Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Hej, to je presne ako tvrdil ten grecky filozof, na ktoreho meno si nespomeniem. Ze ludia maju bohov zobrazenych ako ludi, ktori su podla nich najdolezitejsi, ale keby mali Boha kone, tak by urcite vyzeral ako kon :) A zaiste cely vesmir by bol stvoreny na to, aby sa v nom konom dobre zilo :)
keby bolo keby... tak možno... ale teraz hovoríme o tom, ako to je skutočne... človek je očividne koruna tvorstva: dokáže ísť do hlbín Zeme, i vysoko nad oblaky až "do vesmíru", na Mesiac, a pod... a samotná existencia a výzor Zeme závisí na tom, či bude rozumný, alebo nie: lebo by ju mohol ľahko celú zničiť, a ak sa nebude správať rozumne, tak ju aj zničí... - toto sa o koňovi nedá povedať... takže očividne tu je určitá hierarchia, v ktorej človek je na vrchole. S tou "hlbinnou" ekológiou to tiež netreba preháňať, aby si neskončila ako tí, ktorí odmietajú nielen akékoľvek mäso, ale ešte aj napr. ovocie, ak bolo trhané zo stromu, lebo akceptujú vraj len také, čo samo z toho stromu spadlo... - a práve keď si však uvedomíš, že tá príroda je tu aj pre človeka, tak už s tým človek nemá taký problém. Aj keď uznávam, že prírodu by sme mohli chrániť už aj kvôli nej samej, aj keby sme z nej nemali úžitok, ale zas, výslovne z nej úžitok odmietať, by bol už dosť divný extrém...

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:
za zmysel existencie vesmíru a prírody ako dar Boha človeku, ako Ním vytvorené prostredie aby mal kde žiť učiť sa láske a za zmysel existencie človeka naučiť sa láske a venovať ju Láske, pochopiť a uveriť v Božiu lásku a starostlivosť.
To je zase taky subjektivny pohlad z hladiska nasho vedomia, ale preco by nase vedomie malo byt urcujuce pre zmysel existencie vesmiru? Ludia sa nedokazu pozriet na ludske vedomie z nadhladu, ako na jeden z mnohych fyzikalnych procesov ako je pad jablka na zem, alebo vymyvanie brehov riekou. A podobne to plati, aj keby existoval Boh. Opakujem, predstavme si, ze vsetky stavy vsetkej existencie vcitane vesmiru pripadne aj inych existujucich veci sa zapisu ako kod obsahujuci napr nuly a jednicky, alebo nejaky iny ciselny kod. Potom prechod z jednej situacie do druhej znamena len prechod z jedneho kodu do druheho - externy pozorovatel vsetko hodnoti bez emocii. Len v skutocnosti miesto nul a jedniciek su pouzite ine symboly - ludia a ich konanie, prirodne a ev. nadprirodzene procesy etc.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Ach, ja nepisem o uplnom odmietani uzitku z nej. Ale to je jedno, z mojej strany tuto temu koncim, lebo je pre mna velmi emocionalna a vycerpava ma.
Hej, plakala som, ked u nas rubali stromy, lebo mi bolo luto, ake su bezbranne a ze nemozu utiect. Tak sa mozte na mne zasmiat :)

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Hej, plakala som, ked u nas rubali stromy, lebo mi bolo luto, ake su bezbranne a ze nemozu utiect. Tak sa mozte na mne zasmiat :)
to je vporiadku, príroda je veľmi dojímavá, to chápem : )

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
http://www.webnoviny.sk/zaujimavosti/clanok/865831-budhisticka-hudba-zvysila-urodu-ryze-v-cinskej-dedine/
:D
Mechanizmus posobenia moze byt podobny.
Tie experimenty s roznymi druhmi hudby maju asi vypovedatelnejsiu hodnotu.
Je zname, ze rozne frekvencie zvuku posobia na roznych ludi rozne.
Ten isty clovek, ktory "je v povznesenej nalade" z Mozarta, moze doslova "trpiet" pri Wagnerovi. ;)
Ked bola moja zena tehotna, museli sme PO PRVYCH TONOCH filmu "Votrelec" odist s kina, pretoze jej prislo z toho zle. (Boli totiz hodne NIZKE.)
Cize nejde ani tak o "duchovne posobenie hudby ako takej", ale skor o fyzikalnu a chemicku reakciu konkretneho organizmu na konkretny zvuk.
Je zname, ze ked podrazdime elektrickymi impulzmi konkretne casti mozgu, nastavaju konkretne vnemove reakcie vratane euforie, alebo strachu.
To dost naburava idealisticku predstavu o nadradenosti ludi nad prirodou a "duchovnom povode" jeho "estetiky".

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
To dost naburava idealisticku predstavu o nadradenosti ludi nad prirodou a "duchovnom povode" jeho "estetiky".
neviem aký "duchovný pôvod" estetiky myslíš, ale to predsa aj celkovo, človek hoci je koruna tvorstva, tiež je aj súčasťou prírody: nikto predsa netvrdil, že je vo všetkom iný, či čo...

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Didymos píše:
legionar píše:
neviem aký "duchovný pôvod" estetiky myslíš, ale to predsa aj celkovo, človek hoci je koruna tvorstva, tiež je aj súčasťou prírody: nikto predsa netvrdil, že je vo všetkom iný, či čo...
tak bolo vyssie spominanane, ze zvierata nie su schopne estetickeho citenia, teda, ze estetika je nieco duchovne, co nas robi niecim "viac", no a legi poukazuje, ze to tak celkom nemusi byt. Samozrejme, v istom zmysle je clovek "viac", predsa len vacsinu kognitivnych schopnosti ma na vyssej urovni, ale to v legiho prispevku nevidim poprete. Cize mi to pride ako straw man.

napísal 646 príspevkov
Jeden z mnohych zhlukov galaxii vo vesmire http://apod.nasa.gov/apod/ap090716.html
Tak aki sme my a kde je nase miesto v tom vsetkom? Kto sa odvazi povedat, ze sme toho stredobodom a vsetko je tu len a len pre nas?
Pritom vesmir je nepredstavitelny nielen smerom do mega-rozmerov, ale aj opacnym smerom- do mikrorozmerov, kde su tiez veci, ktore nas nechavaju v nemom uzase.

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
hladajuca píše:
drahá, sme na tom podobne, ja síce neplačem, ale pozerať sa na to tiež nemôžem... zvlášť teda keď viem, že na výrub nebol žiaden normálny dôvod (napr. i teraz sa kúsok od nás niečo chystalo v rámci prerábky ulice - vyrúbať 20 veľkých stromov, aby tam namiesto nich mohol byť chodník, ktorý nikto nepotrebuje (odjakživa je tam chodník len na jednej strane ulice a úplne stačí), našťastie z toho aspoň nateraz zišlo - nepáčilo sa to totiž viacerým :))

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Didymos píše:
legionar píše:
tak bolo vyssie spominanane, ze zvierata nie su schopne estetickeho citenia, teda, ze estetika je nieco duchovne, co nas robi niecim "viac", no a legi poukazuje, ze to tak celkom nemusi byt. Samozrejme, v istom zmysle je clovek "viac", predsa len vacsinu kognitivnych schopnosti ma na vyssej urovni, ale to v legiho prispevku nevidim poprete. Cize mi to pride ako straw man.
no mne práve ako straw man pripadalo to vysvetľovanie, že aj zvuky a rôzne frekvencie, atď., môžu mať nejaký vplyv na zvieratá, keďže to sa mi nezdá, že by tu niekto popieral... aj keď, pozerám, že dakl sa vyjaril trochu nepresne v tomto smere, ale tiež nevidím, že by popieral, že tamtaké veci s tou hudbou nemôžu mať aj nejakú svoju fyzikálnu stránku. A hlavne toto bolo uňho aj tak skôr len okrajové, zatiaľ čo tá samotná idea, o ktorú mu išlo, bola len o tom vyššom stave vedomia, atď... s čím súhlasíš aj sám, podľa toho, čo vravíš...

dakl píše:
    nie sú schopné ESTETICKÉHO cítenia ... okrem človeka žiaden tvor si nie je schopný uvedomiť krásu Vesmíru. Všetky ostatné tvory okrem človeka žijú iba prítomný okamih (ach, áno, vtáci predsa stavajú hniezda pre budúce potomstvo, ale to nie preto, že by mysleli na budúcnosť, ale preto, že im a aj iným živočíchom je "vrodená" starostlivosť o zachovanie druhu).

inak, ono je aj tak zaujímavé, aký je vesmír krásny, a vôbec celý svet... lebo aj keď tá estetika má tiež svoju evolučnú stránku, atď... nemuselo to byť zrovna takto...

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
hladajuca píše:
Jeden z mnohych zhlukov galaxii vo vesmire http://apod.nasa.gov/apod/ap090716.html
Tak aki sme my a kde je nase miesto v tom vsetkom? Kto sa odvazi povedat, ze sme toho stredobodom a vsetko je tu len a len pre nas?
Pritom vesmir je nepredstavitelny nielen smerom do mega-rozmerov, ale aj opacnym smerom- do mikrorozmerov, kde su tiez veci, ktore nas nechavaju v nemom uzase.
Ani Boh nie je stredobodom Vesmíru, pretože je NAD Vesmírom. Nakoniec, aj celý tento nádherný vesmír bol na počiatku iba bezrozmerným bodom, singularitou (ako súčasná prírodoveda predpokladá). A aký bude jeho koniec? Myslím, že Big Crunch, teda návrat do pôvodnej singularity sa už dnes nepredpokladá (tí znalejší ma môžu opraviť, moje znalosti z astrofyziky sú viacmenej iba na populárnej úrovni). Podľa jednej z Hawkigových teórií sa nakoniec všetka hmota rozpínajúceho vesmíru "vyparí", zostane iba priestor vyplnený žiarením, na ktoré sa nakoniec všetka hmota premení. No a podľa toho, čomu verím ja, Boh a človek tu zostane aj potom. Boh vo svojej podstate a človek samozrejme v inej forme, vo forme osláveného tela, nezávislého na hmote a jej zákonoch.
V každom prípade, vesmír v tejto podobe, ako ho poznáme raz zanikne.... Z materialistického hľadiska je teda súčasný, nami poznateľný vesmír iba epizódou...

napísal 646 príspevkov
Hm, aka depresivna predstava, ze vacsina veci, ktore na svete existuju su uplne zbytocne a nanic...Pripadne ze su tu len na to, aby nam sluzili. No otroctvo nie je velmi zmysluplna napln existencie.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18001 príspevkov
Navyse, cely Vesmir, ako ho pozname, moze hocikedy uplne zaniknut kvoli moznej nestabilite Higgsovho bozonu.
A mozno uz aj zanika, len to k nam este nedorazilo. (siri sa to rychlostou svetla)
Tato teoria mi pripomina "Nicotu" z filmu "Nekonecny pribeh" ... :)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Hm, aka depresivna predstava, ze vacsina veci, ktore na svete existuju su uplne zbytocne a nanic...Pripadne ze su tu len na to, aby nam sluzili. No otroctvo nie je velmi zmysluplna napln existencie.
Skus sa pozriet aj na fenomen "depresivnosti" zhora, z nadhladu, tiez je to len fyzikalny proces. Ked sa chces pozriet na vesmir z dialky, tak v tom vesmire musis nechat aj pocity, lebo tie su jeho sucastou a nie ich selktivne "vynat".

napísal 646 príspevkov
Tak. V ateistickom ponimani mi akosi neprekaza, ked sa to tak berie. Vlastne sa s tym viem aj stotoznit. Tam sme na jednej lodi. Vsetci zahynieme a bude to spravodlive.
Ale ten krestansky model, ze ja (ludstvo, aj to len vyvoleni) sa zachranim, ale ty nie (99,9% peridockych vsetkeho, co bolo kedy stvorene) a je mi to uplne jedno... S tym sa uz neviem stotoznit.

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť