je v principe mozne vytvořit vesmir aj v laboratoriu, takze možno si aj ten nas vytvorili nejaki prislusnici inej civilizacie.
to sú už také špekulovania na úrovni matrixov a podobne. Mne sa však tak vidí, že tu je aj nejaká Prozreteľnosť a podobne. Že to nie je všetko "len tak".

Ak by aj - hypoteticky - tento vesmír urobili nejakí "príslušníci", tak kto stvoril zasa ich? Raz aj tak prídeme k nejakému prapôvodcovi - a otázkou skôr len je, či je to skôr akási Osoba, alebo len čo: ale to vlastne aj tak my nevieme Boha presne popísať, všetky tie pojmy sú prislabé, len také priblíženia.

Takže to by bolo skôr sekundárne: hlavne, že to funguje ;)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
minix) píše:
to sú už také špekulovania na úrovni matrixov a podobne. Mne sa však tak vidí, že tu je aj nejaká Prozreteľnosť a podobne. Že to nie je všetko "len tak".
matrix je film vo fiktivním svete je vsetko mozne, ale tu sa bavime o tom, co umoznuju realne fyzikalne zákony, takze to nie su úvahy na urovni matrixu.

Inac odporucam knihu Jima Holta, Preco existuje svet? , je to tam dost vycerpavajuco vsetko rozobrate.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
minix) píše:
Ak by aj - hypoteticky - tento vesmír urobili nejakí "príslušníci", tak kto stvoril zasa ich? Raz aj tak prídeme k nejakému prapôvodcovi - a otázkou skôr len je, či je to skôr akási Osoba, alebo len čo: ale to vlastne aj tak my nevieme Boha presne popísať, všetky tie pojmy sú prislabé, len také priblíženia.
Logicka chyba nasho obmedzeneho uvazovania.
Presne ako otazka "ktorou strbinou preletel konkretny elektron v slavnom 2-strbinovom experimente" ?
Odpoved je: "ziadnou" :)

Btw: Vsetky mne zname nabozenstva o tom, ze by to bolo "len Co", ani neuvazuju.
Dokonca taketo myslienky povazuju za hriech - a niekde aj za hrdelny zlocin, ktory s vervou a okamzite nalezite trestaju.
O tom "len Co" dokaze slobodne hovorit iba volnomyslienkar-ateista ...

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1149 príspevkov
legionar píše:
Btw: Vsetky mne zname nabozenstva o tom, ze by to bolo "len Co", ani neuvazuju.
Dokonca taketo myslienky povazuju za hriech - a niekde aj za hrdelny zlocin, ktory s vervou a okamzite nalezite trestaju.
O tom "len Co" dokaze slobodne hovorit iba volnomyslienkar-ateista ...
uvažovať o tom je asi ťažko hriech... kým tomu neveríš. a keď už tomu veríš, tak ti už môže byť jedno, či je to v tvojom (už bývalom) náboženstve hriech alebo nie :)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Uvazovat o tom nie je hriech? A potom preco Cirkev zakazovala knihy, kde sa uvazovalo o představách nekompatibilních s vierou?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ale tu sa aspon dostavame k tomu, co som sa aj tak chcel spytat, nakolko je pre veriaceho prijatelne, aby vstupoval do vnutorneho dialogu s nevierou? Myslim tym dialog s otvorenym koncom, nie taky, do ktoreho clovek vstupuje s tym, ze uz vie, aky bude zaver...

Alebo je to tak, ze clovek ako sa raz "odovzda", tak uz dobrovolne zatvara zadne dvere a zakaze si myslienky urcitym smerom ako hriesne? To by bola dokonala pasca. Ak by som chcel psychicky zmanipulovat ludi a uspiet so svojou ideologiou, urcite by som to urobil takto.

Nehovoriac o tom, ze pre cloveka tym pada takmer cela filozofia, nic si nesmie precitat, moze akurat tak sediet nad Chestertonom a C S Lewisom... Niekomu to mozno staci. :cry:

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť