Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Ďalší
Autor Správa
Poslať 27.02.2014 12:29:18   Prečo sa vesmír obťažuje existovať

od 26.02.2014 10:28:23
napísal 69 príspevkov
Zaujíma ma ako si zdôvodňujú existenciu vesmíru tí, ktorí neveria v Boha.

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
Zaujíma ma ako si zdôvodňujú existenciu vesmíru tí, ktorí neveria v Boha.
Vravím za seba nie za všetkých ateistov. Takže poprosím nikoho nebrať môj názor ako dogmu ateizmu a z toho vyvodzovať, že to tak vníma každý ateista. Pre mňa je táto otázka nezmyselná. Vysvetlím ti prečo. To je akoby si sa pýtal na čo je tu voda. Voda môže byť pitá živými organizmami môže byť premenná na ťažkú vodu a dodávať energiu elektrárni môže byť ako chladiaca kvapalina v okruhoch elektrárne. Môže poháňať parný stroj. Rovnako môže byť ľadom v zmrzline môže byť ľadovou sochou má nekonečno možností foriem. Aký je teda účel vody? Nemá žiadny konkrétny účel má len vlastnosti a nekonečné možnosti foriem ako môže existovať. Takisto aj vesmír. Vesmír je iba priestor s neobmedzenými možnosťami, ktoré sa manifestujú do existencie. Nikto nevie prečo. Ale je to proste pozorovateľný fakt. To je môj súkromný pohľad.

napísal 69 príspevkov
live_D píše:
Vesmír je iba priestor s neobmedzenými možnosťami, ktoré sa manifestujú do existencie. Nikto nevie prečo. Ale je to proste pozorovateľný fakt.
Neviem je dobrá odpoveď. Má ale vôbec význam pýtať sa Prečo, alebo z princípu odpoveď neexistuje? Ja za seba - som zvedavý a chcel by som to vedieť. Pripúšťam, že je to len psychológia, ale nemôžem si pomôcť. Odpoveď Boh ma upokojuje.

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
live_D píše:
Vesmír je iba priestor s neobmedzenými možnosťami, ktoré sa manifestujú do existencie. Nikto nevie prečo. Ale je to proste pozorovateľný fakt.
Neviem je dobrá odpoveď. Má ale vôbec význam pýtať sa Prečo, alebo z princípu odpoveď neexistuje? Ja za seba - som zvedavý a chcel by som to vedieť. Pripúšťam, že je to len psychológia, ale nemôžem si pomôcť. Odpoveď Boh ma upokojuje.
Či odpoveď existuje sa dozvieme vtedy ak sa vedecké disciplíny dopracujú k odpovedi. Preto som ti naznačil prečo sa mne taká otázka javí nezmyselná. Lebo ani len pri obyčajnej vode to nevieme prečo má nekonečné množstvo foriem. Vymenoval som ti iba pár.
Čo sa týka Boha síce som ateista ale to hlavne preto, že nevidím jediný relevantný dôkaz existencie Boha. Veď čo som sa rozprával x krát s teistami všeobecne, nik z nich nevie Boha definovať konzistentne. A ak už sa aj k nejakej konzistentnej definícii približujeme zisťujeme to, že daná bytosť sa za Boha už považovať ani nedá. Pretože to už popiera doktríny tej ktorej viery. Ako si predstavuješ Boha? Som na to celkom zvedavý. Prečo by mal byť Boh odpoveďou ktorá dá zmysel vesmíru?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
Guliver píše:
Odpoveď Boh ma upokojuje.
Mna akosi nie ...

napísal 69 príspevkov
legionar píše:
Guliver píše:
Mna akosi nie ...
Môžeš vysvetliť? Ako si ty zdôvodňuješ existenciu vesmíru?

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Ešte by som ti chcel dať jeden odkaz kde máš vysvetlené prečo sa neviera/ateizmus priamo nezaoberá zdôvodnením existencie vesmíru. Neviem či vieš anglicky ale predsa ti to linknem: http://atheism.about.com/od/atheismscienceevolution/a/ExplainUniverse.htm

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
Guliver píše:
legionar píše:
Guliver píše:
Mna akosi nie ...
Môžeš vysvetliť? Ako si ty zdôvodňuješ existenciu vesmíru?
O Vesmire nevieme nic.
O Bohu nevieme nic. (Aj ked si mnohi myslia, ze vedia)

Aky zmysel ma tvrdit, ze "Boh je vecny a je pricinou vsetkeho", ked kludne mozes povedat, ze "Vesmir je vecny a je pricinou vsetkeho" ?
Kde sa vzal Vesmir ?
A kde sa vzal Boh ?

Ani jedno vlastnymi silami nikdy nedokazes, ani nevyvratis.
Pokial by sa Bohu "zlubilo" nam to dokazat, to uz by bolo ine kafe. :D

Zatial "je to proste tak" ...

napísal 69 príspevkov
live_D píše:
Ako si predstavuješ Boha? Som na to celkom zvedavý. Prečo by mal byť Boh odpoveďou ktorá dá zmysel vesmíru?
Boha vnímam ako dôvod a ciel existencie všetkého čo je. Predstava Boha je podľa mňa proces: proces v rámci jedného života a v rámci vývoja spoločnosti a záleží od toho na čo kladieme dôraz. Ak je dôraz na strachu vychádza nám starozákonný Boh, ak je dôraz na láske vychádza nám Ježišov Boh, v každom prípade sa obraz mení a vyvíja. Nič uspokojivejše ako Boh som zatiaľ ako odpoveď na zmysel vesmíru nenašiel. Rád sa nechám poučiť.

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
live_D píše:
Ako si predstavuješ Boha? Som na to celkom zvedavý. Prečo by mal byť Boh odpoveďou ktorá dá zmysel vesmíru?
Boha vnímam ako dôvod a ciel existencie všetkého čo je. Predstava Boha je podľa mňa proces: proces v rámci jedného života a v rámci vývoja spoločnosti a záleží od toho na čo kladieme dôraz. Ak je dôraz na strachu vychádza nám starozákonný Boh, ak je dôraz na láske vychádza nám Ježišov Boh, v každom prípade sa obraz mení a vyvíja. Nič uspokojivejše ako Boh som zatiaľ ako odpoveď na zmysel vesmíru nenašiel. Rád sa nechám poučiť.
Ako vieš, že on je dôvod existencie všetkého na základe čoho? QED. Ako vieš, že je cieľ všetkého? QED. Ako vieš, že vôbec jestvuje? QED. Keď nevieš ani či existuje ako môžeš na základe toho odvodzovať jeho ako pôvodcu a cieľ?

Prečo by odpoveď mala byť uspokojivá? Takže ak sa povie fakt, že to v skutočnosti nevieme pretože Ťa neuspokojuje dosadíš tam Boh?

napísal 69 príspevkov
live_D: Ja to neviem. Ja to len tak vnímam, keď o tom poctivo uvažujem. Poviem to ešte takto: už naši pra-pra-dávny predkovia vnímali niečo, čo ich priviedlo k tomu, aby svojich mŕtvych obradne pochovávali. Mircea Eliade to niečo nazval posvätno. A mne sa to páči.

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
live_D: Ja to neviem. Ja to len tak vnímam, keď o tom poctivo uvažujem. Poviem to ešte takto: už naši pra-pra-dávny predkovia vnímali niečo, čo ich priviedlo k tomu, aby svojich mŕtvych obradne pochovávali. Mircea Eliade to niečo nazval posvätno. A mne sa to páči.
Hej pragmatizmus lebo z mŕtvol sa šíril zápach a choroby a zistili, že ak je niekto niekde v jame až tak sa nešíri ani zápach ani choroby a časom si uvedomili, že ak ho zakopajú tak je to pre nich najmenej škodlivé. Obrady sa pridali potom ako rozlúčka.

napísal 69 príspevkov
live_D píše:
Hej pragmatizmus lebo z mŕtvol sa šíril zápach a choroby a zistili, že ak je niekto niekde v jame až tak sa nešíri ani zápach ani choroby a časom si uvedomili, že ak ho zakopajú tak je to pre nich najmenej škodlivé. Obrady sa pridali potom ako rozlúčka.
Napísal som obradné pochovávanie z dobrého dôvodu - vladanie predmetov do hrobu nie je pragmatické a ako rozlúčka nemá zmysel. Okrem toho skús tento pragmatizmus vysvetliť v Tibete.

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Guliver píše:
live_D píše:
Napísal som obradné pochovávanie z dobrého dôvodu - vladanie predmetov do hrobu nie je pragmatické a ako rozlúčka nemá zmysel. Okrem toho skús tento pragmatizmus vysvetliť v Tibete.
Ak myslíš toto: http://www.milujemcestovanie.sk/tibetsky-nebesky-pohreb/
Tak zase to len dokazuje čo tvrdím zistili, že ak zvieratá zjedia telo čoskoro po smrti tak proste sa nebude šíriť ani zápach ani choroby. Pre urýchlenie jedenia vtákmi tam pridávajú citujem: "pozostalého a posýpa ich “campou” (múka z jačmeňa a maslový čaj), aby ich supy a iné vtáky zjedli čo najrýchlejšie." ďalej citujem: "Navyše je tento pohreb extrémne praktický, keďže pôda je príliš tvrdá aby telá zakopávali. Dreva je vo vysokých horách veľmi málo, preto mŕtvych spaľujú len výnimočne. " Zdroj: http://www.milujemcestovanie.sk/tibetsky-nebesky-pohreb/
Zámerne som z odkazu vynechal tie náboženské dôvody lebo pre mňa sú vždy prvotné vo všetkom praktické dôvody a keď nejaká kultúra niečo robila vždy to robila v prvom rade pre prežitie a praktičnosť náboženské časti sa pridali až po tom.

napísal 69 príspevkov
live_D píše:
Ak myslíš toto: http://www.milujemcestovanie.sk/tibetsky-nebesky-pohreb/
Tak zase to len dokazuje čo tvrdím zistili, že ak zvieratá zjedia telo čoskoro po smrti tak proste sa nebude šíriť ani zápach ani choroby. Pre urýchlenie jedenia vtákmi tam pridávajú citujem: "pozostalého a posýpa ich “campou” (múka z jačmeňa a maslový čaj), aby ich supy a iné vtáky zjedli čo najrýchlejšie." Zdroj: http://www.milujemcestovanie.sk/tibetsky-nebesky-pohreb/
Citujem: "Tibeťania považujú ľudské telo za schránku, ktorú na určitý čas využíva naša duša, kým sa neskôr neprevtelí do iného tvora. Práve supy považujú za mystické bytosti, ktoré pomáhajú zbaviť dušu zvyškov tela a preniesť ju tak do nebeských výšok. Rituál má symbolizovať taktiež gesto poslednej šlachetnosti, kedy človek svoje (už zbytočné) telo obetuje, aby nakŕmil dravce, ktoré tak nemusia zabíjať iné zvieratá." Pragmatizmus je, že je tam tvrdá pôda, ale to nie je primárny dôvod, to by telo napr. len spálili k čomu sa drevo asi dá zabezpečiť. Nechcem to primitivizovať len do schémy: nechce sa nám kopať a zháňať drevo, tak aspoň nakŕmime supy.

Ale nechajme tibeťanov im zvykom a vráťme sa späť k téme. :)

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť