Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší
Autor Správa

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
skvely a vecny komentar, tomix.
ked nemam ako argumentovat, tak som aspon ironicka, ze?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1990 príspevkov
moj komentar nemal byt ani skvely ani vecny.

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
to je v pohode... viem ze keby mal taky fredrix napisat svoj nazor na moje prispevky, tak by to dopadlo ovela horsie :D

napísal 646 príspevkov
Ha-ha-ha
sorry, ale to co si teraz napisal mi pride trapne

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
cela tato OT odbocka je trapna, mali by sme ju vymazat...

napísal 646 príspevkov
ok, svoje vymazem
tak nie, lebo neviem ako, nevidim tu na to dzindzik :)

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 437 príspevkov
hladajuca
Citácia:
Stefan, teraz sa bavime o hodnote prirody. Misionar tvrdi, ze priroda mimo cloveka nema nijaku hodnotu. Mna tento nazor pohorsuje a tvrdim, ze priroda ma hodnotu sama o sebe bez ohladu na existenciu cloveka.
Je jedno, ci su tu ludia, ktori vdaka nej preziju a vnimaju ju vo svojom vedomi. Existencia prirody sama o sebe ma hodnotu a ak nieco zije, ma inherentne pravo existovat bez ohladu na (ne)existenciu inych tvorov, ktore ho (ne)vnimaju.
Chápem. Chcel som Ti však ukázať možné východiska. Príroda, živné tvory, ale aj neživné veci majú hodnotu, ale len v tom prípade ak k nim môžeš zaujať postoj, resp. vytvoriť si vzťah. Samé o sebe a bez teba síce majú hodnotu, ale nie pre teba, keďže Ťa niet /tvoj vzťah k nim zomrie s tebou/. Náboženstvá sú preto tak atraktívne, lebo hovoria, že ten vzťah môže byť silnejší ako smrť.

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
ok, svoje vymazem
tak nie, lebo neviem ako, nevidim tu na to dzindzik :)
napodobne :)

napísal 646 príspevkov
No, ved to je jasne, ze pre mna by hodnotu nemali, keby som nebola. Potom mozme povedat, ze ani my nemame hodnotu, lebo nepozname tvory, v ociach ktorych by sme mali hodnotu (tak ako ma podla Misionara prirodu hodnotu len vtedy ak ju my vnimame). Snazila som sa ukazat, ze taketo urcovanie hodnoty niecoho je nespravne.
Inak ja verim, ze aj tie zvierata a rastliny budu v nebi a nakoniec budeme vsetci spolu :)

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20216 príspevkov
stefan píše:
hladajuca píše:
Ale jedinym zmyslom rovnovahy zivota je podla teba vytvorenie prostredia pre cloveka? Takze ked vyhynie ludstvo, cely vesmir so vsetkymi formami zivota a prirodnych kras moze byt len tak zniceny a nikomu to nebude chybat a bude to vlastne uplne jedno, vsak?
Keby sme potom cisto teoreticky prisli na to, ako udrzat ludi pri zovote bez prirody, tak by sme vsetko ostatne mohli veselo znicit. Bolo by to fuk, lebo ved ludstvo by prezilo a nic ine predsa nema hodnotu.
V zásade je to úvaha, ktorá sa dotýka pôvodnej otázky a svoj pôvod by mohla nájsť v existencializme. Alebo inak, položme si otázku. Za predpokladu, že fyzickou smrťou človeka prestáva existovať jeho vedomie na metafyzickej úrovni, kedy nastane koniec sveta? Nuž práve tou fyzickou smrťou jednotlivca. Lebo jemu je už jedno, že či svet pokračuje ďalej alebo nie, ak on už nie je, resp. nič si neuvedomuje. Proste ak sa zatiahne opona a za ňou už nič nie je, tak všetko prestalo existovať. Lebo človek, ako osoba, svojou smrťou stratil k všetkému vzťah. Za svojho života človek môže chcieť mať úspešné deti, zanechať tu po sebe posolstvo, či zmeniť svet k lepšiemu. Jeho konkrétnou smrťou však všetko pre neho prestane existovať a nič ho nemôže utešiť, že tu po sebe niečo zanechal, lebo pre neho už nič nie je, ani tma. A v tom je absurdita bytia z existenciálneho pohľadu. Prečo všetko existuje, keď to v skutočnosti neexistuje? Alebo aký je rozdiel, či to prestane existovať teraz alebo o 30 rokov? A ak rozdiel nie je, je samovražda východiskom?
Alebo ešte inak. Vieme si predstaviť smrť? Ak smrť je kompletnou stratou vedomia, kedy by človeku nevadilo, že zomrel? Nuž v hlbokom spánku. V hlbokom spánku pri bezsennej noci sa nám zdá, že noc trvala iba chvíľku a hneď je ráno. Lebo sme boli v bezvedomí. A ak by v tomto bezvedomí niekto zomrel, teda to jeho bezvedomie by už nikdy neprestalo, tak by mu vlastne bolo jedno či žil, lebo o jednej hodine v noci v hlbokom spánku si nikto neuvedomuje, že žije. Ak by to bezvedomie pokračovalo v smrti, kde nič pre toho jednotlivca neexistuje, tak by mu ani nebolo ľúto, že zomrel, lebo by ani nevedel, že žil. Ak je to tak, tak existencia je absurdná a povestný Godot nakoniec aj tak nepríde.
A koho z hladiska Vesmiru zaujima JEDEN clovek ? :roll:
Jeden zomrie a 3 sa narodia.
A aj keby zomreli vsetci, Vesmir to ani nespozoruje. A o nejakych par 100000 rokov sa niekde nejaky "clovek" vyvinie zase. (Podotykam, ze RKC uz apriori nepopiera evoluciu druhov.)

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 886 príspevkov
hladajuca píše:
Ako mozes povedat, ze ine tvory nic nevnimaju a ze su sami o sebe bezcenne?
Toto nikdy v zivote nepochopim...prave kvoli tomuto nazoru je dnes ekologicka situacia aka je :(
Ved toto je absolutna neucta a nevazenie si nicoho, upieranie prava na existenciu, nezaujem o utrpenie zveirat (no a co ze je nejake zviera tyrane, ved je bezcenne, vlastne ked ma clovek z toho zabavu, tak jeho zabavaje to prvorade, na co ma pravo, ved to zviera bolo stvorene len na to, aby mu sluzilo- toto nepises priamo, ale z tvojej zakladnej filozofie bezcennosti stvorenia to vyplyva).
Prepac, nechcem sa ta dotknut, ale tento nazor povazujem za vrcholne bezcitny, neeticky a neesteticky.
Toto co prezentujes je ucebnicovy priklad toho, co Singer nazyva medzidruhovy rasizmus.
To, že iné tvory NIČ nevnímajú, som predsa nepovedal! Ani že sú bezcenné som nepovedal. Povedal som iba, že nie sú schopné ESTETICKÉHO cítenia. A to nie sú. Vedia vycítiť náklonnosť, lásku, vedia ju aj opätovať. Inak, väčšina bežných ľudí, teba nevynímajúc, upiera iným tvorom právo na neobmedzenú existenciu... Inak by som nejedol tú klobásu na raňajky, lebo uprela právo na existenciu tomu prasiatku, ktoré pre ňu muselo byť zbavené života... Nejedol by som ani chlieb, lebo uprel právo na existenciu tej pšenici. Na druhej strane, chovám troch psov, ktorých nepotrebujem (a zožerú dosť značnú časť môjho dôchodku), ale nemám to srdce ich utratiť. Ale trvám na tom, že okrem človeka žiaden tvor si nie je schopný uvedomiť krásu Vesmíru. Všetky ostatné tvory okrem človeka žijú iba prítomný okamih (ach, áno, vtáci predsa stavajú hniezda pre budúce potomstvo, ale to nie preto, že by mysleli na budúcnosť, ale preto, že im a aj iným živočíchom je "vrodená" starostlivosť o zachovanie druhu).

napísal 886 príspevkov
legionar píše:
dakl píše:
hladajuca píše:
Takze ked vyhynie ludstvo, cely vesmir so vsetkymi formami zivota a prirodnych kras moze byt len tak zniceny a nikomu to nebude chybat
Keby nebolo toho, čo si vie tie krásy uvedomiť (teda tvora so schopnosťou abstraktne myslieť), skutočne by to nikomu nechýbalo. Kameň, strom, pes, tučniak, ani pavúk či mucha nemajú estetické cítenie...
Tak to si na velkom omyle !
Myslim, ze mnohi majitelia psov by Ti s uspechom oponovali. :D
Asi len preto, lebo svojim miláčikom pripisujú vlastnosti, ktoré nemajú

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20216 príspevkov
dakl píše:
Alebo mas prilis antropocentricky pohlad.
Uz sme sa tu o tom bavili.
Niektore primaty dokazu mysliet a aj citit na urovni 2-rocneho ludskeho dietata.
Niektore psy svoje city doslova preukazali napriklad po smrti svojho pana, pri zachrane deti a podobne.
Hovorit, ze iba clovek dokaze mysliet a citit, je strasne kratkozrake.

napísal 886 príspevkov
legionar píše:
dakl píše:
Alebo mas prilis antropocentricky pohlad.
Uz sme sa tu o tom bavili.
Niektore primaty dokazu mysliet a aj citit na urovni 2-rocneho ludskeho dietata.
Niektore psy svoje city doslova preukazali napriklad po smrti svojho pana, pri zachrane deti a podobne.
Hovorit, ze iba clovek dokaze mysliet a citit, je strasne kratkozrake.
Nečítaš všetko, čo napíšem a potom mi vkladáš do úst, čo som nepovedal. O dva príspevky vyššie píšem:
Citácia:
Povedal som iba, že nie sú schopné ESTETICKÉHO cítenia. A to nie sú. Vedia vycítiť náklonnosť, lásku, vedia ju aj opätovať.
V psovi ani v primátovi nevzbudzuje povznesenú náladu napr. počúvanie Beethovenovej symfónie. Nič mu nehovorí ani fotografia hmloviny Eta Carinae, ani obraz Leonarda da Vinci. A čo je podstatné, nedokáže - ak sa mu niečo páči - zdieľať svoje pocity ani s vlastným druhom. Maximálne vie upozorniť na praktické veci, ako je blízkosť predátora, alebo chutný zdroj potravy.
O citoch psov viem svoje. Pudlík mojej babky, keď zomrela hrozne vyvádzal, tak musel byť cez pohreb zatvorený. Potom, keď sme ho vypustili, našiel jej hrob, každý deň ho navštívil, dvakrát obehol a vrátil sa domov. Robil to asi rok, kým neuhynul.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3972 príspevkov
hladajuca píše:
Ako mozes povedat, ze ine tvory nic nevnimaju a ze su sami o sebe bezcenne?
Toto nikdy v zivote nepochopim...prave kvoli tomuto nazoru je dnes ekologicka situacia aka je :(
Ved toto je absolutna neucta a nevazenie si nicoho, upieranie prava na existenciu, nezaujem o utrpenie zveirat (no a co ze je nejake zviera tyrane, ved je bezcenne, vlastne ked ma clovek z toho zabavu, tak jeho zabavaje to prvorade, na co ma pravo, ved to zviera bolo stvorene len na to, aby mu sluzilo- toto nepises priamo, ale z tvojej zakladnej filozofie bezcennosti stvorenia to vyplyva).
Prepac, nechcem sa ta dotknut, ale tento nazor povazujem za vrcholne bezcitny, neeticky a neesteticky.
Toto co prezentujes je ucebnicovy priklad toho, co Singer nazyva medzidruhovy rasizmus.
Tak tu je zasadny rozdiel. Ekologicke problemy su tu prave preto ze ludia prirodu vnimaju ako vyznamnu a exitujucu aj sama o sebe. Cloveka beru ako sucast prirody a priroda si zo vsetkym poradi. Prirodu beru ako existujuci system nie pre cloveka ale ako samoregulujuci sa system ktory tu existuje bez ohladu na cloveka jeeho cinnost. Naoepak a na prirodu a vesmir pozerame ako na dar pre cloveka a miesto ktore je tu pre neho a len on je ten ktory zije v prirode a z prirody a priroda je tu len preto aby clovek mohol zit. Tu nehovorim o jednotlivcovi ale o ludstve. Keby ludia pochopili ze zmyslom prirody je aby clovek mohol zit neboli by nijake ekologicke problemy.

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť