Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
šanca je - kto vezme, vezme, ponuka trvá.
a všetky aspekty až tak nepoznáme.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Ale o tom pisem, ze ta ponuka nie je pre vsetkych. Vlastne je len pre mizive percento stvorenia. Aspon tu to tak prezentujete.
Pisem o tom, ze Boh sice miluje masoveho vraha, ale podla vas mu je moj pes ukradnuty. Ked ja mam rada svojho psa, ktoreho som nestvorila, ako je mozne ze Bohu, jeho stvoritelovi, ktory je udajne Laska, by bolo jedno, ze bude jednoducho zniceny?

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
inak som nad tým dnes rozmýšlal - on jeden obraz mesiánskych čias je o dieťati, čo sa hrá nad skrýšou hada...
ale inak - aj v SZ sú náznaky úcty k živým tvorom ako príkaz pre ľudí.
na druhej strane - je rozdiel medzi rôznymi stvoreniami.

napísal 646 príspevkov
jj, presne na nieco take som myslela.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
hladajuca píše:
Ale o tom pisem, ze ta ponuka nie je pre vsetkych. Vlastne je len pre mizive percento stvorenia. Aspon tu to tak prezentujete.
Pisem o tom, ze Boh sice miluje masoveho vraha, ale podla vas mu je moj pes ukradnuty. Ked ja mam rada svojho psa, ktoreho som nestvorila, ako je mozne ze Bohu, jeho stvoritelovi, ktory je udajne Laska, by bolo jedno, ze bude jednoducho zniceny?
:o chyba! Kde si vzala že tá ponuka nie je pre všetkých? Tá ponuka je skutočne pre všetkých! Boh všetkých miluje a všetkých che spasiť = zachrániť. Je len na každom či tú ponuku príjme alebo odmietne.
Depresívne a pesimistické je práve ateistické ponímanie sveta. Sveta raz zanikne - vesmír sa zrúti do singularity t.j. prestane exitovať. Ale Kresťanstvo je optimistické a dáva nádej - Boh nezanikne On je večný a človek tiež bude žiť v Ňom. "Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú"

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Nepochopili ste, čo hľadajúca myslí. Vesmír zanikne. S trochou irónie musím povedať, že by chcela vytknúť Bohu, že stvoril svet tak, ako ho stvoril, že všetko, čo sa zrodilo, v prenesenom zmysle vrátane Vesmíru, musí zomrieť, iba jedna časť stvorenstva, t.j. človek má šancu žiť večne. Uhynú rastliny, živočíchy aj hviezdy....
Ona kladie svojho psa na úroveň človeka, resp. seba znižuje na úroveň živočícha. Berie totiž človeka ako súčasť prírody, čiže nie je viac, ako baktérie, huby, riasy, či slimáky.
Chcem poznamenať, že to, že život zaniká a stále sa obnovuje ešte neznamená, že Boh nemá v láske svoje stvorenstvo...
Nakoniec, to, čo som písal o zániku Vesmíru je výsledok prírodovedeckého bádania. Ako to v skutočnosti bude, to nevieme. Osobne verím, že nekonečne múdry a nekonečne láskavý Boh to zariadil optimálne...

napísal 646 príspevkov
Presne! Dakujem dakl, ze si to pochopil :)
A btw ja neznizujem cloveka na uroven zvierata, akoby to mala byt nejaka nadavka, ale naopak, priznavam hodnotu vsetkemu stvorenemu a verim, ze Boh ma rad cele stvorenie, nielen ludi. Ved zvierata ani rastliny nikdy nezhresili, tak ako by ich mohol zatratit?
Skor sa mi paci teisticka evolucia, tzn predstava, ze keby sme mali evoluciu vesmiru nakreslit graficky, tak by to bol kuzel, ktoreho vrcholom a cielom je Boh. Vesmir bude v tomto bode opat singularitou, ako na zaciatku a spocinie v Bohu. Vtedy bude Boh vsetko vo vsetkom.
Samozrejme som to vyjadrila nedokonalymi ludskymi slovami pomocou metafory. (aby som nebola obvinena z plagiatorstva- inspiracia z: T. de Chardin: Miesto cloveka v prirode)

napísal 879 príspevkov
Aj ja verím, že evolúcia smeruje k bodu Omega - vesmírny Kristus

napísal 646 príspevkov
Cool :)

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Tak v tomto mame absolutnu zhodu :D

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Tak. V ateistickom ponimani mi akosi neprekaza, ked sa to tak berie. Vlastne sa s tym viem aj stotoznit. Tam sme na jednej lodi. Vsetci zahynieme a bude to spravodlive.
no úplne na jednej lodi zas nie sme ani v ateistickom ponímaní, keďže nejaké rastliny, či kamene, tie nemajú takýto stupeň vedomia atď. ako človek: klásť si otázku o zmysle života, atď... rastlina proste len rastie a potom odumiera, aby dala priestor ďalším rastlinám: to je ako bunky v tele, ktoré odumierajú, aby ich nahradili nové, a tak oni ako jednotlivci ustupujú v prospech organizmu. Ten dodáva zmysel ich životu. A podobne tie rastliny, ich existencia dostáva značne väčší zmysel, keď môžu slúžiť človeku s nesmrteľnou dušou než keby boli len také: proste v takomto ponímajú majú aj rastliny väčší zmysel než v tom čisto materialistickom.

napísal 646 príspevkov
Pre mna "sluzit cloveku s vecnou dusou" velky zmysel nie je...
Skratka pre mna je predstava, ze jediny zmysel nejakeho tvora je to, aby mi sluzil, ale inak nema nijaku hodnotu neprijatelna.
Ja si jednoducho vazim vsetko, co existuje bez ohladu na to, ci mi to sluzi alebo nie. Aj ludi si vazim preto, ze su aj ked pre mna nic nespravili. Takisto aj vsetko ostatne.
Ale chapem, ze nie kazdy to tak dokaze.
Vyrazy akoze clovek je koruna tvorstva a podobne su pre mna pohorsujuce. Rozumiem ale, ze kazdy ma svedomie ine a nemusi to kazdy tak brat. Ale ja to tak beriem. Keby som mala odrazu cely svet vnimat ako nastroj ktory mi ma sluzit a nic viac, bolo by to proti mojmu svedomiu.

napísal 879 príspevkov
hladajuca píše:
predstava, ze jediny zmysel nejakeho tvora je to, aby mi sluzil, ale inak nema nijaku hodnotu neprijatelna.
Ono nik netvrdí, že jediný zmysel nejakého tvora je, aby mi slúžil. Lenže v prírode si všetko slúži vzájomne. Antilopy slúžia za pokrm levom, zajace líškam, larvy komárov rybám.... A človek, svojou schopnosťou sebareflexie zrejme v tej prírode predstavuje predsa len čosi viac. Na druhej strane ale má aj väčšiu zodpovednosť. Vlk by zožral poslednú srnku bez problémov, hoci potom by jeho rod zanikol, lebo by nemal čo loviť. Človek, ako som písal vyššie dostal za povinnosť podmaniť si Zem, teda prírodu. Ale z toho vyplýva samozrejme aj zodpovednosť voči tej prírode. Nakoniec, bez človeka by tu nebol ani ten tvoj pes, ktorého si spomínala. Dokonca ani tá pšenica by tu bez človeka nebola.

napísal 646 príspevkov
Neboli by tu psy ani psenica, zato by tu boli ine druhy, ktore sme vyhubili...
Ja skratka neverim tomu, ze sme dostali prirodu na to, aby sme si ju podmanili, aj ked by to bolo zodpovedne podmanenie. To je pre mna neprijatelna myslienka, ktora zavana egocentrizmom. Akoby sa cely svet mal tocit okolo nas! Troska namyslena predstava. Je to tak ako pises, ze vsetci sme na sebe vzajomne zavisli. Tvorime jeden celok. A nie ze my sme na vrchole a ostatni pod nami...To, ze my povazujeme ludi za nadradenych je normanly instinkt, ze sa snazime o prezitie vlastneho druhu, tak ako ine druhy. Tie tiez uprednostnuju svoj druh. Ze sme sa vyvinuli viac nez ostatni je pravda, mame abstraktne myslenie etc, ale to nic nemeni na podstate, ze sme sucastou celku tejto planety a nie mimo neho alebo nad nim. A kedze mame to abstraktne myslenie a dokazeme si to uvedomit, mali by sme podla toho aj konat.
A uvedomit si, ze aj ine tvory su svojim sposobom zazrakom, ktory by sme mali respektovat do maximalnej moznej miery a vyuzivat ich len natolko, aby sme prezili, ale nie viac. Nie preto, ze inak by ludstvo vyhynulo, ale preto, ze aj ine tvory maju pravo na zivot a wellbeing, kazdy podla svojho druhu. Len tak, pretoze existuju, netreba to nicim inym obhajit.
Kazdy mame svoj nazor. Ja uz k tomu nemam co viac povedat.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
výraz egocentrizmus nahraď antropocentrizmom - človek je naozaj najdôležitejší.
problém podmanenia nie je v tom, že musím ovládnuť, ale človek je naozaj jeden tvor, ktorý si širokospektrálne prispôsobuje prírodu.
ale znova pripomeniem, že je rozdiel podmaniť v zmysle "ber čo sa dá" a v zmysle "obhospodaruj"
lovec-zberač a hospodár je rozdiel.

[ Príspevkov: 260 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť